Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 2019

Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 2019

Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 27 25.01.2019, 05:03

Pelin Batu: “Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam”

Zinde Türkiye dergisi olarak geçen hafta ilkini gerçekleştirdiğimiz ünlülerle sağlıklı yaşam söyleşilerine, başarılı oyuncu ve köşe yazarıPelin Batuile devam ediyoruz. Ancak bu kez biraz farklı, zira Pelin Batu ne spor yapıyor ne de beslenmesine aman aman dikkat ediyor. Hayatının hiçbir döneminde diyet yapmadığını söyleyen Pelin Batu, “Organik konusuna inanmıyorum, hiç inanmıyorum. Bazı şeyler sırf moda olduğu için yapılıyor. Hayatındaki asıl sorunları halletmeden yogada çare arayan insanlar var, bundan hoşlanmıyorum” diyor.

Buna rağmen nasıl hala bu kadar fit diye soruyorsanız, onun sırrı ruhunu beslemesinde, tarih kitaplarına duyduğu ilgi onu Ayasofya’dan Sultanahmet’e, Mısır Çarşısı’ndan Arkeoloji Müzesi’ne sürüklüyor. Peki bu mümkün mü, insan ruhunu besleyerek de fit kalabilir mi? Gelin şimdi ondan dinleyelim.

Sıradan bir gününüz nasıl geçer?

Aslında gerçekten çok şizofrenik bir güne başlama durumum söz konusu. Çünkü bazı günler çok erken kalkıyorum ve aslında fark ettim ki yıllar boyu gece yaşayanlara ne kadar özenmiş olsam da ben gündüz insanıyım. Sabah erken saatlerde kendimi çok daha enerjik hissediyorum, çok daha üretkenim. Dolayısıyla saat 7-8 gibi uyanırım. Bir şeyler okur ve yazarım. Nerdeyse odamdan bile çıkmadan çalışırım. Ardından o günkü plana göre, eğer bir film seti varsa ona giderim. Tatil günlerimde ise yürümeyi çok seviyorum. Ama öyle amaçsız bir yürüyüş de değil, örneğin son bir ayda Sultanahmet, Sülaymaniye, Mısır Çarşısı ve Arkeoloji Müzesi’ni içine alan bölgelere gittim. Saatlerce yürüyorum ve her gittiğimde yeni bir yer keşfediyorum. Bu yerlerin tarihini okuyup gittiğim için benim için buralarda çok fazla dinamizm ve renk var. Çünkü buralar dışında İstanbul’un genel olarak, semtlerinin renklerinin ve kokusunun azaldığını görüyorum. Şimdi sembolik balık pazarları var, oysa eskiden her mahallenin kendi pazarı kendi ağaçları vardı. Onun dışında film izlemeyi çok seviyorum, arkadaşlarımla haftada 1-2 kez film günleri bile düzenliyoruz.

Peki sporla ilişkiniz nasıl?

Ben hiçbir zaman bir GYM insanı olmadım; koşmak, aletle çalışmak… bunlar bana çok uzak eylemler oldu hep. Hayatımda bir kez, bir buçuk yıl önce üye oldum yalnızca. Kardeşim başlamıştı, birlikte gitmeyi teklif etti ve bu nedenle gittim. Ben aslında baya disiplinli bir insanım, bir şeye başladım mı sonunu getiririm. Bu nedenle başladığımda, bir yıl boyunca muntazam bir şekilde haftada üç gün gidiyor, bir saat yüzüyordum. Alet çalışıyordum ve kendimi çok iyi hissediyordum. Ama kendimi spor salonlarında hep bir denek faresi gibi hissettim. Çünkü yüzmeyi sevmeme rağmen bir havuzda sürekli git gel yapmak çok sıkıcı bir şey. Ama denizde mesela, tam tersine çok mutlu olurum. Yaz tatillerinde ailede en büyük kavgalar hep benim denizi gördükten sonra ortadan kaybolmamdan dolayı kopmuştur, denize girdiğimde saat mefhumum yok olur. Yani denizin olduğu yerde çok sportif ve fit oluyorum ama spor salonlarında tam tersi.

meltem-yilmaz-pelin-batu-soylesisi

Ama anladığım kadarıyla günlük yaşamınız da bir hayli hareketli. Yerinde duramayan insanlardan mısınız?

Evet kesinlikle, hiç yerimde duramam. Boş zamanlarımda yürümeyi tercih etmemin benim için önemli kazanımları da oluyor çünkü bir sürü duygu ve fikir, yürürken canlanıyor.

Peki beslenme biçiminiz nasıl, beslenmenize dikkat eder misiniz?

Öncelikle şunu söylemeliyim, hayatımda hiç diyet yapmadım. Ama az yerim ve sebze-meyve ağırlıklı beslenirim. Su içmeyi çok severim ve suyun içine limon ve benzeri şeyler doğramayı seviyorum. Çünkü suyun tadı bazen çok sıkıcı olabiliyor. Limon zaten taptığım bir meyvedir. Sabah kahvaltısına çok dikkat ederim, en sevdiğim öğündür. Fırından yeni çıkmış beyaz ekmeğe bayılıyorum. Beyaz peynir, domates ve yeşil zeytinle üç öğün beslenebilirim. Aslında uzun yıllar vejetaryendim, ama idare edemedim, 7-8 yıl önce sonunda hastanelik oldum. Bir de o dönem vejetaryen menüler şimdi olduğu kadar çeşitli değildi, sürekli tost yeniyordu. Sonuçta artık hayatımda et var ama yine de çok sık tükettiğim bir besin değil, tadını da sevmiyorum. Tavukta daha rahatım ama hayvanın şekli belli olmayacak, sote veya şinitzel şeklinde ancak yiyebiliyorum. Ama tavuğun da çok sağlıksız olduğunu ve organik değilse yenilmemesi gerektiği söylendiği için ondan da geri adım attım.

Organik olduğu söylenen besinlerin organik olduğuna inanıyor musunuz?

İnanmıyorum, hiç inanmıyorum. Bir tek Şişli’deki Organik Pazar’dan alışveriş yapıyorum, orada da kendi gözümle yamuk yumuk meyveleri gördüğüm için inanıyorum. Diğer yandan moda olan şeyler bana çok antipatik geliyor, çünkü genellikle bu tür şeylerin içi boşaltılmış oluyor. Aristo sağlıklı bir kafa için sağlıklı bir vücudun gerektiğini söyler, elbette o dengeyi kurman lazım. Mutlu olmak için düzgün yemek yemek, hareket etmek gerektiğinin farkındayım ama bunun abartılmaması gerektiğine de inanıyorum. Çünkü hakikaten bu sağlıklı yaşam meselesi apayrı bir endüstri oldu ve bana Amerikan çılgınlığı gibi geliyor. Organiğin yanında yoga, meditasyon ve daha bir sürü şey; bir paket olarak sunuluyor. Genellikle kadınlar oluyor zaten bu tür paketlerin hedefindekiler, kadınlar yoga kursuna yazılıyor ve iyi hissediyor. Oysa kendine küpe de alsa çiçek de alsa iyi hissedecek. Ama hayatındaki temel sorunları çözmeden, sadece makyaj yapar gibi yoga yapan insanlar var, bundan hoşlanmıyorum. Çünkü bu tip durumlarda temel sorunlar olduğu gibi duruyor, değişmiyor. Hele ki o kişisel gelişim kitapları gerçekten beni delirtiyor. Büyük para tuzağı.


Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 2019

Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 2019

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Bitter Çikolata Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı Bilimsel Çalışma Sonuçları
 • Spor Örgü Hırka Modeli Yapılışı Videolu

 • Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 19

  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam


  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 27

  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 75

  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 6

  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 15

  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 60

  Pelin Batu: Organiğe inanmam, yogadan hoşlanmam 65