Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyetÇocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet

27.05.2019

Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 31

Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet

Enflamatuar ve bulaşıcı hastalıklar nadirdirvücut için tamamen geçmek. Onlardan sonra, doktorlar genellikle reaktif pankreatiti teşhis eder. Çocuklarda, bu hastalığın semptomları sindirim sisteminin ana organı olan pankreasın yenilgisine tanıklık eder. Bununla birlikte, karın, gırtlak ve mide ekşimesi rahatsızlığı her zaman iltihaplı bir süreç göstermez. Çocuğunuz ağrıdan şikayetçiyse, hemen bir doktora başvurmalısınız. Kendi kendine tedavi, patolojik sürecin bir komplikasyonu ile sonuçlanabilir.

Hastalık hakkında bilmeniz gereken nedir?

Pankreatit en çokyaygın pankreas hastalıkları. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda olur. Klinik tablo ve patolojik sürecin seyrinin doğası şeklini belirler - akut veya kronik. Bu durum çok tehlikelidir. Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için zamanında adımlar atmazsanız, yaşam boyunca sıkı bir diyet izlemeniz gerekir.

Birkaç çocukta reaktif pankreatitHastalığın temel formundan farklıdır. Gelişimi pankreas iltihabı ile başlar. Sonuç olarak, bedenin işi bozulur ve kendisine verilen fonksiyonlar tam olarak uygulanmaz. Gıda bölme işlemine katılan enzimler iltihaplı kanallardan geçemezler. Pankreasta kalırlar ve içten tam anlamıyla sindirmeye başlarlar.çocukta reaktif pankreatit

Enflamatuvar sürecin nedenleri

Son zamanlarda, çocuklarda reaktif pankreatitdaha sık teşhis edilir. Doktorlar, bu eğilimi nüfusun tat tercihlerini değiştirerek açıklamaktadır. Bugün, çocuğun beslenmesi çoğunlukla çok sayıda koruyucu, boya ve çeşni içeren ürünlerden oluşmaktadır. Bu maddeler pankreasın çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Enzimlerin sindirim sistemine girmemesinin sonucu olarak organın kanallarının spazmıdır. Yavaş yavaş inflamatuar süreç gelişir.

Çocukta reaktif pankreatit oluşabilirSon zamanlardaki bulaşıcı hastalıklardan dolayı. Örneğin, ARVI veya ARI sıklıkla patolojik sürecin tetikleyici bir mekanizması olarak hareket eder. Hastalığın başka bir nedeni antibiyotik tedavisidir. Tedavide "Metronidazol" veya "Furosemide" kullanımı, hastalığın gelişme riskini artırır.

Nadir durumlarda reaktif pankreatitpankreasın konjenital hastalıklarının arka planına karşı gelişir. Bunlar arasında laktaz eksikliği, kistik fibroz, duodenal pasajlardaki anormal bir değişiklik sayılabilir. Bu hastalar erken yaşlardan itibaren sağlık sorunlarının farkındadırlar, bu yüzden özel bir diyet uygularlar ve ilaç alırlar. Pankreasta inflamasyon olasılığı ihmal edilebilir, ancak hala mevcuttur.küçük çocuklarda reaktif pankreatit

Hastalığın ilk belirtileri

Çocuklarda reaktif pankreatit belirtileriErişkinlerde hastalığın semptomlarından pratik olarak farklı değildir. Patolojik sürecin gelişimi epigastrik bölgede şiddetli ağrı ile birlikte görülür. Klinik tablo bulantı, dışkı ihlali ile desteklenir. İshal atakları kabızlık ile değiştirilir. Diyare ile dışkı ince ve dışkı parlak bir kaplama ile kaplıdır. Çocuklar genellikle ağız kuruluğu, güçlü susuzluktan şikayet ederler. İştah kötüleşir ve bazı bebekler yemeyi reddeder.

Hastalığa genellikle semptom eşlik eder.genel halsizlik. Çocuk kayıtsız ve kayıtsız olur, olan her şeye olan ilgisini kaybeder. Sürekli uyumak istiyor ve ısı her zamanki şeyleri yapmasına izin vermiyor.Çocuk semptomlarında reaktif pankreatit

Hastalığın belirtilerinin şiddeti bağlıdırhastanın yaşı. Çocuk ne kadar büyükse, hastalık belirtileri o kadar güçlüdür. Yenidoğanlarda, karın ağrısında kaprissizlik ve motor aktivitesi artar. Küçük çocuklarda reaktif pankreatit de göbekte ciddi rahatsızlık eşlik eder. Ancak, ağrı lokalizasyonunun kesin yerini gösteremezler. Daha büyük çocuklar genellikle şiddetli bulantı ve kusma şikâyette bulunurlar. Bütün bu belirtiler, bir doktora anında temas için temel oluşturabilir.

Pankreatit bir saldırı için ilk yardım

Reaktif pankreatit belirtileri göründüğündeHemen bir sağlık çalışanı ekibini aramak gerekir. Bakımın gelişinden önce, çocuğunuzu tam huzurunu sağlamak için yavaşça bir kanepe ya da yatak üzerine yatırmanız gerekir. Mide bölgesinde soğuk su şişesi koyabilirsiniz. Genel klinik tabloyu yağlayabildikleri için hastaya analjezik veya diğer ilaçların verilmesi tavsiye edilmez. Çocuklarda reaktif pankreatit, genellikle ebeveynlerini şaşırtan semptomlar geçici bir hastalıktır. Bu nedenle, tedavisi tüm ciddiyet ve sorumluluk ile ele alınmalıdır.Çocuklarda reaktif pankreatit belirtileri

Tanı Yöntemleri

Hastalığı tedavi etmeye başlamadan önce, genç bir hasta tam bir tıbbi muayeneden geçmelidir.

 1. Lökositleri saymak için genel bir kan testi gereklidir. Bu elementlerin sayısı pankreatit ile artar.
 2. Karın boşluğu organlarının ultrasonografisi organdaki diğer patolojik değişikliklerin yanı sıra bezdeki fokları gösterir.
 3. Kanın biyokimyasal analizi pankreas tarafından üretilen enzim düzeyini değerlendirmenizi sağlar.
 4. Bir gastroskopi yardımı ile doktor laboratuarda sitolojik bir çalışma için malzeme alabilir.

Testler bir çocukta reaktif pankreatiti doğrularsa, hastalığın tedavisi hemen başlar.

Temel terapi prensipleri

Pankreasta inflamasyon tedavisi gerektirirbütünleşik yaklaşım. Genellikle ilacı almak ve sıkı bir diyete uymayı içerir. Tedavi için spesifik ilaçların seçimi hastanın durumuna ve vücudunun özelliklerine bağlıdır. Hasta bir hastaneye yerleştirilmelidir. İlk birkaç gün boyunca, tam bir barış sağlamalıdır. Hastalığın alevlenme dönemindeki hastane rejimi, çocuklarda reaktif pankreatitte mönü neyin olması gerektiğine dair soru sormanıza izin vermez.

Ebeveynlere sıkı sıkıya bağlı kalmakDoktorun tavsiyeleri, çünkü çocuğun sadece hızlı bir iyileşme olmasını ister. Bu nedenle, beslenmedeki tüm kısıtlamalar, bir çok kişinin görebileceği gibi, bir doktorun kaprisli olduğu düşünülemez. Küçük bir hastada zaten reaktif pankreatit atağı varsa, semptomları ortaya çıktı, sıkı bir diyete bağlılık terapinin ayrılmaz bir parçası. Aksi takdirde, bir nüks oluşabilir.

Pankreas iltihabı ile diyet

Tanı konulduğunda diyette değiştirilmesi gerekenler"Reaktif pankreatit"? Bir çocuğun diyetinden utanmamalı. Her zamanki yaşam tarzının bir parçası olarak düşünmelidir, çünkü ana kısıtlamalar sadece zararlı ürünlere uygulanır. Bu liste yağlı ve baharatlı yemekler, füme ürünler ve fast food içerir. Çikolata, kakao ve konsantre meyve sularının dışarıda bırakılması da önerilir. Diyet beslenme ile ilgili kalan kurallar aşağıda listelenmiştir.

 1. Pankreas sağlamak için gereklidirfonksiyonel dinlenme Küçük bir hastanın diyetinden, tüm uyaranlar önce ortadan kaldırılmalıdır. Pişirilen veya pişirilen ürünler doğranmış oda sıcaklığında servis edilmelidir.
 2. Enerjinin korunmasına özen gösterilmesi önemlidir.Diyetin besin değeri. Bebeğinizi sadece proteinli yiyeceklerle beslemeye gerek yoktur. Diyet mümkün olduğunca çeşitli olmalı ve karbonhidratlı yiyecekleri de içermelidir.
 3. Yemek için küçük porsiyonlar olmalı, ama sıklıkla. Kesirli beslenme prensiplerini hatırlamanız önerilir. Yemekler arasındaki aralık dört saati geçmemelidir.

Hastalığın yeni salgınlarını önlemek için, yiyecekleri sürekli olarak izlemeniz gerekir. Yemekle ilgili herhangi bir deney yeni bir saldırıya ve ilaca ihtiyaç duyulmasına yol açabilir.Çocuklarda reaktif pankreatit ile beslenme

Reaktif pankreatit için beslenme ne olmalı?

Inflamasyon belirtileri olan çocuklarHer şeyden önce aç bir diyet koydu. İki gün içinde, hastalara sadece sıradan maden suyu içmeye izin verilir. Tedavinin üçüncü gününden itibaren rasyon ev yapımı krutonlar ve şekersiz çay, su üzerine yulaf ezmesi ile tamamlanır. Sonra jöle, süt ürünleri, bayat beyaz ekmek içerebilir. Tedavinin beşinci gününde, komplike olmayan sebze suyu veya püre izin verilir. Beş gün içinde, pozitif dinamikler altında hastalar yağsız et, buhar pireleri yiyebilirler. Taze sebzeler ve meyveler diyete yavaş yavaş girmeli, en iyisi daha iyi olmalıdır. Diyetin her aşamasında onaylanmış öğelerin tam listesi, ilgili hekim tarafından belirlenmelidir.

Reaktif pankreatitin ilaçlarla tedavisi

Ilaçların bu hastalıkta kullanımıilaçlar ilerlemesini durdurabilir ve semptomatolojiyi durdurabilir. Standart tedaviye dahil olan tüm ilaçlar iki şartlı gruba ayrılabilir:

 1. Antispazmodik. Bu grupta "temiz" ilaçlar ("No-shpa") ve analjezik içerikli ilaçlar ("Analgin", "Paracetamol") bulunur.
 2. Enzim anlamına gelir. Onların eylemleri sindirim sürecini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu ilaç grubunda iki kategoriye ayrılır: enzim (Mezim, Pankreatin) ve safra içeren (Festal, Ferestal) olanlar. İlaçları istismar etmek gerekli değildir, çünkü vücut bu tür yapay yardımlara alışabilir. İkinci grubun preparatları iyi bir terapötik etki sağlar, ancak bunların kullanımı kolelitiaziste ve gastrit alevlenmesinde kontrendikedir.

İlaçların terapötik etkisini güçlendirmek için,Doktorlar ek olarak antasitler almanızı önerir. Mide asiditesini azaltmaya yardımcı olurlar, böylece ilaçların yararlı etkilerini arttırırlar.Çocuk tedavisinde reaktif pankreatit

Halk ilaçlarıyla tedavi

Çocukta reaktif pankreatit tedavi edilemezilaç kullanmadan. Ancak, semptomların giderilmesi için halk şifacılarının reçetelerine başvurabilirsiniz. Terapi kursuna başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Tedavinin popüler ürünlerinden biripankreatit kraliyet jölesidir. Sadece çocuğun bal alerjisi yoksa kullanılabilir. Terapi süresi 2-3 aydır. O zaman birkaç gün için kısa bir ara vermelisin. Bir çay kaşığı günde üç kez arı sütü almanız tavsiye edilir. Tatlı inceliği yavaş yavaş eritmek ve bütünü yutmamak daha iyidir.

Ayrıca kırlangıçotu dan ev yapımı kvass yapabilirsiniz. Bunu yapmak için 3 litre süt peynir altı suyu gerekir. Eğer bulamıyorsanız, onu sade su ile değiştirebilirsiniz. Sıvı bir kap içine dökülmeli, ekşi krema ve şekerli bir çay kaşığı eklenmelidir. Gazlı bez poşetinde bir bardak kırlangıçotu otunun yarısına dökülür, su veya süt peynir altı suyu ile bir kavanoz içine konur. İki hafta boyunca günlük kvayı karıştırmanız gerekir. Talimatları net olarak izlerseniz, içecek 10. günde köpürmeye başlamalıdır. Günde üç kez bir çorba kaşığı bir hafta boyunca kvass atın.semptomları ve tedavisi olan çocuklarda reaktif pankreatit

Önleyici tedbirler

Her zaman ebeveynler çocuklarınıReaktif pankreatitin ortaya çıkmasına katkıda bulunan faktörler. Bu nedenle çocuğa hastalığın ciddiyetini açıklamalı, özel bir diyete uyma gereğini anlatmalıdırlar.

Birçok çocuk tatlıdır. Pankreasta en şiddetli darbeye neden olan kekler ve hamur işleri. Hastalığı önlemeye yönelik önlemlerden biri de şeker tüketimini sınırlamaktır. Onların yerine geçmelerinin rolü en yaygın bal olabilir. Ancak, bu incelikle aşırıya kaçmamak önemlidir. Alerjisi olmadığı sürece bebeğin bu ürünün iki çorba kaşığı olması gerekir. Bir başka önemli kural aşırı değil. Çocuk hafif bir açlık hissi ile masadan kalkmalıdır.

Bir hastalığı önlemenin başka bir yolu daEnfeksiyöz ve inflamatuar patolojilerin, gastrointestinal hastalıkların zamanında tedavisi. Sıklıkla, bu tür sorunların arka planında, çocukta reaktif pankreatit gelişir. Sadece yetkili tedavi sayesinde pankreasın kendini yok etmesinden kaçınmak mümkündür. Tedavi için herhangi bir ilacın bir doktor tarafından reçete edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. İlaçların kendi kendine seçimi kesinlikle yasaktır.

Sonuçları özetleyelim

Çocuklarda reaktif pankreatit, belirtiler ve tedaviBu makalede açıklanan, tehlikeli bir durum olarak kabul edilir. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, tıbbi yardım almak için acildir. Patolojiyi göz ardı etmek, hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Bunlar arasında en rahatsız edici pankreasın kendini yok etmesidir. Gelecekte doktora geç tedavi nedeniyle, bir çocuk diabetes mellitus gelişebilir.

Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyetÇocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet

Related news

 • Çok Kolay Pişi Tarifi Videosu
 • Türkiye ABDdeki altınlarını, Zarrab davasının sonucunda gelebilecek bir yaptırıma karşı çekti
 • Eski CHP Milletvekili Aygün: Muharrem İnce daha lider olmadan 3 seçim kaybetti
 • Cocostar Pasta Tarifi Videosu
 • Kolay Yaş Pasta

 • Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 67

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet


  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 23

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 67

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 58

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 32

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 69

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 86

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 98

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 79

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 30

  Çocukta reaktif pankreatit: işaretler, tedavi ve diyet 99