Kussmaulun nefesi nedir

Kussmaul'un nefesi nedir?

Kussmaul'un nefes alması ağır bir işarettirhastanın durumu. Bu semptomu olan hastaların çoğu komadadır. Bu tip solunum hareketleri asidozu gösterir - asit-baz dengesinin ciddi şekilde ihlali.

Geçmiş veriler

Bu tip solunum, Alman doktordan sonraAdolf Kussmaul. Bu semptomu 1874 tarihli bir çalışmada tarif etmiştir. Kussmaul, diyabetiklerde hiperglisemik komada gürültülü ve nadir görülen bir solunumun meydana geldiğine ve yakın bir ölüm olduğuna işaret etti.

"Nefes" kavramının anlamını açıklığa kavuşturmak gerekiyorKussmaul. "Asidoz havalandırma ihlali her türlü Örneğin, asit-baz dengesi ve solunum fonksiyonu solunum hastalıkları ile mümkündür. Terimi ifade, ama bu başka semptom edilebilir değil.

Karakteristik patolojik solunum

Kussmaul'un nefesi çok nadir, derin ve gürültülüdür. Tam bir derin nefes ve sert ekshalasyon var. Bir adam nefes alır, bir tıslama yapar. Daha hafif durumlarda, solunum sığ ve sık görülür.

Kural olarak, hasta koma durumundadır. Kussmaul'un nefesi, hastanın hayatının büyük tehlikede olduğunu söylüyor, bu nedenle acil yardım gerekiyor.

nefes kussmaul

Patolojik solunumun kökeni mekanizması

Asidozla birlikte asit-baz dengesiartan asitliğin tarafı. Vücutta aşırı miktarda karbondioksit oluşur. Bu durumu telafi etmek için, hasta ilk önce vücuttan karbondioksit çıkarmak için sık ve yüzeysel olarak nefes almaya başlar. Bu akciğerlerin hiperventilasyonuna yol açar ve solunum merkezi asetoasetik ve beta-hidroksibutirik asitlerle tahriş eder. Metabolizmadaki rahatsızlıklar arttıkça, hasta nadiren ve derinden nefes almaya başlar. Kussmaul bu şekilde nefes alıyor. Bu istemeden olur, çünkü hasta genellikle bilinçsiz bir durumdadır.

koma nefes kussmaul

Kussmaul'un patolojik solunumu gözlenirseBir kraniocerebral yaralanma ile, beyin sapının (lastik) bir kısmına zarar ile ilişkilidir. Bu durumda, doktorlar akciğerlerin nörojenik hiperventilasyon hakkında konuşurlar. Kafa yaralanmaları ile Kussmaul'un gürültülü solunumu, kandaki karbondioksit seviyesi normale döndüğünde bile devam eder. Bu gibi durumlarda, beyin sapının solunum fonksiyonunun düzenlenmesi bozulduğundan oksijen tedavisi yardımcı olmaz.

Patolojik solunum hangi durumlarda ortaya çıkar?

Hasta Kussmaul'u solumaktaysa, bu her zaman terminal durumunun bir işaretidir ve yaşamı tehdit eder. Bu belirti aşağıdaki patolojilerde ortaya çıkar:

 • hiperglisemik (ketoasidoz) koma;
 • kraniocerebral travma;
 • üremik koma;
 • peritonun iltihabı;
 • hepatik koma;
 • felç;
 • metil alkol zehirlenmesi

En yaygın olan Kussmaul'un nefes almasıdır.hiperglisemik koma. Bu durum şeker hastalarında glikoz seviyesinde keskin bir artış ve insülin eksikliği ile oluşur. Kanın alkaliliği azalır ve asidoz artar. Bu, hastanın kendini zamanında insülin enjeksiyonu yapmaması durumunda gerçekleşebilir. Solunum bozukluklarına ek olarak, ağızdan aseton kokusu, kırışıklıkların oluşumu ve deri üzerinde kaşıntı, kan basıncındaki düşüş fark edebilirsiniz. Bilinç kaybetmeden önce, kişi susuz, mide bulandırıcı, zayıf, uyuşukluk ve iştahsızlık hisseder.

Kussmaul'un patolojik solunumu

Hipoglisemik koma ile Kussmaul'un nefes alması gözlenmez. Düşük kan şekeri asit-baz dengesinde anormalliklere yol açmaz ve solunum fonksiyonu bozulmaz.

Anormal solunumun belirtileri nelerdir?

Hasta perikardit belirtileri geliştirir. Solunduğunda servikal damarlar şişer. Bu, kalbin sağ ventrikül eksikliğini gösterir. Tıpta bu tezahür Kussmaul'un bir belirtisi olarak adlandırılır.

Solunum fonksiyonundaki anormallikler nedeniyle, midenin peristalsis bozulur. Abdominal duvar epigastrik bölgede ve sol hipokondriyumda şişer. Böyle bir işaret Bouvre'nin semptomu olarak adlandırılır.

İlham sırasında kalp atım hızı azalır, nabız daha az olur.

Kussmaul'un patolojik solunumu

Böbrek yetmezliği olan böbrek yetmezliği olan hastalarda, amonyak kokusu vücuttan gelebilir.

Pnömoni, kolit, gastrointestinal kanama gelişebilir. İdrar analiz edilirken, protein, beyaz kan hücreleri ve silindir bulunur.

Anormal solunumun tedavisi

Hasta bilincini ve nefesini kaybederseNadir ve gürültülü olur, ambulans çağırmak gerekir. Burada erteleme kabul edilemez çünkü bu durum insan hayatını tehdit ediyor. Doktorların gelişinden önce, ilk yardım sağlanmalıdır:

 1. Hastayı nefes alıp vermeyecek şekilde yatırın.
 2. Dilin gevşemesini önleyin.
 3. Hasta diyabet hastasıysa insülin ekleyin.

Diğer tedavi bir hastanede gerçekleştirilir. Kussmaul solunumu çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle, ana hastalık tedavi edilir:

 1. Bir koma diyabet tarafından neden olunursa, insülin enjekte edilir ve ketoasidozu azaltmak için salin ile tuza düşürür.
 2. Üremik koma ile hemodiyaliz gerçekleştirilir.
 3. Hepatik koma ile, glukoz ve sodyum klorür infüzyon çözeltileri ile tedavi endikedir.
 4. Koma metanol ile zehirlenmeden kaynaklanıyorsa, o zaman antidotlar enjekte edin ve detoksifikasyon aktiviteleri gerçekleştirin. Ağır vakalarda hemodiyaliz kullanılır.
 5. Kraniocerebral travmada metabolik asidozu gidermek için, damlalıklar glikoz ve sodyum bikarbonat çözeltisi ile yerleştirilir.
 6. Solunum normalleştirmek için, oksijen ile inhalasyon (oksijen tedavisi) yapılır.

hipoglisemik komada Kussmaul'un solunumu

Bu gibi durumların tedavisi her zamanresüsitatif koşullar. Tedavinin ana amacı asidozla mücadeledir. Asit-baz dengesi belirtileri bozulduktan sonra solunum normalleşir.

Devletin durumuna dikkat etmek gerekiyor.kronik rahatsızlıkları olan bir kişi. En ufak bir bozulma belirtisinde doktor çağırmak gerekir. Hasta reçeteli ilaçlar almayı asla unutmamalı. Özellikle diyabetes mellitus hastaları ile ilgilidir. İnsülin alırken unutkanlık, asidoz ve Kussmaul'un solunumu ile ağır bir komaya dönüşebilir.Related news

 • Çamaşır makinesi nasıl kullanılır
 • Oyun formunda tavuk hakkında bilmece
 • Periwinkle small - putperest zamanlardan sihirli özelliklerini koruyan bir çiçek
 • Evde milkshake nasıl yapılır
 • Limon Kabuğu Sirkesi Nasıl Yapılır

 • Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir


  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir

  Kussmaulun nefesi nedir