Quinta tonalities çemberi 2019

Quinta tonalities çemberi 2019

Quinta tonalities çemberi 17 15.02.2019, 04:48

Quinta tonalities çemberi

Quint daire ezberlemeye yardımcı olurmüzikal uyum ve paralel tonaliteleri öğrenir. Bu, perdelerin ve anahtar işaretlerinin etkin bir şekilde öğrenilmesini sağlar, bu nedenle çalışma prensibini anlamak müzik teorisine hakim olan tüm öğrenciler için son derece önemlidir.

Quarto-beşinci daire kavramı

Quarto-quinta dairesi özel bir sistemdir.Akrabalık derecesine göre konum, yani farklı tonalitelerden birbirinden gelen karakterlerin sayısındaki farktır. Grafiksel formda, grafiksel olarak kapalı bir dairenin bir devresi olarak betimlenir, burada, bir sağ taraftan, kenarlar keskin bir şekilde anahtarın yükselen quintonik sırasına ve solda - azalan sırada - daireler ile.Quint Circle Saat yönünde hareket edersenizsonraki ana anahtarların ilk adımı (tonik), öncekilerden beş aşamaya eşit bir aralığa, yani temiz bir beşiğe kadar olacaktır. Aynı zamanda, anahtarda her zaman bir işaret eklenecektir. Saat yönünün tersine, aşağı doğru mesafe de 3.5 ton olacaktır. Bu durumda, sonraki her bir anahtarda daire sayısı artacaktır.

Bu sistem ne için kullanılıyor?

Quarto-quint tonalities çemberi uygulanırBir tuşla karakter sayısını (keskin, düz) belirlemek için. Aynı zamanda ilgili tonaliteleri bulmak ve yakınlık derecelerini belirlemek için kullanılır. Birinci derecenin ilgili tonalitelerine göre, başlangıçta bir değişiklik işareti ile farklılık gösteren binbaşı ve küçükler vardır. Aynı zamanda mahalledeki dairelere, bunlara paralel ve orjinal olanı da içerir. Dairede birbirine daha yakın olan anahtarlar, onların akrabasının derecesi o kadar yüksek. Aralarında üç ya da dört adımdan fazla olması durumunda, bir samimiyet yoktur. Birçok besteci işlerini yazarken dairesel hareket prensibini kullanmışlardır, örneğin F. Chopin ("24 Preludes") ve JS Bach ("Well Tempered Clavier"). XIX-XX yüzyıllarında, caz besteleri ve rock müziğine yansımıştı, ama “altın sekans” olarak adlandırılan dönüştürülmüş bir formda kullanıldı (sadece diken değil, aynı zamanda çeyrekler akorları inşa etmek için kullanıldı).

Keskin anahtarlar ile keskin anahtarlar bulma prensibi

Öyleyse, nasıl çalıştığını anlayalımkuinta dairesi ve farklı anahtarlarda nasıl değişiklik işaretleri eklenir. Sistemin prensibi şöyledir: Birincisi, bir ilk tonalite alınır. Onun tonikini biliyoruz. Bir sonraki tuşun ilk aşamasını belirlemek için beş notayı sayıyoruz. İlgili tonalitenin tonalitesi, orijinalin beşinci adımı üzerinde, yani egemenliğinde olacaktır. Böylece Quinta, hesaplamalar için bir aralık görevi görür. Bu, quinta çemberinin tonalitesini belirlemek için beş adımın kullanılması ve ismini almıştır. Şimdi değişiklik belirtilerini göz önünde bulundurun. Kural şudur: orijinal anahtardan diğerine aktarılırlar, artı bir işaret (keskin) onlara eklenir (altıncı adım).

Quarto Quint Circle

Şimdi C majör anahtarına bakalım.hiçbir değişiklik işareti yoktur (keskin ve düz). Onun tonik daha önce bir nottur ve baskın tuzdur. Bu nedenle, beşinci dairenin prensibine göre, bir sonraki tonalite G majör olacaktır (aksi halde G-dur). Şimdi değişimin işaretini tanımlayalım. Ortaya çıkan ilgili anahtarda, # 6 adımı fa. Bu üzerinde ve keskin olacak. Bir sonraki anahtarı tuzdan belirlemek için beş aşamaya eşit bir aralık koyarız. Baskınları yeniden. Bu, bir sonraki anahtarın D büyük (D-dur) olduğu anlamına gelir. Önceden iki değişiklik işareti olacak: bir önceki anahtardan (F-keskin) ve altıncı adımda bir araya gelerek keskin. Benzer şekilde, diğer tüm anahtarı bulabilirsiniz. Anahtarda yedi tuşa sahip olanı belirlerken daire, anharmonik olarak kapatılır.quizlik daire ana anahtar

Daireler ile büyük quint daire

B düz ana anahtarlar, aksineKeskin olarak, tam tersine, saf çeyrekler aşağı doğru. Başlangıç ​​noktası C majör tonikinde alınır, çünkü C-dur'un hiçbir değişikliği yoktur. Beş adım aşağı sayılırsa, ikinci tonaliteyi alırız - F-major. Düz notalarda, değişim işaretleri altıncı sırada değil, modun dördüncü adımında, yani subdominantda ortaya çıkar. F majöründe burası B düzdür. Tam beşli gelen daire, aşağıda sebep makamları tonalite elde E düz ana Cı majör, K eksen B-düz Majör, düz büyük, D, düz büyük, G en büyük düz için - Bir apartman dairesi. Bu durumda, ikincisi yedi daireye sahiptir. Sonra daire anharmonik olarak kapalı. Tabii ki, bundan sonra, diğer anahtarlar spiral üzerinde görünür - çift düz ile, ancak karmaşıklığı nedeniyle oldukça nadiren kullanılırlar.tonaliteler quarto-quint daire

Beşinci daire içinde küçük anahtar. İnşaat prensipleri nedir?

Yani, 12 ana anahtar düşündük. Her birinin ilgili yanlısı var. Yukarıdaki resimde gösterilen beşinci daire üzerinde bunu görebilirsiniz. Reşit olmayan kişinin anahtarının ölçeği, büyük olanla aynı seslere dayanır. Ama başka bir nota ile başlar. Örneğin, ilgili anahtarlar, C majör ve A minöründe değişiklik belirtileri olmadan, basit seslere dayanır. C-dur seslerinde pre-mi ve tuz vardır. Onlar büyük bir tonik üçlüsü oluştururlar.minik quint dairesi

Tonik ve üçüncü aşama arasındaki aralıkbüyük bir üçüncü. A notunda ilk aşamada a, a ve mi'nin sesleri kararlı bir triad oluşturur. Birinci ve üçüncü adımlar arasındaki aralık 1.5 tona eşittir (küçük üçüncü). Bu, molozunu küçük bir anahtar yapar. L-minor ve C-major paraleldir: Birincinin tonik ikincisinin tonikinden aşağı doğru küçük bir üçüncütür. Bunların önemli bir özelliği, aynı sayıda değişim işareti. Örneğin, G-minor ve B-flat majöründe anahtarla iki flüt ve E-minor ve G-major - bir tane keskin bulunur. Paralel tonlarda, aynı ölçek kullanılır, bu nedenle ana modda çalan melodi kolayca küçük olana dönüştürülebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu teknik, genellikle Rus halk şarkılarında kullanılır (bkz. "Biz Darı Sow"). Böylece, tüm büyük tonalitelerin toniklerini üçüncüsüne indirirsek, o zaman ufak bir daire çizeriz. Şekil, her keskin ve düz minör anahtarda mevcut olan değişiklik işaretlerini göstermektedir.

büyük quintz dairesi

Sonuçlandırmak yerine

Yani, bu makalede, quint dairesini inceledikve ilişkilerinin derecesini göz önünde bulundurarak, bütün bir tonalite sistemi olduğunu öğrendiler. Müzikteki anharmonisite sayesinde daire kapanır, keskin ve düz, büyük ve küçük anahtarlar oluşturur. Sistemin prensibini bilerek, herhangi bir akoru kolayca oluşturabilir ve uyumdaki değişim işaretlerini öğrenebilirsiniz.

Quinta tonalities çemberi 2019

Quinta tonalities çemberi 2019

Related news

 • Etiket: Sabah yürüyüşü
 • Fındık Dolgulu Turta
 • Kolay Profiterol Tarifi
 • Köpeklerde enterit
 • Şarap Açacağı Olmadan Şarap Nasıl Açılır

 • Quinta tonalities çemberi 76

  Quinta tonalities çemberi


  Quinta tonalities çemberi 25

  Quinta tonalities çemberi 40

  Quinta tonalities çemberi 36

  Quinta tonalities çemberi 77

  Quinta tonalities çemberi 42

  Quinta tonalities çemberi 55

  Quinta tonalities çemberi 85

  Quinta tonalities çemberi 66

  Quinta tonalities çemberi 16

  Quinta tonalities çemberi 90