Çikolata Kisti

Çikolata Kisti
Çikolata Kisti

Çikolata Kisti

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Rahmin içinde her adet döngüsünde, adet kanamalarının başlamasını sağlayan dokuya endometrium adı verilir. Adet döneminden sonraki dönemde 3-5 mm kalınlığında olan doku, adet döngüsü süresince, hormonların etkisiyle kalınlaşmaya başlar ve 15 mm kadar kalınlaşabilir. Eğer yumurta, bir sperm hücresi tarafından döllenebilirse oluşan embriyo rahimde tutunur ve gelişir. Döllenme gerçekleşmediyse rahimde yapılan hazırlıkların tamamı ve yumurta parçası adet kanaması ile birlikte dışarıya atılır. Bazı durumlarda kanama ile atılan bu parçalar, dokulara yapışık hale gelirler ve bu duruma da endometriozis yani çikolata kisti denir. Çikolata kistleri kötü huylu ya da kansere neden olan tümörlerden değildir.
Çikolata Kistinin Görünümü

Birikerek meydana gelen kistin içerisindeki sıvı koyu bir kahverengidir bu görünümü ile çikolataya benzer. Bu sebeple de bilinen en genel ismi çikolata kistidir. 4-5 cm civarında görülürler ama nadiren de olsa 15 cm kadar büyüyebilirler.
Çikolata Kisti

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

•Adet dönemi devam ederken şiddetli ağrı ile birlikte seyretmesi.
•Cinsel birliktelik esnasında ya da sonrasında daha derinlerde hissedilen sancılar.
•Kronik hale gelmiş ve bacaklara, bele de etki eden kasık ağrıları.
•Bağırsak hareketlerinde dikkate değer değişiklikler. İshal ya da kabızlık gibi.
•İdrar yaparken yanma hissi meydana gelmesi ve idrarla beraber seyreden kan.
•Adet kanaması devam ederken meydana gelen burun kanamaları.
•Dışkının kabızlık hali dışında bile kanla beraber görülmesi.
•Vücudun herhangi bir bölgesinde morarmalar görülmesi.
•Kişinin fark etmesi zordur ama belirgin bir belirtisi de kısırlıktır.
•Adet dönemi öncesinde ya da herhangi bir arada kahverengi akıntıların görülmesi.
Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kistinin oluşturduğu ağrıya basit ağrı kesiciler etki etmemektedir. Henüz tam olarak neden meydana geldiği bilinmediğinden etkili bir tedavi yöntemi yoktur. Genellikle hastaların şikâyetlerinin giderilmesine yönelik olarak tedavi uygulanır. Çikolata kistinden tamamen kurtulmanın en uygun yöntemi ise cerrahidir. Tedavinin nasıl yapılacağı hastaların yaşına ve kistin konumuna, boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca kısırlığın olup olmadığı da tedavi aşamasına önemli bir bilgidir. Örneğin kistin boyutu 3cm ve altındaysa hasta gözleme alınır ve tedavi uygulanmaz. İlerleyen evrelerde ise ilaç tedavisi, cerrahi ve hem ilaç hem cerrahi tedavi uygulanabilir. Çikolata kistleri bazı hormonlara karşı tepki verirler. Bu sebeple tedavi aşamasında hormonların yükselmesi engellenir.
Medikal Tedaviler
Medikal tedavi yöntemlerinde doğum kontrol hapları veya yalancı menopoz yaratan ilaçlar kullanılır. Böylelikle kistlerin küçülmesi hedeflenir. İlaçla tedavi genellikle genç yaşta ve henüz çocuk sahibi olmamış hastalara uygulanır. Ayrıca ilaçlarla kistin neden olduğu ağrı da giderilmeye çalışılır. Ancak ilaç tedavisi uzun süreler uygulanamamaktadır.
Cerrahi Tedaviler 
İlaç tedavisinin etkili olmadığı zamanlarda devreye cerrahi yöntemler giriyor. Cerrahi yöntemler kendi içerisinde ikiye ayrılırlar. Bunlar; laparotomi yani açık ameliyat ya da laparoskopi yani kapalı ameliyattır. Genellikle kapalı ameliyat tercih edilmektedir. Çünkü bu tür yöntemlerde iyileşme süresi daha kısadır ve vücutta yapılan kesinin 1 cm kadar olması da oldukça avantajlıdır. Ameliyat yöntemi uygulanacaksa bile öncesinde medikal tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca sonrasında da ilaçlarla kistin tekrar oluşumu önlenmeye çalışılmaktadır. Bu yöntem ayrıca kısırlık durumu söz konusu olduğunda da zaman kazandırıcı bir durumdur. Operasyon sonrasında yine ilaç kullanılmasındaki amaç ise kistin alındığı bölgede kalan minik parçaların tekrar oluşumunu önlemektir. Böylece bu dokular büyüyemez, hastalık da tekrar etmez.
Kombine Tedaviler
Ameliyat öncesi ve sonrasında ilaç kullanılması aslında kombine tedavi olarak isimlendirilmektedir.
Çikolata Kisti

Çikolata Kisti

Related news

 • Evde Doğal Maske Yapımı: Karbonatla Maske Tarifi
 • Tavuklu ve brokolili kızartma tarifi
 • Karadayı Dizisi Finali Ne Zaman
 • İki Renkli İrmik Tatlısı
 • Diş Beyazlatmak için Doğal Yöntemler ve Bitkisel Çözümler

 • Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti


  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti

  Çikolata Kisti