Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 2019

Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 2019

Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 88 15.01.2019, 05:41

Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları

En önemli sağlık sorunlarının başında gelen obezite artık çocuklar için de tehdit oluşturuyor. Sağlık sorunlarının yanı sıra çocuklarda obezite duygusal, psikolojik ve sosyal konularda yara almış yetişkinlerin yetişmesine neden olur. Sürekli alay konusu olması nedeniyle kendine olan güvenleri de sarsılabiliyor.

Beslenme uzmanı ve diyetisyen Serkan Tutar obeziteyi önlemek için yapılması gerekenleri anlattı:

Kilosu hakkında dalga geçmeyin

Çocuğunuzun vücut yapısı ile uyarıda bulunmak, arkadaşları ile kıyaslamak, sürekli bu konuda eleştirmek veya aşağılamak onun özgüvensiz bir çocuk olmasından başka bir işe yaramayacağını bilmelisiniz. Sağlıklı ve pozitif yaşam tarzı değişikliklerine odaklanmalısınız.

Alışverişi ve yemeği beraber yapın

Besin seçimi konusunda sağlıklı kararlar verebilmeyi çocuğunuza öğretmelisiniz. Bunu da en rahat yapabileceğiniz yer alıverişlerdir. Bu sayede çocuğunuz yaşamının sonuna kadar hep doğru besin tercihleri yapabilir. Ayrıca yemek hazırlarken çocuğunuzu da mutfağa sokmak onun besinlere karşı direnç geliştirmesini engeller. Bu sayede yemek seçmeyen ve her hazırladığınızı tüketen bir çocuğunuz olur. Son olarak yemeği beraber tüketin ama kesinlikle televizyonun karşısında değil.

Çocuğunuzun yeteri uyuduğundan emin olun

Çalışmalar önerilen uyku saatlerinden daha az uyuyan çocukların yüksek kilolu veya obezite olmaları riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Okul çağındaki çocuklarda önerilen uyku saati 10 iken, daha küçük çocukların 12 saat uyumaları önerilmektedir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olun

Dengeli ve tutarlı bir diyet çocuklarınızın yeterli büyüme ve gelişmesinin sağlanması için önemlidir. Meyve, sebze, tam tahıllar, yağsız protein kaynakları, süt ürünleri çocuğunuzun her gün alması gereken besin gruplarıdır. Bunlardan birisi eksik olduğunda uzun vadeli beslenme yetersizliğine bağlı olarak hastalıklar gelişebilir. Yağ ve şeker içeriği yüksek yani yüksek kalorili gıdalarda limit koymalısınız. Porsiyon kontrolü de obezite riskinin azalması açısından önemlidir.

Fiziksel olarak aktif olmasını teşvik edin

Bisiklet, yürüyüş, dışarda oyun vb aktiviteler ile çocuğunuzun her gün bir saat hareket etmesini sağlayın. Ayrıca buna sizde katılarak çocuğunuzu daha fazla motive edebilirsiniz. Babalar araba yıkamada anneler evi temizlemede yardım istemesinin bile çocuklarınız için hareket olduğunu unutmayın. Ayrıca çocuklarınızı daha keyifli aktiviteler olan dans kursları veya dövüş sanatları kurslarına yazdırabilir veya okuldaki futbol veya basketbol takımına katılmasını teşvik edebilirsiniz.

Yemeği ödül yapmayın

Yemeği ödül olarak göstermek uslu ama obez bir çocuğa sahip olmanıza neden olur. Çünkü genelde ödül olarak verilen yemekler yüksek şeker ve yağ içeriklidir.

Düzenli uzman ile görüşün

Doğru beslenme alışkanlıklarını çocuğunuzun sizden öğreneceğiniz gerçeğinden yola çıkarak sizin de doğru beslenme alışkanlıklarını öğrenmeniz gerekir. Bunun en doğru adresi uzman diyetisyenden yardım almanızdır. Bu sadece hem siz hem de aileniz için doğru beslenme adımları atmış olursunuz.

Ekran zamanını sınırlayın

Çocuklar günde en az 2 saatlerini televizyon, bilgisayar veya oyun konsolları karşısında geçirdikleri için hareketleri çok ciddi seviyede düşmüştür.

Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 2019

Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 2019

Related news

 • Brutal crossover Daewoo Winstorm
 • YAPRAKLI FISTIKLI TIĞ OYASI YAPIMI
 • Pompa için basınç şalteri: avantajlar, cihazın özellikleri, bağlantılar ve ayarlar
 • Ev projesi 6 8 metre

 • Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 61

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları


  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 98

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 40

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 7

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 69

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 70

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 33

  Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları 9