Japon diyeti 2019

Japon diyeti 2019 Japon diyeti

Japon diyeti

Obezite birçok ülkede her yaş grubunda yaygınlaştığı halde , Japonlar ideal kiloda kalmayı başarmaktadır. Genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme şekilleri ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlıkları sayesinde yaşam ömürleri oldukça uzun, hastalıklara bağlı ölüm oranları da düşüktür.

Japonlar nasıl beslenir ?

Balık

Japonlar hemen hergün balık tüketirler. Daha çok buharda pişirme tekniğini kullanırlar. Çorbalarında da sık sık kullanmaktadırlar. Balığın içeriğindeki omega-3, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Enfeksiyonlardan koruyarak hastalıklardan önleyici etki gösterir. Ayrıca kalp sağlığı ve beyin fonksiyonları için oldukça önemli bir rol oynar

Pirinç

Çoğu zaman ‘Japonlar pirinç yedikleri halde zayıflar ‘ cümlesini duyarız. Pirinç pilavı bizim sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Fakat Japonlar bizden farklı olarak kepekli veya siyah pirinci tercih ederler. Ayrıca bizim gibi bol yağlı, tuzlu değil haşlama olarak tüketirler. Daha lifli ve daha sağlıklı halde tükettikleri pirinç, hastalıklardan korunmalarına ve ideal kilolarını korumalarına yardımcı olmaktadır.

Japon diyeti

Japon diyeti

Sebze

Japonlarda sebze tüketimi çok fazladır. Bizdeki uzun sürede tencerede pişen sebzelerin aksine, yüksek ateşte hızlı pişirme veya buharda pişirme tekniğiyle besin değerlerini (vitamin, mineral, antioksidan özelliği) kaybetmeden sebzeyi tüketirler. Çorba içinde sebzeyi daha çok tercih ederler.

Rafine ürünler

Rafine edilmiş şekerli yiyecek-içecekler ve hazır gıdalar tüketmeyi tercih etmezler. Daha çok doğal besinler tüketirler.

Tatlı

Birçoğumuzun yaptığı gibi yemekten hemen sonra hamurlu, şerbetli tatlılar yemek yerine, meyveyi tercih ederler. Meyveleri de yeşil çayla beraber geç saatlere kalmadan gün içinde tüketirler.

Yavaş Yeme ve Küçük Porsiyonlar

Japonlar yemeği yavaş yavaş, küçük porsiyonlar halinde zamana yayarak yerler. Böylece beyin toklukları gerçekleşene kadar daha az yemek yemiş olurlar. Bizim yaptığımız en büyük yanlışlardan biri de yemekleri çok hızlı yiyerek doygunluk hissini yaşayana kadar, fazla miktarda kalori almaktır. Bu da kilo artışına sebep olmaktadır.

Dyt.

Japon diyeti 2019

Japon diyeti 2019

Related news

 • Sivilce kabusu yazımızı okumak için tıklayınız
 • Gümrük beyannamesi nasıl yapılır
 • Çapraz askı, erkek ve kadın
 • Rüyada Topuk Görmek Neye İşarettir
 • Islak Kek

 • Japon diyeti

  Japon diyeti


  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti

  Japon diyeti