Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 72 24.02.2019, 22:50

Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur

Her sürücü bir susturucu olduğunu bilirOtomobil, her türlü motorlu taşıtın gerekli ve önemli ayrıntısıdır. Motor çalışması esnasında yakıt yanması ve gaz çıkarma gerçekleşir. Bunu yapmak için, otomobiller motordan gövdenin sonuna kadar uzanan özel bir boru sistemi kullanıyorlar. Bu tasarımın önemli unsurlarından biri de rezonatör boşluğudur.

Otomobil susturucusunu oluşturan unsurlar

Otomobil susturucuları

Tasarım aşağıdaki bileşenler biçiminde sunulmaktadır:

 • egzoz manifoldu,
 • alış tüpü,
 • yanma ürünlerinin sonradan yakılması için katalizör,
 • susturucunun rezonatörü,
 • susturucu.

Hoş olmayan bir "hırıltı" olduğu zamanaraç sahibi sistemin her parçasını bakıma uygunluğunu kontrol etmelidir. Susturucu büyük bir tükenme ile egzoz sesinin de arttığı not edilmelidir.

Bu sayede susturucu,egzoz sesi ve ayrıca egzoz gazı çıkışı ile ilgili olarak büyük bir direnç oluşmasını engeller. Aksi halde, silindirler dolmaya başlar ve bu da sonunda güç kaybına ve eksik yanmaya götürecektir.Susturucu yapımı

Susturucu çeşitleri

 1. Rezonatör tipi susturucusu. Bu cihaz boru yakınında bulunan ve mevcut delikler nedeniyle buna bağlı kapalı alanlar kullanır. Genellikle böyle durumlarda iki farklı hacim toplanır. Bu alanlar da kendi aralarında bölünmüştür. Böylece, bu tür her delik susturucunun frekansının salınımını tetikleyen rezonatördür. Bu frekans, dağıtıldığında hızlı bir şekilde geri ödenir. Bu nedenle, bu tür susturucu bir ön eleman olarak kullanılır ve egzoz sisteminin tamamındaki ilk konumu işgal eder. Ek olarak, sessizleştiricinin rezonatörü oluşan akışa büyük bir direnç göstermez, bunun sonucunda kesit alanı düşmez.Susturucu rezonatörü
 2. Reflektörler. Susturucu kutusu, ses dalgalarını yansıtan akustik aynaları barındırır. Bu aynaların yardımı ile belirli bir labirent oluşturursanız çıkışta zayıf bir ses duyulur.
 3. Tabanca susturucusu benzer şekilde yapılmıştır. Bununla birlikte susturucunun bu tasarımı daha mükemmel olarak kabul edilir. Genellikle bu eleman bir terminal elemanı olarak kullanılır.
 4. Emici. Bu cihaz, herhangi bir gözenekli malzeme yardımıyla akustik titreşimleri emer. Örneğin, sesi mineral yüne yönlendirirseniz, lifleri salınır. Sürtünme sürecinde, ses titreşimleri ısınmaya dönüşecektir. Bu çalışma prensibi, egzoz sisteminin tüm tasarımını gerçekleştirmek için boru hattının kesitini azaltmaksızın mümkün kılmaktadır. Ve susturucunun rezonatörünün burada kullanılmasa da, akışa ve gürültünün azalmasına karşı direnç minimum olacaktır. Bu nedenle, fabrika otomotiv susturucularında en yaygın olan kombine sistemler, bu sayede minimum akış direnciyle gürültüyü önemli ölçüde azaltmıştır.


Related news

 • GELİN ÇİÇEĞİ KUM BONCUK OYASI YAPIMI
 • Ekinezyanın Yan Etkileri Nelerdir
 • MİSKET KÖFTELİ PATLICAN SANDALI Enfes Yemek Tarifleri

 • Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 3

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur


  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 89

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 10

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 81

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 43

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 4

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 63

  Susturucu rezonatör egzoz sisteminin önemli bir unsurudur 60