galeriler resim Norm ve patolojide pankreas boyutu
Norm ve patolojide pankreas boyutu 30 27.01.2019, 08:07

Norm ve patolojide pankreas boyutu

Pankreas ekzokrin ve endokrin işlevleri yerine getiren karışık salgı bezidir. Pankreasın büyüklüğü normalde 16-17 santimetre uzunluk ve 2-4 santimetre genişliktedir.

pankreasın büyüklüğü normal

Anatomik olarak pankreas bölünürbaş, gövde ve kuyruk ve bunların çeşitli kısımları çeşitli salgı miktarlarını gerçekleştirir. İnce bağırsağa uzanan bir kanal ağına sahip olan bez, pankreatik amilaz, lipaz ve proteaz gibi enzimleri salgılar. Arka kısımda, bilinen tüm insülinlerin bulunduğu, salgılayan hormonlar olan Langerhans adacıkları denir. Buna göre, bu adalar zarar görürse, diyabet gelişir. Pankreas iltihaplanmasının izlendiği geniş bir patolojik koşullar grubu vardır - pankreatit (pankreasdan - pankreas, itis - iltihaplanma). Bu hastalıkta, normdaki yapı, morfoloji, pankreas büyüklüğü patolojik durumdan çok farklı özellikler taşımaktadır. Duodenum içine girmeyen enzimler bezin kendisinin bölünmesine katılır ve diğer organları etkileyebilecek bu süreçte toksinler de salınır.

patoloji

pankreas kaldırma

Pancreasın norm veya orandaki boyutları farklıdır.pankreatit olanlardan. Bu nedenle, patoloji ultrason ile başarıyla görselleştirilebilir. Bu çalışmada, pankreaların ne olduğunu, organın büyüklüğünü, dokunun durumunu bilmek önemlidir ve olası tümörleri tanımlamanıza izin verir. Ultrasonik yöntem en güvenilir ve ağrısız olacak. Sigara içimi, alkolizm, yağlı gıdaların kötüye kullanılması nedeniyle ortaya çıkan neoplaziler kansere dönüşebilir. Ultrasona ek olarak, kandaki pankreatik amilaz miktarının niceliksel olarak belirlendiği biyokimyasal bir tanı yöntemi kullanılır. Yüksek seviyeler pankreatitten, bezin kanallarındaki taşlardan, tümörlerden bahsedebilir. Malign tümör bezin epitelinden, daha sık baş bölgesinde, daha az vücut ve kuyruktan kaynaklanır.

Tedavi ve korunma

pankreas boyutu

Cerrahi girişim olasılığı ile(metastaz yokluğu), pankreasın çıkarılmasını, aksi takdirde kemo- ve semptomatik tedaviyi gösterir. Ameliyattan sonra, protein açısından zengin gıdalar ve kızartılmış yiyeceklerin olmaması ve lif bakımından zengin olması nedeniyle sıkı bir diyet uygulamanız gerekir. pankreatit erken teşhis olsaydı Önemli zaman, bir sandalyenin, nedensiz, hastalığın, onun sol tarafında ağrı yani süresinin ilk işaretlerine sarılık görünümünü, karın kaslarının gerginliği hayal kırıklığı ağırlığının azalmasına dikkat etmek. Hastalık önleme kanseri, doğru beslenme (yağlı gıdalar ilişkin kısıtlamalar) oluşumudur yalnızca bu bezi tarafından geçemeyecek sigara ve alkol vazgeçerek, ama çoğu başkalarının. Bu, yaşına kadar pankreastın normalini korumaya yardımcı olacaktır.

Norm ve patolojide pankreas boyutuFotograf resim

Related news

 • Şifa Kaynağı Maydanozun Faydaları
 • Haşhaşlı Susamlı Tatlı Kurabiye Videosu
 • LCD Millennium: açıklamalar, fiyatlar, yorumlar
 • Mide bulantısı en kolay nasıl geçer ile Etiketlenen Konular

 • Norm ve patolojide pankreas boyutu 42

  Norm ve patolojide pankreas boyutu


  Norm ve patolojide pankreas boyutu 16

  Norm ve patolojide pankreas boyutu 75

  Norm ve patolojide pankreas boyutu 56

  Norm ve patolojide pankreas boyutu 60

  Norm ve patolojide pankreas boyutu 40

  Norm ve patolojide pankreas boyutu 87

  Norm ve patolojide pankreas boyutu 99