Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 2019

Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 2019
24.08.2019

Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 57

Vorya - Rusya'nın kalbinde bir nehir

Vorya Nehri (Moskova Bölgesi) kaynakDumino köyü yakınlarında. Kanal özetlendiği anda Ozeretsky Gölü'nün arkasındaki bataklıkta kaybolur ve daha sonra hızlı sularını Klyazma'ya taşıyan yüzeye gelir.

Belirleyici özellikler ve özellikler

Vorya buzlu suyuyla ünlü bir nehirdir. En sıcak günlerde bile sıcaklığı sıfırın üzerinde sadece 5-7 derece ısıtır. Bu olay basit bir şekilde açıklanmaktadır: Voryu nehrin tüm seyri boyunca soğuk yer altı anahtarları tarafından beslenir.

nehir

Riverin kılıfın toplam uzunluğuYaklaşık yüz metre ve genişliği, tek tek bölümler hariç, dörtü geçmez. Demiryolu köprüsü bölgesinde, Krasnoarmeysk şehrinde geçen kanal, 10-12 metreye kadar uzanmaktadır.

Nehrin içine akan gerçeğine rağmenküçük kolları, çok derin değil. Sadece bahar günlerinde yüksek su seviyesi üç metreye çıkabilir. Yine de, Vorya kano tutkunları için çok popülerdir ve balığın bu yerlerinde bolluk, kıyıda bir olta ile oturmayı hayal eden ve iyi bir avın tadını çıkartan insanları cezbeder.

Nehrin adı nereden geldi

Bazen Vorya'nın adını aldığını duyabilirsiniz."hırsız" kelimesinden. Nehir, eski Rusich için bir su ticareti rotası olarak hizmet ettiği zamanlarda gerçekleşti. Buradaki geçişli gemiler, genellikle kıyı ormanlarında yaşayan soyguncular tarafından saldırıya uğradı. Bu versiyon, bu yerlerde Baltık kabilelerinin Slavlar'ın ortaya çıkmasından çok önce bu bölgeleri ispatlayan bilim adamları tarafından çürütüldü.

Moskova bölgesinde nehir

Nehrin adı menderes kanalı için verilmiştir. Litvanya'dan çeviride, voryan "değiştirilebilir" gibi geliyor. Başka bir seçenek var. Bazı yerel tarihçiler, nehrin isminin “dağ” ya da “orman” anlamına gelen Fin-toponym vuori'nin kökünde olduğuna inanırlar.

Tarihsel Arka Plan

Nehir tarafından kaplanan ana alanVorya, Moskova Bölgesi. Bu yerlerin insani gelişim tarihi eski zamanlara kadar uzanıyor. Nehir vadilerinde, yaşı binlerce yıl olan höyükleri bulabilirsiniz. nehirlerin yakınında eski yerleşim yerlerinden biri Rus kiralamada ilk söz 1327 aittir. Vorya-Bogorodskoe köyü zaten Prens Ivan Kalita'nın altındaydı. XVI-XVII yüzyıllarda. Povorje'nin ortalarını da içine alan Moskova bölge kampının statüsünü aldı.

Moskova bölge tarihi nehri

Vorya, uygun olduğu için kullanılan bir nehirGezinti ve Klyazma ve Moskva Nehri'nin kollarını Volga'ya akan su yolları ile birleştiren bir ticaret yolu sisteminin bir parçasıydı. Ormanlarda, kıyıya yakın, uzun bir süre, çok sayıda vahşi hayvan ve kuş yaşamıştı. Sel çayırları, çiftlik hayvanları için bahçeler, otlatma ve yem düzenlenmesi için yerel nüfus tarafından kullanıldı. Saf sular balık ve yengeçlerle doluydu; nehir yüzeyi çiçekli nilüferleri ve nilüferleriyle süslendi.

manzaraları

Nehrin üzerindeki köylerin ilginç asırlık tarihiVorya. Savaştan önce, aslında, şimdi, önemli yerlerden biri, devrimden önce Aksakovlar ve Mamontovsların ailelerine ait olan Abramtsevo bölgesiydi. 1918-1932 yıllarında. Manor, Halk Eğitim Komitesi'nin kararı ile müze statüsüne aktarıldı. Sonra sanatçılar için bir dinlenme evi düzenlediler. Farklı yıllarda Abramtsevo'da besteci Tikhon Khrennikov, yönetmen Grigory Aleksandrov ve karısı aktris Lyubov Orlova ve o yılların diğer ünlü şahsiyetleri ziyaret etti. Burada başyapıtlarından sanatçılar Nesterov, Korovin, Polenov'u yarattı.

nehirde balık

Vorya, savaş sırasında biriydi.Moskova'nın eteklerinde savunma hatları. Bankalarda ve bugün çim askerlerinin siperleri ile büyümüş görebilirsiniz. Askeri zor zamanlarda, mülkten müze sergileri tahliye edildi ve duvarlarında bir hastane inşa edildi. 1947'de Abramtsevo SSCB Bilimler Akademisi'ne geçti ve üç yıl sonra yeni düzenlenen müze ilk ziyaretçilerin kapılarını açtı.

Sovyet yıllarında Bykovo köyü yakınlarında ve civardaAbramtsev, kent sakinleri için favori bir tatil merkezi haline gelmiş olan iyi düzenlenmiş yaklaşımları barajlar yaptı. Elektroizolit fabrikasının işçilerinin güçleri bir baraj inşa etti, Vori'nin sargı bankalarını süsleyen ağaç ve çalılar dikti.

Ekolojik felaketler

Yüksek seviyeyi koruyan ilk barajlarsu, birkaç yüzyıl önce burada inşa edildi. Ondokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda, baraj sistemi önemli ölçüde genişledi ve nehre onarılamayacak kadar zarar verdi. Ayrı çayırların bataklık olduğu ortaya çıktı, kıyı dikimleri, kanalın içine düşerek, balık ve nehir hayvanlarının geçişi için aşılmaz engeller yarattı. Her geçen yıl artmakta olan endüstriyel atıkların dökülmesiyle birlikte tabanın siltisi, temiz su kanalına bir kez dökülmüş bir nehre dönüşmüştür.

Su yolunun mevcut durumu

İnsan ekonomik faaliyeti negatifNehir bankalarının görünümünü ve suyun kalitesini etkilemiştir. 2005 yılında burada temizlik çalışmaları yapıldı. Bu amaçla barajlardan birini açmak zorunda kaldım. Sonuç olarak, nehir önemli ölçüde sığlaşmıştır, bu da çevredeki ve ziyaret eden balıkçılara kolaylık sağlamıştır. Yerel sakinler hala otuz yıl önce Vori'den su içmek için su içmenin mümkün olduğunu hatırlıyorlar. Son yıllarda, bazı bölgelerde yüzmek bile imkansızdır.

savaştan önce nehirdeki köylerin tarihi

Barbarlara rağmen Vorya Nehri'nde balıklarAğlar ve elektrikli balıkçılık çubukları tarafından imha, hala kullanımda. Balık avı sevenler artan sayıda turna, roach, çipura, kefali, levrek. Yuvalarının kıyısında düzenlenmiş balıkçıllar, çalışkan kunduzlar tarafından inşa edilen barajlar vardı. Bununla birlikte, bugün bile, bataklık kanallarını temizlemek, kıyı şeridi boyunca yeşil alanları korumak ve korumak için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Vorya'nın, gelecekte insanlara kristal sularının serinliğini verecek bir nehir olduğuna gerçekten inanmak istiyorum.

Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 2019

Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 2019

Related news

 • YPGliler, ABD’nin verdiği silahları karaborsada satıyor’ iddiası
 • Özel Kreşlere Yasa Düzenlemesi
 • Çok İzlenen Videolar
 • SALÇALI PİLELİ KREP
 • Köpeklerde Cushing sendromu: semptomlar ve tedavi. Cushing sendromu köpeklerde: ne kadar yaşıyorlar

 • Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 82

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir


  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 81

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 20

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 82

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 11

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 57

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 91

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 96

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 37

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 3

  Vorya - Rusyanın kalbinde bir nehir 41