Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 2019

Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 2019
22.08.2019

Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 35

Leonov'un uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde

Mart 2015'te çok önemliRusya tarihinin tarihi: 50 yıl önce, Leonov açık alana girdi. Sovyetler Birliği Alexei Leonov yiğit Pilot Kahraman açık boşlukta olduğu ilk insan, oldu 18 Mart 1965: çıkış tarihi her Öğrenciyken bilinmektedir. Leonov'un uzaya çıkışı çok kısa sürdü. Ama yine de gerçek bir başarıydı.

Aslanın uzaya çıkışı

Alexei Leonov: açık alana gidiyor. Bu ne zaman oldu ve nasıldı?

Tüm uzay egzersiz yaklaşık yirmidakika. Leonov hala bu ilk tatlı anları, dış mekanda ne kadar sessiz ve sakin olduğunu anladığında özlemini hatırlıyor. Bu olaydan sonra yaptığı son röportajlarda ilk konuştuğu şey sessizliktir. Astronot, nefesini ve kalp atışlarını bile duyuyordu. Alexei Leonov'un uzaya salıverilmesi, Rus ve yabancı basının bir numaralı olayıydı ve insanlık için kozmonotiğin gelişiminde büyük bir sıçrama yaptı.

Leonov'un uzaya çıkışı çıktı.deneyimli gemi "Voskhod-2." Bu Gagarin "Voskhod-1" den çok daha farklıdır: o, yanında o uzay uçuşu sırasında şişirildiği bir kamera "Volga" ile pilotlar için yerlerde bir çift donatılmıştı etmiştir yer almaktadır.

Geminin mürettebatı sadece iki kişiden oluşuyordu. Aparatın komutanı da o anda sık sık basında parladı. Pavel Belyaev'di ve Aleksey Leonov pilot olarak atandı. Özellikle bu görev için Berkut uzay giysisi yapıldı. Kozmonotu en uygun zamanda getirecek olan odur.

Leonov'un uzaydan çıkması çokbilinen: başlangıç ​​Baikonur'dan saat 10'da Moskova'da yapıldı. Çok riskliydi, kozmonotlar uçuşun ikinci uçuşunda uzaya çıkmak zorundaydı. Tam şu anda Sahara'nın kumları aparatın altında gerildi. Zaten on bir buçukta Leonov uzaydaydı.

açık alan çıkışı

Uçuşta zorluklar

Leonov uçağı ile bağlantılıydısıkıca, her şey önemsemeden hesaplandı, kablonun uzunluğu beş metre idi. Astronotun beş katı, bir vakumda kaldığı süre boyunca gemiye yaklaştı ve gemiden geri çekildi. Tehlike neredeyse ilk dakikadan itibaren hissedilmeye başladı: güçlü bir baskıdan, takım şişirildi. Geri dönme zamanı geldiğinde, Leonov Dünya'dan iki katı sıkı talimatı kırmak zorunda kaldı. Boyutlardan ötürü, uzay giysisi içindeki baskıyı indirdi ve gemiyi başıyla değil, ayaklarıyla ilerletti.

Ama bu korkunç yanlış anlamalar üzerinde maalesefsona erdi. Sıcaklık düşüşüne bağlı olarak, kapağın cildine doğru oldukça geniş bir yarık oluşmuştur, bu da geminin basınç kaybına ve astronotların ölümüne yol açabilir. Otomatik sistemler "Voskhod-2" aynı zamanda oksijen kaynağını artırmak için çalıştı, böylece her şey bir patlamada sona erebilir. Problemleri sadece yedi saat içinde aş, ancak pilotlar kendilerini güvende hissedebildiler.

Ve neredeyse efsanevi kozmonotun serbest bırakılmasından önceEmniyet halatını tamir etmeyi unuttum. Belyaev yanlışlıkla bunu fark etti ve eşini kurtarmayı başardı. Bu gerçek için değilse, o zaman Leonov'un vücudu hala gezegenin etrafında yörüngede olurdu.

1965'te, Leonov'un açık alana çıkışı gerçekleştiğinde - SSCB için bir yıl çok önemli, bu yüzden astronotlar bir hata yapma hakkına sahip değildi.

Aslanın uzaydan ilk çıkışı

iniş

"Voskhod-2", on dokuz dönüş yaptıDünyanın etrafında, gezegenin sert yüzeyine batmadan önce. Sadece düşünün: hesaplamalar gerçeklikle ilişkili değildi, bu yüzden iniş, başlangıçta planlandığı yerde gerçekleşmedi. Perm kentinden iki yüz kilometre uzakta, uygarlıktan uzak, soğuk ve düşmanca ıssız bir taiga, pilotlar monte edilmiş. İki gün boyunca astronotlar kurtarma için bekliyorlardı, daha sonra Perm'e, oradan da yine Baikonur'a uçakla gönderildiler.

Böcek üzerinde çalışmak

Leonov çok sık ve şimdi onun uçuşunu hatırlıyor: birçok görüşmede, kendilerinden kaçabilecekleri birçok hata olduğunu ve birçok açıdan, koşulların mutlu bir tesadüflerinin, kendisinin ve arkadaşının hayatta kalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Leonov uzaya gittiğinde

Sadece hayal et: uzay giysisi pratikte test edilmedi, çünkü Dünya üzerinde gerekli test koşullarının yaratılması neredeyse imkansızdı, sadece hesaplamalar gelişmesine dayanıyordu. Ama bu yeterli değildi, bu ilk takım ve başarısız oldu.

Uçuşun yüksekliğibaşlangıçta planlanmış. Birkaç on metre daha yüksek - ve astronotlar güçlü radyasyon maruziyetine sahip olacaktı. Bu gerçeğin sebebi uçuştan sonra bile ortaya çıkmadı.

Tanımlanamayan duyular

Efsanevi kozmonot zaten uzay giysisinde veLeonov'un açık alana çıkması gereken önemli bir olay için her şey hazırdı, izin verilmedi. Leonov, dünyadan bir ses duyuluncaya kadar beklentisiyle dinginleşti. Bu bizzat Gagarin Leonov ile tebliğ edilir diye izin verdi ve Alexei Arkhipovich ambar koştu.

Ve sonra sessizlik ve nefes ve dayak sesi vardıDünyaya bir sinyal tarafından iletilen kalpler. Uçuşun Leonov'u heyecanlandırmış olması gerekirdi, ama bu sakin sessizlik sadece sakinleşti, nefes pürüzsüz oldu.

İlk uzay yürüyüşü uzun sürmedi, amaSonsuza kadar bir astronotun anısına basılmış. Leonov açık alana gittiğinde, çıkış tarihi tüm dünya gazetelerinde yayınlandı. Bu nedenle, bu uçuş tüm çağdaşlarına tam anlamıyla hatırlandı.

Herkes gökyüzüne şaşırdı: ve Leonov'un bunu bilmesine rağmen Dünya'nın gerçekten bir top olduğu gerçeği, ama gördüklerine hala şaşırdı; ve gökyüzündeki yıldızların sadece suratlı olması gerçeği; ve hepsi çok parlak oldukları gerçeğiyle, ve kozmos tamamen siyah, iyi, sadece delinmez. Ve Güneş, gökyüzüne monte edilmiş gibi, büyük bir ısı ve çok parlak bir ışık yayıyordu.

Dalış takım

Ve şimdi ne kadar zor olduğunu hayal etmeye çalış.çalışmak ve bir uzay giysisi içinde olmaktı. Yumruğu sadece uzayda sıkıştırmak için, Dünya'da yirmi beş kilogramlık bir artışa eşit çaba göstermeliydik. Ve bu bir eliyle! Leonov'un gelecekteki görevleriyle başa çıkabilmesini sağlamayı amaçlayan yer eğitimi çok zordu. Barda her doksan kilogram günde bir kaldı. Daha az imkansızdı - o zaman görevle başa çıkamazdım. Ve bu diğer yorucu günlük egzersizlerin yanı sıra.

Leonov'un deneyimi, bir kişininDış alan mümkün, ek olarak, daha fazla uçuş için tüm eksiklikler ve hatalar dikkate alındı. Ve Alexei Arkhipovich'in takımı gelecekteki gelişmeler için bir temel olarak alındı. Leonov'un bir zamanlar aldığı tecrübeye dayanan birçok modern kozmonot çalışıyor.

Aslanın açık alanın çıkış tarihine çıkışı

Leonov'un tecrübesi paha biçilemez ...

Rus kozmonot Fedor'un anılarıYurchikhin, agrega bir saat içinde şükran Leonov ve onlardan tecrübe ile dolu bir boşluk gittiği pek böyle uçuşlar yanı sıra yaptı. Şimdi, uzay takımları, pilotun havasız bir alanda birkaç saat harcayabileceği şekilde yaratıldı. Ya da daha ziyade, yaklaşık yedi saat. Tüm modern astronotların uçuşlarından önce yapılan detaylı bir brifing var. İlk saatte Dünya'ya mümkün olduğu kadar az bakmaları gerekiyor, çünkü bu tür çok etkileyici ve dikkati dağıtan bir şey. Daha iyi ilk bir saat içinde ve güvenle işin çoğunu gerçekleştirmek ve sonra manzarası eşliğinde ve. Ve tüm bu talimatların kalbinde, Alexei Leonov'un deneyimi var.

Leonov'un uzayda ilk çıkışı bir konuydudevletin önemi. Onun takımı gururlu ismi "Berkut" u takıyordu ve kozmonotun antrenman yapabilmesi için, tüm uzay aracının modeli gerçek Sovyet uçağında tam boyda kuruldu.

Leonov ilk defa dış alana gitti. Ve çok azı, bir gözetim yüzünden öldü olabileceğini biliyor - zaten kendi. Hayal etmesi çok korkutucu, ama uzun süren bekleyişten dolayı, Leonov neredeyse sigortasını takımına takmayı neredeyse unutuyordu. Partneri ve part-time komutanı, pilotu bacağından zar zor tutup tutturmayı başardı. Bu gerçekleşmezse, Leonov öldü.

Ayrıca, gemiye girdiğinde, idam edildiğindeana görevi, daha sonra yaşam desteği için gerekli olan silindirleri başlattı. Bütün gerçekler kötü bitecek. Çok fazla hata var ama kimse korkunç sonuçlara yol açmadı. Oh, ve şanslı olan bu arabayı aldı!

olduğu zaman bir uzay yürüyüşü leons

Uzayda çalışmak riskli bir iştir

Leonov'un kahramanca eyleminden sonra bir süre sonraUçuş zaten yörüngede ve uzayda olan Amerikan pilotlarını tekrarlayabildi. İşte sadece bazı Leonov ilk edilir ve Amerikalılar çalışırken eğer, onlar Sovyet pilotu, vakum gelişmesinde öncü için yerden izlemek zorunda kaldı.

Uzayda çalışmak sadece romantik görünüyor veGüzel, aslında sürekli bir tehlike ve devasa bir enerji harcamasıdır. Tek bir sesle uzay aracının tüm pilotları tam olarak bunu söylüyor. İşte bu yüzden bunu yapmak isteyen kozmonotlara kimseyi almadılar. Bu iş için sağlık mükemmel olmalı.

Ve sürekli konsantrasyon gerektirir veKonsantrasyon: bir saniye için tam anlamıyla dikkat dağıtıcı - ve her şey ... Her şey olabilir. Örneğin, Leonov'un bir uzay yürüyüşü yaptığı zamanki böyle bir mücbir sebep: baskı hızla arttı, takım şişirildi. İşte bu yüzden, uzay pilotları için, çeşitli durumlarda davranış konusunda tavsiyelerde bulunan çok katı ve net brifingler var.

meslektaşları

Başka bir kozmonotun hikayesi - S.K. Krikalev, Leonov'un işinin devamı. Bu adam dünyanın yörüngesinde harcanan saat sayısı bakımından mutlak bir dünya rekoru sahibidir. Onun kıdemleri sekiz yüz üç gündür.

Birçok röportajda, nasıl konuştuğunu anlattıBir kez partneri takım elbiseli bir soğutma sistemi reddedildi. Ve kozmonotlar hep birlikte en azından birlikte ayrılırlar ve çalışırlar. Yoldaşını kurtarmak için çok fazla zaman harcayarak, tüm görevi bağımsız olarak ve kısa zamanda da gerçekleştirmesi gerekiyordu.

Ve bir kez daha partnerinin cam takımıTamamen buğulu, hiçbir şey göremedi. Ancak, bu tür durumlar karasal kozmopolitlerle ilgili olarak iyice çalışmış, bu yüzden meslektaşlarının işi o anda ustaca başlamışlardı, her şey iyi sona erdi. Fakat Leonov, güvenlik olmadan tamamen yörüngesine dönüştü. Şimdiye kadar, bu kişinin ne kadar zor olduğunu anlaması şaşırtıcı.

eğitim

Bu duygular ve fiziksel için hazırlanınBir insanın Dünya üzerinde açık alana girerken yaşadığı duyumlar neredeyse imkansızdır. Leonov'un açık alanda ilk çıkışı bir sorumluluk meselesiydi. Eğitim sadece gerekliydi. Gelecek kozmonotları gün boyu sürecekler ve uzaydakilere benzer koşullar yaratan özel simülatörler üzerinde gerçekleştiriliyorlar. Örneğin, ağırlıksızlık yaratabilen hidrotinler vardır. Ve uzay aracının durumunu ve içindeki ikamet koşullarını tam olarak taklit edenler var. Yükler çok büyük. Pilotların sağlığı, uzman doktorlar tarafından, beslenme ve günün rejimi için de yakından izleniyor.

Tabi ki uçuşta pilotlar bir dakika dinlenmez. Onarım çalışmalarına ek olarak, kozmonotlar sürekli olarak araştırma faaliyetlerinde bulunurlar. Bu nedenle, bir astronot sadece fiziksel olarak güçlü ve sağlıklı bir insan değil, aynı zamanda çeşitli bilim alanlarında nitelikli bir uzmandır.

Bunu kanıtlamayı mümkün kılan uzay keşifleri oldu.Uzayda yaşam mümkün. Bakteriler, bir vakumda uzun süre yerleştirilen uzay istasyonlarından birinde bulunan sivrisinek larvaları gibi gemide iyi bir şekilde hayatta kalırlar. Çoğu zaman kozmonotlar, balıkları, bitkileri ve böceklerin larvalarını uçururlar, onlara uzayda ne olacağını görmek için uçarlar. Kozmonotlar, her uçuş sırasında çok sayıda deney gerçekleştirirler, bu sonuçların sonucunda bilim insanları dünya üzerinde hevesle beklemektedir.

Ve uzay pilotlarının birçoğu,Kozmosun kendi kokusu vardır. Hissetmek zor, ama var. Tazelikten sonra fırtınadan sonra taburcu bir havaya benziyor. Ve bu fikir çok fazla. Belki de Leonov da öyle hissettirdi.

Leone açık alan yılda çıktı

yeryüzü

Baskıdaki fark,efsanevi Sovyet kozmonot neredeyse ölüyordu. Leonov uzaya gittiğinde, kapıya geri dönmenin çok sorunlu olacağını fark etti. Ve hava kaynağı tükendi, çözüm bu kadar gerekliydi. Leonov'un uzaya çıkması pek çok hatayla birlikte oldu, ama yine de bildiğimiz kadarıyla başarılı bir şekilde sona erdi.

Şimdi Alexey Arhipovich zaten her şeyi söyleyebiliruçuş hakkında gerçekler. Arazi onunla o kadar da uyumlu değildi. Yanlış hesaplamalar, uçuş sırasındaki birçok hata, plansız ve beklenmedik bir iniş bölgesine yol açtı.

En ilginç olan, o zaman, muhtemelen,Parti ve Sovyet bilim adamlarının saygınlığını korumak için, bütün medyada misyon başarılı oldu ve astronot dinlenme ve ülkedeki Perm yakınlarında yeni başarılar için güç kazanmak olduğunu söyledi. Leonov'un hanları hala orada, ve tabii ki, orada da herhangi bir serseri görmediler. Şafakta değil, ama taygata, karla kaplı ormanda, çok tehlikeli hayvanların bulunduğu mahallede her iki pilot da vardı. Onları sadece iki gün sonra bulmuşlar, kayaklarda kendi dokuz kilometresine gitmek zorunda kalıyorlardı. Uçuştan önce egzersiz yorucu olmasaydı, bunun gerçekleşeceği bir gerçek değildi. Perm'a ve sonra Baikonur'a nakledildikten sonra kozmonotlar eğitmeye devam etti.

Hayatlarını bağışlamayacak insanlarDevletlerinin iyiliği ve saygınlığı uğruna kuvvetler, çok az. Leonov açık alana gittiğinde, bu tarih çok hatırlandı. Ülkemiz vatandaşları da bu kahramanca başarıyı bugün hatırlıyor.

Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 2019

Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 2019

Related news

 • BEBEK PATİĞİ BONBON ŞEKERİ MODELİ YAPIMI TÜRKÇE VİDEOLU
 • Bir erkeğin istediği ve onu nasıl fethedeceği
 • Çocuk beslenmesi ile ilgili kitaplar
 • Akşamları ne kadar gürültü çıkarabilirsin
 • Ev Yapımı Jelibon Tarifi Videosu

 • Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 36

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde


  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 92

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 9

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 90

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 18

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 2

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 18

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 35

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 50

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 27

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 4

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 42

  Leonovun uzaydan çıkması. Leonov uzaya gittiğinde 20