Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesiSafran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi
Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

Safran - nedir bu? Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

Lezzetli bir yemek yapmak içinBirkaç ürün, beceri ve elbette, kokulu baharatların bir fraksiyonu. Fakat hangisi daha iyi seçilir ve bir baharatı doğru olarak nasıl seçersiniz? Yani, safran: ne zaman uygulanır, uygulandığında ve bu bitki nasıl büyür? Şu an bunun hakkında konuşmak istiyorum.

safran ne

Ne oldu

Safran kavramının çok fazla kişi duyduğunu duymakla birlikte, bu mümkün değil.herkes bu baharatı denedi. Bu, dünyanın en pahalı baharatı! Şüphesiz safranın baharat kralı ve kralların baharatı olduğunu söylerler. Bir çeşit çiğdem çiçeği (safranın kendisi bu bitkinin damgasıdır) temsil eder ve anavatan Ortadoğu, Küçük Asya ve Hindistan'ı dikkate alır. Baharatın açık altın rengi ve inanılmaz tadı nitelikleriyle, fazla tahmin edilemeyen yemekler verdiği söylenmelidir. Birçok kişi için ilginç olan, safran hakkında her zaman hikayeler ve hikayeler olduğu gerçeğidir. Onun hakkında Homer ve Hipokratlar konuştu, bu baharat Kutsal Kitapların Şarkısı ve Mısır papiresinde bahsedildi. Ayrıca, bu bitkinin toplanması, Girit Sarayı'nın duvarları da dahil olmak üzere çeşitli çizimler üzerine basılmıştır.

Büyüme hakkında

Nasıl safran safranı alırlar? Çiğdem çiçeklerini yetiştirmek kolay bir iş değildir. Büyümeleri için en iyi yer, tepelerin ve dağların eğimleridir. Çiçek olgunlaşınca, işçiler bu bitkinin stigmalarını sabahın erken saatlerinden gece geç saatlerine kadar toplamak için tarlalara giderler. Bu baharatın yüksek maliyeti, tüm bunların yalnızca maksimum güç ve dikkat gerektiren manuel çalışma olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü bu baharatın sadece 1 kg'ını elde etmek için yaklaşık 70.000 çiğdem çiçeği yetiştirmelisiniz. Maliyet 1 kg baharat başına 500 ila 700 dolar arasında değişebilir. En pahalı olan Yunan safranı, ardından İranlı. Bu baharat, ülkemizin topraklarında yetiştirilebilir, ancak çok pahalı bir proje olacaktır.

safran büyüyen

Geniş uygulama

Safran nerede kullanılabilir? Bu baharatın pişirilmesinde kullanılması, hala yararlı olabileceği küçük bir parçadır. Yani, çiğdem-safran uzun zamandır mükemmel bir doğal boya olarak kullanılmıştır. En pahalı kıyafetleri ve battaniyeleri boyayarak, çoğunlukla sarı ve turuncu renkleri çıkardılar. Günümüze gelince, esas olarak bir boya safranı olarak sadece pişirmede kullanılır, nadiren - pahalı saç boyalarında. Öyleyse safran: nedir - sıralı, söylenecek ve bu baharatın (ve çiçeğin kendisinin) tıpta her zaman oldukça yaygın olduğu söylenmelidir. Faydalı çiğdem safran, görme problemi olanlar içindir. Bu bitkinin et suyu, mükemmel bir şekilde hafızayı güçlendirir ve hatta beynin hücrelerini geri kazandırır. Aynı zamanda safran, yumuşak bir etkiye sahip ve bağımlılık yapıcı olmayan mükemmel bir antidepresandır. Çiğdem çiçeği, kadın sağlığını normalleştiren ürogenital sisteme yardımcı olarak, yüzlerce yıldır kadın sağlığını korumaktadır. Ayrıca, erkek sağlığı için mükemmel bir ilaçtır, buna ek olarak, bir afrodizyaktır. Safran doğası gereği antiseptik, mükemmel bir analjezik ve genellikle onarıcı bir vücuttır. Bu baharat - safrandan elde edilen özel bir yağ - hastaların kanser hücrelerine karşı savaşmasına yardımcı olur. Faydalı özellikler de kozmetiklere kadar uzanır. Safran mükemmel bir şekilde küçük çatlakları iyileştirir, kırışıklıkları düzeltmeye ve akne ile baş etmeye yardımcı olur. Ayrıca, esansiyel yağ baharatı, kadınların yüzünü gençleştirmek için tasarlanan pahalı kozmetik ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Safran yağı da aromaterapide kullanılır. Anti-inflamatuar, anti-alerjik, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Belki de bu bitkinin uçucu yağları ve uzun süreli çıkıntılar.

safran tarifleri

Denetleme!

Safran kavramı ile ilgilenen (nedir ve nehangi bu baharı kullanır), aynı zamanda özellikleri hakkında olması gerektiğini söyledi. Yani, aksi takdirde zehirlenmesi, aynı zamanda sinir krizi sadece alabilirsiniz az miktarda baharat kullanmak gerekir. hipertansiyon muzdarip insanlar olmak özellikle dikkatli. Bu durumda, çok küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan yemeklerde safran ekleyin. Bir bu baharat hamile ve tüm terk edilmelidir. yani şarap - safran anlamlı alkolün etkilerini artırdığını söylemek önemlidir. Bazı ciddi durumlarda, bu baharat aşırı tüketimi bile kişinin ölümüne, yani ölüme yol açabilir.

Seçim hakkında

Çeşitli konularda alaka düzeyine rağmenbölgeler, baharat safranı en yaygın olarak yemek pişirmede kullanılır. Ancak, bu baharatı bugün almak çok kolay değildir, çünkü bu safrana yaklaşık olarak benzer olmayan birçok sahte vardır. Koyu kırmızı veya kahverengi bir renge sahip en iyi kurutulmuş çiğdem stigmas elde edin. Boyutları da önemlidir: damgalama oldukça büyükse, alıcı çok dikkatli olmalıdır. Bu, baharattaki hacmin biraz gliserin eklediği anlamına gelir.

safran uygulaması

Ülkeler hakkında

Farklı ülkelerde safran farklıdırHedef. Bu nedenle, Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu baharat özellikle pastacılık, pasta, kurabiye, şekerleme, jöleler vb. Için şekerleme endüstrisinde kullanılmaktadır. Gizemli Hindistan'da safran, tatlılar ve yoğurt yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğu ülkeleri için et, pirinç ve sebze yemeklerinin hazırlanmasında bu baharat vazgeçilmezdir. Ayrıca Avrupa'da safran balık, pahalı balık türlerinin hazırlanmasında kullanılır ve onlara özel bir tat verir. Birçok insan için bu baharatın mandıra ürünleri ile mükemmel bir şekilde bir araya getirildiği, tadıyla zenginleştiği ve onları asimile etmesine yardımcı olabileceği ilginç olabilir. Peki, safranın da kullanıldığı son, alkol endüstrisidir. Orada, bu baharat farklı likörler ve kokteyller güzel bir gölge ve hoş bir aroma vermek için çağrılır.

baharatlı safran [

kullanımı

Böyle bir baharatın ne kadar doğru kullanıldığını,Safran? Yemek pişirmede yaygın olarak kullanılanların geri bildirimleri, bitkilerin geri kalanıyla karıştırılmasının kabul edilemez olduğunu anlamaya yardımcı olur. Bir çanak hazırlarken çiğneme damgalarının sayısı ılımlı olmalı, bu baharat ile kolayca "aşırıya kaçabilir" ve gıda tamamen tatsız ve hatta bir dereceye kadar sağlığa zararlı olacak. Safranın kendisinin sadece stigma biçiminde değil, aynı zamanda sarı bir toz şeklinde de kullanılabileceğinden bahsetmeye değerdir - bu, kullanım kolaylığı için ezilmiş versiyonudur. Bir toz karışımının hazırlanması için safranın alkol içeren karışımlara veya suya batması da ilginçtir çünkü baharat miktarını normalleştirmek çok daha kolaydır.

Birkaç önemli nokta

Safran gibi bir baharat al, ihtiyacın varSadece güvenilir bir satıcıdan, çünkü çok fazla sahte var. Fiyat politikasına gelince, safran pahalı bir ürüne atfedilebilir. Bu baharatı hermetik olarak kapalı bir kapta saklayın. Sıcaklık serin ve saklama yeri kuru olmalıdır. Kullanım baharat satın aldıktan sonra bir yıl boyunca en iyisidir. Safran daha uzun süre saklanırsa, lezzetini kaybeder ve arzu edilen altın rengi tabaklara vermez. Önemli olan mevsimsel olarak bu mevsimi toplamanın daha iyi olmamasıdır. Sonuçta, zehirli safran türleri vardır. Safran ile terbiye edilen yemekler hazırlanırken tahta kaşık kullanmayın, çünkü bu baharatın aromasını ve tadı iyi emer çünkü çok ilginç ve önemlidir.

safran özellikleri

Et ve safran

Bu nedir ve bu baharat nerede uygulanmaktadır?daha önce anladık. Şimdi bu baharatın oldukça yaygın olarak kullanıldığını ve anavatanımızın genişliğinde olduğunu söylemek gerekir. Beyaz etin kullanıldığı yemekler için uygundur, baharat güzel bir altın tonu ve balığın yanı sıra balıklara da gevrek bir kabuk verir. Aynı zamanda, safran ile terbiye edilen yemekler, düşük kalorili, neredeyse diyetsel, ama çok, çok lezzetli kalır ve bu önemli bir gerçektir.

Pişirme uygulaması

Safran baharatını başka nasıl kullanabilirsiniz? Hazırlanmasıyla yemek tarifleri aşağıdaki gibi olabilir.

 1. Safran pişirmeden önce 20-30 dakika daha iyi sıcak su veya et suyu içinde bekletin. Sonra gerekli miktarda çanak ekleyin.
 2. Safranı pirinçli yemeklerde kullanmak iyidir. Kullanımının klasikleri risottodur.
 3. Bu baharat, tahıllar, baklagiller, bademler, elmalar ve peynirle mükemmel bir şekilde bir araya getirilmiştir.
 4. Küçük miktarlarda, safran ile karıştırılabilirkekik, tarçın ve biberiye. Ancak, ustaca yapmanız gerekir, çünkü safran baharatların kralıdır, kalanlar sadece yemeğe hafif bir tat verebilir.
 5. Bu baharat, doğu mutfağında yaygın olarak yayılmaktadır. Çok iyi balık ve deniz ürünleri ile kombine.
 6. İnanılmaz derecede çay da var.safrandan hazırlanır. Bu "kaşmir" denir ve kaynar su (birkaç bardak) içinde bu baharatın bir tutam demlemek ve ısrar ederek hazırlanır.

safran yorumlar

Sayısı

Safran kullanırken, zaten söylediğim gibiYukarıda, oranları orantılı olarak gözlemlemelisiniz. Sonuçta, bu baharatla uğraşmak sadece yemeğin şımarık tadı için değil, bazen de bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Çeşitli baharatlar hazırlarken bu baharatın ne zaman ve ne kadar kullanılacağını bilmek önemlidir. Bu nedenle, pastaya 0,1 gramdan fazla (yoğurma anında veya hemen pişirmeden hemen önce) ilave etmek gerekir. Başka bir yemek hazırlıyorsanız, alabileceğiniz maksimum 4 porsiyon safran dizisi. Bunu gramlara çevirirseniz, 125 mg'dan fazla alamazsınız.

Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesiSafran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

Related news

 • Vera Wang Gelinlik 2018 İlkbahar Koleksiyonu
 • Çayın pratik faydaları
 • Erime zevki: peynir fondü ve fondü çikolata. Pişirme reçetesi
 • Örümcek ve Örümcek Ağı Neden Oluşur
 • Bebek ayakkabı numarası hesaplama

 • Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi


  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi

  Safran - nedir bu Aromatik baharatın özellikleri, uygulanması ve yetiştirilmesi