Likidite önemlidir 2019

Likidite önemlidir 2019 Likidite önemlidir

Likidite önemlidir!

Ekonomi literatüründe çok sayıdabasit okuyucuya anlaşılamayan, iş ve finans araştırmalarına kendini adamaya karar veren çeşitli şartlar. Aynı McConnell Economics'i ilk okuduğunuzda, oynaklığın, markalaşmanın ve likiditenin hepsinin sadece bir başlangıç ​​inatçı kastı tarafından kullanıldığını ve onların basit ölümcüllerini anlamak için olmadığını düşünürsünüz. Bu makalede, bu görüşü çürütmekte ve likidite hakkında ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır.

Bu terim giderek yalnızcaözel kitaplar ve makaleler, aynı zamanda kitle iletişim araçlarının materyalleri. Her şey, kuruluşun ve bireysel varlıkların en önemli özelliklerinden birini ifade eder. Likidite, bir şeyin hızlıca para haline getirilme yeteneğidir, diğer bir deyişle - karlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Varlık paraya hızlı bir şekilde dönüştürülebiliyorsa buna sıvı denir, değilse de likit değildir.

Şunları tahmin etmek kolaydır:en büyük likidite para kütüğünde veya şirket hesabında olan paradır. Çeşitli mevduat, çek, senet, hisse senetleri ve diğer menkul kıymetler sertifikalarını hızlı bir şekilde satmak biraz daha zor. Varlıkların bir parçası olan alacak hesaplarını almak daha da zor olacak. Ayrıca likiditenin azaltılması amacıyla, nihai mamullerin depolarda, hammaddelerde ve şirketin duran varlıklarında bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi, şirketin varlıkları,hızlı bir şekilde para biçiminde alma becerisi seviyesi. Bununla birlikte, likidite yalnızca belli bir varlık türünü değil. Ekonomik bir analiz yaparken, bir teşebbüse ait likidite de dikkate alınır - mevcut varlıklardan borçlarını kapatabilmesi belirli bir noktada olan yeteneğidir. Daha önce de açıkladığımız gibi varlıkların farklı likiditesi vardır ve bu temelde, uygulamak kolay olanlardan satmak neredeyse imkânsız olana kadar dört gruba ayrılmıştır. Aynı görüntüler sıralanır ve kısa vadeli ile uzun vadeli arasındaki yükümlülükler sıralanır. Daha sonra, her grup ve yükümlülükler için oran incelenmiş ve buna bağlı olarak, işletmenin likiditesi mutlak, eksiksiz, kısmi ve sıfır olarak sınıflandırılmıştır.

Içinde göz önüne alınan göstergelerden birianaliz süresi, mevcut likiditedir - bu, en likit varlıkların en acil ila vade yükümlülüklerine oranını gösteren "kapsama oranı" olarak adlandırılır. Bu gösterge, analistlere şirketin mevcut durumla başa çıkıp müsaade edemediği veya şimdi bir kriz durumu var mı diye bir fikir verir. Kapsama oranı bir seviyeyi aşarsa, endişelenmeniz için bir neden yoktur, ancak optimal değerinin 1.3-1.5 aralığında olması gerektiği düşünülür - bu durum, öngörülemeyen koşullar söz konusu olduğunda şirkete bir "güvenlik marjı" kazandırır. Kapsama oranı birden az ise, bu, işletmenin karşı taraflarını ödeyemeyeceği, yani acil ödeme önlemlerinin olmaması durumunda iflasa neden olabilecek bir likidite krizinin yaşanacağı anlamına gelir.

Gördüğümüz gibi, likidite en önemliherhangi bir firmanın performans göstergeleri. Likiditeyi sürekli izlemek, kapsama oranının dinamiklerini düzenli olarak izlemek, işletmeler üzerindeki mevcut durumun düzenlenmesine ilişkin zamanında kararlar vermeyi mümkün kılar. Bir denetim yaparken bu gösterge de büyük önem taşır ve denetçinin likidite problemlerini tanımlaması durumunda şirketin yakında karşılaşacağı sorunların yönetimini uyarması onun sorumluluğundadır. Zamanında bilgilendirme, krizin üstesinden gelmek için erken başa çıkma önlemlerine ivme kaybetmeden refaha geçişin sağlanmasına yardımcı olacak bir hız kazandıracaktır.

Likidite önemlidir 2019

Likidite önemlidir 2019

Related news

 • Siteniz için bir bahçe kenarlığını nasıl seçersiniz
 • Yaprak kerevizi: yetiştirme
 • Squash ve peynir ve sarımsak ile krep: basit yemek tarifleri
 • Çilekli Haşhaşlı Cheesecake Tarifi
 • Kılıçlı. Yeni başlayanlar için akvaryum balıkları

 • Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir


  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir

  Likidite önemlidir