Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 2019

Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 2019


Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 86 18.01.2019, 15:59

Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru

Kablolama güvenli olmalıdır. Bu, çalışmasının ana koşullarından biridir.

Kavşakta en sık meydanatemas hatası, aşırı ısınma veya hatta yangın. Bu nedenle, bu noktalarda güvenilir yalıtımın özellikle önemi vardır. Güvenilirlik, ısı çekmesi ile kabloların izolasyonunu sağlayabilir. Bu tip koruma, diğer izolasyon bileşikleri türlerine kıyasla çok fazla avantaja sahiptir.

Shrink borusu nedir

Çekme borusu (TUT), ince cidarlıYüksek sıcaklıkların etkisi altında sıkıştırılmaya muktedir olmayan polimerik malzemelerden imal edilmiş bir tüp. Bu, günlük yaşamda geniş uygulama alanı bulan ve ev ustaları tarafından sıkça kullanılan böyle bir tüptür.tel boyutları için ısı daralması

Boyutları teller için ısı küçültmeönemli ölçüde ısıtma üzerine değişiklik, örneğin, geleneksel bir yapışkan bant gibi yabancı girintileri oluşturmaz, bu boşluklar kablo bağlantı elemanları uygun sıkıca olmadan iyidir. Bununla birlikte, bu, polimer malzemelerden yapılmış boruların tek avantajı değildir.

Isı büzülmesinin avantajları

Isı çeken borular, iletken tellerin diğer yalıtım yöntemlerine kıyasla birkaç avantaja sahiptir.

Öncelikle, rahatça oturduktan sonra,çeşitli mekanik etkiler altında yer değiştirmektedir. İkincisi, oldukça basit bir şekilde kuruldu. Üçüncü olarak, çekmeden sonra tüp malzemesi daha güçlü hale gelir ve tellerin bağlantı noktasına ek mekanik sağlamlık ve sağlamlık kazandırır. Buna ek olarak, özellikleri aynı banttan çok daha uzun süre korur.

Isı büzüşmesinin dezavantajları

Sahip olduğu tek dezavantajBoyutları değişen teller geri dönüşsüz olarak ısıtıldığında ısı küçülür - hasar görmeden sökülemez olduğu için söküldükten sonra tekrar kullanılamaz.

Isıyla daralan makaronun maliyeti geleneksel yalıtım bandından daha yüksektir, ancak yalıtım malzemesinin seçiminde belirleyici bir faktör haline gelmek için yeterli değildir.

Diğer olası eksiklikler, belirli bir üreticinin eksiklikleridir.

Daralan tüp özellikleri

Onun belirleyen tüpün ana özelliğikullanımı 80-120 ° C aralığında yüksek sıcaklıkların etkisi altında küçültmek için, çap ve kalınlık değiştirme yeteneğidir. Radyo elektroniğinde ilk ısıtma sıcaklığı 70 ° C'den yüksek olmayan borular kullanılır.

Isıyla daralan tüp genişliğinden farklıdırçalışma sıcaklık aralığı -45 ° C ila + 125 ° C arasındadır. 135 ° C'ye kadar daha yüksek çalışma sıcaklığı olan malzemeler vardır. Motorun çevresindeki bağlantıları yalıtmak için otomotiv endüstrisinde kullanılırlar.boru boyutları küçültmek

Standart renk siyahtır, standart dışıdır - kırmızı, yeşil, mavi, sarı, beyaz. Isıyla büzülebilir şeffaf boru, bağlantının durumunu gözlemlemek için gerekli olan yerlerde kullanılır.

Ana Özellikler

Polimerin özelliklerine bağlı olarak,teller için ısı büzülmesi ile karakterize olan, küçültme yeteneği. Tüpün boyutları yarı hatta altı kez azaltılabilir. Büzülme faktörü genellikle 2: 1 ila 6: 1 arasında değişir.

Diğer bir özellik iseyapışkan tabaka. Sıkma bileziği, temas bağlantılarının güvenilir bir şekilde kapatılması gereken durumlarda kullanılır, nem korozyonundan koruyun. Ek olarak, borunun iç yüzeyi üzerindeki sıcak eriyik yapıştırıcısı, ekleme ek bir mukavemet kazandırır.

Isıyla daralan boru sistemini ve direncini karakterize ederhafif ve agresif ortamlar. Malzeme kimyasal olarak veya yağa ve yağa karşı dirençli, ışık stabilize (ultraviyole radyasyona dayanıklı) veya fotolüminesansın etkisi ile olabilir.

Farklı büzülme tüpleri ve bileşimi vardır.Polimer. Onlar ultraviyole ışınlarına veya yangın, mekanik özellikler ve renk çözümleri direnç etkileyen PVC, poliolefinler, elastomerler ve diğer malzemelerden yapılır.

Farklı bağlantı gereksinimleri ilebenzer özelliklere sahip tüpler, hem siyah renkte hem de saydam poliolefinde kullanılır. Renk çözeltisi ayrıca teller için ısı büzülmesinin bir özelliğidir.

Başvuru Kapsamı

Küçültme borusu (HUT), ana amacı olmasına rağmen, sadece elektrik devresinin kablolarını izole etmek için hizmet verebilir.

Nem, kimyasal korozyon, kir ve mekanik etkilere karşı korur ve korur. Boru telleri deformasyonlardan korur ve kıvrımların yerlerini korur.

Kabloların ve tellerin hasarlı yalıtımını ve kılıfını geri yükleyebilir ve parçaları bağlayabilirsiniz.ısıyla daralan tüp çapları

Isıyla daralan boru sistemi, boyutları izin verirherhangi bir kalınlıktaki tellerden kesilmiş küçük bir halka üzerine konur, çok sayıda renk çözeltisinde yapılır, bu nedenle işaretleme için çok uygundur. Örneğin, telin ucuna yalıtım tabakası üzerinden bir kırmızı boru parçası yerleştirilir ve bu da DC elektrik devresinde "artı" anlamına gelir. "Eksi" üzerinde, zeminde, sarı-yeşil, ilgili fazlar için üç fazlı bir devrede, kırmızı, sarı ve yeşil siyah bir halka monte edilir.

Dayanabilen ince bir ısıyla daralan tüpYeterli derecede yüksek çalışma sıcaklığı, aracın yerleşik elektrik ağını tamir etmek, alarmları, araç radyosunu ve hoparlörleri takmak için uygun.

Polimer malzemeden yapılmış çok renkli tüpler dekoratif amaçlı ve ev aletleri ve elektrik tesisatı onarımı için kullanılır.

Isıyla daralan tüplerin boyutları

Tüm üreticiler ürünlerini etiketler. Herhangi bir büzülme borusunun farklı olduğu ana parametre, büzülmeden önceki ve sonraki çaplardır.tüpü buruştur

Genellikle iç çap, büzülmeden önce ve fraksiyon yoluyla - ya hesaplanabildiği çap ya da katsayı olarak belirtilir. En yaygın olanı 2: 1 standart oranıdır.

Asya ve Rus üreticileriçapı 0,5 mm veya 1 mm olan tüpler. Avrupalı ​​üreticiler, çapları inç cinsinden belirtir, dolayısıyla bir çapın yeniden hesaplanması sırasında, örneğin, 1,6 mm veya 4,8 mm'dir.

Benzer çaptaki iki tüp uygunsa, büyük bir tane seçilmelidir.

Isıyla daralan boru, bir metre dilimlenerek veya 25,50,100 ve daha fazla metrelik bobinlerde ev kullanımı için elverişsiz bir şekilde satılabilir.

Isı büzüşmeli tüp çeşitleri

Büzülme ve uzunluktan önceki ve sonraki çap, ısıyla daralan bir boruyu karakterize eden tüm geometrik parametreler değildir. Boyutları, ısıtmadan önceki ve sonraki kalınlıkları içerir.ısıyla daralan boru

Tüpün kalınlığı iki tipe ayrılabilir:

- İnce duvarlı, duvar kalınlığı sonrabüzülme 1 mm'yi geçmez. Ev kullanımı da dahil olmak üzere en popüler olanlardır. Yapışkan tabaka içermeyen renkli, siyah ve şeffaf tüpler (2: 1'den 4: 1'e kadar büzülme oranı) sadece tel yalıtımı için değil, aynı zamanda markalama için de kullanılır. Genellikle ısı direnci, nispeten düşük büzülme sıcaklığı, güneş ışığına karşı direncin artması ve yanmayı bastırırlar.

- Kalın duvarlı ve orta ölçekli yapıştırıcı, kalınlık1.5 ila 4.5 mm (büzülme oranı 2: 1'den 6: 1'e kadar) sonrası duvarlar, çapları, yüksek voltajlı kabloları, sadece elektrik temaslarını değil, aynı zamanda korozyona karşı koruma sağlayan nem objelerine karşı izolasyon ve koruma amacıyla kullanılır. ve çelik borular, kaplin sızdırmazlığı.

Mekanik özellikleri

Olması gereken ana görev olduğu içinBir ısıyla daralan borunun yapılması elektriksel bir yalıtımdır, daha sonra ana karakteristiği, 20 kV / mm'den daha düşük olmayan dielektrik dayanımıdır. Malzemenin mukavemet özellikleri de önemlidir. Kopma gücü 1.0 kgf / sq'den az olmamalıdır. mm (9.81 MPa) ve uzama% 200'den az değildir. En kararlı olan teller için ısı büzülmesidir, boyutları altı kez ısıtma ile azalır, kırılma gücü zaten 14,5 MPa'dan daha fazladır.

Çoğu durumda, büzülme boruları derzlerin sıkılığını sağlamalıdır, bu nedenle bir başka önemli özellik denge su emilimidir. % 0.2'yi geçmemelidir.

Kurulum için hazırlanıyor

İşlem özel bir araç gerektirmez. Boruları ısıtmak için çapaksız ve herhangi bir cihaz olmadan istenilen boru parçalarını kesmek için keskin bir bıçak veya makas gerekir. Endüstriyel saç kurutma makinesi, çok sayıda bağlantı kurarak profesyonel elektrikçiler tarafından kullanılır. Bir ev sihirbazı, bir alev yakıcıyı veya alevin tellerin büzülmesini ısıtmak için yeterli olan geleneksel bir çakmağı iyi idare edebilir.ısı büzülme ile tellerin yalıtımı

Almak için boyutları daha zordur. İlk çapı, boruyu parazitsiz olarak bağlamak için önemlidir. Sıkışma ve güvenilir koruma sağlamak için büzülme faktörü veya derzin çapından daha az olması gereken son çapın bilinmesi gereklidir.

Ve daha fazla büzülme, yani, katsayı ne kadar yüksek olursa, borunun kalınlığı o kadar büyük olur ve sonuçta ısıtmadan sonra mukavemeti.

Isı shrink montajı

Yani, özellik ve boyutlara göre, uygunince duvarlı shrink boru. Telleri yalıtmak için nasıl kullanılır? Öncelikle parçayı keserek parçanın uzunluğunun üst üste gelecek şekilde kesilmesi gerekir, ki bu da ısıtıldığında uzunlamasına büzülme göz önüne alınarak yalıtılmalıdır. % 5-10'dur ve üretici tarafından da belirtilmiştir. Kesim borusunun kesiklerinde ve yüzeyinde, çapak ve derin hasar olmamalı, böylece malzemenin yüksek sıcaklığın etkisi altında çökmemesi sağlanmalıdır.ısıyla daralan makaron nasıl kullanılır

Önce telin üzerine bir tüp konur, sonraEklenmesi gereken bir bağlantı yapılır. Bundan sonra, bir kenardan diğerine ısıtılır, böylece büyük uzunlamasına büzülme ya da alan yeterince uzunsa ortadan kenarlara kadar.

Tüpü iki uçtan aynı anda ısınamazsınız - altta istenmeyen hava kabarcıkları olabilir ve yüzeyde kırışıklıklar oluşabilir.

Sıcak boru yüzeyi üzerinde herhangi bir aşırı ısınma, yanma gözyaşı ya da kabarcıklar olduğu sağlanması, eşit gerekli.

Sıcaklık ve ısıtma hızı deneysel olarak belirlenir. Özellikle benzer işlerde tecrübe olmadığı takdirde acele etmenize gerek yoktur. Çok yüksek bir sıcaklık veya ısıtma oranı bir evliliğe yol açabilir.

Biraz daha uzun bir iş yapılır eğerÇalışma koşulları, bir tutkal küçültme tüpü gereklidir. Eklemi kapatmak için nasıl kullanılır? İlk olarak, kenetlenmiş kabloları veya ürünleri hazırlamanız gerekir: keskin kenarları temizleyin, konvansiyonel yapıştırmada olduğu gibi temizleyin ve yağdan arındırın. Tüp her zaman ortadan kenarlara kadar ısıtılır.

Shrink boru fiyatları

Belirli bir fiyat aralığının isimlendirilmesi mümkün değildir. Fiyatı metre başına üç rublenin biraz üzerinde olan en ucuz shrink tüpü genellikle 2 mm çapında siyah ince bir tüpdür, büzülme oranı 2: 1'dir ve duvar kalınlığı 0.6 mm'dir, Rus veya Çin menşelidir.

Fiyatlar üreticiye, boyutlara, yapışkan tabakanın varlığına, renge ve diğer ek özelliklere bağlıdır.

Teller için kalın duvarlı ısı shrink, boyutlar6: 1 oranında büzülme oranına sahip bir yapıştırıcı katmanı olan 230 × 4.8 mm, dünya çapında bir isim olan Alman üretici ACS'den siyah renk, zaten metre başına 160 Euro'dan fazladır.boruyu küçültmek

Isı shrink borusunun nasıl takılacağını öğrenin.ev koşulları zor değildir. Kablo bağlantılarını, terminallerin konumunu ve diğer unsurları güvenilir bir şekilde koruyabilir. Ancak bu malzemeyi çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz, sadece hayal gücünüz için yeterlidir. Örneğin, metal ürünlerin dekoratif terbiye işlemleri için, lastik tamir silindirleri veya onarım sırasında sızdırmazlık delikleri.

Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 2019

Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 2019

Related news

 • Tutmaç Çorbası Videosu
 • Sabah yazarı Barlas: Esadın bu çalışmalarına katkıda bulunmalıyız
 • Hamilelikten Korunma Yöntemleri
 • Kestane lezzetini Actifry ile denediniz mi

 • Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 33

  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru


  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 22

  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 74

  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 71

  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 40

  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 44

  Teller için ısı küçültme: boyutlar, özellikler, uygulama. Isı Çeken Boru 92