Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 2019

Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 2019

Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 77 02.02.2019, 18:56

Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız

10:50 04.04.2019(Güncellendi 17:05 04.04.2019)URL'yi kısaltın
Konu:

Suriye krizinin sona erdirilmesi için yürütülen Astana barış sürecinin üç garantör ülkesinin liderleri olan Erdoğan, Putin ve Ruhani Ankara'da bir araya geldi. Liderler toprak bütünlüğüne vurgu yaptı. Erdoğan "Toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz" dedi. Putin insani yardımın öneminin altını çizdi. Ruhani de ABD'yi eleştirdi.

Ankara'da bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi' düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni'ne katıldı
© AA / Kayhan Özer
İlki 22 Kasım 2019'de Soçi'de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti. Erdoğan'ın ev sahipliğinde saat 13.20'de başlayan zirve, çalışma yemeği ile beraber 1 saat 40 dakika saat sürdü.

Zirveye Türkiye heyetinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

 

Yeni İleti
 • 19:06

  Putin: İngiltere'den hiçbir şey beklemiyoruz

  Eski Rus ajan Sergey Skripal konusunda, İngiltere'den özür beklentisinin olup olmadığı sorulan Putin, "Aslında hiçbir şey beklemiyoruz. Sağduyunun hakim olacağını ümit ediyoruz. Ve uluslararası ilişkilerimize bu kadar verilen zararın daha devam etmeyeceğini bekliyoruz" yanıtını verdi.

 • 17:03
 • 16:57

  Putin: Dış partnerlerimizin aksine vaatlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz

  Putin, AB'nin Türkiye'yle yaptığı sığınmacı anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesiyle ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı: "Uluslararası toplumdaki katılımcılardan herhangi birinin vaatlerini yerine getirmesini veya getirmemesini ilgili taraflara sorun. Bir dizi dış partnerlerimizin aksine, biz vaat ettiğimiz her şeyi yerine getirmeye çalışıyoruz. Eğer yerine getiremiyorsak, bunu neden yapamadığımızı ve ne zaman yapacağımızı açıklıyoruz."

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
  © REUTERS / Ümit Bektaş

   

 • 16:20

  Putin: Türkiye ve İran dışında kimse bir şey yapmıyor

  Putin, "Türkiye, mülteci bakımından büyük bir yük aldı. Ama hakikaten çok eşsiz bir durum, diğer ülkeler Filistin'den yük aldı, Rusya olarak biz Ukrayna'dan gelen yükü üzerimize aldık. Mülteci göçmenler olmasın diye sorunları çözmemiz lazım. Erdoğan yeni bir teklifte bulundu. Suriye genelinde, ihtiyaç duyan insanlara acil tıbbi yardım konusunda neler yapabileceğimizi ciddi bir şekilde değerlendireceğiz. Bu teklif çok isabetli oldu. Bu konuyu Sayın Ruhani de destekliyor" dedi.

  LIVE UPDATE: Iran, Turkey, Russia are the only ones who are doing something to provide humanitarian aid to - Putin https://t.co/GOVf2Hwoyk pic.twitter.com/MrKlZXAYqq

  — Sputnik (@SputnikInt) April 4, 2019

  Putin, "Siyasi çözümün yanında insanların normal koşullar altında yaşamasını sağlamak da gerekli. Sermaye koyulmadan ve büyük yatırımlar yapılmadan hiçbir şey gerçekleştirilemez. Bu nedenle tüm dünya ülkelerini aktif olarak katılım sağlamaya çağırıyoruz. Bu, sözde kalmamalı ve pratiğe dökülmelidir. Herkes öncelikle insani yardım sunulması gerektiğini belirtiyor ancak Rusya, Türkiye ve İran dışında kimse bir şey yapmıyor. BM tarafından küçük çaplı sevkiyatlar yapıldığını görüyoruz, ancak bu kesinlikle yetersiz" açıklamasında bulundu.

  'ERDOĞAN'IN ÖNERİSİNİ DOĞRU BULUYORUM'

  "Erdoğan'ın Suriyelilere insani yardım sunulması konusunda Rusya, Türkiye ve İran'ın çabalarının birleştirilmesi önerisini doğru buluyorum" diyen Putin, şunları söyledi:

  'SURİYE'NİN YENİDEN İNŞASINA ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ'

  "Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'nin yeniden inşasına özel önem gösteriyor. Suriye'nin yeniden inşası için çabalarımızı birleştirme konusunda mutabakat sağladık. Öncelikle sosyal tesislerin ve altyapı tesislerinin inşası üzerinde duruyoruz. Rus şirketler, bu çalışmada halihazırda yer alıyor. Hatta bazı çalışmalar, kısa süre öncesine kadar militanların hüküm sürdüğü bölgelerde yapılıyor."

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  Putin: Suriye’de IŞİD yenilgiye uğratıldı

  10:04 04.04.2019
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, IŞİD’in Suriye’de yenilgiye uğratıldığını söyledi.
  Daha fazla
 • 16:37
 • 16:21

  Erdoğan'dan Putin ve Ruhani'ye teklif: Suriye'de güvenli bölgede konut inşası temin edelim

  Erdoğan, "Tel Abyad tarafından yani Doğu Guta'dan gelen yaralılara yönelik bir adım atılması hususunda bizler süratle, gerek Silahlı Kuvvetlerimiz, Rus Silahlı Kuvvetleriyle bir dayanışma içerisinde, orada bir Sahra Hastanesi kurmak suretiyle yaralılara ilk müdahalelerin yapılmasını temin edelim istiyoruz. Putin ve Ruhani'ye şöyle bir teklifim var; güvenli bölgede konut inşası temin edelim. Bu konut inşasını yapmak suretiyle bu insanları çadırlardan kurtaralım. Bu insanlar artık bu yaşam koşullarından kurtulsun. 500'er metrekarelik bir arsaya yerel mimariyle yapılacak konutlar kendine imkanlar sağlasın. Böyle bir adımla onları normal yaşantısına kavuşturalım. Bu konuda bazı ülkelerin bazı tahahhütleri var. Böyle bir adım atarsak faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi.

  "Türkiye'nin hem içeride hem sınır ötesinde bir terörle mücadele sorunu vardır" diyen Erdoğan, "Bu sorun bitene kadar yolumuza devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

  Erdoğan üçlü zirvede, güvenli bölgelerde konut inşa edilerek, insanların , çadırlardan kurtarılmasını önerdiğini söyledi. pic.twitter.com/1TJzeMHQC0

  — yurdagül şimşek (@yurdagulsimsek) April 4, 2019
 • 16:13

  Ruhani: ABD'liler her gün bir şey söylüyor, ne sözlerine ne de vaatlerine güvenebiliyoruz

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan'a "Suriye'de kalmamızı istiyorsanız, belki de faturasını siz ödemelisiniz" ifadelerine atfen, "ABD'liler her gün bir şey söylüyor. Mevcut ABD hükümetinin ne sözlerine ne de vaatlerine güvenebiliyoruz. Onlar kendilerinden belli bir görüntü gösterdiler. Önce Suriye'de kalıcı değiliz dediler. Sonra anlaşıldı ki, para peşindeler. Arap ülkelerine diyorlar ki, para verin kalalım diyorlar. Görünen o ki parayı alacaklar ve Suriye'den çıkmayacaklar" diye konuştu.

  Erdoğan, Ruhani'nin sözleri üzerine, "Ruhani kardeşim ABD'nin Arap ülkelerinden kaç para istediğini söylemiyor" ifadelerini kullandı.

  ABD Başkanı Donald Trump

  Trump'tan yeni Suriye açıklaması: Artık eve dönme zamanı

  21:25 03.04.2019
  ABD Başkanı Donald Trump Suriye'den çekilmek istediğini, ancak henüz bu konuda alınmış bir karar olmadığını da ekledi.
  Daha fazla
 • 16:08

  Erdoğan: Toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz

  Toplantının ardından soru-cevap kısmında konuşan Erdoğan,"Biz bu toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz" dedi.

  "Sabır, sabır, sabır, artık yetti" diyen Erdoğan, "Afrin harekatını gerçekleştirmek zorunda kaldık. Oradaki altyapı çalışmalarını yine bizler yapıyoruz. Çadırkenlerde kalan bölge halkı geri dönmeye başladı. Afrin'de de yine Türkiye'de kamplarda kalan dostlarımız topraklarına, evlerine inşallah döneceklerdir. Onun da hazırlıklarını yapacağız. Ancak şunun bilinmesini özellikle istiyoruz. Bölgede gerek Rusya, gerek İran, Soçi'de başlayan süreci de Türkiye ve Tahran'la birlikte emin adımlarla yürüteceğiz. Astana'yı hiçbir zaman Cenevre'ye alternatif olarak sürmedik. Bizim için asıl olan netice almaktır çünkü netice alma mecburiyetimiz var, burada insanlar ölüyor" ifadelerini kullandı.

  Erdoğan, "Biz babayız, yüreklerimiz parçalanıyor" dedi.

  Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi
  © REUTERS / Umit Bektas
 • 16:06

  Uşakov: Olumsuz herhangi bir şey yok

  Ankara'daki üçlü zirvenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcısı Yuriy Uşakov, Putin, Erdoğan ve Ruhani'nin üçlü görüşmelerinde, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde yer alan Afrin'de düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı'nın konuşulup konuşulmadığı sorusu karşısında şunları söyledi:

  "Konuşuldu. Fakat bu konuşmanın bir tür iş görüşmesi havasında geçtiğini, olumsuz herhangi bir şey olmadığını söyleyebilirim."

 • 15:59

  Erdoğan: Bütün arzumuz barışın egemen olduğu bir Suriye'yi yeniden inşa etmek

  Putin'in ardından sözlerine devam eden Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'nin Cumhuriyet'in 100. yıldönümü olan 2023'e yetişeceğini söyledi.

  Erdoğan, "Üçlü zirvede bütün arzumuz, gayretimiz bir an önce barışın egemen olduğu bir Suriye'yi yeniden inşa ve ihya edebilmek" dedi.

  Erdoğan, bir sonraki zirvenin Tahran'da yapılacağını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (sağda) ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani (solda)
  © AA / Kayhan Özer
  Erdoğan-Putin-Ruhani

  Türkiye, Rusya ve İran'dan Suriye zirvesi sonrası ortak açıklama

  16:01 04.04.2019
  Ankara'da gerçekleştirilen Suriye konulu liderler zirvesinin ortak açıklamasında, Türkiye, Rusya ve İran'ın, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması için 'terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair' her türlü girişimi reddettiği vurgulandı.
  Daha fazla
 • 15:53

  Putin: Bazıları Suriye'de mezhepsel ve etnik çatışmaları körüklemeye çalışıyor

  Erdoğan ve Ruhani'nin ardından söz alan Rusya Devlet Başkanı Putin'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  "Bugün üçlü formatta yaptığımız görüşme son derece verimli geçti. Suriye'yle ilgili konuları ele aldık. Önemli mutabakatlar sağladık ve bunlar görüşmenin sonunda imzaladığımız ortak bildiride yer aldı.

  Astana formatı verimli olduğunu birçok kez kanıtladı. Rusya, Türkiye ve İran'ın işbirliği sayesinde teröre önemli darbe indirdik. İç ve dış sığınmacıları evlerine dönüyor. Astana'daki müzakerelerde öncelik siyasi çözüme verilecek.

  Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesi
  © REUTERS / Umit Bektas

  'RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN, SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE BAĞLILIĞINI TEYİT ETTİ'

  Bazıları Suriye'de mezhepsel ve etnik çatışmaları körüklemeye çalışıyor.

  Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlılığını teyit etti.

  İnsani yardım meselesinin siyasallaştırılmaması gerekiyor.

  Doğu Guta'da yüzbinlerce insanın kurtarılması için benzeri olmayan bir operasyon gerçekleştirdik.

  Bugün itibarıyla Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin alternatifi yok.

  Rusya, Türkiye, İran dışında kimse adım atmıyor, Suriye'deki insani yardım yeterli değil.

  'MİLİTANLARIN PROVOKASYON HAZIRLIĞINDA OLDUĞUNU GÖSTEREN KANITLARA SAHİBİZ'

  Suriye'deki militanların zehirli maddeler kullanarak provokasyon hazırladığına dair kanıtlara sahibiz. Bu bağlamda terörle mücadelede üçlü koordinasyonu geliştirme ve istihbarat değişimini artırma konusunda anlaşmaya vardık.

  Rusya, Türkiye ve İran, durumu istikrarsızlaştırma girişimlerine son vermeyen, barış sürecinin teşvikine yönelik çabaları engellemeye çalışan Suriye'deki teröristlerin yok edilmesini ortak stratejik hedef olarak görüyor.

  'SIĞINMACI SORUNUNU ANCAK ÇATIŞMALARI SONLANDIRARAK ÇÖZERİZ'

  Sığınmacı sorununu, ancak insanların evlerini terk etmelerine neden olan çatışmaları sonlandırarak çözebiliriz. Sadece çatışmalara son vermemiz gerekiyor, o zaman sığınmacı kalmaz."

 • 15:46

  Ruhani: Suriye'nin birliğinin herkes tarafından tanınmasını istiyoruz

  Erdoğan'ın ardından söz alan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerine Erdoğan'a teşekkür ederek başladı. Ruhani, "Biz özellikle Suriye'nin toprak bütünlüğünün, milli egemenliğinin herkes tarafından dikkate alınması gerektiğini vurguluyoruz ve bu tabi ki Suriye halkının da isteğidir" dedi.

  LIVE UPDATE: wanted to use , Front as management tool – Iranian president https://t.co/5aHJiYEVx4 pic.twitter.com/7f108EKFhI

  — Sputnik (@SputnikInt) April 4, 2019

  Ruhani, süreç içinde çeşitli acı ve umut verici gelişmelerin yaşandığına dikkati çekerek, "Ben bugün Suriye halkının umudunun düne nazaran bugün daha çok olduğunu, barışa kavuşma ümitlerinin daha çok olduğunu görmekten çok memnunum. Suriyeli mülteciler de bugün geçmişe nazaran evlerine dönmek için daha çok umutlular" ifadelerini kullandı.

  Bölgenin son senelerde büyük ve çok önemli bir sorun olan terörizmle karşılaştığına dikkati çeken Ruhani, bu teröristlerin bazı ülkeler tarafından eğitildiğini, finansal kaynak sağlandığını ve modern silahların temin edildiğini kaydetti.

  Ruhani, "Bu teröristler Suriye halkına ait petrolü satabiliyor, Suriye halkına ait tarihi eserleri götürüp pazarlarda satabilen teröristler. Bazı büyük dünya güçleri ve Amerika gibi, DEAŞ ve El Nusra gibi terör örgütlerinin bizim bölgemizde uzun yıllar aracı olarak kalsın ve değerlendirilsin istiyorlar" dedi.

   

  'SURİYE'NİN GELECEĞİ SADECE SURİYE HALKINI İLGİLENDİRİR'

  Suriye sorununa askeri çözüm seçeneğinin olmadığını vurgulayan Ruhani, hep birlikte Suriye'deki savaşın durması için yardımcı olunması ve barışçıl çözüm yolunun takip edilmesi gerektiğini belirtti.

  The US & have helped terror to control - Rouhani https://t.co/cGEzJquqY4 pic.twitter.com/uBl8N87ckd

  — RT (@RT_com) April 4, 2019

  Terörizmle mücadele edilmesinin elzem olduğunun altını çizen Ruhani, "Suriye halkı, seçime katılarak, anayasa reformu isteyerek ve özgür bir seçime katılarak kendi geleceklerine karar verebilirler" diye konuştu.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Hiçbir ülke Suriye'nin geleceği için karar verme hakkına sahip değildir. Suriye'nin geleceği sadece Suriye halkını ilgilendiriyor ve sadece Suriye halkına aittir" ifadelerini kullandı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin- İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani
  © REUTERS / Ümit Bektaş
 • 15:35

  Erdoğan: Suriye'nin toprak bütünlüğü, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır

  Üçlü zirve sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik" dedi.

  Erdoğan, "Gerginliği azaltma konusunda Türkiye olarak sorumluluklarımızın gereğini hassasiyetle yerine getiriyoruz. İdlib'de kısa süre önce tesis ettiğimiz 8. gözlem noktamızla bu konudaki kararlılığımızı gösterdiğize inanıyoruz. Şu husus tüm dünya tarafından dikkate alınmalı. Suriye'nin toprak bütünlüğü, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır" diye konuştu.

  : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenliyor https://t.co/2sOIygPbEd

  — AA Canlı (@AACanli) April 4, 2019

  Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

  "Şu ana kadar 4 bin kilometrekarelik bir alanı teröristlerden temizledik. Ülkemizde 3.5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Kontrol altına aldığımız yerleri Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getiriyoruz.

  'TÜM BÖLGELERİ GÜVENLİ HALE GETİREN KADAR DURMAYACAĞIZ'

  Tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cerablus ve El Bab bölgesine şu ana kadar 160 bin Suriyeli kardeşimiz geri dönerek, vatanlarında kendilerine yeni bir hayat kurdular.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/BkSYAP0VVl

  — TRT Haber Canlı (@trthabercanli) April 4, 2019

  Tel Rıfat'ı yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla çalışma yürütmeye hazırız. Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG'nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum.

  Suriye huzur bulmadan, Türkiye huzur bulamaz.

  Suriye'nin toprak bütünlüğünün temin edilmesi, kanlı çatışmaların önüne geçilmesi ve ülkenin geleceğinin yeniden inşası konusunda anlayış birliği içerisindeyiz.

  Önümüzde zor ama başarı ışığı giderek kuvvetlenen bir yol var.

  ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

  Ne Suriye'nin, ne de bölgemizin geleceğinin üç beş terör örgütünün tasallutu altında kararmasına izin vermeyeceğiz

  Garantör ülkeler olarak, mutabık kaldığımız hedeflere kararlı bir şekilde yürümeyi sürdüreceğiz. Bu konuda uluslararası topluma da önemli görevler düşüyor.

  Uluslararası toplumu, Suriye'deki sorunun siyasi çözüme kavuşturulması gayretlerine destek olmaya çağırıyoruz.

  Yaptığımız istişarelerin ve aldığımız kararların Suriye için hayırlara vesile olmasını istiyorum. Kıymetli dostum Putin ve Ruhani'ye teşekkür ediyorum."

 • 15:06

  Zirve sona erdi, liderler ortak basın açıklaması yapacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katıldığı Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sona erdi.

  Beştepe'deki zirve 1saat 40 dakika sürdü.

  Üç liderin ortak basın toplantısı için kameraların karşısına çıkması bekleniyor.

  Erdoğan-Putin-Ruhani
  © REUTERS /

   

 • 15:04
 • 13:23

  Üçlü Suriye zirvesi başladı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi' başladı.

  Zirve, Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Putin ve Ruhani'nin katılımıyla basına kapalı yapılıyor.

  Erdoğan-Putin-Ruhani
  © REUTERS /

  Söz konusu zirveye Türkiye heyetinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katılıyor.

 • 13:22

  Liderler aile fotoğrafı çektirdi

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki zirve kapsamında liderler ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Basına kapalı yapılan ilk görüşme Erdoğan ve Ruhani arasında, ikincisi ise Putin ve Ruhani arasında oldu.

  Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğindeki 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi' öncesinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla üç ülkenin bayrakları önünde aile fotoğrafı çekildi.

  Üç lider el ele basına poz verdi.

  Erdoğan-Putin-Ruhani
  © AA / Murat Kula
 • 13:16

  Ruhani: Suriye'nin geleceği ve kaderinin halkın oylarıyla belirlenmesi önemli hedefimiz

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Putin'le ikili görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülkenin bölgesel meselelerde çok yakın görüşlere sahip olduğunu belirtti. Ruhani, Rus mevkidaşıyla dört yıl içinde 12 kez bir araya geldiklerini hatırlatarak, "Bu da iki ülkenin ikili ilişkilerinde ve bölgesel meselelerde çok yakın ve ortak görüşlere sahip olduğunun işaretidir" dedi.

  İran'ın Suriye gibi bölgesel meselelerde Rusya ile iyi iş birliklerine sahip olduğunu belirten Ruhani, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen liderler zirvesinin Astana süreci açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti.

  Hasan Ruhani - Vladimir Putin
  © REUTERS / Tolga Bozoglu/Pool via Reuters

  Ruhani, "Bugün de Ankara'da ikinci liderler zirvesine katılmaktan memnuniyet duyuyorum. Suriye'ye güvenlik ve istikrarın geri gelmesi, mültecilerin ülkelerine dönmesi ve Suriye'nin geleceği ve kaderinin halkın oylarıyla belirlenmesi üç önemli hedefimizdir" diye konuştu.

  Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde yapılacak Türkiye-Rusya-İran arasındaki üçlü zirvenin bölgenin istikrar ve güvenliğine katkı sağlamasını umduğunu dile getirdi.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  Putin: Rusya, İran ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik anlaşmaları işe yarıyor

  10:56 07.03.2019
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya, Türkiye ve İran arasında, Suriye konusunda varılan anlaşmaların işe yaradığını söyledi. "Suriye konusunda kendi yolumuzdan gittik" diyen Putin dünyada olası bir yeni nükleer çatışmayı da 'küresel bir felaket' olarak nitelendirdi.
  Daha fazla
 • 13:14

  Putin: Görüşme ikili ilişkileri geliştirme konusunda fırsat sunuyor

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Liderler Zirvesi için bulundukları Ankara'da bir araya geldi.

  Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmenin başında yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki diyaloğun çeşitli alanlarda ve dışişleri bakanları, askeri yetkililer gibi çeşitli seviyelerde devam ettiğini söyledi.

  Rusya ve İran'ın her seviyede birlikte çalıştığını dile getiren Putin, Suriye gibi sorunlu konuları çözmek için çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

  Ruhani ile Ankara'da görüşmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Putin, "Bu görüşme bizim için ikili ilişkileri geliştirme konusunda fırsat sunuyor" diye konuştu.

  Putin, "İkili ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi konuşacağımız, uluslararası ve bölgesel konuları ele alacağımız bu görüşmeden çok memnunum" ifadesini kullandı.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başbaşa görüştü.
  © AA / Murat Kula
 • 11:58

  Putin-Ruhani görüşmesi başladı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani görüşmesi başladı.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan ile görüşen Ruhani, ardından Putin ile bir araya geldi.

  Görüşme sonrasında Erdoğan, 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi' ev sahibi olarak çalışma yemeği verecek. Zirvenin ardından üç lider ortak basın toplantısı düzenleyecek.

   

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

  Uşakov: Putin, Erdoğan ve Ruhani, Suriye'de anayasa reformunu teşvik edecek tedbirleri masaya yatıracak

  16:17 02.04.2019
  Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin 4 Nisan'da Ankara'da yapacakları 2. üçlü zirvede Suriye'de anayasa reformunu teşvik edecek tedbirleri ele alacağını söyledi.
  Daha fazla
 • 11:55

  1 saat süren Erdoğan-Ruhani görüşmesi sona erdi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile baş başa görüşmesi sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme saat 11.55'te bitti.

  İki liderin görüşmesi bir saat sürdü.

  Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi.
  © AA / Kayhan Özer
 • 11:27
 • 11:00

  Basına kapalı görüşmenin ardından 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi' yapılacak

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi törenle karşıladı.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki karşılama töreninin ardından, iki lider Türkiye ve İran bayrakları önünde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

  Görüşme sonrasında Suriye konulu "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi", Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde yapılacak. Çalışma yemeğinin ardından Erdoğan, Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

  , Cumhurbaşkanı Ruhani'yi törenle karşıladı https://t.co/LQwRfe9496 pic.twitter.com/FNzlXZXXU5

  — ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) 4 Nisan 2019
  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

  Ruhani: ABD ve İsrail Suriye'nin parçalanmasını düşünüyor

  09:09 04.04.2019
  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye krizindeki rolleri nedeniyle ABD ve İsrail'e yüklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Türkiye'ye gelmeden önce konuşan Ruhani "Amerikalılar, Suriye hükümetinin ülkenin tamamında otorite kurmasına karşılar, hatta ülkenin parçalanmasını bile düşünüyorlar" dedi.
Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 2019

Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 2019

Related news

 • Sınav başarısını artırmak için 10 altın kural
 • Genital Bölge Siğilleri
 • Belirtileri ve interkostal nevralji tedavisi
 • Çocuklar için Gezici Festival 29 Kasım – 9 Aralık 2013 Tarihleri Arasında Sinemaseverlerle Buluşacak

 • Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 73

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız


  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 98

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 28

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 55

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 12

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 97

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 44

  Putin, Erdoğan ve Ruhani: Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlıyız 9