Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tabloTurgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo

25.05.2019

Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 88

Turgenev'in kronolojik tablosu. IS'nin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo

Turgenev'in kaderi büyük ilgi görüyor.araştırmacılar, çünkü canlı olaylarla dolu ve doğrudan Anavatan'ın zor kaderi ile bağlantılı. Nedeniyle tüm dünyada yazar okuyucuların güçlü yetenek tarihin yıllığın girmiş şaşırtıcı ve unutulmaz eserler hakkında bilgi almak için başardık. yüce hediye olarak, anlamak ve onun yerli kara, haysiyet ve değer özgürlüğüne saygı güzelliği hissetme kabiliyetini biz minnet ve huşu ile sahip yaklaşık yarım yüzyıl boyunca Turgenyev tarafından sevdiği kitaplardan elinde tutmak ve ondan öğreniyoruz.

Kronolojik tablonun kullanımı

Turgenev'in kronolojik tablosu Herhangi bir tarihi dönemi incelerken,Bir medeniyet veya araştırmacının sanat temsilcisinin yaratıcılık aşamaları mutlaka kronolojik tablo gerekli organize etmek. Turgenyev biz literatür sınıflarında, okul keşfetmeye başlıyor ilk defa görüyorum. 5 sınıfta - o zaman kısa öykü "Bejin Çayırı" ve - - "Ayı", "Asya", "" İlk Aşk "ve" Şiirler Nesir içinde" dokunaklı Gerasim ve mumu, 6. öyküsü.

Daha olgun bir çağda, daha fazla iletişim kuruyoruzroman, Rus edebiyatına zafer getirdi ve yabancı okuyucular sevgisini kazandı - eserlerinin ciddiyet. Tabii ki, yazarın biyografisini okuyan her aşamasında, bu konuda daha iyi bu olağanüstü adamın işi anlamak için yardımcı olan yeni gerçekleri öğrendi. Vazgeçilmez yardım, verileri düzenlemenize olanak sağlar Turgenyev biyografik kronolojik tablo, Buraya en önemli noktaları belirlemek ve olayların dinamiğini göstermek için olabilir.

Kökenlerden başlayarak

Turgenev'in kronolojik tablosu Turgenev'in kronolojik tablosuTabii ki, herhangi bir kişinin hayatındaki en önemli olay ile başlar - doğduğu andan itibaren. Bu, gelecekteki tüm kaderin başlangıç ​​noktasıdır. Yazar, 1818'de 28 Ekim'de (9 Kasım) eski Rus şehri Orel'de doğdu. Babanın ataları, bir zamanlar Rus tarihinde önemli bir rol oynayan eski, iyi bilinen soylu soylulara aitti. Annenin yanında, atalar böyle bir soylulıkta farklı değildi, ama zenginlerdi. Turgenev'in kronolojik tablosu, yazarın Rusya için büyük bir aşk kaynağı ve serflik için tutkulu bir nefret kaynağı haline gelen Spasskoe-Lutovinovo'nun patrikon yuvasına bir referansı içermesi gerekir.

Çocukluk ve ergenlik

biyografi Turgenev kronolojik tabloGünlükler yazarı kaderde özel bir rol kaydettiİvan Sergeyeviç annesi Varvara Petrovna Lutovinovo. kronolojik tablo Turgenev 'le derlenmiş zaman bu sıradışı ve tartışmalı kadın gereklidir hakkında kısaca bize bildirin. Sonuçta, onun karakterinin özelliklerinin çoğunu ve yaşam olayları bile birçok edebi kahramanlar yansıtılmaktadır - "Noble Yuvası" "Mumu" Glafira Petrovna ait büyükanne metresi "Punin ve Baburin." babanın kimlik de yazar silinmez işareti hayatında bırakmıştı. "İlk Aşk" - onlar en iyi lirik romanlarından birinde sanatsal bir biçimde yansımıştır çünkü kronolojik tablo Turgenyev kısaca aralarındaki karmaşık ilişkiyi anlatmak gerekirdi.

Eğitim ve yaratıcılıktaki ilk adımlar

1827 ile başlayan önemli bir tarihtir.Turgeneva biyografisi değişir. bu yıl yazarın ailesi Moskova'ya taşındı çünkü Kronolojik tablo bunu içermelidir. Ve malikanesinde sürekli yaşamdan sonra, yaşam, yakın arkadaşlar küçük daire, ev eğitiminin Köklü yolu ile, yeni bir varoluşa İvan Sergeyeviç bir cemaat var - büyük bir şehirde, o üniversite eğitimine eğitimi almış özel yatılı okullar, içinde.

1833 - Moskova Üniversitesine kabul1834 - Petersburg'a Felsefe Fakültesi'nin sözlü bölümüne transfer. Aynı yıllarda genç bir öğrenci şiir ve dramada kendini denemeye başlar. Ve eleştirmenlerinin ilki, Puşkin'in yakın arkadaşı Prennev. Turgenev'in öğrenci biyografisi, 1838'de gittiği Almanya'da, zaten yurtdışında, kronolojik tabloyu kaydetmeye devam ediyor. Sadece felsefe değil, aynı zamanda Batılı siyasi eğilimlere aşina olma, ilerici toplumsal hareketler ve ideolojilerle tanışma, Turgenev kişiliğinin oluşumunda gerçek bir atılım yapmaktadır. Hollanda, Fransa ve İtalya da geleceğin yazarı üzerinde büyük bir etki yarattı. Bu döneme ait, aynı zamanda, Ivan Sergeevich Turgenev'in portresinden alınmış ve dikkatinizi aşağıda sunduğunuz fotoğrafa aittir (yazar KA Gorbunov, 1838-1839 gg.).

Ilk tanıma

fotoğraf Turgenev Ivan Sergeevich Mezuniyet sınavlarıusta, öğretme arzusu - bütün bunlar 40'lı yılların başında. Turgenev felsefe profesörüdür, ancak Nicholas Rusya'da yasaklanmıştır. İşte bu yüzden Ivan Sergeevich bir yetkili oldu. Ve 1843'te, ilk gerçek Turgenev çalışması olan şiir Parasha yayınlandı ve zaten onun içinde noktalı çizgi, edebi eleştiride Turgenev kızı olarak adlandırılan inanılmaz kadın karakterini gösteriyor.

Fotoğraf Turgenev Ivan Sergeevich hediyeler1840'lardan kalma bir daguerreotype. Sıkı, özenli bir bakış, kaş çatma kaşları ve aralarındaki derin katlama ciddi meditasyona işaret eder. Her şeyden önce, çok geçmeden, 1847'den beri hikayeler ortaya çıkmaya başlıyor, bu da yazar şöhretini ve tanınmasını getiren bir koleksiyon derleyecek - "Hunter'ın Notları", "Mumu" ve diğerleri. Bu yüzden zaman çizelgesindeki tarihi işaretlediğinizden emin olun! Sonuçta, Turgenev'in hikayeleri, insanların hayatının gerçek bir ansiklopedisi, köylü hayatının bir örneği, basit bir Rus insanının psikolojisinin inceliklerini açıklamaktır.

Spasskoye'ye bağlantı

Turgenev hikayeleri Yazarın adı bir not ile sansür ve kendisi tarafından alınır.1853 sonbaharının sonuna kadar bir aile arazisinde sürgüne gönderildi. Herzen, Turgenev'in öykülerini "serfliğin bir iddianamesi" olarak niteledi. Mutilatlanmış su ve Ermolai ve Melnichikha, parçalanmış kaderlerden bahsetmişler, paramparça olan umutlar, hayattan sapmışlardır. Çarpıcı ruhsal güzellik ve insanların yetenekleri "Şarkıcılar" çalışmasında ortaya çıkıyor. Serfliğin yıkıcı etkisi her hikayede hissedilir.

"Hunter'ın Notları" ilk önemli katkı olduutanç verici köleliğe karşı uzlaşmaz mücadelede yazar. Dolayısıyla, gençliğinde Turgenev'in kendisine verdiği "annibur yemin" gerçekleşmesi gerçekleşti. Ve başka bir önemli nokta. Bu hikâyelerde, Rus tabiatının ince bir şarkıcısı olan Ustanın eli ve araştırmacıların da "Turgenev" dedikleri olağanüstü tarzı, dilsel ifade gücü zaten hissediliyor. Daha fazla V.G. Belinsky yazarın edebi armağanını çok takdir etti.

"Başka bir Yuva'nın Kenarı"

Turgenev'in hayatı Turgenev'in hayatı, hakikatin sonsuz arayışıdır."Gizemli Rus halkının ruhunu" anlar. Kendine özgü bir yeteneğe sahipti: Farkında olmak, yalnızca sosyal düşüncenin yeni fikirlerini hissetmek, sosyal ve politik mücadelenin sahnesinde ortaya çıkan yeni kahramanları görmek ve işlerinde göstermek. Aynı zamanda, Turgenev'in düzyazısının psikolojisini ve anlatım biçiminin şiirini unutmamak gerekir. Ve ayrıca - aşk hakkında.

Aşk teması, ana temalardan biridir.romanlarının çoğunda yazarın romanları. Sevgiyle karakterlerinin değerini, bir kişinin yüksek rütbesine uygunluğunu kontrol eder. Karakterlerinin kişisel yaşamına, Ivan Sergeevich en katı talepleri yapıyor. Neden böyle? Muhtemelen, çünkü Turgenev'in kişisel hayatı oldukça dramatikti. Fransız opera sanatçısı Pauline Viardot, onun ilham kaynağı, ulaşılamaz bir rüya, ailesi ve yaşam biçimi - ailesi ve evi, ama "başka bir yuva" nın kenarı oldu. Onun için hiç sahip olmadı. Ve yazarın kızı, gençliğinin zamanında bir avludan doğmuş olan Viardot ailesine getirildi. Bir dereceye kadar, Turgenev'in hayatı Polina ile tanışmadan önce ve sonra ikiye bölünmüştür. Yani, 1843 zaman çizelgesinde işaretlenmeli ve buna bağlı olarak Ivan Sergeyevich için en önemli olay.

"Çağdaş" ile işbirliği ve mola

Turgenev'in kronolojik yaşam tablosu Turgenev'in yaşamının kronolojik tablosuNekrasov'un Sovremennik'deki çalışmalarının başlangıcı, demokratik entelijensiya ile dostluk ve ideolojik işbirliği: Nekrasov, Dobrolyubov, Chernyshevski ve diğerleri. 1855 - "Rudin" romanının yazılması, 1859 - "Asil Yuva" nın görünümü, 1860 - "Havva" nın yaratılması; 1862 - "Babalar ve Oğullar" romanının yayınlanması.

Halka sunulan her eser -mevcut kahramanın nasıl olması gerektiği ve nasıl olması gerektiğine dair soruya verilen cevap, gelişmiş bir halk figürüdür. Sosyopolitik görüşlerinde yazar, liberallere yöneldi, Rusya'daki yaşamın hükümet reformları yoluyla değiştirilmesi gerektiğine ve şiddet ve fedakârlıkla devrimi kabul etmediğine inanıyordu. Turgenev'in bu konuda özellikle ısrar ettiği "Rusya'ya bir balta" çağırma hakkı yoktur. Sanatçılar büyük bir sorumluluk taşıyorlar, çünkü kamu bilincinin oluşmasına katkıda bulunuyorlar. Ve devrimin dehşeti insanlara iyi bir şey getirmeyecek. 1860 yılında bu temelde, "Çağdaş" önderliği ile ilişki bir yazar olarak son derece gergin olur ve 1861'de tamamen durdu. Turgenev'in biyografisinin kronolojik ölçekte, bu tarih sabit olmalıdır.

Yurtdışında Yaşam

edebiyat Turgenev İvan'ın hayatında yeni bir dönemin başlangıç ​​noktasıSergeevich 1863'te doğdu. Yurtdışına gidiyor, Fransa'ya, Viardot ailesiyle yaşıyor, kocasıyla yerel yayınlarda işbirliği yapıyor. Orada en son en iyi şeylerini yazdı: "Duman" ve "Kasım" adlı romanlar ve "Bahar Suları" hikayesi. İlkbaharda, zaman zaman aristokrat kültürünün izlerini fark eden bir üzüntüyle vatanına zaman zaman gelir. Ve sadece 1870'lerde, Rusya'da sosyal kurtuluş hareketinin yeni dalgası başladığında, yazar ve Rus okurları arasındaki karşılıklı ilgi yeniden canlandı. Ivan Sergeevich'in gelişi, gençlerle sık sık yapılan toplantılarla kutlanıyor, edebi akşamlarda onurlandırılıyor, anavatana sonsuza dek dönmeye davet ediliyor. Turgenev buna da yansıyor.

"Düzyazıdaki şiirler" ve ölüm

Hayatının son 4 yılında, IvanSergeevich, "Proses in Prose" başlıklı genel başlık altında toplanan küçük lirik minyatürler yazıyor. Yetenekli, özlü başyapıtlar, inanılmaz düşünce derinliği ve ifade mükemmelliği. Yazarın bir tür itirafı oldu, kişisel günlüğü, Turgenev'in yansımalarını, hislerini ve ruh hallerini yansıttı. 1882'de yazar korkunç bir hastalık keşfetti - omurga kanseri. 22 Ağustos 1883'te (3 Eylül) Bougèville'de öldü. Yazar Rusya’da, Petersburg’da gömüldü. Bu veriler, biyografik zaman ölçeğinde kalıcı olarak sabitlenmiştir.

Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tabloTurgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo

Related news

 • Antep Fıstıklı Keşkül
 • Fakir Kollu 2 Renk İnci Ve Çiçek Süslemeli Yelek Tarifi. 5 .6 yaş
 • Hint Kınası Lekesi Elden Nasıl Çıkar
 • Irak üzerinden çekilecek ABD askerlerinin Erbile konuşlanmasına yönelik talep almadık
 • Çorlu Haberleri: Av tüfeğiyle intihar etti

 • Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 19

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo


  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 87

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 20

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 15

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 79

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 51

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 97

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 40

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 69

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 88

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 60

  Turgenevin kronolojik tablosu. ISnin hayatı ve çalışması. Turgenev: kronolojik tablo 44