II. Dünya Savaşında Japonya

II. Dünya Savaşı'nda Japonya

İkinci Dünya Savaşı hakkında konuşurken, daha sıklıklaHepimiz Avrupa tiyatrosu askeri operasyonlarını hatırlıyoruz. Bu arada, Almanlar Japonların müttefiktiler engin Asya-Pasifik, içinde, savaş da savaş sonucu ve Asya halklarının sonraki kaderi üzerinde önemli bir etkisi vardı ki, gelişeceğini.

Yıldırım çarpması

Asya'daki askeri operasyonlar Japonlar için başladıAlman tankları Polonya'ya girmeden birkaç yıl önce. Birkaç askeri grup arasında iktidar mücadelesinin yaşandığı Çin'in zayıflığından istifade ederek, Japonya zaten 1932'de Mançurya'yı başarılı bir şekilde ele geçirdi ve burada bağımsız bir devlet biçimini yarattı. 5 yıl sonra, samuray soyundan gelenler savaşa zaten Çin'in el konulması için başlamıştı. Bu nedenle, İkinci Dünya Savaşı'nın 1939-1940'daki ana olayları yalnızca Avrupa'da ve Asya'daki genişlemelerde gerçekleşti. Japon hükümeti, önde gelen sömürge güçleri teslim olana kadar güçlerini dağıtmak için yavaştı. Fransa ve Hollanda Alman işgali altındayken savaş hazırlıkları başladı.

Yükselen güneşin toprakları çoksınırlı kaynaklar. Bu nedenle, ana odağı topraklara hızlı müdahale ve sömürgeleştirilmesiydi. Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Alman bombardımanına benzer taktik kullandığı söylenebilir. Fransız ve Hollandalı kapitülasyon sonra bölgedeki en ciddi rakipler Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri idi. 22 Haziran 1941 sonrasında Sovyetler Birliği Japonya'ya kadar değildi, bu yüzden ana darbe ABD Deniz Kuvvetleri üzerinde indirebilmek için gerekli oldu. 7 Aralık bu yapıldı - Pearl Harbor'a yapılan bir saldırıda, Pasifik'teki neredeyse tüm Amerikan uçakları ve gemileri tahrip edildi.

Bu olay Amerikalılar ve müttefikleriydiTam sürpriz. Kimse, Çin'de savaş yapan Japonya'nın başka bir bölgeye saldıracağına inanmadı. Bu arada, askeri eylemler giderek daha da gelişti. Hong Kong Japon işgali hızlı ve Çinhindi idi göre, Ocak 1942, İngiliz kuvvetleri Filipinler ve Endonezya Japonların elinde Malezya ve Singapur'da, ve Mayıs ayına gelen vardı ihraç edilmişlerdi. Böylece samuray soyundan gelenlerin gücü altında 10 milyon kilometrekarelik geniş bir alan vardı.

Japonya'nın İkincisinde ilk kez gerçekleştirdiği başarılardünya savaşı, iyi propagandalı propaganda katkıda bulundu. Asya halkları, Japonların onları beyaz emperyalizmden kurtarmaya ve birlikte müreffeh bir toplum inşa etmeye geldiğini öğrendi. Bu nedenle, ilk başlarda işgalciler yerel halkı destekledi. Benzer düşünceler henüz ele geçirilmemiş ülkelerde de - örneğin Japonya başbakanının bağımsızlık sözü verdiğinde Hindistan'da idi. Bu yalnızca "onların" ilk görüşte uzaylıların Avrupalılardan daha iyi olmadığını gördükten sonra yerli halk aktif bir isyana başladı.

Zaferlerden yenilgiye

Ama Japonların blitzkriği aynı patlama ile çöktü,yanı sıra "Barbarossa" planı. 1942'nin ortasına gelindiğinde, Amerikalılar ve İngilizler duyularına vardı ve bir saldırı başlattılar. Japonya bu mücadeleyi sınırlı kaynakları ile kazanamadı. 1942 yılının Haziran ayında, Amerikalılar ünlü Pearl Harbor yakınlarındaki Midway'deki düşmanı ezici bir yenilgiye uğrattı. Pasifik Okyanusu'nun dibinde dört Japon uçak gemisi ve en iyi Japon pilotları kaldı. Şubat 1943'te, birkaç ay süren kanlı savaşlardan sonra, Amerikalılar Guadalcanal'ı işgal etti.

ABD, yarım yıl boyuncaÖn taraftaki durgunluk, birçok kez uçak gemisi sayısını arttırdı ve yeni bir saldırı başlattı. Japonlar, silahlı kuvvetler ve güçler karşısında onları geride bırakan düşman saldırısı altında tek tek Pasifik takımadalarını terk etti.

Ancak, bu zaferlerin olmadığı söylenmelidir.Amerikalılara kolayca verildi. Japonya'nın II. Dünya Savaşı'nda kaybettiği savaşlar, düşmana birçok kayıp getirdi. İmparatorluk ordusunun askerleri ve subayları, samuray geleneklerine uygun olarak, teslim olmak ve en son savaşmak için acele etmediler. Bu kararlılık Japonca komutu aktif olarak kullanılan, ünlü kamikaze olan canlı bir örneğidir. Adalarda engellenen kuşatılmış birimler bile sonuncusunda kaldı. Sonuç olarak, kapitülasyon zamanıyla, Japon ordusunun birçok askeri ve subayları açlıktan ölmüştü.

Ama ne kahramanlık ne de fedakârlık yardım ettiYükselen güneşin ülkesi hayatta kalmak için. Ağustos 1945'te Hiroşima ve Nagazaki'nin atom bombalı saldırısından sonra hükümet teslim olmaya karar verdi. Yani İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya yenildi.

Ülke hızla Amerikan birlikleri tarafından işgal edildi. Savaş suçluları idam edildi, meclis seçimleri yapıldı, yeni bir anayasa kabul edildi. Tarım reformunu, geleneklerde daha önceden var olan samuray arazisini tasfiye etmek için yürüttü. Amerikalılar, sosyal bir patlamadan korkarak monarşiyi ortadan kaldırmaya cesaret edemediler. Fakat İkinci Dünya Savaşı'nın diğer Asya ülkeleri için sonuçları, bu bölgenin politik haritasını her zaman değiştirecek şekildeydi. Japon halkıyla savaşmak, artık sömürgeci iktidara tahammül etmek istemiyordu ve bağımsızlıkları için şiddetli bir mücadeleye girdiler.Related news

 • Nasıl varsayılan tarayıcıyı ayarlamak için
 • Ev yapımı pişirme: yemek tarifleri
 • Bankaların döviz işlemleri: türleri ve özellikleri
 • İyi romantik romanlar: en iyi kitaplar
 • Kırmızı Biberli Sos Tarifi

 • II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya


  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya

  II. Dünya Savaşında Japonya