Yemek Yemek İstemiyorum Anne 2019

Yemek Yemek İstemiyorum Anne 2019 Yemek Yemek İstemiyorum Anne

Yemek Yemek İstemiyorum Anne!

Yemek Yemek İstemiyorum Anne!

Yemek Yemek İstemiyorum Anne! Yemek Yemeğen Çocuklar İçin Annelere Çözüm Yolları, Çocuklarda Yemek Yeme Problemler.

Her annenin korkulu rüyalarından biridir çocukluk çağındaki çocukların yemek yemek istememesi. Ne yaparsanız yapın özene bezene hazırladığınız bol vitaminli sebze çorbasını çocuğunuza içiremezsiniz.Bir bilene danışır uzman yardımı alır ,farklı teknikler dener ama yine de çocuğunuzun yemeklerle olan ilişkisini düzeltemezsiniz.

yemek yemek

Eğer çocuğunuzun yemek yemek alışkanlıkları ile ilgili bir problemi olduğunu düşünüyorsanız ilk önce kendinize şu soruyu sorun: Çocuğunuz yemesi sizin için ne anlama geliyor? “Yeteri kadar yedi mi? Çok mu yedi? Az mı yedi? Sağlıklı mı? Doydu mu?” Bütün bu soruların altında endişeli bir anne profili açığa çıkabilir.  Akabinde de annelik adına şu soruyu sorarsınız: “Ona iyi bakabiliyor muyum?”Peki yemek yemek istemeyen çocuklar için çözüm yolları nelerdir?

Yemek Yemek İstemeyen Çocuklar İçin Annelere Çözüm Yolları

Anneler için yemek konusu çocuğun sadece ne yediği, ne kadar yediği ile ilgili değildir. Yemek, anne ve çocuk arasındaki duygusal ilişkinin en temel öğelerinden birisi olarak kabul edilebilir.

Yemek yemek

Yemek ile çocuğunuz ve sizin aranızda görünmez bir bağ kurarsınız. Bir anne olarak ilk önce bebeğinizi emzirmeyi öğrenirsiniz, yani onunla ilişkiniz onu doyurmak-doyuramamak ikilemi ile başlar. Yemeyen çocuklar anneler için korkulu rüyadır çünkü bir anne için “ben iyi bir anneyim” demenin ilk şartı çocuğunu “besleyebilmektir”. Öte yandan fazla yeme problemi ise çoğu zaman anne-babalar tarafından ihmal edilen, hatta problem olarak görülmeyen bir durumdur ki aksine madalyonun bu yüzü de önemlidir.

yemek yemek
Eğer yemek konusu uzun süreden beri evinizde gündemin en önemli maddesi ise ve size  zorluklar yaratıyorsa, çocuğunuzun yeme alışkanlıkları ile ilgili endişeleriniz varsa, yemek  konusu siz ve çocuğunuz arasında devamlı bir çatışma yaratıyorsa üzerine düşünülmesi gereken şeyler var demektir.

Kendinize Şu Soruları Sorun:
Çok mu ısrarcısınız? Çok mu müdahalecisiniz? Çok mu kontrol ediyorsunuz? Ya da hiç mi kontrol etmiyorsunuz? Çok mu kaygılısınız? Çok kızar mısınız, bağırır mısınız? Çocuğunuzu bir şeyler yapmaya (mesela yemeye) zorlar mısınız? Her şey, hep sizin istediğiniz gibi mi olmak zorunda? Sizin yemek alışkanlığınız nasıldır? Ona nasıl model oluyorsunuz?

Çocuğunuzla İlgili Şu Soruları Sorun :

Öfkeli bir çocuk mu? İnatçı mı? Çok mu kavga eder? Size ya da kendisine zarar verir mi? Sizinle mi uyur? Korkuları/takıntıları var mıdır? Okulda durumlar nasıl? Çok mu hareketli? Kurallara uyabilir mi? İçe mi kapanıktır? Kimseyle iletişim kurmaz mı?Yeme problemleri çoğu zaman sadece yemekle ilgili problemler değildir; anne-babalık tutumlarındaki yanlışlar ve çocuğunuzun yaşadığı diğer duygusal problemler yemek ile ilgili problemlerin tetikleyicisi olabilir. Çocuğunuzun az yiyerek belkisize bir duygusunu göstermeye çalışıyor olduğunu,siz onu cezalandırdıkça (onu yemesi için zorlayarak, ona bağırarak vs.) onun da sizin verdiğiniz yemeği reddederek sizi cezalandırıyor olabileceğini düşünün. Ya da eğer çocuğunuz çok yiyorsa belki “duygusal bir doyumsuzluk” yaşıyor olabileceğini, belki de ona kural koymakta, onu sınırlandırmakta zorlanıyor olabileceğinizi aklınızda bulundurun.

Çocuklarda Gözlenen Yeme Problemleri


İştahsızlık ve yemeği reddetme
İştah bir yemeğin keyif alınarak, istekle yenmesidir. Bu bakımdan çocuğun duygusal durumu ile yakından alakalıdır. Ayrılıklar, kayıplar, hastalıklar, yorgunluklar vb. birçok durum çocuğun iştahını etkileyebilir.

yemek yemek

Ayrıca birçok başka konuda olduğu gibi iştah konusunda da çocuklar arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun iştahını başka çocuklarla kıyaslamak onun az yemek yediğini düşünmenize neden olabilir. Çocuğun gelişimi yaşıtlarına göre normal düzeydeyse, iştahsızlığı bir sağlık sorununa yol açmıyorsa ne kadar yediği konusuna çok takılmamak gerekir.
Yemek seçme 
Yemek seçme problemiyle karşılaşan ebeveynlerin çocuklarına nasıl örnek oldukları ve beklentilerinin neler olduğu önemli ayrıntılardır.

Yemek Yemek İstemiyorum Anne!

Çocuğun tattığı her tadı beğenmesini beklemeyin. Temel amaç çocuğun farklı lezzetleri tatmasını sağlamak olmalıdır. Sağlıklı beslenmek her şeyden çokça yemek değildir. Çocuğun beğenilerinin zaman içerisinde değişebileceği, daha önceden reddettiği bir yemeği yemeğe başlayabileceği de unutulmamalıdır.

Savaş mı yemek mi?
Siz çocuğunuzun HANGİ YİYECEKLERİ, NEREDE ve NE ZAMAN yiyeceğine karar vermelisiniz. Çocuğunuz ise “NE KADAR” yiyeceğine hatta “YİYİP YEMEYECEĞİNE” karar vermeli.
Böylece sorumluluklar paylaşılmış olur; siz onun önüne sağlıklı/besleyici yemekler koyabiliyorsunuz, onun için sınırları çizebiliyorsunuz (zaman ve mekan sınırı) ama bir yandan da ona kendisinin karar vermesi gereken bir alan bırakıyorsunuz; kendi açlık-tokluk hissine göre ne kadar yiyeceğine karar veriyor.
UNUTMAYIN, yemekler ancak “eğlenceli ve huzurlu” olursa “doyurucu” olabilir.

 “Eğlenceli ve Huzurlu” Sofralar  İçin Annelere  Öneriler

Önce kendi beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin, sizin yapamadığınız şeyi çocuğunuzdan istemenizin bir faydası olmaz.

Tek başına yemenin zevkli olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Mümkün olduğunca ailece yemek yiyin, bir sofra kurun.

Sofrayı hazırlama konusunda ona sorumluluklar verin, size yardımcı olmasını isteyin.

Yemek masasında onun dikkatini dağıtabilecek oyuncak, kitap vs. olmasına izin vermeyin, televizyonun karşısında yememeyi bir kural haline getirin, yemek yerken televizyon izlemeyin.

Yemek Yemek İstemiyorum Anne

Yemek pişirirken size yardım etmeye teşvik edin. Kendi pişirdiklerini ikram etmesine izin verin.

Kendi servisini kendisinin yapmasına izin verin.

Birlikte haftalık bir yemek mönüsü hazırlayıp buzdolabına asın.

Yemeğini yavaş yiyebilir ama keyifle yiyorsa müdahale etmeyin.

Biraz hızlanmasını istiyorsanız, zaman ayarlı bir saat kullanarak ona yemesi için bir zaman verebilirsiniz.

Belirli aralıklarla bu zamanı azaltmaya çalışın. Fakat yine de yemeğini aceleye getirmemeye özen gösterin.

yemek yemek

“Yeteri kadar yediğinde tabağını kaldırabilirsin” diyerek yemeyi sonlandırın.

İlk defa deneyeceği yemekleri sadece küçük bir miktar tatsın, bir çay kaşığı mesela. Zamanla alışacaktır, ilk günden alışmasını beklemeyin.

Yemeklere (özellikle de ilk deneyeceklerine) komik isimler takabilirsiniz. Eğlenceli tabaklarhazırlayın

yemek yemek

Yemek yerken onun mümkün olduğunca serbest bırakın. Çocuğunuzun bir şeyleri kirletmesinden endişe etmeyin, bütün kirlerin temizlenebileceğine inanmalı. Temiz yemeyi öğrenmesi için zamana ihtiyacı var, bu konuda ona baskı yapmayın.

Yemek sırasında nasıl yemek yediği ile ilgili uzun ve suçlayıcı konuşmalar yapmak onu sadece yemekten soğutur. İkazlarınız kısa, sevecen ve sempatik bir şekilde olsun.

Yemek sırasında onun hoşlanmadığınız yanlarını, yaramazlıklarını eleştirmek, bunlar için onu suçlamak lokmaları boğazına dizer. Bunu yapmaktan kaçının.

 

https://www.instagram.com/bygnrmad/

Güner Ö. Sarıiz

Güner Ö. Sarıiz

1984 yılında Adana'da doğan Güner Özdoğru Sarıiz, Çukurova Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği programını tamamladıktan sonra 2006 yılında MEB’e öğretmen olarak atanmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik kamplarında Kamp Liderliği ve Program Sorumlusu olarak gönüllü çalışmalar yapmaktadır. Çağdaş Drama Derneğinde Yaratıcı/Eğitici Drama Liderliği programını bitiren Sarıiz, yaratıcılık, oyun, ritim, dans ve hareket konulu ulusal ve uluslararası pek çok atölye ve eğitim programına katılmaya devam etmektedir. 4-12 yaş aralığındaki çocuklarla akıl oyunları, hafıza teknikleri, satranç, çocuk yogası, zeka oyunları çalışmaları yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde ikinci lisans eğitimini sürdürmektedir. Hayata Renk Ver Derneği gönüllü üyesi olarak hastanelerde uzun süreli tedavi gören çocuklara destek çalışmalarına devam etmektedir.

Yemek Yemek İstemiyorum Anne 2019

Yemek Yemek İstemiyorum Anne 2019

Related news

 • Evinize Şans Getirecek Semboller
 • Hamburger Ekmeğinde Yumurta Tarifi
 • Bal Kabaklı Borani Tarifi
 • Rumeli böreği tarifi
 • Sırtınızdaki sivilceler için doğal yöntem

 • Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne

  Yemek Yemek İstemiyorum Anne