Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerekŞiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek
Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek?

Doktorların gözlemlerine göre, periyodik baş ağrılarıAğrı gelişmiş ülkelerin nüfusunun en az% 70'ini etkiler. Ama aslında, daha çok insan bu duruma aşina, çoğu doktorla baş etmiyor, kendi başlarına halletmeyi tercih ediyor. Ancak, birçok ciddi hastalığın tek semptomunun kesinlikle şiddetli bir baş ağrısının olduğunu hatırlamalıyız. Bu durumda ne yapılmalı, sadece doktora danışabilirsiniz. Ve şimdi, acıyı çabucak hafifletebilecek birçok araç olmasına rağmen, onlar tarafından taşınmazlar. Sonuçta, baş ağrılarından kurtulmak için, sadece belirtilerin kendileri değil, onlara neden olan sebepleri de ortadan kaldırmanız gerekir. Bu nedenle, hapları içmeden önce, neden bu hastalığa sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz.

Hangi hastalıklar baş ağrısına neden olabilir?

şiddetli baş ağrısı ne yapmalı- Bunların en yaygın nedeni vasküler hastalıklardır: arteriyel hipertansiyon, ateroskleroz, vegetovasküler distoni ve diğerleri;

- migren de özellikle kadınlar arasında sık görülür;

- servikal osteokondroz, a¤r ›s› n ›n bas› nmas ›na, ciddi bas› c ›ve bulantıya neden olabilir;

- çoğu zaman bu durum viral hastalıkların bir belirtisidir;

- sinüzit, bademcik iltihabı ve sinüzit de baş ağrısına neden olur;

- Travmatik beyin hasarından sonra mutlaka oluşacaktır;

- Göz içi basıncı ve glokomdan gözlüklerin yanlış seçimine kadar çeşitli görme problemleri baş ağrısına neden olabilir;

- Bu durum bazen otitis ve diş hastalıklarından kaynaklanır;

- kalıcı şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı, bir beyin tümörünün gelişimini gösterebilir;

- Bazı endokrin bezleri hastalıklarının yanı sıra temporal arterit ve trombomandibular eklem bozukluğu gibi nadir hastalıklara neden olabilir.

Bu durumun diğer nedenleri

Ama çoğu durumda, kesinlikle sağlıklı insanlarŞiddetli baş ağrıları şikayeti. Bu durumda ne yapılacağını hatırlarsak bu durumda ne yapılabileceği anlaşılabilir. Sonuçta, ağrı genellikle yanlış bir yaşam ve beslenme biçiminden kaynaklanır. Onlara ne sebep olabilir?

- Çoğu zaman bunlar stresler, depresif durumlar ve psiko-duygusal aşırılıktır;

- gergin ve kas aşırı, ayrıca aşırı zihinsel stres;

- sedanter bir yaşam tarzı ve temiz hava eksikliği;

- Yanlış duruş, bacaklarınızı sırtınıza basma ve sırtınızı incitme alışkanlığı;

- uyku ihlali, gece çalışması;

- Meteorolojik durumlarda, şiddetli hipotermi veya sıcak çarpması;

- yetersiz beslenme: yetersiz beslenme, diyet, gıdada nitrit, kafein ve histamin prevelansı;

- Alkol, kimyasal ve ilaçlarla zehirlenme;

- Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, örneğin demir veya vitamin B eksikliği.

Baş ağrısı çeşitleri

Sebeplere bağlı olarak ağrı farklı olabilir. Yoğunluğa göre değişebilir: güçlü, keskin, donuk, ağrılı, baskı veya nabız. Ağrı kademeli olarak veya pozisyonda, seslerden ve kokulardan bir değişiklikle artabilir. Bazen uyurken huzur ve sükunette kalıyor. Buna bağlı olarak, mücadele etmek için araçları seçmeniz gerekir. Baş ağrısını köken olarak da sınıflandırır. Başın tamamı ağrıldığında kefen olabilir ve tek bir yerde lokalize olabilir. Çoğu zaman buna sebep olan sebeplere bağlıdır. Çoğu zaman temporal bölgede ağrı var. Çeşitli hastalıklara, strese ve zehirlenmeye neden olabilir. Oksiputtaki ağrı, basınç sivri veya servikal osteokondrozdan kaynaklanır. Göz yorgunluğu ve bulaşıcı hastalıklar alın bölgesinde bu tür hislere neden olabilir. Bazen bir tarafta lokalize olurlar. Örneğin, başın sol tarafında şiddetli bir baş ağrısı migren gelişimini gösterir.

tanılama

Analjeziklerin alınmasının her zaman ıstıraptan kurtuluş olamayacağı açıktır.şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısıNedeni yanlış tespit ederseniz ve yapmazsanızOrtadan kaldırın, sonra ilacın kesilmesinden sonra, algia tekrar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, neden ciddi bir baş ağrısının olduğunu bilmek zorundasınız. Ondan kurtulmak için ne yapmalı, doktor muayene sonrası tavsiyede bulunabilir. Acının nerede bulunduğunu, ne sıklıkta olduğunu ve daha fazla acı çektiğini öğrenir. Doktor ek semptomları mutlaka belirtmelidir: baş dönmesi, mide bulantısı, görme bozuklukları ve diğerleri. Ağrının ortaya çıkmasını, ilacı aldığınızı ve nasıl yemek yediğinizi hatırlamanız gerekir. Gerekirse, doktor ilave laboratuar testleri yazacaktır: genellikle kan testleri, manyetik rezonans görüntüleme, beynin bir elektroensefalogramı ve servikal omurganın bir röntgeni. Oftalmolog, diş hekimi, nörolog ve endokrinolog: Diğer uzmanların gerekli ve istişare olabilir.

Bağımsız olarak tedavi edilmesi mümkün olduğunda

Birçok insan şiddetli baş ağrısından muzdariptir. Bu durumda ne yapmalı, bazıları kendi kararlarına göre. Ancak, doktor muayenesi yapmadan sadece muayene edildikten ve tanılarınızı bildiğiniz zaman yapabilirsiniz. Eğer baş ağrıları periyodik olarak size işkence ederse ve nedenini biliyorsanız, her seferinde doktora gidemezsiniz, ancak size verdiği tedaviyi uygulayabilirsiniz. Bir sağlık kurumunu ne zaman ziyaret etmek gerekir?

"Başın ilk kez hastalandı ve neden olabileceğini bilmiyorsun."

- Acı aniden ortaya çıkmadı, görünürde bir sebep olmadı ve yavaş yavaş arttı.

- Olağan lokalizasyonu ve ağrı yoğunluğunu değiştirdi.

- Ek belirtiler vardı: mide bulantısı, baş dönmesi, gözlerden önce "uçar", halsizlik.

Baş ağrısı tedavisi

Tanınızı ve sebebini biliyorsanızBu durumun ortaya çıkması, eğer ağrı nadiren ortaya çıkar ve ilaç kullanımından sonra geçerse, kendi kendine ilaçlama yapabilirsiniz. Çoğu insan hapları kullanarak ağrıyla baş etmeye çalışır. Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, analjezikler ve vazodilatatörler kullanılır. Ancak birçok durumda, bu ağrı kesici nedenleri ortadan kaldırırsanız, bu zararsız ilaçlar olmadan yapabilirsiniz. Sıklıkla dinlenmeye, temiz havada yürümeye, rahatlatıcı bir masaj ya da sıcak bir banyoya yardımcı olur. Birçoğu uykudan, meditasyondan veya otomatik antrenmandan sonra baş ağrısından muzdariptir. Halk ilaçları iyidir: otlar, kompresler ve akupunktur. Bir tıbbi kurumun koşullarında tedavide, fizyoterapi reçete edilebilir: elektroforez, tuz mağaraları, manyetik ve lazer tedavisi. Her durumda, acıdan kurtulmanın tüm yöntemleri öncelikli olarak amacına yönelik olmalıdır.

Kendiniz uyuşturucu olmadan nasıl yardımcı olunur

Neden güçlü olduğunu anlarsanbir baş ağrısı, saldırıyı rahatlatmak için evde ne yapmalı? Aşırı çalışmadan kaynaklanıyorsa, zihninizi işten çıkarmanız, temiz havada yürüyüşe çıkmanız veya rahatlamanız gerekir. Papatya, kediotu, ıhlamur veya nane bir kaynatma içmek için yararlıdır.

güçlü baş ağrısı ne ne içmek için ne yapmakÖyleyse uzan ve rahatlamaya çalışmalısın. Bunu yapmak için bilgisayarı, televizyonu ve radyoyu kapatın, perdeleri çekin. Hoş müzik ve hafif kokulu mumlar ekleyebilirsiniz. Deniz tuzu ya da aromatik yağlar ile sıcak bir banyodan da rahatlayabilirsiniz. Kafanıza parmaklarınızla veya sıcak bir duşla masaj yapmak iyidir. Stresin neden olduğu ağrı bazen geçmektedir, eğer kafanızı yaklaşık 10 dakika boyunca bir havlu ile sıkıca bağlarsanız, kısa bir süre için tapınaklar alanına basabilirsiniz. Bazı durumlarda, limon ve balla sıcak çay ya da sadece şekerli su içerseniz rahatlama gelir. Diğer tüm tedavi yöntemleri, ciddi bir baş ağrısının nedenlerine bağlı olarak seçilmelidir. Ne yapmalı - her durumda doktor önerebilir. Örneğin, yüksek tansiyonunuz varsa, enfeksiyöz bir hastalık sırasında, antiviral ve antipiretik ilaçlar ve osteokondroz durumunda masajı azaltmak için ilaç almanız gerekir. Fakat her durumda, önlemler zamanında alınmalıdır, eğer ciddi bir baş ağrınız varsa buna tahammül edemezsiniz.

Ne yapmalı: tabletler ne içmek

Baş ağrısı için tüm ilaçlar çeşitli gruplara ayrılabilir. Herhangi bir doktor tavsiyesi olmadan bunlardan herhangi biri sadece bir kez alınabilir - saldırıyı hafifletmek için.şiddetli baş ağrısı ne yapmalı

1. Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar, herhangi bir köken ağrısı ile yardımcı olacaktır, ek olarak, iltihap ve ateş rahatlatmak. Bunların en iyileri Aspirin, İbuprofen, Naproksen, Nurofen, Imet, Ketorolak ve diğerleridir.

2. NSAID'ler yardımcı olmazsa, spazmolitikler tansiyon ağrıları, kan damarlarının spazmı için kullanılır. Önerilen "Papaverin", "Drotaverin", "No-shpa", "Spazgan" ve diğerleri.

3. Ağrı, basınç dalgalanmaları veya diğer vasküler bozukluklardan kaynaklanıyorsa, Analgin, Nebalgin ve diğerleri gibi analjezikler bu durumda yardımcı olacaktır. Ancak onlarla birlikte vazodilatatör veya özel hipertansif ilaçlar kullanmanız gerekir.

4. Çok şiddetli bir baş ağrısının ortaya çıkması durumunda bu ilaçlar yardımcı olmayabilir. Ne yapmalı, genellikle bu durumda bir kişi karar veremez. Kombine preparatlar çabucak rahatlama getirebilir: "Pentalgin", "Solpadein", "Brustan", "Novigan" ve diğerleri.

Halk ilaçları

Ama bazen uyuşturucu kullanımı farklı bir şekilde mümkün değildir.nedenleri ve güçlü bir baş ağrısı vardı. Bu durumda ne yapmalı? Pek çok çeşitli bitkisel preparatlar, kompresler ve diğer geleneksel ilaçlar tarafından yardım edilir. Sadece sizin için kabul edilebilir bir tedavi seçmeniz gerekir, bu da durumu gerçekten kolaylaştıracaktır.

güçlü bir baş ağrısı evde ne yapmalı- Sen otların sıcak et suyu içebilirsiniz: Aziz John'un wort, anne ve üvey anne, kekik, nane, kediotu ve diğer bazı yardımcı olacak;

- Bazen viski bir limon kabuğu veya sarımsak suyu ile ovulur;

- Limon, lavanta ya da portakal ezmesi ile ya da sadece kokularını teneffüs edebilirsiniz;

- Karpuzun patates, ıspanak veya meyveleri suyu içmeniz gerekir;

- Zencefil çayı veya tarçınlı çay çok yardımcı olur;

- Karabuğday kabuğu bir yastık üzerinde uyumak tavsiye edilir;

- Akupunktur ve akupunktur da yararlıdır.

Hamilelik sırasında şiddetli baş ağrısı

Bir çocuk için bekleyen kadınlar için ne yapılmalı?çoğu ilaç kontrendikedir? Ve hamile kadınların genellikle baş ağrısı var. Bu, bir kadının vücudundaki hormonal değişiklikler, toksikoz ve dolaşım yetmezliğinden kaynaklanır.

hamilelik sırasında şiddetli baş ağrısı ne yapmalı

Eğer kafa çok fazla incinmezse, ilaçsız olarak bununla başa çıkmayı deneyebilirsiniz. Yardım:

- dinlenme ve uyku;

- duş veya sıcak banyo

- rahatlatıcı egzersizler veya nefes egzersizleri;

- boyun ve omuz bölgesine masaj yapın;

- Bu bölgedeki burun ve alın köprüsünde sıcak veya soğuk kompres, boyunda da şiddetli baş ağrısı olması durumunda da boyunda.

Ya bu yöntemler yardımcı olmazsa? Bir hap anestezi alabilirsin. Bunu sık sık yaparsanız, o zaman zarar vermeyecektir. Hamileler için ne tür bir ilaç kabul edilebilir? Küçük dozlarda "Citramon" veya "Paracetamol" izin verilir, ayrıca az bilinen bir ilaç var - "Acetaminophen". "Nurofen", "Aspirin" ve analjeziklerin içilmesi kesinlikle yasaktır. Şiddetli bir baş ağrısının olması halinde aynı kurallara uyulmalıdır. “Ne yapmalıyım: Çocuğu besliyorum, ama dayanma gücüm yok mu?” - Kadınlar genellikle ilgilenir. Esas olarak parasetamole dayanan uyumlu emzirme ilaçları vardır. Bu "Kalpol", "Etherlangan" veya "Panadol". Çocuğa en az zarar verirler, ancak çoğu zaman alınmamalıdır.

Çocuklarda baş ağrısı

Küçük hastaları tedavi etmek çok daha zordur.çünkü çoğu zaman durumlarını doğru bir şekilde açıklayamazlar. Bu nedenle, baş ağrısı durumunda, çocuğu doktora göstermek gerekir. Sadece teşhis ederek, doktor sorunun nasıl üstesinden gelineceğini belirleyebilir. Çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılı ağrının yanı sıra, modern çocuklarda genellikle gerginlik ağrıları görülür ve hatta migren hastalıkları görülür. Çocuğa hafif masaj, huzur ve uyku, limon çayı veya serin bir komprese yardımcı olabilir. Şiddetli bir saldırının bir kerelik çekilmesi için, parasetamol temelli çocuk ilaçları vermek için izin verilir. 12 yaşın altındaki çocuklar için çoğu steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ve analjezikler kontrendikedir.çok güçlü baş ağrısı ne yapmalı

Baş ağrılarının önlenmesi

Bilindiği gibi, tüm ilaçlar için güvensizsağlık. Bu nedenle, güçlü ilaçlar içmeniz gerektiğinde duruma izin vermemek daha iyidir. Baş ağrılarından düzenli olarak endişe duyanlar için günün doğru rejimini gözlemlemek, zamanında yatmak ve dışarıda daha çok yürümek çok önemlidir. Aktif bir yaşam tarzı sürmek, TV ve bilgisayar ile daha az zaman harcamak gerekir. Yiyecekleri izlemek de çok önemlidir çünkü birçok ürün baş ağrısına neden olabilir: kahve, çikolata, gazlı içecekler, konserve yiyecekler ve sosisler. Kaçınılmalıdır. Reddetme ayrıca alkollü içecekler ve sigara içilmeli.

Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerekŞiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

Related news

 • Bitkisel Sabun Çeşitleri ve Faydaları
 • Göstergeler, yan etki ve Asparkam kullanım talimatları
 • Burcu Terazi-adamın işareti: karakter özellikleri ve sevgi uyumluluğu
 • Hep uyumak istiyorum, ama hoşuma gitmedi
 • Miranda Kerr Saç ve Makyajı Nasıl Yapılır

 • Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek


  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek

  Şiddetli baş ağrısı. Şiddetli bir başınız ağrıtıyorsa ne yapılması gerek