Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 2019

Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 2019

Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 96 05.02.2019, 06:48

Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri

ESR çok önemli bir göstergedir, ancak çoğu insan bunun hakkında çok az şey biliyor. Bazıları, normun ne olduğunu bile bilmiyor olabilir. Bununla birlikte, önce hangi göstergenin olduğunu öğrenelim.

ESR ne demektir?

Aslında bu bir terim değil aborjasyondur. ESR'nin tam kod çözümü, eritrosit sedimantasyonunun hızıdır.

kadınların kanında artan soe nedenleri

Bu göstergeyi incelemek 1918'de başladı;İsveçli bilim adamı Robin Fareus, farklı yaşlarda ve gebelik sırasında ve çeşitli hastalıklarda, kırmızı kan hücrelerinin farklı davranış gösterdiğini keşfetti. Daha sonra, diğer bilim insanları Westergren ve Winthrop, davranışlarını incelemek için teknikler geliştirmeye başladılar. Şu an bile, bu parametre genel bir kan testi sırasında ölçülür. Bununla birlikte, ESR arttıkça bu ne demektir, çok az insan anlıyor. Fakat bu haber düşüncesizce paniğe kapılmamalı, çok sayıda faktör kırmızı kan hücrelerinin seviyesini artırabiliyor. Ve bir çeşit iltihaplanma veya hastalığınız olsa bile, muhtemelen artık zorlanmadan iyileştirebilirsiniz. Önemli olan acilen bir uzmana yönelmektir.

ESR'nin normu nedir?

Eritrosit sedimantasyon hızı, yaş ve cinsiyet gibi faktörlerden etkilenir.

soya ne demek istediğini arttırdı

Kadınlarda kan dolaşımında artmış ESR'nin nedenlerihamilelikte sonuçlandırılabilir. Ancak, elbette başka birçok faktör var. Kadınlar için aşağıdaki ESR tablosu, oranınızı belirlemenize yardımcı olacaktır (bu göstergelerin, vücudun özel koşullarını dikkate almayacağına dikkat edin, bu biraz ileride tartışılacaktır).

yaş

ESR oranı

14-18 yaş arası

3 - 17 mm / sa

18-30 yaş arası

3 - 20 mm / sa

30 yıldan 60 yaşına

9 - 26 mm / sa

60 yaş ve üzeri

11 - 55 mm / sa

Hamilelikte

19 - 56 mm / sa

14 yaşın altındaki herkese ESR oranı aynıdır. Değer sadece yaştır, çünkü yalnızca bir kız için norm ararsanız ve bulamıyorsanız, endişelenmeniz gerekmez.

yaş

ESR oranı

Yenidoğan

0 - 2,8 mm / s

1 aydan itibaren

2 - 5 mm / s

2 ila 6 ay

2 - 6 mm / s

7 ila 12 ay arasında

5 - 10 mm / s

2 ila 5 yıl

5 - 11 mm / s

6 ila 13 yaş arası

4 - 12 mm / s

Yaş tek kriter değildir. Faktörler en beklenmedik olabilir, örneğin, çok yoğun bir kahvaltı en iyi ihtimalle ve en kötüsü - bir malign tümör.

ESR artarsa, bu ne anlama geliyor?

Bu sonucun nedenleri çok olabilir. Ancak temel olarak doktorlar, kadınların ESR'nin normalden daha yüksek olmasının nedenlerini 6 ana nedenden paylaşmaktadır:

soya

 • Enfeksiyon. Eritrositler mutlaka çeşitli virüslere, bakterilere, mantarlara ve parazitlere tepki verirler, çünkü hastalığa neden olabilirler. Kanlarının analizi nedeniyle, belirlenmesi daha kolay olacaktır.
 • Enflamasyon. Daha sonra, sadece eritrosit indeksi değil, aynı zamanda lökositlerin seviyesi de artar.
 • Cerahat. Kural olarak, bu durumda, belirtiler daha açık olabilir, ancak bağışıklık indirildiğinde, maddenin ne olduğunu gösterecek olan ESR'dir.
 • Otoimmün hastalıklar. Genel olarak, bu süreç, vücut tarafından üretilen antikorların sağlıklı ve yararlı hücreleri yok etmeye başladığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır, bu durumda kırmızı kan hücreleri önemli bir rol oynamaktadır.
 • Kanser hastalıkları. Herhangi bir onkoloji kanda bir reaksiyona neden olur ve bu nedenle kırmızı kan hücrelerinin göstergesi değişecektir.
 • Fizyolojik koşullar. Bu gibi durumlarda, kadınlarda kanda artmış ESR'nin nedenleri şunlar olabilir: hamilelik, bebek besleme, aşırı kilolu, anemi, distrofi, kiloda keskin bir azalma ve diğerleri.
 • Kemik iliği ve kan hücrelerinin yok edilmesi. Kural olarak, vücudun bu haliyle, ESR en çok artar.

Araştırma yöntemleri

Eritrositlerin normdan sapması da olabilir.artar ve azalır. Genel olarak, ESR'de bir artış vardır, ancak azaltılması için yeterli vaka vardır. Faktörler çok fazla olabilir: zehirlenme, hepatit ve zayıf kan dolaşımı ve sadece kanın patolojisi gibi. Kural olarak, ikincisi zaten yetişkinlikte görünür. Ayrıca, belirli koşullar altında, eritrosit seviyesinde bir değişiklik vejetaryen olabilir.

Bu parametrenin genellikle izlendiği üç yöntem vardır: Westergren, Padchenkov, Vintroba.

En evrensel yöntem olanDünya ESR'yi belirlemek için kullanılır, Westergren'in tekniği. Damardan gelen kan sodyum sitrat ile karıştırılır ve bir test tüpünde bir süre (yaklaşık bir saat) bırakılır. Bu yöntemle elde edilen sonuçlar daha doğru kabul edilir.

Pachenkov'un yöntemi sadece bir öncekinden farklıdır.Kanın kılcallardan alındığı ve sadece eski SSCB ülkelerinde kullanıldığı gerçeği. Sonuçlar ilk yöntemdeki ile aynıdır, ancak genellikle Westergren daha fazla güvenir.

hangi anlamına gelir soe

Sonuncusu, Winthrob'un yöntemi, özeldir.Kan seyreltilmemiştir, ancak bir antikoagülan eklenir ve özel bir tüpte analiz edilir. Bu yöntemde dezavantajlar vardır, çünkü çok yüksek oranda eritrosit çökelimi (60 mm / saatten fazla), analiz yapılamaz.

Analizin sonucunu ne belirler?

Çok sayıda faktör etkileyebilirBu nedenle eritrositlerin aktivitesi, sonuçların belirlenmesinde ve normlara nasıl karşılık geldiklerinde, birçok ayrıntı dikkate alınmaktadır. Kadınlarda kanda artmış ESR'nin nedenleri, prosedür, yaş, yaşam tarzı, sağlık ve diğer nüanslar sırasında oluşabilir.

Temel olarak, gösterge aşağıdakilerden etkilenir:

 • zemin;
 • oral kontraseptif alımı;
 • anemi;
 • prosedürün zamanı;
 • vücutta immünoglobulinler;
 • alerji;
 • aybaşı kanaması;
 • çok doyurucu kahvaltı;
 • iltihabı.

Eritrositler kuvvet etkisinden dolayı yerleşirleryerçekimi, çünkü daha fazla plazma ağırlığındadır. Kendi başına, ESR sorunun ne olduğunu göstermez, ancak diğer parametrelerle birlikte onu teşhis etmek zaten mümkün olacaktır. Ayrıca analiz, tedaviye zamanında başlayabilmesinin mümkün olacağı gizli rahatsızlıkların ve patolojilerin tespit edilmesine yardımcı olabilir. Herhangi bir terapist olası diğer semptomlarla olası bir tanıyı belirleyebilecektir, ancak bazı özel durumlarda daha ayrıntılı bir teşhis gerekli olacaktır.

ESR nasıl normale dönecek?

Vücutta bir şey sağlıklı bir devletin sınırlarının ötesine geçtiğinde, her insanın her şeyi normale döndürme arzusu vardır.

normun üstünde

Ve nasıl yapmalı? Sadece nedeni, yani ESR'deki artışa neden olan hastalığı tedavi edin. Tabii ki, kendi kendine ilaç, iyi bir şeye yol açmaz. İnternette gerekli antibiyotik ve diğer ilaçları aramak yerine, hemen bir uzmanla bağlantı kurmak daha iyidir. Tanıyı belirledikten sonra gerekli tedaviyi yazacak olan kişidir. Hastalık için başarılı bir tedaviden sonra, ESR bir süre sonra normale dönecektir (yetişkinlerde 2-4 hafta ve çocuklarda 6 haftaya kadar).

Anemi durumunda, demir içeren gıdalar, proteinler ve bazı halk yöntemleri şeklin geri kazanılmasına yardımcı olabilir, ancak bu durumda bir doktora danışmak daha iyidir.

Eğer bir diyete oturursanız,oruç tutma veya özel bir fizyolojik durumun (hamilelik, emzirme, adet kanaması) yaşanması, normal fiziksel durumunuz belirlendiğinde indikatör istenilen seviyeye geri dönecektir. Bu durumda, endişelenecek bir şey yok.

Çocuklarda artmış ESR

Çocuğunuz için endişeleniyorsanızBu indikatörün, özellikle diğer kan testi parametrelerinin normunun ve fiziksel durumun genel bozulmasının yanı sıra tipik hastalık semptomlarının ihlali ile birlikte, bulaşıcı hastalıklar ve iltihaplarla sıklıkla arttığının bilincinde olun. Bir başka faktör de bazı ilaçların kullanılmasıdır.

Aşağıda, hastalıkların bir listesiinceleme sırasında ESR bir artış ile karakterize edilen: enfeksiyonları (akut solunum hastalığı, bronşit, sinüzit, pnömoni, sistit, hepatit, mantar, sistit, vs.), karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, safra yolu, anemi, tüberküloz, kan hastalıkları, mide-bağırsak sistemi, kalp dolaşım sistemi, endokrin ve metabolik hastalıklar, endokrin bezleri (şeker hastalığı) fonksiyon bozukluğu, onkoloji, kanama, yaralanması.

Çocuklukta, çoğu hastalık ve rahatsızlıkBilinçli ya da daha ileri yaşta olduğundan daha kolay taşınırlar, ancak zaman içinde bulunurlarsa. Bu nedenle çocuğu düzenli olarak doktora göstermek çok önemlidir.

Sonuç

ESR ile ne demek istediğini anlayabildik,norm nedir, ihlallerin neler olabileceğinden ve onlardan nasıl acı çekilmeyeceğinden dolayı. Testin sonuçları hakkında sadece doktorun doğru sonuçları verebileceğini unutmayın.

soya masası

Kan testi sonuçlarını aldıktan sonraKadınların kanında artmış ESR'nin nedenlerini öğrenmek istiyorsanız, önce fizyolojik durumunuzun normal olduğundan emin olun. Vücudunuz yukarıda listelenen özel faktörlerden (açlık, hamilelik, vb.) Herhangi bir şekilde etkilenmiyorsa, bir doktorla daha ayrıntılı bir incelemeye değer. Sadece bir uzman, vücudun bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak, detaylı tanılamadan sonra neyin yanlış olduğunu hesaplayabilir. Bu nedenle, tüm aile tarafından düzenli olarak önleyici bir muayeneye tabi tutulması önemlidir, çünkü sağlıklı kalma arzusu önemli bir rol oynar. Ve bu faktör uzun zamandır keşfedilmiş olmasına rağmen, doktorların Hipokrat yemini ve sadece ölümlüleri - sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarmaları için yardım etmeye devam ediyor.

Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 2019

Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 2019

Related news

 • Parlak ve payet yılbaşı elbise kombinleri 2019
 • Almanya’da Çocuklar Dijital Dünyadan Etkilenmiyor
 • Tamamlayıcı gıdaların doğru tanıtılması
 • Avokadın egzotik meyvesi. Yemek ve Pişirme Nasıl

 • Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 83

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri


  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 35

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 25

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 78

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 59

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 68

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 28

  Kadınlarda kanında ESR artışı, teşhis, tedavi nedenleri 19