Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 2019

Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 2019

Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 58 03.02.2019, 13:30

Japonya Başbakanı Abe'den tartışmalı tapınağa adak

14:45 17.10.2019URL'yi kısaltın

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, savaşlarda ölen 2,5 milyon kişinin anısına başkent Tokyo'daki yapılan ve yapımı oldukça tartışılan Yasukuni Tapınağı'na 4 günlük güz festivali için adak gönderdi.

Şinzo Abe
© REUTERS / Toru Hanai
Kyodo haber ajansı, Abe'nin 4 günlük güz festivaline katılamadığı için tapınağa Şinto tarzı masakaki ağacı gönderdiğini duyurdu. Haberde, Sağlık ve Çalışma Bakanı Yasuhisa Şiozaki ve Temsilciler Meclisi Başkanı Tadamori Oshima gibi üst düzey yetkililerin de tapınağa adak gönderdiği belirtildi.

TAPINAK, JAPONYA VE KOMŞULARI ARASINDA TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

Savaşlarda yaşamını yitiren Japonları onurlandırmak için inşa edilen Yasukuni Tapınağı, Japonya ve komşuları arasında tartışma konusu olmuştu. Çin ve Güney Kore, Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sırasında izlediği saldırgan tutum nedeniyle siyasetçilerin tapınağa ziyarette bulunmasına tepki gösteriyor.

Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında Çin ve Kore yarımadasının bazı kısımlarını işgal etmişti.

ÇİN DIŞİŞLERİ, ABE'YE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Abe'nin 26 Aralık 2013'te başkent Tokyo'daki Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesi, Çin ve Güney Kore ile gerilimin tırmanmasına yol açmıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Abe'nin ziyaretini 'kesinlikle kabul edilemez' olarak nitelemiş ve "Japonya Başbakanı Abe'nin ziyaretini protesto ediyor ve ciddi bir biçimde kınıyoruz. Abe'nin Yasukuni'ye yaptığı ziyaret, Japonya'nın diğer ülkelerin işgal edilmesi ve sömürge haline getirilmesini de içeren militarist tarihinin yüceltilmesinden ve İkinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarının hiçe sayılmasından başka bir şey değildir" ifadelerini kullanmıştı.

YASUKUNİ TAPINAĞININ TARİHİ

Güney Kore de ziyareti "hem Güney Kore ile Japonya arasındaki ilişkilere hem de kuzeydoğu Asya'da istikrar ve iş birliğine zarar veren, zamanlama bakımından hatalı bir eylem" olarak nitelemişti.

Japoncada 'barış ülkesi' anlamına gelen 'Yasukuni' adı verilen tapınak, 1869'da kuruldu.

Tapınak, Şinto inanışına göre, savaşlarda 'ülkeleri için kendini feda etmiş' 2 milyon 446 bin kişinin 'kutsanmış ruhlarına' ev sahipliği yapıyor.

Tapınak keşişleri, 1978'te İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın başbakanlığını yapan ve savaşın ardından suçlu bulunarak idam edilen Hideki Tojo ile 13 adamını da gizlice kutsal kabul etmişlerdi.

Japonya'nın en uzun süre tahtta kalan ve 1989'da yaşamını yitiren İmparatoru Hirohito, keşişlerin 14 savaş suçlusunu 'tanrılaştırdığını' öğrendikten sonra bir daha Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmemişti. Hirohito'nun oğlu İmparator Akihito da tapınağı ziyaret etmiyor.

Ancak Yasukuni Tapınağı, Japonya Başbakanı Abe için özel önem taşıyor. Abe'nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Mühimmat Bakanı olarak görev yapan büyükbabası Nobukue Kişi, savaşın ardından gözaltına alınmış, savaş suçu işlediği gerekçesiyle mahkum edilen üst düzey devlet yetkililer arasında yer almaktan son anda kurtulmuştu.

Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 2019

Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 2019

Related news

 • Rusya Savunma Bakanlığı, 100ü aşkın T-14 Armata tankı için anlaştı
 • TIĞ ÖRGÜ SANDIM ŞİŞ MODELİ ÇIKTI TARİFİ
 • Antalya Haberleri: Akü hırsızı çift yakalandı

 • Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 56

  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak


  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 93

  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 50

  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 70

  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 91

  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 28

  Japonya Başbakanı Abeden tartışmalı tapınağa adak 33