Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tariflerPişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler
Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı için seçeneklerden biriYetişkinler ve çocuklar için kızarmış yumurta. Amerikan bilim adamları, bu yemeğin sabah yemeklerinde ideal olduğunu kanıtlayan bir dizi çalışma yürütmüşlerdir. Yumurta beyazı vücut tarafından kolayca emilir, yağ ve kolesterol içermez, yumurta sarısı çok miktarda amino asit ve antioksidan, protein, eser element ve vitamin içerir. Yemeğin kalori içeriği sadece 135 kaloridir, bu da en az her gün kahvaltıda, sizin korkunuzdan korkmadan tüketilebileceği anlamına gelir.

Yazımız ana yumurta türlerini, fotoğraflarını ve adım adım yemek tariflerini sunuyor. Seçimimiz sayesinde her gün yeni ve lezzetli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

Ne tür kızarmış yumurtalar var?

Bu yemek en ünlü veAvrupa mutfağında popüler. Çok basit bir şekilde hazırlanır: sıcak ısıtılmış bir tavada kırık yumurtalardan. Bunun için özel beceri ve yetenekler gerekli değildir. Farklı çeşitlerde omlet vardır. İsimleri "telaşlı" ve "gevezelik" gibi geliyor. Bu iki yemeği kendi aralarında hazırlama yolundan ayırın.

Kızarmış yumurta saklamak demekpişirme sırasında yumurta sarısının bütünlüğü. Yemeğin adı Rus kökleri vardır ve "kruglyash" veya "top" anlamına gelen "göz" kelimesinden gelmektedir. Bu kelimeyi kızartılmış yumurtalara atmak, yüzdeki gözlerden çok daha erken olmuştur (XVI. Yüzyıldan önce "göz" kelimesi kullanılmıştır).

Daha fazla pişirme yöntemi ile çırpılmış yumurtaFransız omleti gibi. Ancak, omletten farklı olarak süt ürünleri eklemediğinden, pişirilmesinde hala kızarmış yumurta olduğu düşünülmektedir. Bu iki tabağın pişirilme tipleri önemli ölçüde değişir: eğer kızartmada yumurta sarısını olabildiğince koruyacaklarsa, o zaman yumurtada bütün yumurta iyice çalkalanır veya kızartma işlemi sırasında doğrudan bir tavaya karıştırılır.

Farklı ülkelerde kızarmış yumurta pişirmenin yollarıönemli ölçüde farklıdır. vb kek, doğrudan servis edilir - Örneğin, yumurta delip sağ topuz içine ve fırında pişmiş İtalya'da, İngiltere'de kızarmış yumurta pastırma ile İsrail İspanya'da kalın sebze sosu ve ulusal baharat ile kızarmış yumurta hazırlanır emin servis

Klasik kızarmış yumurta

Yumurta hazırlayın, hatta herhangi bir kişi olabilirYemek yapmaktan oldukça uzak. Içten, basit, hızlı ve çok lezzetli - sadece, kısaca ve açıkça, bu yemeği karakterize edebilirsiniz. Yumurta sarısını tamamen tutmak için, yumurtayı yavaşça tereyağıyla bir tavaya dökün ve bir veya iki tarafta kızartın.

Hazırlık yöntemine bağlı olarak, aşağıdaki kızarmış yumurta türleri ayırt edilir:

 • kızarmış yumurta klasiktir;
 • pastırma ile;
 • kalp, çiçek, güneş, vb şeklinde kızarmış yumurta;
 • ekmekte kızartılmış bir yumurta;
 • domates, çörek veya patateste kızarmış yumurta;
 • Biberde yumurta.

Ve bu, dünyanın farklı mutfaklarında hazırlanan ulusal yemekleri saymıyor. Aslında, kızarmış yumurta pişirme yolları, aslında. Her şey kişinin hayal gücüne ve mali yeteneklerine bağlıdır.

çırpılmış yumurta çeşitleri

Klasik kızarmış yumurtalar aşağıdaki şekilde hazırlanır:

 1. Kızartma tavasını sobanın üzerine koyun ve 40 saniye boyunca iyice ısıtın.
 2. Bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin.
 3. Bir fırça kullanarak, yağ bir kızartma tavası içinde eşit olarak dağıtılmalıdır.
 4. Yağ ısınırken, yumurta sarısına zarar vermemeye çalışarak bir kaseye bölünmelidir.
 5. Sonra kaseden yumurta yavaşça tavaya dökülür. Tuz ve karabiber eklenir.
 6. Kızarmış yumurtalar pişirilene kadar orta ateşte pişirilir. Protein süt beyazı olur olmaz olmaz, kızarmış yumurtadaki yumurta sarısı sıvı kalmalıdır.
 7. Çırpılmış yumurtalar yeşil soğan ve maydanoz ile serpilmiş bir tabağa aktarılır.

İngiltere'de, bu yemek pastırma ile servis edilir,ayrı bir tavada kızartılır ve bir tabağa bir tost yumurtaya aktarılır. Ve tüm sevilenlerin tatil için, kızarmış yumurta bir kalp şeklinde hazırlanır. Ayrıca, Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının orijinal başlangıcı olacak olan çırpılmış yumurtaları da bir çiçek şeklinde pişirebilirsiniz.

Çırpılmış yumurta

tam tersi Glazunov - karıştırılmış yumurta, hazırlık birinci tuz ile çatalla yumurtaları çırpılmış ve ardından tereyağı ile bir tavada kavrulur.

Kızartma çeşitleri

Pişirme işleminin özelliklerine bağlı olarak, farklı yumurta türleri vardır. Hazırlıktan tarifler aşağıdaki gibidir:

 1. İngiliz omleti çırpılmış yumurta. Çanak 2 hazırlamak için, yumurta bir tutam tuz ile bir çatal ile dövülür ve önceden ısıtılmış tereyağı (20 g) ile bir tavaya dökülür. Kızartma sürecinde, hafifçe kızartılmış toplar oluşturmak için sürekli olarak bir spatula ile karıştırılır. Kızarmış yumurtalara servis edilmeli ve kızarmış tost üzerine düz olarak serilmelidir.
 2. Fransızcada çırpılmış yumurta. Bu yemeği hazırlamak için, 4 yumurta tuzlu bir çırpma teli ile çırpılır ve daha sonra doğrudan bir kasede, hazır olana kadar bir su banyosunda ısıtılır. Bu tür kızarmış yumurtaların hazırlanma süresi en az 10 dakikadır ve topaklar oluşturmak için bir spatula ile karıştırılmalıdır.

Konuşmanın hazırlanışının genel ilkesi, ne sarının ne de proteinlerin bozulmamasıdır.

Kalp şeklinde sosisli kızarmış yumurta

En orijinal ve aynı zamanda birikızarmış yumurta pişirmek için basit seçenekler bir kalp şeklinde bir sosis ile kızarmış yumurtadır. Ruh eşinizle böyle bir kahvaltı yapmak için uygun bir tatil için beklemek gerekli değildir. Zamanında bir kalp şeklinde sosisli çırpılmış yumurtalar, geleneksel sahanda yumurtalı sosislerden daha fazla hazırlanır. Aynı zamanda, yemek daha çok iştah açıcı ve daha ilginç görünüyor.

bir kalp şeklinde bir sosis ile kızarmış yumurta

Kızarmış yumurta kızarmış yumurtaların kalbi şeklinde dizisi:

 1. Sosis, bir kenarı kesilmemiş kalacak şekilde kesilir.
 2. Kesilmiş sosis ikiye bölünmüştür, ters yönde ortaya çıkar ve bir kalp şeklinde ortaya konur. Sosisin serbest kenarları kürdan ile bağlanır.
 3. Tavaya biraz bitkisel yağ dökün onu ısıtmak ve tavada üzerine sosis kalbini koydu.
 4. Bir taraftan kalbi hafifçe kızartın, diğerine dönün ve yumurtayı merkeze atın. Tatmak için biraz tuz ve karabiber ekleyin.
 5. Hazır oluncaya kadar yumurtaları kızartın, sonra bir tabağa geçin, yeşillik ve tost ile süsleyin.

Masada servis yapıldığında da orijinal olarak bakıldığında, sahanda yumurtalı başka türler de vardır. Aşağıda, bazılarının adım adım hazırlığına bakacağız.

Çırpılmış yumurta çiçek teması

Yumurta ve sucuk - kızarmış yumurta pişirmek için ürünlerin geleneksel bir kombinasyonu. Ancak bu iki malzemeden, orijinal bir yemek hazırlayabilirsiniz. Papatya şeklinde sosisli sahanda yumurtaaşağıdaki sırayla hazırlanır:

papatya şeklinde sosisli sahanda yumurta

 1. Sosis 2 yarıya kesilir. Daha sonra, her bir tarafında bir kesik gibi saçak yapar. Bundan sonra, iki yarım bir daire şeklinde oluşturulur ve kürdanlar ile bir arada tutulan. İkinci sosis itibaren bir çift renk yapılabilir.
 2. Hazırlanmış sosisler, bitkisel yağ içeren bir kızartma tavasında bulunur. Bir yumurta çiçeğin merkezine girer. Yumurtanın sarısı, çiçeğin ortasındaki yeri almalıdır.
 3. Yumurta kızartma kez onları maydanoz yaprağı ile bir plaka ve garnitür üzerine döşenebilir.

Bir çiçek şeklinde sosisli bu çırpılmış yumurta, bir kadın veya bir çocuk için festival kahvaltısı için mükemmel bir seçenek olacaktır. Hazırlayın, oldukça basit ve her erkeğin gücü altında.

Sahanda yumurta ekmek

Çok temiz ve iştah açıcı omlet,açıkça işaretlenmiş kenarlara sahip. Proteinin bir tavada çirkince yayılmasını önlemek için kesin bir şekil alarak özel kısıtlayıcılar kullanılır. Bu işlev özel silikon kalıplar, bir kürdan ile belirli bir şekilde tutturulmuş sosisler, sebzeler (biber, soğan) ve ekmek ile yapılabilir. Böylece yeni ve özgün tipte kızarmış yumurtalar elde edilir.

kızarmış yumurta

Bir tavada iştah açıcı ve lezzetli kızarmış yumurtalar, ekmek ile aynı anda kızartılabilir, böylece ilginç bir atıştırmalık, kahvaltı veya atıştırmalık elde edilir. Kalp şeklinde omletekmek içinde böyle bir sırayla hazırlanır:

 1. Beyaz veya çavdar ekmeği 1-1.5 cm kalınlıktaki parçalara ayrılır, dilimlenmiş ekmekleri tost için de kullanabilirsiniz.
 2. Kırıntısındaki çerezleri azaltmak için bir delik açılmıştır. Sıradan bir bıçak da kullanabilirsiniz, ancak şeklin kenarları bu kadar düzgün olmayabilir.
 3. Bir tavada biraz kremsi ve bitkisel yağ ısıtılır.
 4. Tava merkezinde bir parça ekmek koyulur;bir taraftan bir kaba kabuklu kızarmış. Daha sonra ekmek diğer tarafa çevrilir ve kesilerek yapılan deliğe bir yumurta kesilir. Tuz ve karabiber eklenir.
 5. Yumurta yaklaşık 5 dakika boyunca bir tavada kızartılır. Bundan sonra, önceden ısıtılmış bir fırında 5 dakika boyunca 180 ° ye kadar karıştırılmış yumurtaların yerleştirilmesi tavsiye edilir, böylece protein iyice kalınlaşır.

Bir çerez şeklini bir kalp şeklinde kesmek yerine, bir daire, bir yıldız, bir çiçek gibi başka bir şekil kullanabilirsiniz.

Domates içinde çırpılmış yumurta

Çok lezzetli ve sağlıklı yumurta ve domates yemeğiaşağıdaki tarife göre hazırlanabilir. Domates ile çeşitli yumurtalar hazırlanır, ancak yemek tariflerinin çoğu ezilmiş domateslerin kızartılmasına dayanır. Tarifimizde, domatesler fırında yumurta pişirileceği bir çömlek olarak görev yapacak.

Kızarmış yumurtaların adım adım hazırlanması aşağıdaki gibidir:

 1. Her şeyden önce, fırın 180 dereceye kadar ısınır.
 2. İki üst domates ucu (pedungerin bulunduğu taraftan) keser.
 3. Domates çekirdeği bir kaşıkla dikkatlice ekstrakte edilir. Sonuç olarak, doldurma ile doldurulması gereken iki içi boş konteyner almalısınız.
 4. Her domatesin içinde bir parça rendelenmiş peynir üzerine serpilir, biraz tatlı kırmızı biber ve zerdeçal eklenir.
 5. Yumurta, yumurta sarısına zarar vermemesi için hafifçe kırılır ve peynirin üzerine baharatla birlikte bir domatesin içine dökülür. Tuz, karabiber, maydanoz ve peynir ekleyin.
 6. Doldurulmuş domatesler bir fırın tepsisine konur ve 35 dakika boyunca fırına gönderilir.

ne tür kızarmış yumurtalar

Pişirirken, domates biraz sert kalacaktır ve sarısı sıvıya dönüşecektir. İstenirse, 10-15 dakika yumurta pişirmek için süre artırabilirsiniz.

Çörekler pişmiş omlet

Bu yemek gerçek bir şey değilrustik İtalyan kahvaltısı. Birçok insan sabahları taze bir çörek ve sahanda yumurtadan daha lezzetli bir şey olmadığını düşünüyor. Bir İtalyan yemeğinde, bu iki ürün bir araya getirilmiş ve diğer malzemelerle desteklenmiştir. İtalya'da pişmiş yumurtalar mutlaka mozzarella peyniri ile hazırlanır, ancak bizim tarifimizde çanak daha bütçesel bir versiyonda sunulur - jambon ve turşu.

Bir çırpılmış çırpılmış yumurtaların adım adım hazırlanması aşağıdaki gibidir:

 1. Yuvarlak Kuntsevo çörekler, üstleri (kapaklar gibi) keser ve ardından kırıntı, el ile hafifçe dışarı çekilir. Sonuç olarak, içinde yuvarlak bir delik bulunan yenilebilir bir kap almalısınız.
 2. Üç payet için, salatalık turşusu ve jambon kesilir (her bileşenin 50 gramı).
 3. Tabağa 2 bardak süt dökülür. Her çörek 30 saniye süt içine batırılır ve daha sonra parşömen kâğıdıyla kaplı bir fırın tepsisine serilir.
 4. Bu arada, fırın 200 dereceye kadar ısıtır.
 5. Her topun içine bir parça koyulurtereyağı (her biri 20 g). Yukarıdan tam olarak bir çay kaşığı salatalık dilim ve jambon eklenir. Sonuç olarak, bir yumurtanın jambonun arkasına sürüldüğü küçük bir girinti olmalıdır.
 6. Son olarak, tuz ve biber eklenir.
 7. Yumurtalar 200 derecede 5 dakika ve 180 derecede 10 dakika pişirilir.
 8. Servis yapmadan önce yumurtalar bir tutam rendelenmiş Parmesan ile dekore edilebilir.

Çırpılmış yumurta nasıl pişirilir?

Sevdiklerinizi sadece lezzetli ile şaşırtmak ister,ama aynı zamanda özgün bir şekilde dekore edilmiş kahvaltı? Pişmiş yumurta pişirmek için özel bir silikon gıda formu alın. Güvenli silikondan yapılmıştır ve hoş olmayan bir kokusu yoktur. Bu formu kullan, çok kolay. Sadece birkaç dakikanızı ayırmak yeterli ve kahvaltı için bir yüz şeklinde bir omlet hazır olacak.

bir yüz şeklinde kızarmış yumurta

Pişirmenin sırası:

 1. Kızartma tavası, ocakta yapışmaz kaplama ile kaplayın.
 2. Silikon şeklini ısıtılmış tavaların ortasına koyun.
 3. Yumurtaya dikkatlice kırınız, böylece sarısına zarar vermeyiniz. İlk olarak protein, göz çevresindeki şeklin bütün kısmı ile doldurulur ve son olarak, yumurta sarısı çemberin içine dökülür. Benzer işlemler ikinci yumurta ile tekrarlanır.
 4. Kızartma tavası hemen sahanda yumurta sosis veya sosis ile dekore edilebilir. Örneğin, bir kelebeği bir kelebeği kesip boynunuza gereken yerde başınıza takabilirsiniz.
 5. 5 dakika sonra çırpılmış yumurtalar hazır olacaktır. Özel bir çıkıntı yardımıyla, şekil kolayca çıkarılır ve yumurtalar tavada kalır.
 6. Daha sonra, çanak bir tabağa aktarılır ve eğer istenirse ketçap (ağız), zeytin (gözlerin gözü), ince halkalar ve biber (gözlük) şeritleri ile süslenir.

Satışta, bir kedinin, bir tavşanın, bir bulutun, bir gülümsemenin, vb. Bir ağızlık şeklinde çok ilginç formlar bulmak mümkündür. Böyle bir kahvaltı kesinlikle sadece yetişkin değil, aynı zamanda bebeği de memnun edecektir.

İsrail kızarmış yumurta - shakshuka

Birçoğumuz kızarmış yumurta severizÖzellikle yaz "domates" mevsiminde popüler hale gelen domatesler. Genel olarak domates ilavesi ile farklı ülkelerde bu yemeğin bir çok çeşidi hazırlanır. İsrail'de domates, biber ve aromatik baharatlar içeren bu çırpılmış yumurtalar genellikle kahvaltıda servis edilir ve buna shakshuk denir. Hazırlanın oldukça gerçek ve evde.

Shakshuka şu sırayla hazırlanıyor:

 1. Domateslerde (4 adet) Kesitler yapılır, daha sonra kaynar suya indirilir, derilerinden temizlenir ve küplerle ezilir.
 2. İnce doğranmış soğan, Bulgar biberi (½ pc.), Yeşil biber, yeşil soğan, dereotu ve kişniş tadı.
 3. Tüm kesilmiş sebzeler ve yeşillikler soğuk bir tavada serilir, tuz ve kırmızı biber eklenir (1 çay kaşığı). Kızartma tavasında sebzeler 8 dakika pişirilir.
 4. Bir kahve değirmeni içinde baharat karışımı yapmakezilmiş karabiber, kakule, defne yaprağı (3 adet), karanfil (5 adet çiçek salkımı) ve tarçın (½ çay kaşığı). Baharat karışımını sebzeye ekleyin ve bir dakikalığına ısıtın.
 5. Haşlanmış sebzelerde, oluklar yapın ve içine yumurta sürün (6 parça).
 6. Yumurta hazır olana kadar tabağı söndürmeye devam edin.

Shaksuka, taze ekmek veya tost ile sıcak bir biçimde servis edilir.

Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tariflerPişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

Related news

 • 12 Mayıs 2019 Pazartesi
 • Tatil sırasına giren yeni kurallar nelerdir
 • 2017 Yaz Omuz Açık Trendi
 • Dağıstanın ulusal kostümü: türleri ve tanımı
 • Iyi nedir: tanım

 • Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler


  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler

  Pişmiş yumurta çeşitleri: fotoğraflar, isimler, tarifler