Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 2019

Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 2019

Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 33 24.01.2019, 09:58

Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler

Robert Bloch ünlü bir Amerikalı yazardır.XX yüzyılda çalıştı. Korku, fantazi ve bilim kurgu türlerinde kitaplar yazdı. Yazarın en ünlü romanı "Psikoz", 1960 yılında Hitchcock tarafından gösterildi ve Rus gişede "Psiko" adını aldı. Norman Bates'in yaratıcısının hayatı ve yaratıcılığı hakkında, bu yazıda konuşacağız.

Robert Bloch: Biyografi

robert pire

Bloch, 5 Nisan 1917'de Chicago'da doğdu. Ve çocukluğundan beri GF Lovecraft'ın çalışmasıyla büyülendi. Bir süreliğine idolümle bile uyuştum. Küçük Robert tarafından okunan korku ustasının kitaplarının, geleceğin yazarının tüm çalışmalarını etkilediğini söyleyebiliriz.

Bloch'un ilk hikayesi 1934'te yayınlandı.Derginin Marvel Tales sayfalarında. Çalışmaya "Lilyum" olarak tercüme edilen Lilies denirdi. Bu andan itibaren ve 1945 yılına kadar, yazar çeşitli dergilerde fantazi ve dehşet tarzında yüz hikayeden fazla yayınlar. Bu eserlerin çoğu bir bilim kurgu yazarı olan G. Kuttner ile birlikte yazılmıştır ve Tarleton Fiske takma adıyla yayınlanmıştır. Bu zamana kadar Bloch, belli edebi çevrelerde zaten biliniyordu.

1945 Bloch için, bir dönüm noktası olabilirdi. Şu anda popüler radyo şovunda Terör için Tuned Stay'de senaryo yazarı olarak davet edildi. Sonuç olarak, yazarın hikayelerine dayanan ve dinleyiciler arasında muazzam bir popülerliğe sahip olan 39 bölüm vardı. Aynı zamanda yayınevi Arkham House, yazar tarafından çok sayıda kısa öykü koleksiyonu yayınlıyor.

İlk ekran sürümü ve bilim kurgu tarzında çalışır

robert pire biyografisi

Robert Bloch haklı olarak kabul edilen bir yazardır.klasik korku atası. Dahası, yaratıcılığı olmadan, Stephen King'i hayal etmek imkansızdır. Yine de Bloch bilim kurgu ve fantezilerini bırakmadı. Bu yüzden, 1962'de, aynı yıl içinde gerçekleşen Dünya Bilim Kurgu adlı konvansiyon için özel olarak hazırlanan fanzines'ten bir makalesi var. Aynı toplantıda Bloch, daha sonra basılan "iç mekân" üzerine bir rapor hazırladı.

1959'da eşi benzeri görülmemiş bir kitap ortaya çıktı.Yazara başarı - "Psikoz". Bundan sonra Robert Bloch, Hollywood'a çok zaman ayırdı. Yazarın yaratıcılığı, söylenebilir, o anda durdu - filmin çekimi başladı. Bu, yazarı bir süreliğine ele geçirdi. Ayrıca, filmin başarısı Bloch'un hayranlarının sayısını da artırdı.

1960'dan sonra aktif bir yayın başlaryazar tarafından çeşitli hikayeler koleksiyonları. Doğru, Bloch'un yapamadığı basın çalışmalarının seçiminde kronoloji yoktu, bu yüzden bir kapak altında savaş öncesi öyküleri ve 50'lerden sonra yazılmış eserleri bulabilirsin.

Bilim kurgu ile ilgili eserler,Bloch nispeten az yazdı. Birçoğu Atoms ve Evil tarafından 1962 koleksiyonuna dahil edildi. Yine de, kasvetli mizah ile birlikte esprili zarafet okuyucu üzerinde inanılmaz bir izlenim yaratıyor.

Kişisel hayat

robert pire yaratıcılık

Robert Bloch ilk kez bir kız adında evlendi.Marion böylece orduya alınmadı. 1943'te, düğünden kısa bir süre sonra bir kızı vardı, Sally. Nedeniyle Marion kemiklerin tüberküloz teşhisi kondu olması nedeniyle, genç çift memleketi kız Weyauwega, Wisconsin 1953 yılında taşımak zorunda kaldı. Burada akrabaların ve yakın arkadaşların desteğini alabilirdi. Uzun bir tedaviden sonra, Marion hastalığın üstesinden gelebildi. Yine de, çift 1963'te ayrıldı. Boşanmadan sonra kızı babasıyla birlikte kaldı.

Boşanmadan bir yıl sonra, 1964'te, yazarÇok geçmeden dul kalan Eleanor Alexander ile tanıştı. Aynı yıl 16 Ekim'de bir düğünde sona eren fırtınalı ve hızlı bir romantizme başladılar. Balayı çiftleri balayını Tahiti'de geçirdiler. Ve 1965'teki dönüşlerinde Londra'ya taşınmaya karar verdiler. Bu evlilik yazar için çok mutluydu. Robert, ölümünden sonra Eleanor ile uyum içinde yaşadı.

ölüm

robert pire ilginç gerçekler

Ağustos 1994'te Robert Bloch kararlaştırdıHayranlarının çoğunu şok eden bir eylem - ölüm ilanını yayınladı. Daha sonra, bu harekete tüm hayatını münhasıran ölüm hakkında yazan birinin şakası denirdi. Ancak, bu yayından tam bir ay sonra yazar Los Angeles'ta kanserden öldü.

Bloch yakıldı ve külleri Westwood Village Memorial Park Mezarlığı'nda (Los Angeles) de "Ölüler Salonu'nda" gömüldü. Daha sonra, 2012 yılında eşi Eleanor orada gömüldü.

onur

Robert Bloch çok sayıda edebi ödül kazandı. Çoğu hikayenin yer aldığı yazarın en iyi eserleri, kitap ödüllerini şöyle aldı:

 • "Hugo" - 1959, 1984;
 • "Forri" - 1974;
 • Dünya Fantasy Ödülü - 1975, 1978;
 • "Balrog" - 1980, 1982;
 • İngiliz Fantezi Ödülü - 1983;
 • Bon Stoker Ödülü - 1987, 1989.

Ve bu Bloch'un yaşamı boyunca aldığı tüm ödüller değildir.

"Psikoz" döngüsü

robert pire en iyi çalışır

Bu döngünün eserleri en ünlü olanRobert Bloch yazdı. Yazarın en iyi kitapları tam olarak budur, yazarın çalışmalarının birçok hayranı bunu düşünür. Bazen çeşitli hikayeler koleksiyonları denir. Ama Bloch dünyasının ününü getiren kitap hakkında konuşalım.

Toplamda, döngü üç kitap içerir: "Psikoz", "Psikoz 2" ve "Psikananın Evi". Hepsi bir kahraman tarafından birleştirilmiştir - Norman Bates. Bu, yaşamı zor annesinin isteklerine tabi kılınan, orta yaşta bir bekar. Birlikte küçük bir motel yoldan uzak tutuyorlar.

İlk iki bölümde, ana rol oynarNorman'ın çoğu ve üçün eylemi, ölümünden 10 yıl sonra, psikopatın girişimci komşusu, Bates'in hayatı ve suçlarına adamış turistik geziler düzenlemeye karar verdiğinde ortaya çıkar.

Süreklilik, döngünün ilk kısmı kadar ünlü olmayı başaramadı, yine de bu günlerde popülerliğini korudu.

Robert Bloch: İlginç Gerçekler

robert pire iyi kitaplar

Kahramanı olan bir versiyonu varroman "Psychos" Norman Bates'in bir prototipi var. Onlar Ed Gain'dir - biri ABD'nin tarihindeki en ünlü katildir. Suç, 1957 yılında, bir kadının öldürülmesi nedeniyle romanın yayınlanmasından iki yıl önce tutuklandı. Polisin aranması sırasında evinde insan vücudunun parçaları olan mobilya, kıyafet, çatal bıçak takımı bulmak mümkün oldu. Psikiyatristler, Heyn'in bir kadın kostümü yaratmaya çalıştığını öne sürdü. Yaptığı zaman, Puritan geleneklerinin bir kadını olarak tanımlanan tanıdıkların oğlunu sürekli kontrol etmeye çalıştığı geç annesine dönüşebilirdi.

Bloch'un evi, Hein'in evinden uzak değildi. Yazar davasını biliyordu, ama detayları bilmiyordu. Yine de, roman bittiğinde, yazar Norman Bates'in güdüleri ve eylemlerinde Gain'e nasıl benzediği konusunda çok şaşırmıştı.

Howard'la bir çeşit dostluktan bahsetmiştik.Lovecraft ve Bloch, ancak yazışmalar basit yazışmalarla sınırlı değildi. 1935'te, Lovecraft prototipi Bloch olan bir eser yazdı. Hikaye "karanlıkta kalma" olarak adlandırıldı. Bloch borçta kalmadı ve kısa süre sonra "Myths Cthulhu" tarzında yazılmış olan "Star Wanderer" hikayesini yayınladı.

Böylece Bloch, yirminci yüzyılın, 15 filmi çeken oldukça popüler bir yazarıydı.

Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 2019

Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 2019

Related news

 • Ev dekorasyonunda tablo kullanma rehberi
 • Çikolatalı Kek
 • Orman Kebabı Yapımı Videosu
 • Diş çocuk polikliniği 52 (Moskova): yorumlar
 • Başkan Erdoğan başlattı 85 yaşında okuma yazma öğreniyor
 • İrmikli Şekerpare Tarifi Videosu

 • Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 76

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler


  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 29

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 40

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 20

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 79

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 13

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 50

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 87

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 84

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 5

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 83

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 33

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 89

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 95

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 28

  Robert Bloch: biyografi, yaratıcılık, hayattan ilginç gerçekler 58