Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 27 19.02.2019, 10:58

‘Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür'

16:13 05.02.2019(Güncellendi 16:29 05.02.2019)URL'yi kısaltın

İzmir Buca'daki NATO Kışlası'nda ABD'li bir subayın Türk bayrağını indirmeye giriştiği yönündeki duyum ilçede geniş çaplı tepkiye sebep oldu. AK Parti ve BBP'nin yerel yetkilileri, Zeytin Dalı Harekâtı'nda şehit olan askerin evinin çevresinin bayraklarla donatıldığı eylemi Sputnik'e değerlendirdi.

İzmir'deki NATO kışlası önünde protesto
© Fotoğraf : DHA
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'e yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekâtı'nda şehit olan askerin ailesinin İzmir'de yaşadığı evinin karşısındaki NATO kışlasının duvarına Türk bayrakları asılması üzerine ABD'li bir subayın Türk bayraklarını indirmek istediği öne sürüldü. NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yer aldığı Orgeneral Vecihi Akın Kışlası'nda yaşandığı iddia edilen olay Genelkurmay Başkanlığı tarafından yalanlansa da; açıklama tepkilere engel olamadı.

Pazar gecesi bir grup, olayı protesto etmek için Orgeneral Vecihi Akın Kışlası'nın duvarını Türk bayraklarıyla donattı. Olayla ilgili AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve Büyük Birlik Partisi (BBP) İzmir İl Başkanı Erdem Öksüz ortak basın açıklaması yaptı. İki isim yaptıkları basın açıklamasında, "AK Parti ve Büyük Birlik Partisi olarak bütün sokağı Türk Bayrağı ile dalgalandırmaya geldik. Afrin'deki tüm şehit kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin topyekun arkasında olduğu askerlerimizden bir tanesinin şehit evinin karşısında birileri güya bayrak astırmayacaksa biz bunun hesabını sorarız ve o bayrağı da her yere asarız" ifadelerini kullandı. Sputnik, "bayrak indirme" olayının yarattığı tepkilerin arka planını ve NATO'ya yönelik tepkiyi, AK Parti ve BBP yetkililerine sorduk.

‘SPONTAN BİR TEPKİ OLDU'

Sputnik'e açıklamada bulunan AK Parti Buca İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Çetin "Olay önce bir ABD'li subayın bayrak asılmasını engellemeye giriştiği şeklinde duyuldu. Vatandaşlar da bu olayı duyunca şehidimizin evinin etrafını daha fazla bayrakla donatmaya girişti" dedi.

Çetin "Ülkemiz Afrin'de harekât halindeyken ve şehit vermişken; bir şehidin ailesinin evine ve evin çevresine Türk bayrağı asılmamasının gündemi gelmesine tepkisiz kalamazdık. Burası Türkiye Cumhuriyeti. İzmir İl Başkanımızın (Bülent Delican) açıkladığı gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin 780 bin metrekaresinin her noktasında Türk bayrağımızı asarız. Bizim oradaki buluşmamız, duyarlı insanların bir araya gelip şehidimizin evinin etrafını bayraklarla donatmasıydı. Spontan gelişen bir tepki oldu, duyarlı vatandaşlarımız şehidimize sahip çıktı " ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar - Genelkurmay Başkanlığı
© AA / Özge Elif Kızıl
‘ŞEHİTLERİMİZİN NE KADAR KIYMETLİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞ OLDUK'

Sputnik'e açıklama yapan BBP İzmir İl Başkanı Öksüz "Dün acılı bir günümüzdü. Şehidimizin haberi sabah saatlerinde ulaşmıştı. Biz oraya gittiğimizde, Teğmen Muhammed Cihangir Çubukçu kardeşimizin cenazesinin memleketi Urfa'a gittiğini öğrendik ve orada taziyede bulunduk. O günün akşamı, taziye çadırını ziyarete gittiğimizde bayrakların asılmasıyla ilgili bir problem olduğunu öğrendik. Genelkurmay'dan NATO'nun Türk bayraklarının asılmasına yönelik bir girişim olmadığına dair açıklamayı okuduk. Ancak oraya gitmişken, bayrak konusundaki hassasiyetimizi ortaya koyduk. Alperenler, bu konuyla ilgili son derece hassastır. Üstelik acılı bir günümüzde böyle bir hadise yaşanması tepkimizi artırdı. Biz de şehitlerimizin bizim için ne kadar kıymetli olduğunu gösterdik. Orada toplanan diğer sivil toplum örgütlerinden arkadaşlarla ortak milli ve manevi duygularda buluşmanın onurunu yaşadık. Şehidimiz için dualar edip, Kur'an okuduk" diye konuştu.

‘SADECE NATO DEĞİL KİM BENZER BİR TUTUMDA OLURSA AYNI TEPKİYİ GÖRÜR'

Protestoya AK Parti'den de katılım olduğunu hatırlatan Öksüz "Bu doğrudan NATO'yu hedef alan bir eylem değil. Her kim ki şehit cenazesi olduğu gün ‘Buraya bayrak asma' derse aynı tepkiyi görür. Doğrudan bayrak indirme hadisesi yaşanmamışsa bile biz bayrağımıza yönelik en ufak bir tepkiyi bile asla kabullenmeyeceğimizi göstermiş olduk. Bayrak konusunda ne kadar hassas olduğumuzu bilmeyenler de bilsin. Kimse ‘Buraya asılmaz, şuraya asılmaz' diyemez. NATO'dan belli ki bayrak indirme adımı gelmemiş. Ancak bayraktan herhangi bir rahatsızlık duyulmuş olma ihtimali bile bizi rahatsız eder" dedi ve ekledi:

"Bu konuda şehit ve gazi haberleri almaya devam ettiğimiz bu günlerde, içeride yaşanan bu tarz hadiselere karşı kamuoyunun sabrı olmadığını herkes bir kez daha görmüş oldu. Orada ülkücü, Alperen ve AK Partili kardeşlerimizle Buca halkımız çok ciddi bir katılımla şehidimizi andı.Related news

 • Bayanlar İçin Harika Çiçek Dövmeleri 2019
 • Muzlu magnolia tarifi
 • Bölgesel zayıflama için Balık diyeti
 • Keşke yaşasaydı keşke yarın elini tutabilseydim
 • Zahide Yetiş’le Canlı İzle
 • 5 KİLOLUK SU DAMACANASINDAN ÇİÇEKLİ ÖRGÜ SEPET YAPIMI

 • Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 88

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür


  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 12

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 49

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 55

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 5

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 90

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 6

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 62

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 99

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 91

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 99

  Sadece NATO değil, Türk bayrağından rahatsızlık duyan herkes aynı tepkiyi görür 46