TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser 2019

TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser 2019 TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser J100 biri olarak bilinirklasik tasarımın en iyi off-road araçları. Bununla birlikte, eğer bu araba, öncelikli olarak kentsel işletme için tasarlanmış, evrensel, konforlu bir SUV ise, özellikle zor koşullar için basitleştirilmiş bir versiyon vardı. Ardından TLK-105'i göz önünde bulundurun: özellikler, bakım, ayar.

Özellikler

Söz konusu araba ilkGX ve STD Toyota Land Cruiser J100 takımlarını, başka bir tasarıma dayanarak ayrı bir versiyonda tahsis etti. 1998'den 2006'ya çıktı. Araba, ana modelle birlikte iki restilleme uyguladı (2003 ve 2005). Bu değişiklik özellikle zor çalışma koşulları için tasarlandığından, tasarım mümkün olduğunca basitleştirilmiştir. Teknik olarak, J80 ve J100 arasındaki bir ara sürümdür, düğümlerin birçoğu 80 serisinden ödünç alınmıştır: şasi, şanzıman, motorlar, süspansiyon ve gövde - Land Cruiser J100'den.TLK 105

Araba sadece Afrika, Avustralya, Güney Amerika ve Rusya pazarlarında mevcuttu.

Üretimde olduğu gibi, şimdioff-road ve keşif kullanımı için satın alın. Diğer amaçlarla, özellikle şu anda, ikincil piyasadaki bu basitleştirilmiş versiyonun en üst J100 ekipmanından daha pahalı olduğu zaman, bir araba satın almanız tavsiye edilmez.Toyota Land Cruiser

Operasyonun özgüllüğü gerekliÖzellikle satın alırken bu tür makinelerin dikkatli teşhisi. Aynı zamanda, Toyota Land Cruiser J105'in özel bir versiyon olarak modifiye edilmiş ünitelerin önemli bir payına sahip olduğu dikkate alınmalıdır. Tuning örnekleri dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir: modifikasyonların ne kadar iyi yapıldığı ve hangi bileşenlerin kullanıldığı. Buna ek olarak, piyasa biraz J105, bu yüzden onları bulmak çok zor. Öte yandan, 80 ve 100 serisi daha önce büyük bir popülerlik kazanmıştı. J105 için bu sıra dışı.

çerçeve

Çerçevenin inşası 80 serisinden ödünç alınmıştır. Gövde on iki cıvata ile sabitlenmiştir.

vücut

TLK 105, aynı 5 kapı istasyonuna sahip.ve her zamanki Land Cruiser J100. Boyanmamış tamponlar ve dikey bagaj kapağı kapakları (Avustralya pazarı sürümü hariç). Uzunluk 4,89 m, genişlik - 1,941 m, yükseklik - 1,849 m, dingil mesafesi - 2,85 m Aynı zamanda şasi daha dardır. Harici olarak, GX J105, Avustralya'da, daha basitleştirilmiş versiyonlar sunduğundan, Land Cruiser J100'e çok benziyor.TLK 105

Motor

TLK-105, Land Cruiser J80'den alınan iki sıralı altı silindirli motorla donatıldı:

1. 1HZ. Başka bir J70 için kullanılan 4,2 litre atmosferik 12 valf dizel. 129 litre geliştirir. a. 3800 rpm'de. ve 2200 rpm'de 271 Nm.TLK 105 dizel

2. 1FZ-FE. Benzinli motor hacmi 4,5 l. Kapasitesi 212 litredir. a. 4600 rpm'de, tork 3200 rpm'de 373 Nm'dir.TLK 105: özellikler

Tasarımı kolaylaştırmak için motor kontrol ünitesi çıkarılmıştır.

transmisyon

Şanzıman - 5 vitesli manuel. Başlangıçta H55F kullanıldı ve restyling sonrasında Land Cruiser J80 R151F'den ödünç alındı. Ana çiftin vites oranı dizel için 4.3 ve benzinli motor için 3.9: 1'dir.Toyota Land Cruiser

Sürücü - sabit, ön bağlantı ileköprü ve vites küçültme. Köprüler, yarı diziler gibi 80 serisinden daha kalındır ve altı yerine beş çiviye sahiptir. Arka dingil, Land Cruiser J100 gibi, yüksüz bir tipte (göbeklerle). Bu, kırıldığında hareket etme yeteneği sağlar.

TLK-105 üç adete kadar cebri kilitlemeye sahiptirkonfigürasyona bağlı olarak farklılıklar. Bu nedenle, STD sadece kilitleme diferansiyel kilidi, GXR1 - isteğe bağlı tekerlekler arası, GXR2 - ve interaks ile ve her ikisi de volan ile donatılmıştır.

Buna ek olarak, son ekipman bir vinçle donatılmıştır.

şasi

Toyota Land Cruiser J100'ün aksine ön süspansiyon 80 seriye bağımlı. Sonuç olarak, makine daha yüksek bir uyum sağlar. Arka süspansiyon da J100'deki gibi bağımlıdır.

ABS sadece GX yapılandırmasında ve sonra sadece bazı pazarlarda mevcut olabilir.

J100 tekerleği ile aynı tekerleği sağlamak içinÖn bağımlı süspansiyonun dışbükey bir şekle sahip olması nedeniyle TLK-105 diskleri daha dar bir şasiye sahiptir. STD ekipmanı, damgalanmış tekerlekler, GX - döküm ile donatılmıştır.

Iç mimari

Salon TLK-105 genişletilmiş bir kapasiteye sahiptir,basitleştirilmiş dekorasyon ve azaltılmış ekipman. Birincisi ek koltuklarla donatıldı: ön yolcu koltuğu iki kişi için uzatıldı ve yanlarda bagajda çift banklar var. Sonuç olarak, arabaya en fazla 10 yolcu konaklayabilir. STD vinil döşemeye sahiptir. Elektrik paketi ve hava yastıkları yoktur. GX, klima ve basit bir elektrik paketi ile donatılmıştır. Döşeme - kumaş. Arabada iki tane soba var. Her durumda, Toyota Land Cruiser J105 iç 80 serisinin karşılık gelen versiyonlarından daha rahattır.Salon TLK 105

hizmet

Basitleştirilmiş tasarıma göre, J105 önemli ölçüde100 serisinden daha güvenli ve daha kolay. Arızaların birçoğu aşınmadan dolayı değil, cehalet ya da TLC-105'in yetersiz bakımından dolayı: salon elektroniği hatası, direksiyon kolonunun geri tepmesi, sapların ve kilitlerin kırılması.

çerçeve

Çerçeve J80'den daha güçlüdür. Yine de, özellikle arka kısımda, enine ve yaylı minderlerin tutturulması alanında kaynak dikişleri ile korozyona karşı hassastır. Tasarım hermetik olarak sızdırmaz olduğundan, su ve kir iç kısımya girer, bu yüzden onu temizlemek veya antikorozif veya gresle dökmek gerekir.

vücut

Gövdenin korozyon hasarının ana noktaları; kanatlar, ön cam çerçevesi, tamponların altındaki alanlar, bagaj kapağının alt kısmı, gövde sabitleme noktaları, kumlama bölgeleridir.

Bu durumda, hem çerçeve hem de gövde üzerinde pas bulunması büyük oranda aracın çalıştırıldığı iklim koşullarına göre belirlenir.

Motor

Motorlar çok dayanıklıdır. Servis ömürleri 700 bin kilometreden fazla olabilir. Bununla birlikte, bunlar yüksek yakıt tüketimi ile karakterize edilir: bir benzinli motor için 15-20 litre ve bir dizel motor için 10-15.

1FZ-FE sadece yağ seviyesi için izlenmelidir,zamanlama zincirini değiştirmek ve valfleri ayarlamak için zamanla. Asıl sorun, ateşleme bobininin bobininin tramplen içinde kırılmasıdır. Motorun farklı versiyonlarının Japon ve Arap pazarları için makinelere kurulduğu unutulmamalıdır, bu yüzden birbirleriyle değiştirilemezler.

Dizel de çok iddiasız ve zayıfÖzellikle common-rail motorlarla donatılıncaya göre yakıt kalitesine duyarlıdır. Yakıt ekipmanı, yalnızca çok düşük kaliteli dizel yakıtla hareketsiz hale getirilebilir. Ana sorun, kimyasal korozyon ve silindir kafasının çatlamasıdır. Yetkili operasyon ile motor 500-800 bin km üretir.

transmisyon

Kontrol noktasından H55F bir problem olarak kabul edilir. Diğer şanzıman çok güvenilir. Düzenli yağ değişimi ile (her 40-50000. Km) motorlarla aynı hakkındadır. Debriyaj bile 150-200 bin km yapar.

Genellikle zor koşullarda çalışırkenön tekerlekler arası diferansiyel ve ana çift hasarlı. Ayrıca, ön pervanenin eğimli kısmı da acı çekiyor. Her ne kadar hub ve kardan millerinin hizmet ömrü uygun bakım ile 200 bin km'den fazla olsa da (kardan mafsalı şırıngaları ve her 50 bin km'de tekerlek rulmanlarının ayarlanmasının doğrulanması). Arka aksın ve ön milin göbekleri daha önce yıpranmış.

Diferansiyel kilitler ekşitebilir.

Sevkiyat kutusu 500 bin km'den fazla hizmet veriyor. Ana problemi, boşaltma tapasının ve alüminyum muhafazanın korozyonu.

Ön köprüye 150-200 bin kilometrede bir kez dokunulmalıdır. Ek olarak, kirişin kaynaklı bağlantılarının basınçsız olması nedeniyle bükülebilir veya kaçak olabilir.

şasi

Koşmaya en büyük tehditFords zorlama. Böylece, kirişlerin ömrü bu durumda suyun girişini azaltır. Yağ keçelerinin sızmasını önlemek için, buğuları temizlemek gereklidir. Ayrıca, fords'ı aştıktan sonra, her bakımda olduğu gibi geçişleri enjekte etmeniz gerekir.

Ön kolların ve bilyeli mafsalların hizmet ömrü 60-80 ila 150 bin km, amortisörler - 150 bin km, stabilizör burcu - 40 bin km.

Frenler çok ağır bir arabaya çok yüklenir, bu yüzden hızlı bir şekilde yıpranırlar. 1HZ versiyonunda daha dayanıklıdırlar.

elektronik

Elektronikten, farlardan ve jeneratörlerden (yaklaşık 150 bin km) en hızlı şekilde yıpranmış. Özellikle birçok ek ekipmanla.

akort

J105 genellikle standart kabiliyetlerin yeterli olmadığı off-road ve ekspedition kullanım için özel olarak satın alınır. Bu nedenle, TLK-105 ayarlaması çok yaygındır.

vücut

Off-road tuning genellikle tamponlar ve eşikler dahil bir güç kitinin kurulumunu içerir.TLK 105 ayarlama

Ayrıca, tabanı metal levhalarla korumak gereklidir.

Büyük tekerlekler için, tekerlek kemer uzantıları genellikle kullanılır.

Bir vinç takmak gerekiyor.

Genellikle bir sefer gövdesi monte edin. Genellikle ek aydınlatma armatürlerine ev sahipliği yapar (birçok versiyonda özel fikstürler vardır).

Bazı parçalar için sürümleri ile donatılmışbelirli pazarlar. Yani, Arap versiyonu çatıya bir merdiven, bir stepne yuvası ve arka çıkıntıda 50 litre kapasiteli ek bir yakıt deposuna sahiptir. Daha büyük hacimli standart dışı ek tanklar da vardır.

Bazen ara parçaları kurarak bir vücut kaldırması yapın.

Motor

1HZ ile donatılmış çok yaygın bir ayardırmodifikasyonlar TLK-105: Dizel, özellikle ek ekipmanlarla donatılmışsa, böyle bir ağır araç için çok zayıftır. Bu nedenle, genellikle türbülans edilir. Bunu yapmak için, türbini 1HD-T veya hazır balinalardan kullanın. Her durumda, daha verimli bir yakıt sistemi ve değiştirilmiş bir çıkış gerekli olacaktır. Ayrıca bir intercooler kurmak da istenir. Ek olarak, pistonun değiştirilmesi gerektiğine dair bir görüş var. Ek olarak, bazen 1HD-FT'den 24 valfli bir silindir kafası takın.TLK 105 ayarlama

Diğer bir seçenek ise daha kolay ve daha ucuz olan Swap 1HD-FT'dir.

1FZ-FE'nin performansı birçok kişi için yeterli.

Soğuk koşullarda, ön ısıtıcı çok ilgili. Buna ek olarak, ısıtmalı bir yakıt filtresi ve ayrıca depoyu ve ana şebekeyi de ısıtabilirsiniz.

Su engellerini aşmak için bir şnorkelle ihtiyaç vardır.TLK 105 ayarlama

Fords'ı zorlarken karterin suya girmesini önlemek için, daha yüksek olanları çıkarmalısınız.

Off-road tuning ile genellikle enerji gerektiren ek bir çok ekipmanın ayarlanması ile bağlantılı olarak, araç ikinci bir akü ile donatılmıştır.TLC 105: Glitch

transmisyon

İletim için, modifiye edilmiş ana çiftlerin birçok varyantı önerilmiştir (4.88: 1'e kadar). Eksik bir diferansiyel kilitleme setine sahip versiyonlar onlarla yeniden donatılır.

Motor gücü arttığında, debriyajın değiştirilmesi gerekir.

şasi

süspansiyon için tam ayar kiti içeriryaylar, amortisörler, reaktif kesme çubukları ve teker ya da castor-balina. Kaldırma balinaları 2 ila 6 inç arasında inişte bir artış sağlar. Tekerleğin bir asansör ile değişmesi nedeniyle, modifiye edilmiş bir merkezi deliğe sahip sessiz köprü köprüleri dahil olmak üzere kontrol kiti, kontrol edilebilirliği korumak için gereklidir. Belirli bir miktarda asansör ve ayarlanabilir seçenek için hesaplanmıştır. Başka bir seçenek - uzunlamasına kolların arka bağlantı elemanları üzerinde tekerlek plakaları (aralayıcılar) kullanarak pivotların montaj açısının fabrikaya sürülmesi. Drenaj çubuğu "Panara" köprülerin yer değiştirmesine neden olacağından, kesme ve itme çekişini kullanın. Ayrıca, anti-roll barlar ve gövde arasında ara parçaların yerleştirilmesi gerekli olacaktır.tcl 105 özellikleri

Süspansiyonun seyrindeki artışla bağlantılı olarak, fren hortumlarını ara parçaları takarak veya değiştirerek uzatmak gerekebilir.

Off-road tekerlekleri seçerken bunu dikkate almanız gerekir.en uygun boyut 35 inçtir. Ana çiftin ve CV eklemlerinin dayanıklılığını korumaya izin verirler. Büyük tekerlekleri (genellikle 37 ve 38 inç) kullanarak monte ederken, bu elemanların kaynağı köprüler kadar önemli ölçüde azalacaktır. Her durumda, büyük tekerlekler bir boşluk artışı gerektirir: 32 ve 33 inç - 2 inç, 35 inç - 4 inç.TLK 105 diskleri

Çoğu zaman, makine bir kompresör ve bir alıcı dahil olmak üzere bir lastik basınç değişim sistemi ile donatılmıştır.

Iç mimari

Baskınlar için hazırlanan örnekler genellikle bir radyo istasyonu ve seferiyle donatılmıştır - bagajda uyku yeri.

Döşeme, kolay temizlik için çoğunlukla sac alüminyum ile değiştirilir.

TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser 2019

TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser 2019

Related news

 • Ebruli Sütlü Tatlı Tarifi
 • Burcunuza Göre Kışkırtıcı Balayı Rehberi
 • Beyaz Katlama Tatlı Tarifi
 • Rüyada Jaguar Görmek ve Öldürmek Ne demek
 • Karaciğerin halk ilaçlarıyla tedavisi: Her zaman lezzetli değildir, fakat şüphesiz faydalıdır

 • TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser


  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser

  TLK-105: teknik özellikler, ayarlama. Toyota Land Cruiser