Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 2019

Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 2019
21.07.2019

Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 85

Kruşçev'in reformları ve siyasi faaliyetleri

Nikita Kruşçev SSCB tarihine girdi veRusya en tartışmalı yöneticisi olarak, SSCB iç ve dış politikada yeni yönlere gelişimini etkilemiş ve onun saltanatı değişikliği paketine bir on yıl gerçekleştirmiştir.

Kruşçev'in iç politikası

1953'te Stalin'in ölümü. "taht" üzerine bir yer olması için sahne arkasında bir mücadeleye yol açtı ancak Kruşçev, CPSU Merkezi Komitesinin ilk sekreteri oldu. XX. Kongrede (1956), dünya çapında bir yanıt alan bir rapor hazırladı. Ana tema, Stalin'in 30-50'li yılların bir dizi suçunun listelendiği kişilik kültünün ortaya çıkmasıydı. ve baskılarından sert bir eleştiri aldı. De-Stalinizasyon ve demokratikleşmeye başlandı.

Kruşçev'in reformları

Bununla birlikte, De-Stalinization, ne detutarlılık veya bütünlük. Kruşçev'in fikirlerine göre, Stalin kültünü kınayan ve cezalandırıcı organlar üzerinde parti kontrolü kurmaktan oluşuyordu. Vatandaşların hukuk ve düzen, yasallık ve anayasal haklarının restorasyonu yapıldı.

Kruşçev'in reformları devam ettiğini tespit etti - öyleydiiktidar partisinin yeniden örgütlenmesi: demokratikleşme, ona kabul koşullarındaki değişiklikler, yerel örgütlerin ve sendikal cumhuriyetlerin haklarının genişletilmesi. 1957'de Stalin tarafından sınır dışı edilenler restore edildi. Yeni toplumsal öz-yönetim organları vb. Var.

Yönetim reformu

Ekonomik metotlara geçiş girişimiyönetim, daha karmaşık bir yönetim yapısına ve yetkililerin sayısının artmasına yol açtı. 1962'de, reformların en başarısız olanı: parti örgütlerinin uzmanlaşması (endüstriyel ve kırsal) idi. Ülke 105 ekonomik bölgeye ayrıldı.

Tarım Reformu

Kruşçev'in reformları tarımla başladı. 1953'ten beri kollektif çiftliklerin ekonomik durumu güçlendirilmiş, tarımsal verginin büyüklüğü azaltılmıştır. Çiftliklere kredi verildi, yeni ekipman teslim edildi. Ellili yılların ortalarında, genel genişleme başladı - devlet çiftlikleri dönüşümü. Sonra yaratıldı ve Sovnarkhoz.

Köylüler pasaport verildi, emekli maaşı aldılar.

Korniş destanı da Kruşçev'in görüntüsünün bir parçası haline geldi - Amerika Birleşik Devletleri örneğini takiben, bu kültür her yerde, hatta temelde yetişemediği yerlerde bile (Uzak Kuzey'e kadar!) Dikmeye başladı.

1954 yılında bakire geliştirmek için bir kampanya başlatıldıtopraklar. Daha önce görülmemiş hasadı takiben yapılan keskin bir sıçrama, savaş sonrası yıllarda ilk kez tahıl için alım fiyatını artırdı. Ancak erozyon, bakir toprağı yok etti. Çernobil olmayan merkez tam bir düşüşe geçti.

Kruşçev'in askeri reformları

İktidara geldikten sonra bir yön aldıSavunma ve ağır sanayinin yükselişi. SA ve filo nükleer füzeleri aldı. Askeri gücün korelasyonuna göre, SSCB Amerika Birleşik Devletleri ile parite başardı. Farklı sosyal yapılara sahip devletlerin barışçıl bir arada yaşamaya doğru siyasetin gelişiminin yönü düşünülmektedir.

Sosyal reform

Emekli maaşlarının köylülere ödenmesiyle ilgili kanunun kabul edilmesinden sonraÜst sınıflardaki öğrenim ücretinin iptaline karar verildi, sekiz yıllık eğitim zorunlu hale geldi. Özellikle çalışma süreleri normları oluşturulmuştur - 16 yaş altı gençler için 6 saatlik bir çalışma günü.

Konut fonu aktif olarak genişliyor. Konut inşaatı endüstriyel yöntemlere dayanmaktadır. Ülkenin konut stoku yedi yıllık dönemde% 40 artar! Ancak, inşaat "hruschoby" denilen kasidelerini tarihinin aşağı gitti stil, yürütülen, ancak konut krizini kayboldu.

Okul reformu, sekiz yıllık bir okula yol açtı. Tam orta dereceli bir eğitim almak isteyenlerin orta dereceli bir politeknik okulda (meslek okulu, akşam veya yazışma okulu) eğitimlerine devam etmeleri gerekiyordu.

Kruşçev'in dış politikası

O günlerde dış ilişkiler Bolşevikler politikası için geleneksel tarzda gelişti. Dış politikanın ana yönü, tüm sınırlar boyunca güvenlik sistemlerinin güçlendirilmesiydi.

Yabancı ile temasbasında yer alan ülkeler de diğer ülkeler hakkında olumlu tepkiler veriyor. Ticaret ilişkileri genişliyor. Bu, karşılıklı yararı beraberinde getirir, çünkü Batı ülkeleri, ürünleri için geniş bir pazar alırlar.

Dünya durum lansmanını önemli ölçüde etkiledi1957'deki ilk yapay toprak uydusu, yeni, kozmik bir çağ başlıyor. Kraliçenin bir destekçisi olan Kruşçev, Amerikalıların uzay mekânını keşfetme fikrini destekliyor.

Bu önceliklerin uyumunu değiştirdi, şimdi Batı, Sovyet kıtalararası füzelerinin gözlerinin altındaydı.

1961'de Kruşçev'in batı ile doğu Berlin arasında bir duvarın kurulmasını talep ettiği "Berlin ultimatum" unvanını aldı. Dünya toplumunun büyük rezonansı. "Berlin krizi" sonra başka bir, sözde. "Karayipler" veya "füze ​​krizi". Kennedy, SSCB'nin ekonomik ve şimdi de askeri yardım verdiği Küba'yı, askeri ve teknik danışmanlar, çeşitli silahlar yolluyordu. ABD'yi bir darbe ile tehdit eden roketler de dahil. Kennedy, Küba'daki füzelerin tahliyesini önlemeyi istedi ve Kruşçev bu talepleri aldı.

Kennedy'nin öldürülmesi ihtiyaca yol açtı.Başkan Johnson ile bağlantı kurmak. Ancak Kruşçev'e karşı gönüllü suçlamalar getirildi ve emekliye gönderildi. Ayrıca memurlar için ayrıcalık ve ayrıcalıkları azaltma girişimi ile öldürüldü. Kruşçev'in altında, SSCB'de otoriter bir sistem kuruldu, ancak komuta ve yönetim sisteminin temelleri güçlendirildi.

Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 2019

Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 2019

Related news

 • Çarşamba rekabetinde kim nasıl sonuç aldı
 • Erbaa Haberleri: Erbaada 150 yataklı hastane inşaatında sona gelindi
 • Pembe somonlu cutlets. Balık cutlets için reçete
 • IPhone yedekleri nerede saklanır
 • Tencerelerde pişiriyoruz. Kızartma, çorba ve yulaf tarifi

 • Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 46

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri


  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 56

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 12

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 57

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 18

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 93

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 36

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 9

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 81

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 59

  Kruşçevin reformları ve siyasi faaliyetleri 33