Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı 2019

Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı 2019 Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

Kaktüsler - bitki dünyasının en muhteşem temsilcilerinden biri. Doğa onlara en çeşitli dış özellikler, varoluş biçimleri, muhteşem çiçekler ve keskin dikenler verdi.

Çok çabuk odadaki nişlerini kazandılarçiçekçilik, ve şimdi dükkanlarda en egzotik ve nadir türler ile tanışabilirsiniz. Kaktüslerin bakımı ve yeniden üretimi, dikkat ve zaman gerektiren çok zahmetli bir iştir. Öncelikle, deneyimli kaktüslerin literatürünü ve tavsiyesini incelemeniz gerekir.

kaktüs ıslahı

Iki yolu vardırKaktüsler çoğaltılır - bu tohum ve bitkiseldir. Bunların her birini kullanmanın yararı büyük ölçüde çiçekçi deneyimine, olasılıklara, bitkinin türüne bağlıdır. Bitkisel üreme en çok iç mekan kültüründe popülerdir ve kök kesimli kesimler veya bir anne bitkisinin bebeklerinden oluşur.

Çocukların kaktüslerin çoğaltılması

Büyürken birçok kaktüs büyürgenellikle "çocuklar" denilen sürgünler, çok Ebeveyn bitkisinin kesin kopyalarını azaltırlar ve çok ince bir jumper ile bağlanırlar, bu yüzden sıklıkla kendiliğinden ayrılırlar. Kural olarak, bu tür çocukların tabanlarında zaten kendi alt kökleri vardır, alt tabakaya binme, hızla kökleşirler.

Bazı kaktüslerde sürgünler sıkıca otururonları ayırmak için belirli çabalar gereklidir. Bu andaki en önemli şey, ana tesise zarar vermemek. Bebeği, boylamasına eksen boyunca ayrılana kadar döndürün.

kaktüs üreme

Yan sürgünleri olan kaktüsler var.sadece onlar hiçbir şekilde çocuk değildir. Yapısı ve işlevleri ile, bir çalı dalları ile karşılaştırılabilir. Bu tür kaktüslerin vejetatif üremesi daha karmaşıktır, ayrıştırma süreci zordur, çünkü ana bitki ile olan bağlantı yeri daha güçlü ve daha geniştir. Bu nedenle, aynı türden ikinci bir kopyasına ihtiyacınız olup olmadığını düşünmek mantıklıdır. Yanal sürgünün kesilmesi, yetişkin bir bitkinin görünümünü bozma riskini taşır. Bu nedenle, gözlerden en gizlenen bağlantı noktalarını seçin.

Kaktüslerin kesimlerle çoğaltılması

Bu bitkisel yöntem, en alakalı yöntemdir.epiphytic kacti uzun kesimli olmayan sürgünler (aşağıda resmedilmiştir), yanı sıra uzun ve pillar benzeri türler oluşturan. İlk durumda, dalın bir kısmı, hiçbir şekilde odunlaşma belirtisi olmayan, ancak yaprağın en geniş kısmında olmayan bir yerde kesilir.

kaktüslerin bakımı ve çoğaltılması

Yastık şeklinde kaktüsler ve uzun cinskesimler uzunlamasına 10-15 cm kesilir Kesim keskin bir bıçakla yapılmalı ve kenarlar boyunca orta kısımdan düzgün kök oluşumu için bir yiv açılmalıdır. Aynı şekilde, dekorasyonunu kaybetmiş veya parçalanmış, yanlış gelişen eski kopyaları da güncelleyebilirsiniz. Sadece apikal kısmı kesmek için yeterlidir. Uzunluk, kesimin çapından 2-3 kat daha büyük olmalıdır.

Uzak bir üstteki eski bir kopya buna değmezfırlatmak için. Bununla birlikte, kaktüslerin çoğalmasına devam edebilirsiniz. Sürgünlerin sürekli olarak oluşturulduğu bir ana likör olarak kullanılır. Örneğin, fotoğraftaki gibi.

Vejetatif üreme kuralları

Vejetatif üremede tüm manipülasyonlarSadece keskin aletlerle (neşter, tıraş bıçağı, bıçak) yapılır ve dezenfekte edilirler. Kesilmeden dilimler bile yapın. Her manipülasyondan sonra aletleri alkolle silin. Çocukların ayrılması sırasında oluşan dereceler genellikle çok küçüktür ve tedaviye ihtiyaç yoktur, ancak kesim büyükse, o zaman aktif hale getirilmiş (ezilmiş) odun kömürü serpmek en iyisidir. Kaktüsleri keserek yaymak suretiyle çoğaltmak için dilimlerini kök uyarıcısı ile yağlayın.

Örneğin, dikenli armutlar gibi bağımsız bölümler ve bebeklerin kurumaya ihtiyacı yoktur. Hazırlanan toprakta derhal köklenebilirler. Durum kesimlerden farklıdır.

Kesimler tarafından Kaktüs üreme

Geniş bölümler için kurutulmalıdırGüneş ışığından uzak, sıcak bir yerde iki veya üç gün. Sonra onları boş bir tencereye veya plastik bir kaba dikey olarak koymak gerekir. Kesimlerin bir tür askıda durumda olması istenir. Dönem oldukça uzun sürebilir, yara sıkılaştırılmalı ve kabuklanmalıdır. Bitki acele etmeyin, köklerin görünmesini bekleyin.

Kaktüslerin, büyüme mevsiminin başlangıcından önce veya sonunda, kesimler ve bebekler ile çoğaltılması en iyisidir.

Çocukların ve kesimlerin köklenmesi

Bebekler ve kupürler küçük ise, o zaman yeterlibasitçe aksi yere saplı destek için Jartiyeri kullanmak, substrata bunları yükleyin. Bu normal bir kalem ya da sopa olabilir. bunlar çok talep durumunda alt-tabaka, kaktüs tipine göre seçilir, besin karışımı oranı, daha aktif ve hızlı gelişmeye arttırılabilir. Nemli sphagnum içinde epiphytes kök kuyu.

Alt tabakayı nemlendirin, ancakdoldurma. Bitkilerin periyodik püskürtülmesi teşvik edilir. Epiphytes ve diğer hızlı büyüyen kaktüsler "kaputun" altına yerleştirilebilir, böylece bir sera ortamı yaratılabilir. Havalandırma için birkaç delik bırakmayı unutmayın.

Büyüyen kesimler ve bebekler izleyin,küfün toprakta görünmediğinden emin olun, bu bitkilerin çürümesine neden olabilir. Bu olursa, yüzeyi fungisidal preparatlarla tedavi edin.

Kaktüsün vejetatif çoğaltma şekli en çokçiçekçiler için en uygunudur. Olumlu bir sonuç olasılığı, özellikle iddiasız türlerle (echinopsis, mammilia) çok yüksektir. Sadece bir ay sonra, bitki aktif büyümeye doğru ilerliyor ve daha eski numuneler için aynı özen gösterilmesini gerektiriyor.

Ortak Hatalar

Yaygınlık için tecrübesiz kaktüsçalı şeklindeki kaktüsler genellikle çok genç sürgünleri veya çok yaşlıları seçer. Birincisi daha güzel, sulu, parlak yeşil, ama aynı zamanda çok yumuşak ve olgunlaşmamış. Kötüler kötüler ve genellikle çürüyorlar. Örneğin, fotoğraftaki gibi diken yerine dikenli yaprakları olan dikenli armut parçalarını köklendirmek anlamsızdır.

kaktüslerin evde çoğaltılması

İkinci seçenek - çok eski sürgünler, ki bu da konuşmak gerekirse, artık üzücü değil. Kural olarak, zaten lignified ve çok kötü köklü.

İpuçları

 • Tüm manipülasyonları dikkatli bir şekilde omurgaları kırmamaları (geri büyümemeleri) ve kaktüsün gövdesini çizmemeleri nedeniyle, manipülasyonları manipüle edin, çünkü bundan sonra görünümü bozan izler vardır.
 • Çelikler ve kaktüs bebekleri çok uzun bir süre saklanabilir, bu nedenle taşınmaları ve hatta posta ile gönderilmesi kolaydır.
 • Sürgünler üzerinde birçok epifitik kaktüsler varDoğada nemi emdikleri hava kökleri, desteğe yapışır. Bu tür parçalar basitçe alt tabakaya uygulanabilir ve kökler hızlıca filizlenir.
 • Başarılı köklenme için kök büyümesini hızlandıran özel ilaçlar kullanın.

Tohumlardan ekim

kaktüs ıslahı

Vejetatif yöntemle çoğaltma mümkün değilher türlü Üstelik, çocuklardan ve kesimlerden yetiştirilen bitki, kaktüslerin tohumlarla çoğaltılmasıyla elde edilen tüm özellikleriyle asla güçlü ve mükemmel olmayacaktır. Bu tür örnekler hastalığa daha dayanıklıdır.

Kaktüslerin evlerinde tohum üretimibelirli beceriler ve özel ekipman gerektirir. Büyük ve büyük - bu profesyonellerin işi. Teknoloji karmaşık ve zahmetli. Evin tohumlarından büyüyen, belki de sadece en iddiasız kaktüsler olabilir.

İnce taneli bir substrat kullanınturba ve kumdan. Tohumlar gömülmeye, yüzeye yayılmaya ve sera koşullarında cam veya kavanozla kaplanmaya ihtiyaç duymaz. Filizlenme süresi birkaç gün ile 3-4 hafta arasında uzar. Bu sırada istenen nem seviyesini korumak, su basması veya kurumasını önlemek önemlidir.

Tohum üretimi ile ilgili temel sorun, mantar ve küf gelişmesidir, bu nedenle dezenfekte edilmiş aletler kullanın. Fidelerin çoğaltılması genellikle gereklidir, bunun için normal bir cımbız kullanın.

Tohum Üreme için İpuçları

kaktüs ıslahı yöntemi

 • Ekim için en uygun zaman bahardır, başlangıçtırVejetasyon dönemi, sadece fideler kış aylarında büyüyebilir ve daha güçlü büyüyebilir. Özel bir çocuğunuz varsa, prosedür tüm yıl boyunca yapılabilir.
 • Toplanan kaktüs tohumlarını düşük pozitif sıcaklıkta yoğun ancak hava geçirmez bir ambalajda saklayın.
 • Farklı türde kaktüsleri rasgele tozlamayın. Bu tür melezlerin dekoratif değeri pratik olarak sıfır olacaktır.
Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı 2019

Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı 2019

Related news

 • Kıvırcık Saç Bakımı
 • Mayonezin faydaları
 • BİM 1 Aralık Kataloğu – 1
 • İki ya da üç saat evde peynir
 • Krem Loreal Revitalite Laser 3: müşteri yorumları

 • Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı


  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı

  Kaktüslerin çoğaltılması: bahçecilik danışmanlığı