Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 2019

Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 2019

Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 55 25.02.2019, 03:17

Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat!

Halk arasında “sarı nokta hastalığı” olarak bilinen rahatsızlık, erken tanı sayesinde tedavi edilebiliyor.

Dr. Bekir Sıtkı Aslan,sarı nokta hastalığıhakkında önemli bilgiler verdi. Sarı nokta hastalığında,retinanın altında drusen adı verilen bir tortubiriktiğini söyleyen Aslan, bazı hastalarda retina altında anormal kan damarlarının geliştiğini ifade etti.

Aslan, birçok insanda vücudun doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak gelişen bu hastalığın bazı hastalarda merkezi görüşünkalıcı olarak kaybedilmesiylesonuçlanabildiğini söyledi. Genellikle çevresel görüşün etkilenmediğini belirten Aslan, örneğin; ileri makula dejenerasyonu olan hasta, bir saatin ana hatlarını görebilse de akrep ve yelkovanı seçemediğinden zamanı söyleyemeyeceğinibelirtti.

İki gözü de etkileyebiliyor

Dr. Aslan, tedavi edilsin veya edilmesin, makula dejenerasyonu tek başına mutlak körlüğe yol açmadığını belirtti. Aslan, daha ilerlemiş vakaların görüldüğü kişilerin, yanal veya çevresel görüşünü kullanarak yararlı görüş sahibi olmayı sürdürebildiğini söyledi. Aslan, bu rahatsızlığın görme kaybı yol açtığında, genellikle bir gözde başlayıp diğerini de sonradan etkilediğini belirti.

Bu belirtileri önemseyin

Dr. Aslan, sarı nokta hastalığının kuru ve yaş olmak üzere iki tipe ayrıldığını söyledi. Aslan,kuru tip sarı noktahastalığının belirtileri arasında, bulanık, uzak mesafe veya okuma vizyonu, yalnızca aydınlık ortamlarda yakını görme, bulanık görüş, parlak ışıktan düşük ışığa geçerken görme güçlüğü, insanların yüzlerini tanıma sorunu veya yetersizliği ile ara mesafelerde yetersiz görüş yer aldığını ve bu hastalığıniki gözü birdenetkilediğini ifade etti.

Etkilenmemiş gözün,diğerindeki görme kaybını telafi edebileceğini belirten Aslan, dolayısıyla tek tarafın etkilendiği durumlarda, hastanın gözdeki değişiklikler kişiler tarafından fark edilemeyeceğini belirtti.

Aslan, yaş tip makula dejenerasyonunu isedüz çizgilerde bükülme, eğri veya düzensiz olarak görünme, görme alanındakoyu gri lekeler veya boşluklar oluşması, merkezi görme kayıpları,nesnelerin boyutununher göz için farklı olması,renklerde parlaklık kaybı veher göz için farklı görmegibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi. 

Tedavide başarı için erken tanı büyük önem taşıdığını belirten Aslan,"Erken tanı ile tedavi edilebilen bir ileri yaş hastalığı olan sarı nokta hastalığının hastalar açısından en önemli dezavantajı, çok kez geç dönemde fark ediliyor olmasıdır"dedi.

Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 2019

Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 2019

Related news

 • Hastane Çıkış Tasarımları
 • 14 şubat sevgililer günü nereden çıktı
 • Gelinlik Yerine Gelin Bikinisi
 • Kişinin sosyalleşmesi: yaşam yolunun aşamaları
 • Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası
 • Sıradışı seks oyunu

 • Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 36

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat


  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 39

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 47

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 26

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 59

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 76

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 64

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 34

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 6

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 56

  Saatinize bakıp zamanı söyleyemiyorsanız dikkat 28