Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 2019

Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 2019
15.05.2019

Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 65

Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller

Konstantin Petrovich Feoktistov sadece biriSovyetler Birliği Komünist Partisine üye olmayan Sovyet kozmonotik tarihinin adamı. Mümkün mü? Araştırmacı ilk uzay seferini Ekim 1964'te yaptı. Kozmonotlar Komarov, Feoktistov, Egorov - SSCB ve dünya grupları uzay mürettebatı arasında üçlü yerleştirme olanağı.

Çocukluk ve şarkıcı gençlik

Gelecekteki kozmonot 7 Şubat 1926'da doğdu.Voronej. Constantine muhasebeci Pyotr Pavlovich ve hemşire Maria Fedorovna Feoktistov'un oğlu oldu. Konstantin Feoktistov'un "Yaşam Yörüngesi" adlı kitabında çocukluğunu ve ergenliğini detaylı bir şekilde anlattı. Dedesinin baba tarafında olması bir rahipti, oğlan enstitüye girmeden kısa süre önce öğrendi. Ebeveynler, bu gerçeği oğullarından gizlemeleri için hayatlarını zorlaştırmamak için mümkün olan her yolu gösterdiler.

Constantin Petrovich Feoktistov

On beş Konstantin Petrovich savaşıFeoktistov, Voronez'de bir araya geldi. Bununla birlikte, ailenin şehirden boşaltılması sırasında, inatçı bir genç öne kaçtı. Adam, ülkenin doğusunda geri çekilen Bryansk Cephesi'nin Voronez garnizonunun askeri birimlerinden birinde bir gözcü olarak görevlendirildi. Keşif operasyonu kendi anavatan şehrinde gerçekleştirildiğinde, Constantine faşistler tarafından yakalandı ve vuruldu. Neyse ki, boğazdaki atış ölümcül değildi. Hastaneden sonra, genç keşif heyeti, Özbekistan'daki Kokand'da ebeveynlerine tahliye edilmek üzere gönderildi ve orada 1943 yılında orta öğretime başladı.

MVTU'da eğitim yılları

Moskova'ya hareket, Rusya'ya girişi ile bağlantılıydı.Konstantin Feoktistov 1949 mezun yüksek öğretim (Moskova yüksek teknik okul. Bauman), kurumu, termik ve hidrolik makineleri için bir makine mühendisi aldı. Başarıyla onun diploma projesini savunan sonra genç mühendis gizli tasarım bürosu (SKB-385) 'de Zlatoust, Çelyabinsk Bölgesi'nde dağıtımını alır. Orada, sıradan bir tasarım mühendisi ile başlayan Konstantin Petrovich Feoktistov, proje ekibinin başına geldi.

STK’da "Enerji" Çalışması

Baş tasarımcı S.P. ile ilk buluşma Korolev, gelecekteki kozmonotun eğitim derecesini yetiştirdiği ve savunduğu OKB-1'de gerçekleşti. 1957 yılında, Feoktistov OKB-1, daha sonra baş proje pilot grup olarak ilk Dünya uydunun tasarımına Bilimsel-Üretim Derneği "Enerji" ve hasılatı dönüştürülürken içinde çalışmaya gider.

Feoktist astronot

Özel Müdür Yardımcısıtasarım departmanı, sektörün başı, 9. gizli bölümün başkanı - bu, K. Feoktistov'un kısa bir kaydı. İlk kozmonot dekolmanı oluşumundan sonra Konstantin Petrovich, geleceğin varoluşçularını aktif geliştiricisi olan Vostok uzay aracının aygıtı ile tanıştırıyor. Kozmonot Eğitim Merkezindeki malzeme bölümünün ve Yu. A. Gagarin'in ilk uçuşunun öğretilmesi, bilim insanının uzay uçuşuna katılma isteğini oluşturdu.

KP Feoktistov - kozmonot No. 12

1964'te, genel alanın tamamını tamamladıktan sonraEğitim, Konstantin Petrovich kozmonot dekolmanı ilk sivil uzmanı oldu. Gelecekteki araştırmacının CPSU üyesi olmaması beklenmedik bir gerçektir, hükümet üyelerini çok üzmüştür. Ancak, Leonid Brejnev kişisel onayı ile ve onun zaferinden sonra özel önem arz etmedi Konstantin Petroviç onun biyografisinde bu gerçeği SBKP Genel Sekreteri görevinden NS Kruşçev ofset. 12 Ekim 1964'te 12 numaralı kozmonot KP Feoktistov'a ilk uçuşu başladı.

pheoktistov konstantin petrovich biyografi

"Voskhod" uzay aracının ilk grup çoklu koltuk ekibinin bileşimi:

 • VM Komarov - uzay aracının komutanı ve pilotu.
 • BB Egorov, ülkedeki ilk "uzay" doktoru ve komutan yardımcısıdır.
 • KP Feoktistov bir sivil kozmonot araştırmacısıdır.

"Voshod" uçuşunun süresibir günden fazla sürdü. Biricikliği, uzay yörüngesinde ilk kez insanların boşlukları olmadığı gerçeğinde yatmaktadır. Bu keşfin bir başka görevi de, başarıyla gerçekleştirilmiş olan Dünya'ya yumuşak bir iniş yapmaktı. Kozmonot-araştırmacının bilimsel ilgisi, atmosferin optik özelliklerinin belirlenmesi, navigasyon sisteminin ve havadan yapılan ekipmanın test edilmesiydi. Bu uçuş sırasında, ülkenin hükümeti kozmonotlara Sovyetler Birliği Kahramanları unvanını verdi. Madalya "Altın Yıldız" No 11227 K. Feoktistov'a verildi.

İlginç gerçekler

 • "Voskhod" aparatında uzay boşluğu olmayan uzay uçuşu fikri başlangıçtan birkaç gün önce doğdu. Geminin dar kabini, üç adet kozmonotun tam teçhizatın içine yerleştirilmesini sağlamamıştır.
 • Uzay görevi sırasında, ekip 16 kez gezegeni uçurdu.
 • Cihazdaki kurtarma sistemi tamamen yoktu.
 • 12 Ekim'de uzay ekibinin lansmanı hakkında rapor verin1964 Nikita Kruşçev barındırılan ve seferin tamamlanması üzerine bir rapor ertesi gün zaten yeni başkanı Leonid Brejnev hükümeti aldı.

feotictus konstantin petrovich aile

 • 1979'da pilot-kozmonot KP Feoktistov'un Sovyetler Birliği'nden ayrılması yasaklandı. Temel, Özgürlük Adası'ndaki görevi kötüye kullanmaktı. Ölen Küba devrimci Camilo Cienfuegos Horrirana'nın anısına düzenlenen tören sırasında kozmonot "çiçeklere deniz attı". Dış ticaret gezilerinin sorusu, SSCB Devlet Güvenlik Başkanlığı düzeyinde kararlaştırıldı.

Anavatan Ödülleri

Toplamda, 30'dan fazla devlet amblemi Konstantin Petrovich'in ödüllerinde bulunuyor. Bu sadece Sovyet hükümetinden değil, aynı zamanda diğer devletlerin dünya tanımalarından da şükran göstergesidir:

 • Sovyetler Birliği Kahramanı.
 • İşgücü Kahramanı (Vietnam Demokratik Cumhuriyeti).
 • Lenin'in emri.
 • Kırmızı Afiş İşçiliği sırası (iki kez).
 • "Onur Rozeti" nin emri ve diğer birçok ödül.

egor feotists sivrisinek astronotları Ayrıca, K.P. Feoktistov, onurlu Voronezh ve Kaluga vatandaşı olan Lenin ve Devlet Ödülleri'nin bir ödülüdür. Onun adı Ay'ın kuzey (ters) yarım küresinde en büyük etki krateri. Eski Sovyetler Birliği'nin şehir ve kasabalarındaki birçok sokak, dünyanın onikinci kozmonotunun adını taşır.

Çalışma devam ediyor

1987'de sağlık sorunları ile bağlantılı olarakaraştırmacı kozmonot dekolmanı terk etti. Tüm sonraki yıllar biyografisi "kozmik" olan Feoktistov Konstantin Petrovich, bilimsel gelişmeler ve yörünge istasyonlarının tasarımıyla yakından ilişkiliydi.

15 yıldan fazla K.P. Feoktistov Moskova Üniversitesi bölüm başkanlığı yaptı. Bilimsel çalışmaları, uzay araştırmaları tarihi ile ilgili icat ve kitaplar birçok yabancı dile çevrilmiştir. 21 Kasım 2009, hayatını Feoktistov Konstantin Petrovich ile sona erdi.
Constantin feokistlerin yaşam yörüngesiAile sevgi dolu bir eşi ve bakımını kaybetti.babası. Karısı (Vera Viktorovna 1955 doğumlu) ve çocuklar (Natalia Konstantinovna 1979 ve Konstantin Konstantinovich 1982 b.) Troekurov mezarlığında pilot-kozmonotu gömdü.

Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 2019

Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 2019

Related news

 • Baskent
 • Bahçedeki benlerle nasıl başa çıkılır Yaz sakinleri için ipuçları
 • Hıçkırığa kesin çözüm
 • F-35ler, nihai muharebe testleri için uygun bulunmadı
 • Koltuk Yunus: açılı, düz. Sofa Yunus: mekanizma

 • Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 34

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller


  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 78

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 14

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 44

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 50

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 22

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 8

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 36

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 73

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 39

  Konstantin Petrovich Feoktistov: biyografi, ödüller 90