SADRAZAM LOKUMU 2019

SADRAZAM LOKUMU 2019 SADRAZAM LOKUMU

SADRAZAM LOKUMU

Üniversiteye ilk başladığım gün anfinin kapısının önündeki basamaklarda oturuyordum. Önümde de bir kız upuzun saçları var. Saatin kaç olduğunu merak ettim. Dekan gelecek konuşma yapacak diyorlar… Bende de sıkıntı gelmiş dışarı çıkıp gezip tozmak istiyorum. Önümdeki kıza saati sordum. O da benim saati sormamı bekliyormuş. Gülümsedi saati söyledi ve yanıma oturdu 13 yıldan beri yanımdan kalkmadı.. :) Adı Ebru…

O da benim gibi düşünüyor ki çok sıkıcı gezmeye çıkalım mı dedi. Üniversiteyi tanıma gezisine çıktık… Bir binanın önünden geçerken İstanbul İktasat Sahnesi diye bir yazı gördük. gelin tanışalım diyor. Tabii gittik tanıştık. İçeri girdiğimizde 15-20 kişi bir koşturmaca, kahkaha sesleri. Merhaba biz burada ne oluyor diye merak ettik dedik. Ayakkabılarınızı çıkarın sahneye gelin dediler. Ayakkabılarımızı 94 yılında çıkardık 98 yılında giyip çıktık.

Hayatımın en güzel yıllarını, en güzel arkadaşlıklarını buldum. Üretkenliğin ne demek olduğunu, birlikte iş yapmanın keyfini, ekip çalışması denen şeyin nemenem birşey olduğunu, paylaşımı orada öğrendim. Eğlencenin ve gülmenin tavan yaptığı bir ortamdı. Okula değil sahneye gittim 4 yıl boyunca :)

88 yılında abilerimiz ablalarımız kurmuşlar bir üniversite binasının bodrum- kalorifer dairesinin yanındaki bir odayı almışlar. Herşeyi kendileri yapmış. Okuldan hiçbir destek almadan. Sevgili Hocamız Türkel Minibaş’ın destekleri hariç. Devrede ede gelmiş bugünlere … Kardeşlerimiz devam ediyor.

İstanbul ziyaretim sırasında dostlarımdan bazılarıyla yeniden biraraya geldik. Serap’cığım, Bahar’cığım, Ayça’cığım ve canımciğerim Banu’cuğum… Öyle güldük, öyle eğlendik ki ayrıldığımda ağzım kapanmıyordu. Bir dahaki gelişimde daha büyük çaplı toplanalım eski günlerdeki gibi… Hiçbirşeyin değişmemiş olduğunu bilmek, eski güzel günlerdeki güzel insanların varlığını, yanınızda olduğunu bilmek daha güzel ne var ki şu dünyada…

Bu haftasonu 10 Mart’da Müjdat Gezen Sanat Merkezinde İktisat Sahnesinin yeni kuşağının sahneye koyacağı oyun var. Ben gidemiyorum. Ama gönlüm onlarla… Ve güzel dostlarımla…

Şimdiiiiiii Zerrin gelde bağla bakalım Sadrazam Lokumuyla bu konuyu.. :))) İşte Zerrin’in tükendiği an. Şaka şaka bağlayamayacağım şeyi yazarmıyım hiç :)

Ben Bu sadrazam lokumunu aynı zamanda muzlu rulo pastaya benzeyen tatlıyı arkadaşlarıma hediye ediyorum. Afiyet bal şeker olsun… Cicim Serap bir masa açalım mı kenarda bu konuyu konuşalım :)

Bu tarifi Nane (Nazancığımın sitesinden aldım). Biz çok sevdik biraz değiştirdim.. Ama o lezzetinden hiçbirşey kaybetmedi.. Aksine artttığına inanıyorum. İşte tarif:

Malzemeler:

Kek için:

4 yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
Muhallebi ve içi için:
1/2 kg. süt
2 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 adet muz
1 limon kabuğu
1 çay bardağı süt
üstü için çikolata sosu, hindistan cevizi.

Hazırlanışı:

1- Önce keki için yumurta ve şekeri çırpıyoruz. İçine unu ve kabartma tozunu (eleyerek ekliyoruz) Karıştırıyoruz ve bir tepsiye döküyoruz. İnce bir şekilde yayılsın. Altına yağlı kağıt sererseniz daha iyi olur. 180 dereceli fırına keki sürüyoruz ve üzeri pembeleşince çıkarıyoruz.
2- Muhallebi için süt, un, nişasta ve şekeri karıştırıp muhallebi kıvamına gelene kadar ocakta pişiriyoruz. İnmesine yakın limon kabuğunu ve vanilyayı katıp karıştırıp soğumaya bırakıyoruz. Ara ara karıştırınki üzeri kabuk bağlamasın.
3- Diğer tarafta hazır çikolata sosunu arkasındaki tarife göre yapıyoruz.
4- Kekin üzerine muhallebiyi döküp eşit şekilde dağıtıyoruz. En uç kısma muzu yerleştirip benimki gibi rulo yapabilirsiniz. veya kesip tost gibi üt üste koyabilirsiniz. En üstüne 1 çay bardağı sütle ıslatıp çikolata sosunu döküyoruz. Hindistan cevizi serpip biraz soğuması için buzdolabında bekletiyoruz.

SADRAZAM LOKUMU 2019

SADRAZAM LOKUMU 2019

Related news

 • Ojeyle Neler Yapılabilir
 • Ordunun alternatif servisi: eğim için bir yol ya da bilinçli bir karar
 • Kek Kalıbında Börek Tarifi
 • Alexei Kiselev: Sovyet boksörü ve antrenörü biyografisi
 • Tavuk gelen şiş kebap için Marinade. Yemek tarifleri

 • SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU


  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU

  SADRAZAM LOKUMU