Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 2019

Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 2019
01.04.2019

Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 37

Ubuntu'yu Windows 10'un yanına kurma: adım adım talimatlar

Bu sayfaya ilk kez gelen birçok kişiiki işletim sistemini yan yana yerleştirme fırsatı olduğunu duydum, ancak böyle bir fırsat var. Bu makale, Windows 10 kağıt yanında Ubuntu kurulumu detaylı olarak son evrelerine kadar baştan sağlanan operasyonların tüm yönleriyle ele alınacaktır nasıl bilmek istiyorum bu insanlar içindir.

Windows'un yanına ubuntu yüklemek 10

Neden Windows'un yanına Ubuntu yüklemem gerekiyor?

Başlangıçta, neden bu,Genel olarak, bu gereklidir. Sonuçta, yaşam boyu birçok kişi yalnızca bilgisayarlarında yüklü olan tek bir işletim sistemini kullanıyor ve şikayet etmiyor. Elbette, herkes böyle bir kurulum için kendi ihtiyaçlarına sahiptir, ancak her durumda, bunun gerekli olduğunu iddia etmek aptalca olur.

ubuntu yüklemek 16 04 windows yanında 10

Bu sorunun ayrıntılı bir şekilde çözülmesi için,başlangıçta kendilerini işletim sistemleriyle, yani Ubuntu ve Windows ile tanıyın. Ve eğer hemen hemen herkes Windows hakkında biliyorsa, Ubuntu, muhtemelen biri ilk kez duyar. Elbette, makaledeki her şey söylenemez, sonuçta konu konuyla ilgili değil, birkaç açıdan değinmek gerekir.

İlk fark ve belki de asıl şey şu kiUbuntu işletim sisteminde bir kayıt yok. Muhtemelen, birçok insan bunun hakkında hiçbir şey söylememektedir, ancak bu olumludur. Sonuçta, Windows'u uzun süre kullandıktan sonra yavaşlamaya başlıyor; işlemler uzun süre başlıyor, merkezi işlemci görevlerin işlenişi ile baş etmemekte ve bilgisayar periyodik olarak asmaktadır. Yani hepsi kayıt defterinin tıkanması nedeniyle. Yani, Ubuntu'yu çok uzun süre kullansanız bile, performansı düşmeyecektir.

Buna ek olarak, Ubuntu'da hiçbir virüs bulunmamaktadır ve sistemi antivirüs yazılımı ile korumaya hiç gerek yoktur.

Tüm bunların bu işletim sisteminin çalışması üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve bu nedenle çoğu insan, Ubuntu'nun Windows 10'un yanında nasıl kurulduğuna meraklıdır.

İlk aşama: önyüklenebilir USB flash sürücü oluşturulması

Ubuntu'nun Windows 10'un yanında nasıl kurulduğunu anlatmadan önce, doğru işletim sistemi ile önyüklenebilir bir USB flash sürücünün nasıl yazılacağını açıklamalısınız.

Burada her şey basit, ama bu aşamada çokdurma noktasına gel. Bu kadar çok OS imajını kaydetmek için, ve kendi şekilde tüm iyi izin Günümüzde programları bazı hızlı ve bilgisayarlar derin bilgisi olmadan bunu yapmak için izin verir ve tersi.

Makale, bu programlardan biriyle, daha özel olarak Rufus ile ilgilenecektir.

Şimdi onu daha iyi tanıyacağız.

Rufus ile USB flash sürücü

Rufus yazılımını kullanarak önyüklenebilir bir flash sürücüyü kaydetmek en kolay ve hızlı olarak kabul edilebilir. Ve yeteneklerinden şüphe edersen, o zaman bu yöntem tam sana göre.

Bu program kamu malıdır ve herkes resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yüklemeyi indirdikten sonra, görüntüyü USB flash sürücüde hemen kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Açılıştan sonra, gözleriniz görünmeden önceprogram arayüzü. Gördüğünüz gibi, çok kompakt ve iyi, gereksiz gereksiz bilgilerden kurtulduğundan ve yapılan tüm eylemler sadece bir tane - önyükleme sürücüsünün kaydedilmesine yol açacaktır.

windows 10 uefi yanında ubuntu yükleme

Yani, flash sürücü bilgisayara takılı ve süreci başlatmaya hazırsınız. Bunu yapmak için:

 1. Hangi görüntünün kaydedileceğini belirleyin. Program penceresinin sağ alt kısmında, disk simgesine sahip düğmeyi bulun, tıklayın. Gezgini, içinde, indirilen dosyaya, Ubuntu'ya gidin ve Tamam'a tıklayın.

 2. USB flash sürücüyü belirleyin. Program penceresinde, "Cihaz" öğesini bulun, üzerine tıklayın, bir açılır liste görünecek, flash sürücünüzü seçin.

 3. Bölümlerin şemasını ve sistemin arabiriminin türünü tanımlarız. Bu adımda, göstergelerinizi seçmeniz gerekir. MBR'niz varsa, GPT ise, bunu seçin. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı, hemen aşağıda konuşacağız.

 4. Dosya sistemini belirle. Bizim örneğimizde, bir Linux dağıtımı kurduğumuzdan, FAT32'yi seçmelisiniz, eğer Windows yazmak zorunda olsaydınız, NTFS'yi seçmeye değer olurdu.

Şimdi başlat tuşuna basın ve flash sürücü yazılana kadar bekleyin.

Bölüm şeması ve tipi seçimi ile ilgilisistem arayüzü, daha sonra burada genel olarak her şey basittir. GPT diskindeki Windows 10'un yanındaki Ubuntu yüklemesi gerçekleşirse, açılır listeden bu öğeyi seçin, eğer MBR ile BIOS veya UEFI ise, o zaman, onu seçin. Ancak, talimatın her paragrafı için farklı olacağını düşünmeyin. Ubuntu’nun Windows 10 MBR’nin yanında kurulması GPT’den farklı değildir.

İkinci aşama: kurulumun başlangıcı

Ne yazık ki, bu aşama önemli ölçüde olabilirSistem arayüzünün türüne bağlı olarak farklı kullanıcılardan farklıdır. Bildiğiniz gibi iki tür vardır: BIOS ve UEFI. Makale, her birini kapsayacak ve ayrıntılı olarak Ubuntu kurulumunun UEFI ve BIOS üzerinde Windows 10'un yanında nasıl çalıştığı anlatılacak.

Kuruluma BIOS ile başlayın

BIOS, büyük olasılıkla, her saniyede yüklenirBu makaleyi okuyan kişi. Genel olarak, zaten bir kalıntı olarak kabul edilir, onu değiştirmek için gelen UEFI idi. Ama yine de BIOS'lu bir çok insan olduğu için, Ubuntu'yu kurma teması üzerinde durmaya değer.

OS'nin görüntüsü USB flash sürücüye yazıldıktan sonra,Ubuntu 16.04 yüklemesi Windows 10'un yanında başlar. Bunu yapmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve çalışırken Del veya F2 tuşuna basın. Bu, bilgisayarınızın BIOS'una girmenize neden olur. Burada sadece bir sekmede ilgileniyoruz. BOOT sekmesine gitmek için klavyedeki ok tuşlarını kullanın. Bilgisayarı başlatırken öncelikli cihazı seçmemiz gereken yer burası. Bir USB flash sürücü seçmeliyiz.

Önemli! Her bilgisayarda, BIOS farklı olabilir ve öncelikli aygıtın seçimi değiştirilebilir, bu nedenle hiçbir özellik olmayacaktır.

windows 10 mbr yanında ubuntu yükleme

Yabancı anlayışı ile kötü isenizdil, daha sonra Hard, Disk ve Priority'nin yazılacağı alanlara dikkat edin. Bu alanların karşıtı, sabit sürücünüzün adını yazacak, genellikle SATA ile başlayacak, bir USB Flash Kart ile değiştirilmesi gereken SATA.

Bu tür bir sunumun doğru ayarları seçmenize yardımcı olacağını umuyoruz, ama bir hata yapsanız bile - korkma, kötü bir şeye yol açmayacaktır.

Öncelikli cihazı seçtikten sonra, Exit Kont gidip ilk öğeyi seçin - "exit ve ayarları kaydedin."

Artık bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve Ubuntu yükleyici başlayacaktır.

UEFI ile kurulumu başlatın

Genel olarak, Ubuntu'nun Windows 10 UEFI ve BIOS'un yanında kurulması farklı değil, sadece aşamalar biraz farklı.

Ayrıca, sonrasında önyüklenebilir bir flash sürücü yazmanız gerekiyor.bilgisayarı yeniden başlatır ve BOOT Menüsüne girer, sadece şimdi UEFI. Bunu yapmak için, bilgisayarı başlattığınızda, karşılık gelen tuşa basmanız gerekir, her bilgisayarda farklıdır, anakartınıza bağlıdır. Aşağıda hangi tuşa basılacağını açıkça gösteren bir tablo verilmiştir.

Üretici / cihaz

UEFI'yi başlatmak için anahtar

MSI anakart

Del

Anakart Gigabyte

Del

Anakart asus

Del

Intel anakart

Del

AsRock anakart

Del

Asus dizüstü bilgisayarlar

F2

Acer Dizüstü Bilgisayarları

F2

Dell Dizüstü Bilgisayarlar

F2

HP Dizüstü Bilgisayarlar

Esc → F10

Lenovo Dizüstü Bilgisayarlar

F2

Packard Bell Dizüstü Bilgisayarlar

F2

Samsung dizüstü bilgisayarlar

F2

Sony Vaio Dizüstü Bilgisayarlar

F2

Toshiba Dizüstü Bilgisayarlar

F2

Ubuntu'yu Windows 10'un yanında başka bir sürücüde yükleme

Böylece bilgisayarı yeniden başlatıp tıkladınızilgili anahtar, şimdi BOOT Menüsü, UEFI üzerinden USB flash sürücünün başlatılmasını seçtikten önce, şimdi açıldı - bu, "UEFI" kelimesinin flash sürücünün isminden önce yazıldığı noktadır.

Bundan sonra Ubuntu yükleyici açılır.

Ubuntu için Kurulum Yöntemi Seçme

Windows 10'un yanında gpt diskte ubuntu yükleme

Yani, yukarıdaki talimatları uyguladıktan sonraGrup menüsünü açmadan önce, Ubuntu'nun kendisini kurmak için bir yol seçiyoruz. Genel olarak iki seçenek vardır: USB flash sürücüden işletim sistemini çalıştırın ve kurulumu gerçekleştirmek için kurulumu kontrol edip hemen yüklemeye devam edin. Sadece seni seç. Ancak, işletim sistemini bir USB flash sürücüden çalıştırırsanız, yükleme sırasında programları kullanabileceğinizi de unutmamak gerekir.

Disk düzeni

İşletim sistemi yükleme yöntemini seçtikten sonra yükleme hemen başlar.

Bir sürücüde Windows 10'un yanında ubuntu yükleme

Eylem Algoritması:

 1. İlk sayfada, dili seçin ve "İleri" ye tıklayın.

 2. İkinci sayfada seçmeniz, indirmeniz gerekiyoryükleme sırasında güncellemeler yapın veya değil. İstediğinizde, ancak bir onay işareti koymazsanız, güncelleme daha sonra indirilebilir. Ama daha iyi sunmak için üçüncü taraf yazılım yüklemek kene, cihazlarınızla çatışmaları önlemek ve her şey kurulumdan sonra düzgün çalıştığından için. "İleri" ye tıklayın.

 3. Ubuntu'yu Windows 10'un yanına kurduğumuzdan (başka bir diskte veya başka bir yerde değil) "Başka bir seçenek" i seçtikten ve "İleri" yi tıkladıktan sonra üçüncü aşama kurulum tipidir.

 4. Bu noktada, bir disk düzeni yapmamız gerekiyor. Eğer Ubuntu için yer bırakmayın önce ise, yaratıklarından gelen bellek yığını almak gerekir. O, Windows 10 üzerinde bir sistem boyutuna odaklanarak, bu amaçla olmadığından, disk D hafızasını götürmek listede bulup RMB ve menüye basın boyutlandırmak / Taşı seçmek en iyisidir. aksine satır Boş alan aşağıdakilerden üzerine, Açılan pencerede, soyutlanmış hafızanın boyutunu belirtin 50 000 MiB yeterlidir.

 5. Ardından, bölümü bölümlere ayırmanız gerekiralt bölümleri. Bunu yapmak için onu seçin ve "+" işaretine basın. Açılan pencerede, kök bölümünün belleğini ve açılır listeden "Farklı kullan" ın karşıtı, "ext4" öğesini ve "Montaj noktası" - "/" öğesinin karşıtını seçin. Tamam'a tıklayın.

 6. Şimdi takas bölümünü oluşturun. Bunu yapmak için, 4 000 MiB bellek ayırın ve açılır listeden bir takas seçin. Tamam'a tıklayın.

 7. Ardından "Şimdi Kur" u seçin ve görüntülenen pencerede "Devam Et" i tıklayın.

 8. Bu noktada, saat diliminizi seçmeniz gerekir.

 9. Son aşamada tüm alanları doldurmanız ve "Devam Et" butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Hepsi bu, kurulum tamamlandıktan sonra başladıBilgisayar yeniden başlatılır ve önyükleme için hangi işletim sistemini seçmek mümkün olacak, Ubuntu veya Windows 10. Ben de seçmeniz gerekir yüklemek sadece hayır farklı tek bir disk üzerine Windows 10'a sonraki veya farklı tarihinde Ubuntu kurulumu, istenilen olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 2019

Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 2019

Related news

 • Ebeveynlerin sorular: Erkekler oğlanlara açıldığında
 • AB, Kuzey Koreye yaptırımları genişletti
 • Çok İzlenen Videolar
 • 13 Omuz Hizası Saç Modeli
 • Dere Otlu Peynirli Poğaça Tarifi

 • Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 81

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar


  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 24

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 37

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 48

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 63

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 29

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 40

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 38

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 28

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 98

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 7

  Ubuntuyu Windows 10un yanına kurma: adım adım talimatlar 1