Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

Okyanusların termohalin dolaşımı nedir?

Dünya Okyanusunun toplam alanı - su kabuğuDünya - 361,1 milyon km ². Bu, okyanusun "bir yönde" yaşadığı, değiştiği ve dolaştığı değişim nedeniyle, biyolojik, kimyasal ve fiziksel özelliklerini taşıyan birleşik bir sistemdir.

Dünya okyanusu su, bu nedenle tüm fiziksel ve kimyasal özellikleri bu ortamın değişmesine bağlıdır.

Okyanusta su sirkülasyonunun nedenleri

Su hareketli bir ortamdır ve doğada sürekli hareket halindedir. Okyanustaki suyun sirkülasyonu birkaç nedenden dolayı meydana gelir:

 1. Atmosferin dolaşımı rüzgârdır.
 2. Dünyanın ekseni etrafında hareketi.
 3. Ay ve Güneş'in çekim kuvvetinin etkisi.

Suyun hareketinin asıl nedeni rüzgardır. Dünya okyanusunun su kütlelerini etkiler, yüzey akıntılarına neden olur ve bu kütleyi de okyanusun farklı yerlerine taşırlar. İçsel sürtünme nedeniyle, translasyonel hareketin enerjisi altta yatan katmanlara aktarılır ve aynı zamanda hareket etmeye başlarlar.termohalin dolaşımı

Rüzgar yüzeyden sadece 300 metre su yüzeyini etkiler. Ve eğer üst katlar yeterince hızlı hareket ederse, alt katmanlar yavaşça hareket eder ve alt kabartmaya bağlıdır.

Dünya Okyanusunu tek olarak düşünürsekTümü, daha sonra mevcut paterne göre, bir ekvator tarafından bölünen iki büyük girdaplıyı temsil ettiklerini görebilir. Kuzey Yarımküre'de, su güneyde - saat yönünde hareket eder. Kıtaların sınırlarında, akımlar hareketlerinde sapabilirler. Ayrıca, batı kıyılarının yakınındaki mevcut hız doğudakilere göre daha yüksektir.

Akışlar düz bir çizgide hareket etmiyor, amaBelli bir yönde sapma: Kuzey Yarımküre'de - sağa, ve Güneyde - karşı yöne. Bunun nedeni, Dünya'nın kendi ekseni etrafında dönmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan Coriolis kuvvetidir.

Okyanusdaki su yükselebilir ve düşebilir. Bu, gelgitlerden dolayı Ay'ın ve Güneş'in çekiciliğinden kaynaklanır. Şiddetleri bir süre boyunca değişir.

Dünya okyanusunun termohalin dolaşımı

"Halina", "tuzluluk" olarak çevrilir. Birlikte, suyun tuzluluğu ve sıcaklığı yoğunluğunu belirler. Dünya Okyanusunda su dolaşır, akımlar ekvatorik enlemlerden kutup sularına sıcak su aktarır - bu yüzden ılık su soğuk suyla karıştırılır. Sırasıyla, soğuk akımlar, kutupları kutupsallardan ekvatoriyel olanlara taşır. Bu süreç süreklidir.dünya okyanusunun termohalin dolaşımı

Termohalin sirkülasyonu,Alt akıntı tabakası. Bu sürecin sonucunda, suyun konvektif hareketleri meydana gelir - soğuk, ağır su iner ve tropiklere doğru hareket eder. Böylece, yüzey akımları bir yönde hareket eder ve derin akımlar diğer yönde hareket eder. Küresel okyanus böyle dolaşır.

Termohalin akımları

Dünya Okyanusunun yüzey akıntıları biriktirirekvatorda ısı ve yüksek enlemlere geçerken kademeli olarak soğumasını sağlar. Düşük enlemlerde, buharlaşmanın bir sonucu olarak, su özgül ağırlığını arttırır, tuzluluğu artar. Polar enlemlere ulaşmak, su iner, derin akımlar oluşur.termohalin akışları

Örneğin, birkaç büyük akım vardır.Körfez Çayı (sıcak), Brezilya (sıcak), Kanarya (soğuk), Labrador (soğuk) ve diğerleri. Termohalin dolaşımı tüm akımlar için aynı şemaya göre gerçekleşir: hem sıcak hem soğuk.

Gulf Stream

Gezegenin en büyük sıcak akımlarından biri -Körfez Akıntısı. Kuzey ve batı Avrupa ikliminde büyük etkisi vardır. Körfez Akıntısı, ılık sularını kıtanın kıyılarına akıtarak, Avrupa'nın nispeten ılıman iklimini tanımlamaktadır. Daha sonra su soğur ve düşer ve derin bir akıntı onu ekvatora taşır.

Murmansk'in meşhur buzsuz limanıKörfez Akıntısı nedeniyle böyle. Kuzey Yarımküre'nin elli enlemlerini ele alırsak, batı kısmında (Kanada'da) belli bir enlemin ciddi bir iklimde olduğunu, tundra bölgesinin geçtiğini ve Doğu Yarımküre'de yaprak döken ormanların benzer bir enlemde büyüdüğünü görebiliriz. Çok sıcak akıntıya yakın, palmiye ağaçlarını yetiştirmek bile mümkün, iklim burada çok sıcak.

Yıl boyunca bu güncel değişimlerin dolaşımının dinamikleri, ancak Körfez Akıntısının etkisi her zaman mükemmeldir.

Dünya iklimine etkisi

Weddell ve Norveç bölgelerindeEkvatorik enlemlerden, artan tuzluluğun suyu. Yüksek enlemlerde, donma noktasına kadar soğur. Buz oluştuğunda, tuz içeri girmez, böylece alttaki tabakalar daha tuzlu ve yoğun hale gelir. Bu su, Kuzey Atlantik derin veya Antarktika alt olarak adlandırılır.

Dünya Okyanusunun termohaline dolaşımı kapalı bir sistemden geçer.okyanusta su sirkülasyonu

Böylece sonuca vardıkderinlik, su yoğunluğu artar. Okyanusta, sabit yoğunluk çizgileri neredeyse yatay olarak çalışır. Farklı fizikokimyasal özelliklere sahip su, sabit yoğunluk çizgisi boyunca karıştırılmasından çok daha kolaydır.

Thermohaline dolaşım yeterince incelenmemiştir.iyi. Bu sürecin sadece Dünya Okyanusunun sularının durumunu değil, aynı zamanda Dünya'nın iklimini dolaylı olarak etkilediği de bilinmektedir. Gezegendeki tüm sistemler kapalıdır, bu nedenle bir alt birimi değiştirmek diğerlerinde bir değişikliğe yol açar.Related news

 • İlaç Fevarin. Kullanım talimatları
 • Orjinal sözler facebook
 • İğne Oyası Fiyonklu Çiçek Modeli Yapılışı Türkçe Anlatımlı Videolu
 • Metnin anlamı bir Izhtsonun reçete edilmesi, onun menşei
 • Namlu danaid ifadesinin anlamı, kökeni ve örnekleri

 • Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir


  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir

  Okyanusların termohalin dolaşımı nedir