Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 87 31.01.2019, 18:42

Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır?

Ilıman iklim şartlarında yaygın olarak yetişen, acı bir tada sahip olan ve yaprakları koyu yeşil olan tere, yeşil salatalarda sürekli olarak kullanılan bitkilerden birisidir. 80’den fazla türü bulunan tere, botanik içerisinde turpgiller arasındadır. Yaban teresi, kış, bahçe ve su teresi tere çeşitlerinden sadece birkaç tanesidir. Marmara, Akdeniz ve Ege bölgeleri, en çok terenin yetiştirildiği bölgelerdendir.

Terenin Ne Gibi Faydaları Bulunur?

İçerisinde bol miktarda E, K, A ve B12 vitamini bulunan tere, ayrıca sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Tere içerisindeki bu mineraller, toplum içerisinde bilinen diğer sebze ve meyvelere göre çok daha fazla orandadır. Örneğin sulu tere içerisinde portakalın sahip olduğundan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. Aynı şekilde sütteki kalsiyumdan çok daha fazlası su teresi içerisinde mevcuttur. Aynı duruma ıspanak ve muz için de geçerlidir.

 • Tere, C vitamini almanın en kolay yollarından birisidir. İçerdiği antioksidanlardan dolayı hücrelerin hasar görmesini engeller. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinin olması ve birçok kansere yakalanma olasılığını minimuma indirmesi terenin en önemli faydalarından birisidir.
 • Tere, özellikle içerdiği folat nedeniyle hamilelik dönemin de bolca tüketilebilecek besinler arasındadır. Hücre bölünmesine katkısından dolayı hamile olmadan önce, ya da hamile iken rahatlıkla folik asit kullanılabilir.
 • Hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırma özelliğinden dolayı tereyi, lapa haline getirerek de kesik, yanık ve çeşitli yaraların üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Ayrıca tere kalp ve damar sağlığına da olumlu bir etki sağladığı için kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.
 • Son olarak tere, kemik sağlığı için de oldukça önemli bir besindir.

Tere, Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirtildiği gibi terenin birçok faydası bulunuyor. Ancak tereden maksimum şekilde fayda görmek için çiğ olarak tüketilmesi gerekir. Çünkü birçok besin, sıcakla karşılaştığı zaman içerdiği vitaminlerin etkisini azaltır. Tere sandviçlere eklenerek tüketilebildiği gibi, dilenirse salatalara da ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca tere tek başına da rahatlıkla tüketilebilir. Bunun dışında balık, ceviz ve üzüm gibi besinlerle birleştirildiğinde ana yemeklerde de kullanılır.Related news

 • Görsel şölen: 2016 yılının en etkileyici drone fotoğrafları
 • İlaç Noliprel A
 • Fransız turta Tart Tarten elmalı: tarifi

 • Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 69

  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır


  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 63

  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 68

  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 89

  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 52

  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 36

  Yemeklerde Tereden Nasıl Faydalanılır 2