Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane miYenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi


Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 23 20.02.2019, 01:19

Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi?

Gençlerin karşılaştığı ilk sorunEbeveynler göbeğin tedavisi. Birkaç yıl önce doktorlar bu yerin her gün yıkanması ve yeşilliklerle işlenmesi gerektiği görüşünde oybirliğiyle kabul edildi, şimdi bölünmüş durumdalar. Bazı pediatristler buna dikkatle bakmakta ısrar ederken, diğerleri ona dokunmamanın daha iyi olduğunu söylüyor - bu yüzden sadece daha erken iyileşecek.

Yenidoğanda göbek ıslatma

Rahatsız edici semptomlar

Tabi ki nasıl davranmalı, anne karar vermelibaba, çünkü şimdi kırıntılarından sorumlular. Fakat en ufak bir sorun başladıysa, göbek kızardı ve ıslanırsa, bebeği hemen neonatolog veya çocuk doktoruna göstermek gerekir.

Çoğu zaman bu durumHenüz iyileşmemiş olan yaraya enfeksiyon bulaşması. Aynı zamanda, yenidoğan rahatsız etmez, her zamanki gibi davranır, ama bu her şeyin bir kırıntı ile iyi olduğu anlamına gelmez. Eğer grimsi renkte pürülan bir akıntının olduğunu fark ederseniz, bir kabuk kurur ve bir kabuk oluşturursa, yaradan hoş olmayan bir koku ve kızarık bir cilt varsa, o zaman ek olarak sorun alanında çalışmaya başlamak gerekir.

Yenidoğanın göbek deliği ilkyaranın altındaki enflamatuar sürecin başlangıcının bir işareti. Böyle bir sorun ortaya çıkarsa, çocuk doktoru, büyük olasılıkla, bebeğin omfalit olduğunu söyleyecektir. Lütfen bunun taranması gerektiğini unutmayın. Göbek 2 haftadan daha uzun süre ıslanacaksa, umbilikal yaranın tabanında mantar benzeri büyümeye, göbek mantarı olarak adlandırılmaya başlayabilir. Bu durumda, bu yerin iyileşmesi zor olacaktır.

Neden bir yenidoğanın göbeğiişleme

Bir yenidoğanın mırıldama göbeğini farkettikten sonraBir çocuk doktoru ile ön konsültasyon, günde en az 3 kez işlemeye başlamalıdır. Her şeyden önce, steril pipetle yaraya 2-3 damla hidrojen peroksit (% 3 çözelti) uygulanmalıdır. Bundan sonra, göbeği mutlaka kurulayın (bunun için sıradan bir pamuklu çubuk kullanabilirsiniz). Artık doğrudan antiseptik ile tedaviye devam edebilirsiniz. Bir dezenfektan olarak bir ilaç "Chlorophyllipt", "Furatsilin" veya bir çocuk doktoru tarafından reçete başka bir yöntem kullanın.

Bu göbek düğmesini unutmaYeni doğanlar asla bir yara bandı ile sıkışmamalıdır. Ayrıca, bu alanda herhangi bir sıkıştırma yapmayın - böylece sadece bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratabilirsiniz. Ama bebeği yıkayabilirsin, ama bunu sadece birkaç kristal potasyum permanganat ekleyebileceğin kaynamış suda yapmalısın.

Göbek kızardı ve ıslatıldıetkileri

Eğer ıslanmaya dikkat etmiyorsanızyenidoğanın göbeği ve hiçbir şey yapmamaya karar verdikten sonra, birkaç gün içinde durum daha da kötüleşebilir. Bu durumda iltihaplanma süreci komşu dokulara kaymaya başlar - bu zaten ombhalit flegmonöz formunun bir tezahürü olacaktır. Bu durumda sorunlu yer sadece ıslak olmayacaktır. Göbek şişmiş, irin bolca olacak ve etraftaki dokular şişecek ve kızar. Bu süreç, bir kural olarak, sıcaklıkta bir artış eşlik eder, bebek kötü yemeye başlar, halsizleşir. Bu durumda, bir yenidoğanın göbeğinin niçin ıslanacağının nedenlerini bulmak için zaman olmayacaktır. Çocuğun zaten cerraha gitmesi gerekiyor, bu aşamada hala antibakteriyel merhemlerle bir sorunla başa çıkma fırsatı var. Ancak şimdi bile doktor belirli endikasyonlar için antibiyotik ve anti-stafilokok immünoglobulin reçete edebilir.

Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane miYenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi

Related news

 • Kürdan ile İğne Oyası Yapılışı
 • Abdüllatif Şener ve Mehmet Ali Şahin
 • Piridoksin enjeksiyonları: kullanım talimatları, incelemeler

 • Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 4

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi


  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 83

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 86

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 19

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 71

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 8

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 60

  Yenidoğanda göbek ıslatma: panik atak için normal bir seçenek mi yoksa bahane mi 5