Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 2019

Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 2019
19.08.2019

Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 85

Pastern'in kemikleri: yapısı ve işlevleri

Zar kemikleri nelerdir? Hangi işlevleri gerçekleştiriyorlar? Bu ve diğer soruların cevapları makalede bulunabilir. Fırça kolun distal kısmıdır, iskeleti metakarpal kemikler, parmaklar (falanjlar) ve bileklerden oluşur.

yapı

Zar kemikleri nelerdir? Bu soruya daha fazla cevap vereceğiz ve şimdi bileğin yapısını öğreneceğiz. Her birinde dörder, iki sıra halinde düzenlenmiş sekiz süngerimsi kısa kemikten oluşur:

 • üst: üçgen, navikula, semilunar, bezelye şeklinde;
 • alt: kapitate, yamuk, kanca şeklinde, yamuk.

Radius ve ulnar alt ucuKarpal kemiklerine yapışarak, her üç eksende dönüş yapabileceğiniz bir bilek eklemi oluşturur. Alt çizginin kemikleri, tepenin üst kısmındaki kemiklere, ponponun mafsallarına ve aynı zamanda, birbirleriyle küçük-kleviyeli eklemler oluşturacak şekilde bağlanır.

bukağılık kemik

Bir sonraki kemik çizgisi, pırasanın kemikleri tarafından oluşturulur. Parmak sayısına göre sadece beş tane var. Temelleri bileğin kemikleri ile bağlantılıdır. Metakarpal kemikler gibi, parmakların falanjları tübüler kısa kemiklerdir. Her parmağın üç falanksı vardır: proksimal (baz), orta ve distal veya terminal (tırnak). Sadece başparmak bir istisnadır, çünkü iki falanj tarafından oluşturulur - tırnak ve ana falanks. Her parmağın falanjları ile metakarpal kemik arasında mobil eklemler oluşur.

Patates kemikleri

Palamutta kaç tane kemik var? Beş metakarpal kemikten oluşur. En fazla dikdörtgen, pırasanın ikinci kemiğidir ve en kısa olanı, başparmağın metacarpal kemiği (ilk olan) olup, onun kütleselliği bakımından farklılık gösterir.

pastern içine kaç tane kemik dahil

İğnelerin geri kalanı ülsere doğruFırçanın sınırı uzunluğunda azalır. Her metakarpal kemiğin bir başı, bir tabanı ve bir vücudu vardır. Bazları karpal kemiklerle eklemlenmiştir. Artiküler yüzey bazlar ve beşinci metakarpaller ilk Eyer şekli vardır. Yüzeyin geri kalanı düz eklemlidir. metakarpal ise proksimal parmak kemiklerine yarı küresel eklem yüzeyini ve bağlı farklılık kafa var.

Detayları görüntüle

Yani, pusulayı incelemeye devam ediyoruz. Kaç tane kemik var? Beş metacarpalsın bir penseyi oluşturduğunu zaten biliyoruz. Tipine göre, tek bir gerçek epifiz (tekli kemikler) ile tübüler kısa kemiklere atıfta bulunurlar. İlk parmaktan başlayarak sırayla - I, II, III vb.

Baz II-V'nin proksimal ekstremitelerindekendi aralarında bağlantı için - eklem kemiklerinin her iki tarafında yerleştirilmiş olan bu ikinci hat bilek kemiklere bağlantısı olarak kullanılır düz yönü, ve. Ben temeli pastern burada hiçbir yan görünüşleri olarak eklem eyer şekli ve karpal kemikler için trapez prichlenyaetsya sahiptir knuckled.

 pastern ve falanks kemikleri

Pastern'in ikinci kemiğinin tabanı, formda bir kesik oluştururKarpal kemiği kaplayan açı. V metakarpal temelinde, ulnar tarafında, bir tüberkül var. Metakarpal kemiklerin başında, parmakların proksimal kemikleri ile eklemlenme için gerekli eklemli dışbükey yüzeyler vardır. Kafaların yanlarında sert girintiler vardır - bağların bağlandığı yerler.

Tübüler kemikleri

Tüp şeklindeki küçük kemiklerin dahil olduğu bilinmektedir.Kemik pastern ve parmakların falanks yanı sıra metatarsal kemikler. Tübüler uzun kemiklere femoral, fibular ve tibia yanı sıra ulnar, humeral ve radyal kemikler aittir. Bacak kemikçiklerinin uzunluğu, insan büyümesinin yaklaşık yarısını oluşturur.

kaç kemik

Tübüler kemikler nelerdir? Bu kemikler genişliği veya uzunluğundan daha kısa olan üçgen veya silindiriktir. Hiyalin eklem kıkırdağı ile kaplı ekstremitelerde epifizleri vardır ve esas olarak vücut uzunluğunda (diyafiz) bir artışa bağlı olarak büyürler. Epifiz kıkırdaklı plaklar içeren çocuklarda ve ergenlikte diyafiz ve epifiz metafizleri arasında yer alır.

yapı

Yani, zaten kaç insan kemiği olduğunu biliyorsun.(pastern) parmakların hareketine katılır. Ve tübüler kemiğin yapısı nedir? Dışarıda, bir periost ile kaplıdır - bir bağ dokusu tabakası. Kemik epifiz, esas olarak kemikli kırmızı beyin, diyafiz - kemik kompleksi içeren kemik süngerimsi maddeyle temsil edilir. Diyafizin merkezinde, erişkinlerde sarı renkli bir kemik iliği ile doldurulmuş bir kemik iliği kanalı vardır. Bu madde yağ hücrelerini içerir.

fırça

Parmakların kemikleri ve parmakların falanksı iskelete işaret eder.Fırça. Parmakların kemikleri nelerdir? Bunlar küçük, tek bir gerçek epifiz (mnepepifazarnye kemikler) ile diğer kemikler sonra yerleştirilir. Buna falanks denir. Her parmağın üç falanjı vardır: orta, distal ve proksimal. Başparmak bir istisnadır, çünkü sadece iki falanksı vardır - distal ve proksimal. Tüm hayvanlarda zayıf bir şekilde gelişir ve sadece insanlarda maksimum büyümesine ulaşır.

Pastern kemikleri ve parmakların falanksı

Proksimal kemiğin temeli artikülerdir.Küresel kafaya bağlanmak için gerekli olan tek bir çukur. Distal ve orta falanksların tabanlarında, bir tarakla çevrili iki düz oluk vardır. Orta ve proksimal falanjın kafalarına tutturulurlar, merkezde bir depresyon ile bir blok şeklinde büyürler.

Falanksın ucu düzleştirilmiş ve pürüzlendirilmiştir. Tendonların bağlandığı elin interfalangeal ve metakarpofalangeal eklem bölgesinde sesamoid kemikler vardır. İlk parmak üzerinde sabit ve diğerleri değişebilir.

Bilyalı eklemler

Fırça metacarpophalangeal eklemlere sahiptir,burada proksimal falanks ve metakarpal kemikler kafaları bazlar oluşturdu. Tüm bu ek yerleri doğrultma ve bükme uzak ve adduksiyonunun, sirkumdiksiyon (dolaylı) bulunmaktadır etrafında dönme karşılıklı üç dikey eksenlere sahiptir ve henüz bir küresel bir şekle sahiptir. Uzatma ve 9-100 °, adduksyon ve kaçırılması mümkün fleksiyon - 45-50 ° 'de.

bir insan pırasının kaç kemiği

Kollateral ligam, metakarpophalangeal güçlendirirEklemler her bir tarafında bulunur. Avuç kısmında, bu eklemlerin kapsülleri, avuç denilen ek ligamentlere sahiptir. Onların lifleri, enine derin metakarpal bağın lifleri ile iç içe geçmekte, bu da, yaprağın mafsallarının yanlara doğru ayrılmasını engeller.

Düz eklemler

Herkes kaç kemik gerektiğini bilmelipastern bir parçasıdır. Ve elin el bileği metacarpal eklemleri nelerdir? Bu, karpal kemiklerin distal hattının metakarpal tabanları ile artikülasyonudur. Bu eklemler inaktiftir ve düz bir şekle sahiptir, eksi ilk parmağın carpometacarpal eklemi. İçlerindeki hareketlerin büyüklüğü 5-10 ° 'yi geçmez. Bu eklemlerdeki ve aynı zamanda karpal kemikler arasındaki etiket, süper gelişmiş ligamentler tarafından lokalize edilir.

Avuç içi yüzeyine yerleştirilmiş demetlergüçlü bir ligament palmar aparatı oluşturur. Karpal kemikleri birbirine ve metakarpal kemiklere de sabitler. Ligamanöz aparatın kafa kemiği merkezi. Ona bağların çoğuna bağlanır.

Elin sırt bağı daha zayıftır.palmar. El bileklerini birleştirir ve bu kemikler arasında yer alan eklemleri kaplayan kalın kapsüllerin bir parçasıdır. El bileği kemiklerinin ikinci sırasına göre, palmar ve arka hariç, interosse bağlar da eklenir.

Distal bilek çizgisi kemikleri ve dört (II-V)platinin çukurları birbirine göre zayıf manevra kabiliyetine sahiptir ve kemiğin ana kemik çekirdeğini oluşturan bütünleyici cihaza sıkı sıkıya bağlıdır. Bu bağlamda, fırçanın sağlam bir tabanı olarak işaretlenirler.

Poligonal kemik ve ilk kemiğin tabanıpastern, elin ilk parmağının sazanometakarpal eklemini oluşturur. Derzlerin yüzeyleri eyer konturlarına sahiptir. Eklemde bu tür hareketler mümkündür: çekilme ve indirgeme, tersine hareket (yeniden konumlandırma) ve muhalefet (muhalefet), ayrıca sünnet (dairesel hareket).

Baş parmak diğerlerine karşı çıkıyorParmaklar, bu nedenle fırçanın kavrama hareketlerinin miktarı önemli ölçüde artmaktadır. İlk parmağın carpometakarpal eklemindeki hareketlilik parametreleri, redüksiyon ve retraksiyon ile 45-60 ° ve ters hareket ve muhalefet ile 35-40 ° 'dir.

Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 2019

Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 2019

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Uygun olduğu bir kutu nedir
 • Kremlin: Kuril Adalarına isim vermek egemenlik hakkımız
 • Pinterest’te En Çok Paylaşılan İğne Oyası Boncuk Modeli
 • Fetusta gluteal sunum - riskler ve tersine çevrilmesi

 • Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 19

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri


  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 76

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 30

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 64

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 44

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 91

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 92

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 63

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 45

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 90

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 13

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 21

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 34

  Pasternin kemikleri: yapısı ve işlevleri 47