Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 2019

Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 2019

Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 90 23.01.2019, 15:42

Sulak Nehri - Dağıstan'ın eğlenceli ve enerjik incisi

Dağıstan inanılmaz derecede güzel dağlık bir cumhuriyet,Büyük Kafkaslar ile Hazar Denizi kıyısı arasında sıkışmış. Bu yazıda cumhuriyetin doğası, coğrafyası ve nehirleri hakkında konuşacağız. Özellikle, Rusya'nın güneyindeki gerçek bir su incisi olan Sulak Nehri hakkında.

Dağıstan doğasının genel özellikleri

Cumhuriyet, güneybatı batı en güneyindedirRusya. Gürcistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Türkmenistan: beş ülke ile (dikkate ve deniz sınırları) bağlı olması nedeniyle Coğrafi olarak ilginçtir. Dağıstan'ın kuzey kesimi alçak (veya sözde Nogay bozkır) ile temsil edilir, Güney - Büyük Kafkasların etekleri ve dağlar. Bölgenin iklimi orta derecede kıtasal ve kuraktır.

Dağıstan'ın doğası, küçük olmasına rağmenbölgenin büyüklüğü, inanılmaz derecede güzel ve çeşitlidir. Bozkırlar ve dağ tepeleri, dik kayalar ve şelale, kanyonlar ve en saf nehirler - hepsi bir cumhuriyet içinde görülebilir!

Dağıstan nehirleri

Dağıstan birçok yerdedoğal floristik bölgeler. Yarı çöl türleri cumhuriyetin kuzeyinde büyür. Güneye doğru ilerledikçe sulu çayırlar ve ormanlar yerini alıyor. Alp dağılımlı bitki formasyonları yaylalarda görülür. Genel olarak, bu bölgede yaklaşık 4.5 bin bitki türü vardır ve bunların dörtte biri endemiktir.

Dağıstan'ın göl ve nehirleri

6200'den fazla nehir cumhuriyette. Hepsi de Hazar havzasına ait. Bununla birlikte, sadece 20 tanesi sularını büyük deniz gölüne gönderiyor. Geri kalan kısımlar tarım alanlarının sulamaya harcanmakta veya Hazar ovasında kaybolmaktadır.

Dağıstan'ın tüm nehirlerinin yaklaşık% 90'ı dağlık olarak sınıflandırılmıştır. Vadileri dar ve derindir, içlerindeki akış hızı çok yüksektir. Bu nedenle, en sert kışlarda bile donmuyorlar. Dağıstan'ın en büyük nehri Terek'tir. Toplam uzunluğu 625 kilometredir. Cumhuriyetin ikinci büyük sulak nehridir.

Dağıstan'da birkaç yüz varbüyük ve küçük göller. Bunların en büyüğü (ve en ünlüsü) Kezenoy-Am Gölü. Kuzey Kafkasya'nın en derin gölüdür (maksimum derinlik 72 metredir). Gölün önemli bir eğlence ve turizm değeri vardır.

Sulak Nehri: Genel bilgiler

"Koyun suyu" - bu suyolunun adı Kumyks dilinden nasıl tercüme edilir. Sulak Nehrinin toplam uzunluğu 169 kilometredir ve havza alanı yaklaşık 15.000 kilometrekaredir. km.

Sulak'ın kaynağı, ikiliğin birleşimi olarak kabul edilir.diğer nehirler: Andi ve Avar Koisu. Her ikisi de Kafkas sırtının eteklerinde ortaya çıkar. Üst erişimlerdeki Sulak Nehri sularını derin ve inanılmaz güzel bir kanyonda taşır. Ardından Ahetlin Boğazı'nı geçerek vadisini önemli ölçüde genişletir. Aşağı ulaşılan nehirde, oldukça geniş bir delta oluşturur ve Hazar Denizi'ne akar.

Sulak'ta çoğunlukla çözülmüş karla beslenir.sular. Nehrin su baskınından mayıs ayından eylül ayına kadar, su seviyesi ise (su seviyesi en az) aralık ayından mart ayına kadardır. Sulak'ın sulak alanlarındaki bulanıklığı, üst erişimlerinden 100 kat daha yüksektir.

Sulak Nehri

Yolunda, Sulak Nehri çok sayıda küçük kolunun sularını alır. Bunların en büyüğü Ah-Su, Tlar, Chvakhun-bak ve Maly Sulak'dır.

Nehrin ekonomik kullanımı ve rekreasyon potansiyeli

Sulak genellikle enerji olarak adlandırılırKuzey Kafkasya'nın incisi. Bu nehir üzerinde Dağıstan - Chirkeyskaya - en büyük hidroelektrik santralinin yer almaktadır. Çalışanları sadece kıskanılabilir. Sonuçta, santral inanılmaz güzel bir yerde! Sulak Nehri üzerindeki Chirkeyskaya'ya ek olarak, daha az kapasiteye sahip beş hidroelektrik santral daha var.

Sulak Nehri'nin uzunluğu

Sulak'ın saf suları su temini için kullanılıyorKaspiisk ve Makhachkala şehri. Geçtiğimiz yüzyılın 70'lerinde, Chirkey rezervuarı (Dağıstan'ın en büyüğü) nehir üzerinde inşa edilmiştir. Kristalin kayaların sayısız mostralarından dolayı yüzeyi güzel bir masmavi renk tonuna sahiptir.

Tabii ki, Sulak kullanılırEğlence ve turistik amaçlı (balık tutma, su ve yürüyüş turları). Sulak kanyonu, maksimum derinliği 2 km'ye ulaşan birçok turistin ilgisini çekiyor! Sessiz ve neredeyse terkedilmiş, sadece kayalık bir kanyonun uçurumunun üstünde gökte güzel bir şekilde çemberlenmiş yalnız kartallar.

Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 2019

Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 2019

Related news

 • Bebekler Anne Sütünden Ek Gıdaya Nasıl Geçmelidir
 • Bir Deli Rüzgar 1.Bölüm izle
 • İĞNE OYASI İLE İŞLENMİŞ HAVLU KENARI MODELİ
 • UZUN BAYAN YELEK ANLATIMLI ÖRGÜLER

 • Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 91

  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi


  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 30

  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 58

  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 74

  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 15

  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 44

  Sulak Nehri - Dağıstanın eğlenceli ve enerjik incisi 18