Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 2019

Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 2019

Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 28 02.03.2019, 21:54

Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi?

Bugün Shepard Perisi en parlak olarak biliniyorpop art'ın temsilcisi, yaratıcı bir sanatçı ve grafik tasarımcı. Sanat dünyasında, parlak ve "konuşan" resimlere girdi ve şu ana kadar o zamana kadar yaşanmamış olan, hemen onun etrafında bir çok tartışmaya neden oldu. Sanatçı, “itaat” anlamına gelen “itaat” ve tüm çalışmaları onun dünyayı dinleyip çevreleyen gerçekliklere göz atmayı istediği anlamına gelir. Ancak eleştirmen-şüpheciler, sanatçının aldatılmasında yakalanmaya çalışılıyor. Kim o: Bir intihal mı, sanat devrimcisi mi?

çoban fidanı

biyografi

Shepard Fahey, Charleston'da (ABD) bir ailede doğdusıradan bir doktor. Ama çocukluktan beri yeteneği oldukça sıradan bir çocuk değil gösterdi. O (anlamına gelen "kendin yap" olan) punk rock ve DIY-sanat düşkündü. İlk yaratıcı adımlar bilinen bir diğer adı "silahlı" giysi ve kaykaylar arkadaşlar boyama, bitmiş.

22'de Shepard Rhode Island'ın arkasında.güzel sanatlar sınıfı için tasarım okulu ve yaratıcı bir yol seçmek için çeşitli yönler. Grafik tasarım ve müzik sanatçının kariyer basamaklarının ilk adımı oldu. Bir süre sonra, Shepard'ın çalışmaları Boston'da sergileniyor ve hemen etkileniyor. Tasarımcı üç stil ile ilişkili: grafiti, pop ve kamu sanatı.

2003 yılında, Peri kendi tasarım ajansını açtı. Bugün eserleri, ABD ve Britanya'daki çeşitli müzeler, sanat enstitüleri koleksiyonunda yer almaktadır.

Birkaç kez sanatçı, halka açık yerlerde grafiti çizmek ve poster koymak için tutuklandı.tasarım okulu

oluşturma

Bir sanatçı olarak Shepard Fairey her zaman farklı olmuşturDünyada olup bitenlere canlı ve özgün bir şekilde cevap verme yeteneği. Onun resimleri ideolojik, dini, politik ve çevresel sorunların bir yansımasıdır. Sanatçı için dünya şöhreti 2008 yılında Barack Obama'nın seçim kampanyası için bir posterle geldi. Yaratılış, birçok açıdan seçimlerin gidişatını etkileyen Hope (veya "Umut") sembolik ismini aldı.

Shepard Peri hemen benzersiz bir şekilde oluştuyaratıcı el yazısı. Onun resimleri, renk paletinde ve performans tarzıyla tanınabiliyor, Sovyet posterleri benziyor. Sanatçıya göre, onun üzerindeki büyük etki Martin Heidegger ve Alexander Rodchenko'nun eseriydi.çoban periler resimleri

Ticari tasarım

Tasarım okulundan mezun olduktan bir süre sonraFairy matbaada çalıştı ve reklamın doğasına ait çıkartmalar, çıkartmalar, posterler ve tişörtler yaptı. Daha sonra "partizan" pazarlamasına geçti ve kendisini Adidas ve Pepsi gibi büyük projelerde gerçekleştirdi. Firefox tarayıcısının yaratıcısı olan Mozilla Vakfı'nın logosunun sahibi Fae'ydi. Ayrıca tasarımcı, albüm kapaklarını tasarladığı “Black Eyed Peas” ve “Smashing Pumkins” müzik gruplarıyla da işbirliği yapıyor.

Fairee'ye göre, reklam için ürün seçimi, esas olarak ticari olanlardan ziyade ahlaki bir bakış açısıyla gerçekleştiriliyor.çoban fidanı

duvar yazısı

En az meslektaşları ve sanatın uzmanları içinShepard Fairey kendini sokak sanatında gösterdi. Bununla birlikte, bu yöndeki çalışmaları da dikkat çekiyor. Grafiti sanatçıları ustaca Peri söylemek ve aktif popüler sosyal konular sömüren, ama bu onu sokak sanatı ustası yapmaz. grafiti tarzında çalışmayı uyun - bu daha ziyade bir "gerilla" pazarlama veya reklam, elbette, çok sokak sanattan, hangi. Basitçe söylemek gerekirse, bunlar, caddeye bağlanan alan ve insanların etkileşimi yoktur. Bu değerlendirme rağmen Shepard Fairey genellikle Avrupa ve ABD'de galerilerde sergiler düzenlemekte ve her zaman onların işine sıcak bir karşılama ve dikkat çekiyor.

sanatçılar graffiti sanatçılar

eleştiri

Shepard'ın yaratıcı yolunda Peri her zamanhuzursuz ve heyecan verici. Sanatçının eserlerinin intihal delilini bulmaya çalışan ve aradığı eleştirmen-şüpheciler var. Bunlar arasında sanat tarihçisi Lincoln Cushing ve sanatçı Josh McPhee var. Şüpheleri Shepard Faire'ın kullandığı biçim ve biçimlerle uyandırıyor. Resimlerinde fotokopiler gibi net çizgiler veya vuruşlar yok. Ve sanatçının kullandığı imgeler herkes için dövüldü ve tanıdık geliyor.

Herhangi bir sanat temsilcisi, bir şekilde veya başka,seleflerin etkisi altına girer. Kendi eşsiz tarzını benimser, yeniden yorumlar, dönüştürür ve şekillendirir. Eleştirmenlere göre, Shepard sadece başkalarının çalışmalarını küçük değişiklikler ve stilizasyonla kopyaladı ve kendi ihanetine ihanet etti. Bu yüzden çoğu zaman, güreşçi Andre Gigant'ın yıldızı olan Shepard'ın eserini saran skandalı hatırlarlar. WWE, bir ticari marka kullanarak onları suçlayarak, bir dava ile sanatçıyı tehdit ettikten sonra, Peri güreşçi portresini ve sloganını Obey olarak değiştirdi. Andre the Giant'ın kompozisyondaki versiyonlarından birinin, Dmitry Moore'un "gönüllülerde yazdığı" Sovyet posterine benzemesi dikkat çekicidir.

Davanın sebebi, Fairy - Hope'un en ünlü eseriydi. Daha sonra Associated Press ajansı, bu ajansın isteği üzerine 2006 yılında çekilmiş bir Obama fotoğrafını kullanarak sanatçıyı suçladı.

çoban fidanı

Not;

Yaratıcılık Shepard Peri tasarımcıyı getiriyorkar ve şöhret, suçlamalar ve tutuklamalar. Ancak Rhode Island Tasarım Okulu hala mezunlarından gurur duyabilir. Sonuçta, yetkililerin ve eleştirmenlerin tüm şüpheleri ve iddialarına rağmen, Peri çok yönlü, canlı ve modaya uygun bir sanatçıydı. Onun işi, dünyayı dönüştürmezse, o zaman “kamusal söylemi” etkiledi.

Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 2019

Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 2019

Related news

 • Tüp bebekte başarı için altın kurallar nedir
 • Yangın söndürücü OU-5: Amaç, uygulama özellikleri, teknik özellikler
 • İki Şişle Desenli Patik Yapımı Türkçe Anlatımlı Videolu
 • Öfke nedir ve Nasıl baş edilir
 • ÜÇGEN ÖRÜLEN FISTIKLI GELİN ŞALI TÜRKÇE VİDEOLU YAPILIŞI
 • BONCUKLAR ÇAM AĞACINDA OYA MODELİ TARİFİ

 • Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 29

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi


  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 45

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 27

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 14

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 47

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 60

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 34

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 28

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 80

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 76

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 71

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 13

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 23

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 7

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 88

  Shepard Fairey bir intihal mı, sanat devrimcisi mi 85