Siyah Noktalar İçin Maskeler 2019

Siyah Noktalar İçin Maskeler 2019 Siyah Noktalar İçin Maskeler

Siyah Noktalar İçin Maskeler

Benzer İçerikler

Yorumlar

1

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMAK İÇİN 11 KOLAY TARİF

Akne için evde yapılabilecek tarifleri sıraladıktan sonra, siyah noktalar ile ilgili dikkate değer bir çok soru almaya başladık. Sinir bozucu ve sıkça rastlanan, siyah noktalar gözenekleriniz aşırı sebum ( cildin elastikiyetini korumak için yağ bezleri tarafından salgılanan bir yağdır.) ve ölü hücreler ile dolmasıyla oluşur. Siyah noktalar ile beyaz noktalar arasındaki fark gözeneklerin açık olup olamamasına bağlıdır. Eğer gözenek açık ise, sebum veya ölü hücreler ile tıkanan gözenekler oksijen ile etkileşime girerek oksitlenir ve rengi siyaha döner. Cildin kirli olması siyah noktalara sebep olmaz. Cildi temizlemekle işe başlayalım. Cildinizi obsesiv bir şekilde ovalayarak temizlemek siyah noktalarınızdan kurtulmak için iyi bir yol değildir, ve cildinizi kupkuru yaparak azaltmaya çalıştığınız yağlanmanın daha da artmasına sebep olarak  cildinizin daha kötü yapar, ve bu kısır bir döngü haline gelir. Bu sebeple, Şeker şururbu ve gözenek soyucu gibi reçeteleri haftada 2-3 kereden fazla uygulamayın. Buna karşı koymanın zor olduğunu biliyorum, fakat bu yolla cildiniz daha güzel olacaktır.

1)KİL ZAMANI

Bentonit kil yüzyıllardan beri cild hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan mineral bakımından zengin şifalı bir maddedir. Molekülleri sebebiyle ıslak olduğunda ki "elektriksel yükü", gözenekler de biriken yabancı maddeleri ve yağları temizlemekte iyi iş çıkarır. Maskeyi cildinize uyguladığınızda, kil siyah noktalarınızı temizlerken cildiniz de aynı zamana da bütün mineralleri emer. Ayrıca, cilt tonunun eşitlenmesine ve dolaşıma  yardım eder. Kili su veya elma sirkesiyle karıştırabilirsiniz, eğer cildiniz kuru veya hassasa cildin sıkılaşmasına yardım eder. Deneyin! Maske yüzünüzde kururken cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Maskenin tamamen kurumasını bekleyip beklememek sizin tercihinize kalmış- önerim tamamen kurumasını beklemenizdir, daha sonra nemlendirebilirsiniz, fakat bazıları bunun cildi tamamen kurutacağını ve tahriş edeceğini düşünürler.

İhtiyacınız olanlar:

-1 çorba kaşığı ( yaklaşık olarak) Bentonit kili

-Su veya Elma sirkesi

Uygulama:

Yoğun fakat sürülebilecek gibi bir hamur haline gelinceye kadar su yada elma sirkesiyle kili karıştırın. Temizlediğiniz parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. 10-25 dakika bekleyin- ne kadar kurumasını istediğiniz size bağlı. Ilık suyla durulayın ve herzaman ki gibi nemlendirin.

2) YUMURTA AKI MASKESİ

Yumurta akı gözeneklerinizi geçici olarak sıkılaştırmak için uygulanacak kolay bir maskedir, bu oluşacak siyah noktaları azaltır, ve şimdi ki siyah noktalarınızdan kurtulmanızı sağlar. Aynı zamanda yumurta akı cildiniz için gereken besinleri içerir, ve diğer tariflere göre cildinizi daha az kurutur.

İhtiyacınız olanlar:

-1 Yumurta

-Tuvalet kağıdı veya peçete

-Küçük bir kap

-Temiz bir havlu

Uygulama:

Yumurtanın akını beyazından ayırın ve yüzünüzü durulayın. Cildiniz kuruduktan sonra yumurta akını ince bir tabaka halinde sürün. Bundan sonra uygulayabileceğiniz iki yol var;

Tuvalet kağıdını yada peçeteyi yüzünüzdeki kurumamış yumurta akının üzerine yerleştirin, nazikçe bastırdığınızdan emin olun. İlk katın kurumasını bekleyin. Peçetenin üzerine tekrar yumurta akını dikkatlice sürün( parmaklarınızı yumurta akına bandırın ve peçetenin üzerine hafifçe sürün, böylece peçete sağa sola kaymaz.) Üçüncü katı uygulamadan önce bu katında kurumasını bekleyin. (Üçüncü katı uygulamak size isteğinize bağlıdır.) Maske kuruduğunda cildinizin gerildiğini hissedebilirsiniz- bu beklenen bir olaydır. Peçeteleri soyun. Cildiniz de hiç bir tortu kalmayacak biçimde nazikçe yıkayın. Yüzünüze havluyla küçük vuruşlar yaparak kurulayın ve her zaman ki gibi nemlendirin.

Alternatif olarak, peçete kısmını atlayabilir ve basitçe yumurta akını 3-5 kat sürebilirsiniz, her katı sürmeden önce bir önce ki katın kuruduğuna emin olun. Eğer kurumalarını beklemezseniz maske bir işe yaramaz.

3)BALLI VE SÜTLÜ GÖZENEK SOYUCU

Bal ve süt cilt için yararlı içeriğie sahiptirler. Balın antibakteriyel özelliği vardır ve sütün içindeki laktik asit cildin eslatikiyeti ve yumuşaklığını korur. Burada ki temel amaç ikisini karıştırdığında yapışkan bir madde elde etmektir.

İhtiyacınız olanlar:

-Bir çorba kaşığı organik bal

-Bir çay kaşığı süt

-Bir parça pamuk

Uygulama:

Bir çorba kaşığı bal ile bir çay kaşığı sütü karıştırın. 5-10 saniye mikrodalgada ısıtın, ve tekrar iyice karıştırın.Uygun sıcaklığa geldiğinde, ince bir tabaka halinde siyah noktaların üzerine uygulayın, ve daha sonra nazikçe fakat pamuk ile kuruyana kadar tamponlayın. Kurumasını bekleyin ( en az 20 dakika bekletin) ve dikkatlice soyun, soğuk suyla yıkayın ve her zaman ki gibi cildinizi nemlendirin.

4)TARÇIN VE BAL MASKESİ

Kulağa lezzetli bir şekermiş gibi geliyor, fakat bal ve tarçın kombinasyonu siyah noktalardan kurtulmak için mükemmeldir. Tekrar, antibakteriyel içeriği ile bal aknelere sebep olan bakterileri cildinizden uzak tutar ( siyah noktalar için gerekli değildir fakat bonus olur)  hem yapıştırıcılık görevi görür hemde gözeneklerinizi temizler. Tarçın dolaşımı arttırır ve artan kan akışı cildinizi pürüzsüz, sağlıklı ve parlak yapar.

İhtiyacınız olanlar:

-Bir parça toz tarçın

-Bir parça organik bal

-Biraz pamuk

Uygulama:

Balı ve tarçını uygulancak alanda durmaya yetecek kıvama gelinceye kadar karıştırın. Siyah noktaların üzerine ince bir tabaka olarak sürün ve temiz bir pamuk ile üzerine bastırın. 3-5 dakika öylece bekleyin ve daha sonra yıkayın. Sonrasında cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

5) H2O GÜNLÜK SİYAH NOKTA BAKIMI

Yüz maskeleri ve gözenek sıkılaştırıcılar işe yararken, cildiniz çok fazla kurutmaması için haftada sadece bir kaç kez uygulanabilirler. Eğer siyah noktalarınızı önlemek için günlük olarak bir şeyler yapmak istiyorsanız, günde bir iki defa cildinizi nazikçe yıkama siyah noktalarda kurtarma yollarından biridir. Bu geniş gözüken gözenekleri- örneğin fazla sebum ve ölü hücreler- ve kızarmış cildi engeller, ve gözenekleri temizler. Cildinizin kuruluğu gidermek için fazla sebum üretmesini engellemek için kullandığınız nemlendiricinin hafif olmasına dikkat edin.

İhtiyacınız olanlar:

- Taze su

-Temiz yumuşak bir havlu

-Nemlendirici

Uygulama:

Günde iki defa temiz ve taze suyu yüzünüze çarparak yüzünüzü yıkayın. Havluyla yüzünüzü tamponlayarak kurulayın ve nemlendiricinizi her zaman ki gibi uygulayın. Öğleden sonra erken saatlerde ( böylece günün ilk yarısında gözeneklerinizde birikenlerden kurtulursunuz ) ve akşam yapmanızı öneriririm. Sabah ve akşam yapmanız da işe yarar.

6) DAR GÖZENEKLER İÇİN TONİK

Açık ve tıkanmış gözeneklerin oksijenle reaksiyonundan oluşan siyah noktalardan dolayı, sadece daralan gözeneklerin siyah noktaları yok etmeye yardımcı oldukları anlaşılır. Limon suyunun sıkılaştırıcı içeriği yapılması gereken işi yapar, bununla birlikte cildin rengini geçici olarak açar ve güneşe karşı daha duyarlı yapar, bu yüzden eğer bu metodu yazın yyapmak istiyorsanız, güneş kremi kullanmalısınız. Eğer hassas bir cildiniz var ise, öncelikle limon suyunu taze su ile seyrelterek deneyin.

İhtiyacınız olanlar:

-Bir limon

-Pamuk

-Küçük bir şişe

Uygulama:

Yüzünüzü yıkayın ve tamponlayarak kurutun. Limonu küçük şişenin içine sıkın ve daha sonra yeteri kadar limon suyunu pamuğa dökün. Haftada üç dört defa yapmadan önce problemli bölgeye uygulayın. Uyandığınızda, yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve her zaman ki gibi nemlendirin. Limon suyunu buzdolabında bir hafta saklayabilirsiniz. Limon suyunun bazen yakabileceğini unutmayın.

7)TERLEYEREK ATIN

Ter bezleri ve saç kökleri aynı şey olmasada, terlemek siyah noktaları azaltmada yardımcı olur. Yeterince terlediğinizde, ter doğal olarak gözeneklerinizi yumuşatarak dışarıya çıkacaktır. Bu kesinlikle hayati önem taşıyan bir şeydir, bununla birlikte terlemeden önce ve  terledikten  hemen sonra yüzünüzü yıkamalısınız, aksi taktirde bu etki zararlı olur. Eğer makyajınızı çıkarmazsanız, ter yüzünüzdeki makyajı gözeneklerin içine taşıyabilir,ve eğer terledikten sonra yıkamazsanız sadece bütün maddeler orada kalmaz aynı zamanda kurumuz bir ter bloğu gözenekleri kapatır. Bu bakış açısıyla ter gözenekleri temizleyebilir de tıkayabilirde. Başlamadan önce doğru yaptığınıza emin olun.

İhtiyacınız olanlar:

-Eksersiz motivasyonu veya buhar odası/sauna

-Taze su

-Temiz yumuşak bir havlu

Uygulama:

Yüzünüzü yıkayın ve arkasından iyice terleyin. Daha sonra yüzünüzü tekrar yıkayın ve havluyla tamponlayarak kurulayın. Her zaman ki gibi nemlendirin.

8) YEMEK SODASI VE SU

Azıcık bir yemek sodası siyah noktalarınızdan sizi uzun bir süre kurtarır fakat ölçüyü kaçırmayın çünkü sodadaki tuz cildinizi ciddi şekilde kurutabilir. Siyah noktalarda PH değerinin bir rolü olup olmadığı belli değilken, yemek sodasının yardımının en büyük sebebi küçük ve iyi granüllere sahip olmasıdır. Yemek sodası doğal ve ucuzdur. Bazen bu granürler pul pul dökülmelere neden olabilir ve gözeneklerin içine dolar ( bu da yeni siyah nokta oluşturur)

İhtiyacınız olanlar:

-Bir parça soda

_Taze su

Uygulama:

Su ve biraz sodayı sürülebilecek hale gelene kadar karıştırın. karışımı nazik ve yuvarlak hareketlerle yüzünüze uygulayın.Yüzünüzü suyla durulayın, tamponlayarak havluyla kurulayın ve her zamanki gibi nemlendirin.

9)ŞEKER ŞURUBUYLA TEMİZLEME

Bazen bütün ihtiyacınız olan cildinizi nemlendirmek için onu soymaktır. Soymak önemli bir iştir- bu işlem cildinizdeki ölü derileri temizler. Bu dökülen ölü deriler potansiyel gözenek tıkayıcılardır ve akney, beyaz noktalara ve siyah noktalara sebep olurlar. soyma işlemi dolaşımı tekrar canlandırır ve ölü deriler yerini yumuşak ve sağlıklı bir cilde bırakır. Jajoba yağı cildin ürettiği sebumun yapısına çok benzediği için kullanılmalıdır. ( jajoba teknik olarak likit bal mumudur)

İhtiyacınız olanlar:

-Bir fincan şeker (beyah yada kahverengi)

-4 Çorba kaşığı Jajoba yağı

-Hava geçirmez cam kavanoz

-Esans yağı( isteğinize göre)

Uygulama:

Şekeri ve jajoba yağının kavonozun içine koyun ve özdeşene kadar çalkalayın. eğer isterseniz güzel kokması için bir kaö damla esans yağı damlatın. Seçtiğiniz esansın rah ömrüne göre serin ve karanlık bir yer de cam kavanoz içinde saklayın (eğer bir buçuk ay içerisinde hepsini kullanamazsam yenisini yapıyorum) Kullanmadan önce karıştırın ve daha sonra ıslak yüzünüze yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yüzünüzü durulayın ve her zaman ki gibi nemlendirin. Haftada 2-3 kereden fazla uygulamayın, aksi taktirde cildinizi çok fazla kurutabilir ve tahriş edebilirsiniz.

10) BUHAR İLE ÇIKARMAK

Buhar tam olarak gözeneklerinizi açmaz fakat siyah noktalarının görünümünü gözenekleri dolduran birikmiş sebumu / ölü deri hücreleri yumuşatarak azaltır.

İhtiyacınız olanlar:

-Büyük bir kase

-su

-Temiz yumuşak havlu

Uygulama:

Kaseyi kaynamış su ile doldurun. Biraz soyumasını bekleyin, başınızın üzerine havluyu örtün, buharın üzerine eğilin ve 5-10 dakika bekleyin( havluyu buharın dışarı çıkmayacak şekilde çadır gibi örtün) Yüzünüzü cildinizin yanmaması için suya fazla yaklaştırmayın. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve temiz bir havlu ile tamponlayarak kurulanın( veya nazikçe siyah noktaları temizleyin) Her zaman ki gibi nemlendirin. Haftada bir kaç defa ve ya ihtiyacınız olduğu kadar uygulayabilirsiniz.

Cildinizi temizlerken veya yıkarken ( gözenekleri sıkılaştırıken) cilt bakımının ve korumanın dengede olması gerektiğini aklınızda tutun. Aşırıya kaçmak uzun vade de faydadan çok zarar getirecektir. Gerektiği zaman gözenekleri soymak iyidir, fakat siyah nokta oluşumunu engellemek cilt bakımını sürdürmekte birinci sıradadır.

11) ELMA SİRKESİ VE NANE TONİĞİ

Elma sirkesi ve ezilmiş nane yapraklarını karıştırarak kendi toniğinizi yapın. Nane serinletici "sıkıştırma" hissi yaratırken elma sirkesi siyah noktaları oluşturan maddeleri bozar. Eğer siyah noktaların olduğu bölge şişmiş ve tahriş olmuş ise ( örneğin: yapmaman gerekmesine rağmen onları sıktıysan) mentol enfeksiyonu yuşatmada yardımcı olabilir. Enfeksiyon olması gözeneklerin sıkılaştırılmasının ilk sırada olmasını engelleyerek işleri zorlaştırır.

İhtiyacınız olanlar:

-3 Çorba kaşığı elma sirkesi

-3 çorba kaşığı ezilmiş nane yaprağı

-8 ons su

- Pamuk

Uygulama:

Sirkeyi ve naneyi bir şişede karıştırın ve karanlık ve serin bir yerde bir hafta bekletin. Süzün ve bir fincan su ekleyerek buz dolabında 6 gün bekletin. Geceleri kullanın, yüzünüzü durulayın ve daha sonra temiz bir pamuk yardımıyla taniği cildinize uygulayın. Bütün gece cildinizde bırakın veya bir kaç saat bekletin ( eğer cildiniz hassa ise) ve sabahleyin yüzünüzü yıkayın. Cildinizi nemlendirin.

2 BÜYÜK SİYAH NOKTA EFSANESİ

Akne ve diğer bütün cilt problemleri gibi siyah noktalardan kurtulmak ile ilgili bir çok efsane bulunmaktadır. Aşağıda en çok bilinen iki tanesi bulunmaktadır:

Kirler siyah nokta oluşumuna sebep olurlar: Giriş bölümünde ki açıklamayı kaçırdıysanız, kir siyah nokta oluşumuna ssebep olmazlar. Eğer büyük gözeneklere sahipseniz, ölü hücreler ve sebum oksijen ile reaksiyona girerek siyaha dönerler. İşte- bir siyah nokta. Beyaz noktalar gözeneklerin açıklığı küçükken ve tkanmış sebum oksijenle reaksiyona girmediğinde oluşurlar.

Gözeneklerinizi küçültebilirsiniz: İmkansız. Gözenekler kas değildirler, bu nedenle gözenekler açılamazlar ve ya kapanamazlar. Vücedumuzu sarmalayan yağ bezlerine ve kıl köklerine ait basit deliklerdir. Bununla birlikte bazı şeyler, limon suyu gibi daha küçük görünmelerini sağlar. Tıkanan gözeneklerin temizlemesi halinde gözenekler genişler. Genetik yaş ve güneşin etkileri gözeneklerin nasıl görüneceğini etkiler, ancak daha sıkı olmalarını sağlayacak sihirli bir yöntem yok.

GÖZENEK SOYULMASI NEDİR?

Bazı tedaviler ev yapımı gözenek soymalarıdır, fakat bu özettir bu yüzden bunu kendi kendine yaparak deneyimleyebilirsin. Gözenek soyucular bir çeşit yapışkan madde ile yapılır, ve bağlayıcı şeylere yapışkan madde denir ( evde bu gazlı bez hatta temiz bir t-shirt parçası bile olabilir). Gözenek soyucuyu çektiğinde, gözenekler içerisinde birikmiş sebumu ve ölü derileri de çekersin. Siyah noktalar gider. Bunun siyah noktala oluşumundan korumayacağı aklınız da bulunsun, sadece onları patlattıktan sonra kurtulmanızı sağlar. Bunu evde yapmanın en güzel yanı paranız cebinizde kalır ve ticari oyunlara gelme korkunuz olmaz.

NOT: Everyday Roots kitabına bir göz atın. Zehirli ve medikal ürünler yerine kendi evinizde yapacağınız daha sağlıklı ve doğal alterinizler bulacaksınız. 215'ten fazla etkili evde yapabileceğiniz ve ailenizi ve paranızı koruyacak reçeteler içermektedir.

Siyah Noktalar İçin Maskeler 2019

Siyah Noktalar İçin Maskeler 2019

Related news

 • Köz Biberli Domates Çorbası Tarifi
 • Kuşaklı Pantolon Modelleri
 • Köpek Balığı Çorap Yapılışı
 • Taş kadayıfı nasıl yapılır ile Etiketlenen Konular
 • Datça (Acıbadem) Macunu Nedir Faydaları Nelerdir

 • Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler

  Siyah Noktalar İçin Maskeler