Vazelin Nerelerde Kullanılır 2019

Vazelin Nerelerde Kullanılır 2019 Vazelin Nerelerde Kullanılır

Vazelin gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız neredeyse her evde bulunan etkili bir cilt bakım ürünüdür.  Kozmetik sektöründe uzun yıllar boyunca kullanılan vazelin faydaları bulunması karşın çoğu kişi tarafından bilinmediğinden pek etkili kullanılmamaktadır. Sizlere bu yazımızdavazelinin bilinmeyen faydaları,vazelin ne işe yarar,vazelin nerelerde kullanılırhakkında bilgi vermeye çalışacağım ayrıca çok az kişinin bildiği vazelinin diğer kullanım alanları hakkında bilgiler paylaşarak vazelini daha etkili ve doğru kullanım alanlarını açıklayacağım. Şimdi ilk olarakvazelin nedironu açıklayalım.

Vazelin Nedir

Vazelin ham petrolden elde edilen açık renkli macun kıvamında bulunan bir yağdır. Çok eski dönemlerden beri aktif olarak kullanılan vazelin kozmetik sektörü başta olmak üzeri tıp, sağlık, ilaç sektöründe en çok kullanılan ana etken madde diyebiliriz. Eczaneden aldığınız neredeyse çoğu kremin ana maddesi vazelindir. Vazelin suda çözülmez ama alkol ile eter de yarı oranda çözünebilir. Erime noktası ise 38 ile 54 derece arasındadır.

Vazelin Ne İşe Yarar

Vazelin Robert Chesebrough petrol kuyularında kimyager olarak çalışırken petrol kuyularındaki yapışkan maddeler dikkatini çeker belli bir süre sonra bu yapışkan maddenin işçilerin ayaklarındaki yaraları hızlı iyileştirdiğini ve yaraların hava almasını engellediğini fark ederek çalışan işçilerin yaşadığı iş kazalarında özellikle yara, yanık ve kesiklerde bu kimyasal ürünü yani vazeline kullanmaya başlar. Yıl 1895 gösterdiğinde artık vazelinin gerçekten çok etkili bir ürün olduğuna inanıp bir miktar laboratuvarına görüp inceler ve tamamen doğal cilt bakım ürünü keşfi gerçekleşir.

Dünyanın en büyük cilt bakım ürünü satan firması Maybelline markasının doğuşu vazelin sayesinde olmuştur. 1913 yılında Kimyager Williams kız kardeşi Maybel’i cildinde bulunan sorunlardan dolayı çok üzüldüğünü görür, bunun üzerine vazelin ve kömür tozunu karıştırarak ilk cilt bakım maskesini üretir. 1915 yılına kadar bedava olarak dağıtılan maske etkili sonuç vermesi üzerine artık marka olur Dünya üzerinde yıllarca birinciliği kimseye kaptırmaz. Vazelin kullanım alanları sadece cilt bakımı ile sınırlı değildir, saç bakımı, el ayak bakımı, evde bazı eşyalarda bile kullanılan vazelinin kullanım alanlarını sizlere ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım.

vazelin nerelerde kullanılır, vazelin faydaları

Vazelin faydaları nelerdir

Vazelin Nerelerde Kullanılır

Sizlere vazelin nerelerde kullanılır, vazelin neye yarar, vazelin hakkında en çok merak edilen kullanım alanlarını paylaşarak bu üründen daha etkin faydalanmanızı sağlamak istiyorum.

Vazelin ile saç bakımı: Vazelin kırılan, elektriklenen saçlarda kullanıldığında saça faydası olan bir üründür. Az miktarda vazelin saça sürülür ve iyi saça yedirilir.

Vazelin ile tırnak bakımı: Vazelin tırnakların kırılmasını önlerken daha güçlü ve parlak tırnaklarınızın olmasını sağlar el ve ayak tırnaklarınıza düzenli olarak vazelin sürün.

Vazelin ile el bakımı: Kuruyan çatlayan ellerinize bakım yapar özellikle soğuk kış günlerinde hem ellerini nemli tutar hemde çatlakları ve kırışıklıkları önler. Yazın ise güneşin kavurucu sıcağından ellerinizi korur.

Vazelin kaş ve kirpik bakımı:Vazelin kaş çıkartır mı,vazelin kaş gürleştirir misorusu hakkında bilgi vermek gerekirse kaşları gürleştiren vazelin ayrıca kaşları besleyerek hem dökülmesini önler hemde daha canlı görünmesini sağlar. Düzenli olarak kaş ve kirpiklerinize vazelin sürün. Vazelini kirpiklere sürdüğünüzde daha uzun ve parlak gözükecektir. Vazelin dökülen kaşların yenilerinin çıkmasını sağlar. Dökülen kaşlara vazelini akşam yatmadan önce uygulayın.

Vazelinin cilde faydaları: Vazelin cildi nemlendirir, çatlakları yok eder, cildi besler,  ciltteki kuruluğu önler, nasır oluşumu yok eder, cildin daha parlak olmasını sağlar.

Göz altı kırışıklıklarını yok eder:  Akşamları yatmadan önce göz altına ince tabaka vazelin sürerek göz altı kırışıklıklarını yok edebilirsiniz.

Vazelin ile dudak parlatma: Vazelini dudaklarınıza sürer ve rujunuzu yapın dudaklarınız daha parlak olduğunu göreceksiniz.

Parfümün etkisini uzatın: Parfüm sıkmadan önce boyun bölgesine ince tabaka vazelin sürün ve parfümüzü sıkın etkisi daha uzun sürecektir.

Vazelinin bebeklerde kullanın: Pişik olan bebeğinize çok miktarda vazelin sürün hem kızarıklıklar hemde pişik sorunu ortadan kalkacaktır.

Vazelini yüzünüze sürün: Cildin hem yumuşak hemde nem dengesini sağlaması için vazelini çok az miktarda yüzünüze sürebilirsiniz.

Dize ve dirseklere vazelin sürün:  Dirsek ve diz kararması, dirseklerde çatlaki kırışıklığı yok etmek için vazelin kullanabilirsiniz.

Vazelin saçtaki bitleri yok eder: Eğer saçınızda bit varsa saçınıza vazelin sürün 1 saat bekleyin bit taragı ile saçınıza taradıktan sonra bol su ile durulayın.

Vazelin topukları yumuşatır: Topuklarda görülen çatlamaları gidermek için vazelin kullanabilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz bir topuğa sahip olursunuz.

Vazelin makyaj çıkartıcı: Pek çok sitede bu konuda yanlış ve yanıltıcı bilgi verilmiştir. Vazelin ile makyaj temizliği yapılmaz. Zaten yağlı bir ürün ve suda çözülmüyor  nasıl makyaj çıkaracak anlamadım ama size tavsiyem asla bu yöntemi uygulamayın. Ama makyaj yapmadan önce ince tabaka sürebilirsiniz. Bu sayede daha kalıcı makyajınız olur ve gece davetlerinde harika duracaktır.

Vazelin sivilceye iyi gelirmi: Vazelin hem sivilceye iyi gelmektedir hemde sivilceye neden olmaktadır. Eğer yüzünüze çok fazla vazelin sürerseniz sivilce oluşur ama sivilceli yüze az miktarda vazelin sürerseniz sivilceyi yok eder.

Vazelin çatlakları yok eder: Çatlak olan bölgeye düzenli olarak vazelin sürdüğünüzde kısa sürede çatlakların yok olduğunu göreceksiniz.

Vazelin ile allık yapın: Vazelin parlak bir yapıda olması sebebi ile elmacık kemiğine toz allık ve vazelin karışımı sürün daha parlak ön plana çıkmış elmacık kemiklerine kavuşacaksınız.

Sıkışan yüzüğü vazelinle çıkarın:  Parmağınızda sıkışan yüzük acı verebilir eğer yüzüğü çıkarmada zorlanıyorsanız az miktarda vazelin sürün yüzüğün parmaklarınız dan kayıp çıktığını göreceksiniz.

Kuruyan yaralara vazelin sürün: Kurumuş yaranın yumuşaması ve hızlı iyileşmesi için vazelin kullanabilirsiniz.

Bronzlaşmak için vazelin : Pahalı güneş kremleri yerine az miktarda vazelin sürün ve güneşin tadını çıkarın. Vazelin sürdükten sonra denize girdiğinizde asla etkisini kaybetmez vazelin suda çözünmez bundan dolayı güneşten sizi korur ve bronzlaşmanızı sağlar.

Deri çekekleri parlatın: Deri montlar ve kıyafetlere vazelin sürerseniz çok parlak olduğunu göreceksiniz. Aynı işlemi deri ayakkabı ve çantanızda uygulayabilirsiniz.

Sıkışan parçaları vazelinle çıkarın: Elektrik süpürgesi, yada sıkışan bir parçayı sökerken zorlanıyorsanız az miktarda vazelin sürün ve parçaları rahat sökün.

Saç boyarken leke kalmasın: Saç boyarken en büyük sıkıntı saç boyasının alın bölgesine gelmesidir. Saçlarınızı boyamadan önce alın, yüz ve boyun bölgesine vazelin sürün saç boyasının leke bırakmadığını göreceksiniz.

vazelin faydaları, vazelin nerelerde kullanılır

Vazelinin bilmediğiniz faydaları ve kullanım alanları

Vazelin Zararları Nelerdir

Neredeyse hayatımızın her alanında kullandığımız vazelin yan etkileri olmamasına rağmen çok sık ve fazla doda kullanılması bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer vazelini yüzünüze çok sürerseniz ilk olarak gözenekler tıkanacak toz ve kirler vazeline yapışacaktır. Bunun sonucunda ise sivilce oluşur. Çok sık vazelin kullanmak cildin daha erken yaşlanmasına neden olur.  Her gün  vazelin kullanmak yerine gerçekten ihtiyacınız olduğunda az miktarda kullanırsanız asla bir zararı olmayacaktır. Yapılan bilimsel  araştırmalarda vazelinin zararı olmadığı bilinmektedir. Zararı olmamasına karşın kesinlikle gözlerinizin içerisine kaçmamalı ve yağlı cilt tipine sahip bireyler yüzüne sürmemelidir. Kirpik yada kaş için vazelin kullandığınızda gözünüze kaçarsa tahriş olur hemen bol ise durulan vazelin göze kaçarsa gözde tahriş ve kızarıklık görülmektedir.

Vazelin yemek asla doğru bir hareket değildir. Dudaklarınıza yada dişinize vazelin sürdüğünüzde kesinlikle yutmayınız. Vazelin asla ağız içine sürülmez. Vazelin içeren pek çok krem bulunmaktadır içeriğinde bitki özleri ve vitaminler olan vazelin kremleri alarak kullanabilirsiniz. Piyasada pek çokvazelin markasıbulunmaktadır.Vazelin kullananlareniyi vazelin markasıile etkili cilt bakımı yapmaktadır. Değişik isimle ve marka olarak satılan vazelin fiyatı çok değişiklik göstermektedir neredeyse her yerde satılan vazelin fiyatı eczanelerde 3 ile 50 tl arasında fiyatlara satılmaktadır. İster kiloluk vazelin istersiniz küçük vazelin alın ama mutlaka evinizde vazelin bulundurun.

Umarım sizlerin için derlediğim vazelin faydaları nelerdir yazısını beğenirsiniz. Sizlerde konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı bize sorabilirsiniz.

Vazelin Nerelerde Kullanılır 2019

Vazelin Nerelerde Kullanılır 2019

Related news

 • Egzersiz örnekleri ile Etiketlenen Konular
 • Etiket: düğün resimleri
 • Kadayıflı Kek Tatlısı Tarifi
 • Jabo Gelinlik Modelleri 2019
 • Saça Ne Kadar Bakım Ürünü Kullanılmalı

 • Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır

  Vazelin Nerelerde Kullanılır