Kol Kasları 2019

Kol Kasları 2019 Kol Kasları

Kol Kasları

Kol kaslarıhakkında yazdığım, onları kısaca anlatmaya çalıştığım bu yazıda ne yazık ki yararlandığım tek kaynak kitap; Jürgen Weineck’in Functional Anatomy in Sports kitabı oldu. Kitabın bahsetmediği noktalar için hafızamı zorlayarak eski bilgilerimi hatırladım veya geçmişte yaşadığım tecrübeleri kullandım. Yer yer açıklamalarımı yapmadan önce gereken hareketleri bizzat yaptım.

Ancak kısa zamanda gösterdiğim bütün çabalara rağmen bu yazının eksik yerleri olacağı kuşkusuz, eksikliklerin bazılarının da farkındayım ama henüz bu çok detaylı sistemleri anlatabilecek yetkinlikte değilim. Konunun uzmanlarının yazacağı her türlü yazıya sitemizin açık olduğunu bir kez daha hatırlatırım.

Kol Kaslarını Kısaca Tanıyalım

Allah tarafından harika bir biçimde yaratılan insan vücudunun mükemmel sistemlerinden birisi de kas sistemimiz. Kas sistemimizin geneli hakkında daha detaylı bilgi için kaslar yazımı okuyabilirsiniz. Kol kaslarımız yakından incelendiğinde, dışarıdan basitmiş gibi görünen sistemin aslında çok detaylı ve hassas bir düzenlemeye sahip olduğu görülür. Aynı anda ve birbirinden bağımsız olarak yapılabilen dönme, bükme, kavrama gibi pek çok işi yapabilen elimiz ve kolumuz kusursuz bir kemik, eklem ve kas yapısına sahiptir. Kol kaslarımız pek çok harekette, omuz, sırt ve göğüs kaslarıyla birlikte ya da bu kaslarla kendi arasında köprü işlevi gören kaslarla birlikte çalışmaktadır.

Kol Kaslarımızın Başlıca Görevleri

Kolumuz, bükücü (fleksör, flexor) kaslarıyla bükme (fleksiyon, flexion), dirsek ekleminin izin verdiği ölçüde açıcı ve gerici (ekstansör, extansor) kaslarla açılma ve germe (ekstansiyon, extansion) yapabilir. Ayrıca belirli ölçüde dönüşleri yapabilen kol kaslarımız bir çok sportif faaliyette ve günlük yaşantımızda büyük öneme sahiptir. Elin çeşitli yakalama, dokunma şekilleri gibi değişik fleksiyon pozisyonları daha çok önem taşıdığı için, kolumuzdaki fleksör kaslar, ekstansör kaslarımızdan daha iyi yapılandırılmıştır.

İnsan anatomisi bilmeyen bazı sözde spor hocalarının kolun yaptığı adduksiyon ve abduksiyonu da kol kaslarına bağlaması beni şaşırtmıştı. Bu doğru değildir. Ancak şu var ki bir adduksiyon veya abduksiyonda eğer bir dirençle karşılaşılıyorsa, karşılaşılan dirence bağlı olarak kol kasları kullanılabilir. Ancak kol kaslarının görevi arasında adduksiyon ve abduksiyon yaptırmak olmayıp kolun yaptığı adduksiyon abduksiyon başta sırt, omuz ve göğüs kaslarına bağlıdır.

Kol Kasları İsim Listesi

Çok detaylı bir listeye girmeden bu kasları sıralayayım:

Coracobrachialis
Brachialis
Biceps Brachii
Triceps Brachii
Supinator
Pronator Teres
Pronator Quadratus
Anconeus
Flexor Pollicis Longus
Flexor Digitorum Profundus
Flexor Digitorum Superficialis
Flexor Carpi Ulnaris
Palmaris Longis
Flexor Carpi Radialis
Abductor Pollicis Longus
Extensor Policis Brevis
Extensor Policis Longus
Extensor Indicis
Brachioradialis
Extensor Carpi Radialis Longus
Extensor Carpi Ulnaris
Extensor Carpi Radialis Brevis
Extensor Digiti Minimi
Extensor Digitorum

Başlıca bükücü (flexor) kol kasları:
Biceps brachii
Brachialis
Brachioradilalis

Başlıca açıcı (extansor) kol kası
Triceps brachii kası
Kolun bütün itiş hareketlerinde kullanılır. Adı üstünde, üç başlı bir kas olan bu kasın bazı kısımları başka bir kas sanılabiliyor, ancak değildir. Bu kas dirsek ekleminin açılmasını sağlayan başlıca kol kasıdır (bir diğer dirsek ekstansörü de önkoldaki supinator kasıdır), sitemizdeki bir çok yerde triceps brachii kasından “arkakol kası” diye bahsedilmiştir. Triceps brachii kası çeşitli spor dallarında inanılmaz öneme sahip olan bir kastır. Bu kasın omuz ekleminde de önemli işlevi vardır ve bu konudan omuz kaslarını anlattığım bir yazıda biraz bahsedeceğim. Nasip olur da omuz eklemini de anlatabilirsem o zaman bu kasın omuz için önemini yeterince anlatmış olurum.

Dirsekten aşağısı önkolumuz ve elimizdir. Kolumuz en uygun pozisyonda 230 derece pronasyon (ayaktayken sağ elinizi sola doğru çevirin bu bir pronasyon olur, size bu şekilde anlatabilirim), 130 derecede supinasyon (ayaktayken sağ elinizi sağa doğru çevirin bu bir supinasyon olur) yapabilir. Bu hareketlerden sorumlu pronatör ve supinatör eklemlere etki eden başlıca kaslar
Pronator teres
Pronator quadrotus
Supinator
Ayrıca biceps brachii kası supinasyona, normalde önkoldaki supinator kasından tam 3 kat daha fazla etki eder. Yani eğer pazunuz çok gelişmiş ve önkolunuz oldukça güçsüzse, zorlayıcı bir supinasyon işi yaparken pazunuzla önkolunuza, supinator kasınızın ve ekleminizin kaldıramayacağı kadar kuvvetli yüklenebilirsiniz. Bir çok amatör vücut geliştirme (bodybuilding anlamında kullanıyorum vücut geliştirmeyi) sporcusunun önkola gerekli önemi vermeyip sakatlıklara davetiye çıkarttıklarını bilmelerini isterim.

El Kaslarımız

El ve parmaklarımızdaki hareket ve kas sistemi bu yazının konusu olamayacak kadar detaylıdır. Ancak el bileğinin kasları olan ulnar, radial fleksör ve ekstansör kaslar el bileğinden değil, kolun orta bölümünden yani önkolumuzdan başlar, bu nedenle bu kaslardan bahsetmeden geçmek istemedim. El, bilek ve parmak kaslarını başka bir yazıda anlatmayı istiyorum.

Son Söz

Herhangi fiziksel bir engeli olmadığı halde ve sportif faaliyet yapmaya engeli olmadığı halde, hareketsiz yaşayan kişilerin vücutlarının diğer kasları gibi kol kaslarını da çalıştırması gerekmektedir. Bunun için spor salonlarına gitmek şart değildir, bilinç ve kararlılıkla hayat boyu yapılacak basit egzersizlerle çok daha sağlıklı kalabilirsiniz.

Yazımı okuyan herkesin sağlıklı ve güçlü kollara sahip olmalarını dilerim.

Kol Kasları 2019

Kol Kasları 2019

Related news

 • Nişanda Gelen Misafirlere Neler İkram Edilir
 • 59 yaşındaki oyuncu Erkan Candan aksiyon performansı
 • Ağaç dallarından askılık yapımı
 • Kartondan Papyon Yapımı 2019
 • Bebeğiniz uyuyamıyorsa bir de bunu deneyin

 • Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları

  Kol Kasları