Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 2019

Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 2019

Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 4 23.01.2019, 04:08

Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi

PİYASADA10 Ağustos’ta başlayan döviz kaynaklı sıkıntıların ardından bankaların kredi faiz oranları ve teminat miktarlarını artırması, yurt içi satışlarının yanında ihracat ağırlıklı bir üretim yapılanmasına sahip kuyumculuk sektörünü de olumsuz yönde etkiledi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk kuyumculuk sektörünün en önemli temsil kuruluşlarından biri olan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), kuyumcuların kredi faiz oranları ve teminat tutarlarıyla ilgili artan şikayetleri üzerine finans sektörünün önde gelen 6 bankasının yöneticileriyle İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirdi.     

İKO'nun Çemberlitaş’taki merkez binasında yapılan toplantıya İKO Başkanı Mustafa Atayık, İKO Başkan Yardımcıları Burak Yakın ve İlhami Yazıcı, VakıfBank, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Akbank, Yapı Kredi ve DenizBank yetkilileri katıldı.     

"HER GÜN YÜZLERCE ŞİKAYET GELİYOR"

class='cf'>

İKO Başkanı Mustafa Atayık, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, döviz fiyatlarındaki artışla birlikte bankaların altın kredi faizlerini yükseltmesi ve teminat artışlarının sektörde sıkıntıya yol açtığını belirterek, şunları kaydetti:     

"40 bin işletmeden oluşan kuyumculuk sektörü, üretim potansiyeliyle istihdama büyük katkı sağlıyor. Sektörümüz, bugün yıllık 10 milyar doları aşan iç piyasa ve ihracat potansiyeliyle ülkemize önemli bir döviz girdisi sağlıyor. Ağustos ayından itibaren dövizdeki yükseliş nedeniyle bankalarımız da yıllık faiz oranları ve buna paralel olarak teminat miktarını yükseltti. (Kredi faiz oranları) Sektör mensuplarımız bu konuda çok muzdarip. Bize her gün yüzlerce şikayet geliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi aracılığıyla bile şikayetler alıyoruz."     

"ÖZEL ALTIN KREDİSİ VERİLEBİLİR"

Kuyumcular ve finans sektörünü "et ile tırnak gibi" birbirinden ayrılmaz iki meslek grubu olarak niteleyen Atayık, akaryakıt ve döviz fiyatlarının düşüşe geçtiği bir ortamda kuyumcular olarak kredi faiz oranlarının düşmesini beklediklerini söyledi.     

Atayık, "Son zamanlarda piyasalara bakıyorsunuz; dolar düşüyor, akaryakıt fiyatlarında da art arda indirimler yapılıyor. Aynı indirimi bankacılık sektöründen de bekliyoruz." dedi.     

Toplantıda, geçmişte olduğu gibi bankalardan sektöre özel faiz indirim olanağı sağlayan altın kredisi paketi açılmasının faydalı olacağı görüşünü dile getirdiğini aktaran Atayık, "İKO'nun referans vereceği kuyumculara 1-3 kilograma kadar indirimli faiz oranlarının uygulanacağı özel altın kredisi verilebilir.

Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 2019

Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 2019

Related news

 • Neden ve neden erkeklerdeki testislerde ağrı var
 • Çocuklarda iştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi
 • Nişanla Düğün Arası Ne Kadar Olmalı
 • ÇİLEKLİ KEK TARİFİ
 • Bebeklerin ilk yaş oyuncakları neler olmalı

 • Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 34

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi


  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 49

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 10

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 19

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 75

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 24

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 47

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 30

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 30

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 80

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 31

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 87

  Kuyumculardan kredi ve teminatta indirim beklentisi 81