Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları 2019

Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları 2019 Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

horlama tedavisi

horlama tedavisi

Genellikle uyku sırasında meydana gelen hava yolu daralması, hava akımı hızının artmasına neden olur. Dar bir yoldan hızla geçen hava, üst solunum yolu dokularını titretir, bu da kişinin horlamasına neden olur. Sigara içme, aşırı kilo, yorgunluk, kötü beslenme ve aşırı alkol kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan horlama, ayrıca, bronşit rahatsızlıkları, grip ve burun tıkanıklıklarında da ortaya çıkan horlama, genellikle uyuyan kişi için problem teşkil etmese de, genellikle evli çiftlerde ve toplu yatılan yerlerde, diğer kişiler için önemli bir sorundur.

Horlamayı önlemede, soruna neden olan problemi önlemek asıl prensiptir. Horlayan kişinin yastığını yükseltmek, horlayan kişiyi yan çevirmek, çenesini yukarı kaldırmak ve diğer yöntemler, horlamayı önlemenin yolları arasında yer almaktadır. Günümüzde, piyasada, horlayan kişiler için çeşitli ilaçlar ve bantlar bulunmaktadır. Solunumu yavaşlatmak için kullanılan horlama bantları, gece boyunca kişinin horlamasını engeller. Hangi nedene bağlı olarak ortaya çıkarsa çıksın horlama, uykunuzun bölünmesine ve yanınızda yatan kişilerin uykusunun kaçmasına neden olabilir. Peki, hem horlayan kişiye hem de yanındakilere rahatsızlık veren bu durumu önlemek için neler yapılabilir?

Horlamayı tedavi etmek için, öncelikle hangi sorunun horlamaya neden olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Böylece, horlamayı engelleme yolunda daha başarılı olacaksınız. Horlamanın başlıca nedenlerinden biri, aşırı kilolardır. Fiziksel durumunuza bağlı olarak, solunum yollarındaki hava geçişinin hızlanmasına neden olan aşırı kilolar, horlamanın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Onun yanı sıra, burun tıkanıklığı, kas gevşetici ilaçlar, uyku ilaçları ve bademcik gibi rahatsızlıklar da horlamanın nedenleri arasında yer almaktadır.

Horlama sebebinizi belirmek için uzman bir doktora başvurabilir ve en doğru yöntemi belirleyebilirsiniz. Çünkü, bu tip nedenlerin yanı sıra, astım ve uyku apnesi gibi tedavi gerektiren bir nedenden dolayı da horluyor olabilirsiniz. Doktora başvurarak, sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyebilir ve horlama sorununa son verebilirsiniz. Horlamanın önlenmesinde, eczanelerden satın alabileceğiniz burun bantlarından satın alabilirsiniz. Solunum yolundaki hava akışının yavaşlamasına yardımcı olan bu bantlar, gece boyunca daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar.
Onun yanı sıra, eczanelerde bulabileceğiniz çeşitli bitkisel ilaçlar yolu ile de horlamadan kurtulabilirsiniz. Ayrıca aktarlardan satın alacağınız bitkisel karışımlar ile solunum yollarınızdaki tıkanıkları giderebilir ve horlamanın önüne geçebilirsiniz. Yastığınızın üzerine koyacağınız birkaç damla nane, biberiye gibi bitkisel yağlar da, yine horlamanın engellenmesine yardımcı olur. Nane ve biberiyenin yanı sıra, ferahlatıcı etkisi bulunan mentol da, gece boyunca horlamanızı engellemede önemli bir yardımcıdır.

Horlamanın en büyük nedenlerinden biri olan aşırı kilolardan kurtulmak, horlamanın önlenmesinde önemli bir etki olacaktır. Hem sağlık hem görsel açıdan kişiye zarar veren kilolar, horlamanın oluşmasına da neden olur. Sizin için uygun olan bir yöntem ile doğal yollardan ve yavaş bir şekilde kilo verebilir ve hem sağlığınıza kavuşabilir hem de horlama sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Horlamaya ameliyatla çözüm bulabileceğiniz gibi son dönemlerde geliştirilen özel terapi ve tedavi yöntemleriyle Horlamaya ameliyatsız çözüm de mümkün olabilmektedir.

Horlamaya ameliyatla çözüm

Horlayan kişilere öncelikle, fazla kiloları varsa vermeleri, alkol ve sigara kullanımını azaltmaları, uykuyu ağırlaştırıcı etkisi olan ilaçları kesmeleri, yatış pozisyonunu değiştirmeleri öneriliyor.
OSAS (Obstrüktif Sleep Apne Sendromu),horlama ile birlikte uyku sırasında görülen geçici solunum durma vakaları olarak tarif ediliyor. OSAS’lı hastalarda ayrıca uykuda boğulma hissi, atipik göğüs ağrısı, kalp aritmleri, kalp sorunları, hipertansiyon, akciğer sorunları, sabah uyanınca başağrısı, karar verme yeteneğinde azalma, hafıza zayıflaması, karakter ve kişilik değişiklikleri, çevreye uyum zorluğu, depresyon, ağız kuruluğu ve gece terlemesi görülebiliyor. Bu hastaların geceleri uykuları bölündüğünden, ertesi gün aşırı uyku ihtiyacı hissediyorlar. Yapılan araştırmalara göre bu kişilerin neden oldukları trafik, ev ve iş kazaları normal insanlara göre 2-7 kat fazla gerçekleşiyor.

UYKU ANALİZİ
Horlama şikayeti olan kişinin aynı zamanda OSAS hastası olup olmadığının belirlenebilmesi için, gece boyu süren uyku analizi yapılmasını öneriliyor. Hastanın vücuduna bağlanan bazı elektrotlar ve alıcılar vasıtasıyla gece boyunca kalp ritminden, kandaki oksijen oranına kadar bir çok parametrenin belirlenebildiği Polisomnografi tetkikleriyle hem OSAS’ın gerçek tanısını koymak, hem de hastalığın derecesine göre yapılacak olan müdahalenin tekniğini belirlemek mümkün oluyor. Horlama problemi olan veya OSAS tanısı konan hastalarda, hastalığın derecesine göre burun, damak, küçük dil, bademcikler, dil kökü ve çene kemiğine müdahale etmeye olanak sağlayan cerrahi teknikler mevcut. Kadıköy Şifa Hastanesi yetkilileri, ameliyat sonucunda, horlama şikayeti olanların normal yaşamlarına döndüğünü ve soruna köklü çözüm bulunduğunu belirtiyorlar.
Horlamaya Doğal Çözüm

orlama, burun ve boğazdan ciğerlere hava taşıyan yolları açık tutan kas, uyku sırasında gevşediğinde oluşur. Bu durum hava yollarının açılıp kapanmasına, nefes almanın zorlanmasına yol açar. Böylece horlama oluşur.

Yetişkinler genellikle otuzlu yaşların sonunda, kırklı yaşlarda horlamaya başlar ve elli yaşını geçtiklerinde bu durum daha da artar. Horlama ağırlıklı olarak yetişkinlerde görülür fakat üç ila 13 yaş arası çocuklar da bademcikleri ve lenf bezleri şiştiğinde veya ağır soğuk algınlığına yakalandıklarında horlarlar.

Eğer horlamanız eşinizi ve çevrenizdekileri rahatsız ediyorsa, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

– Yatmadan üç saat öncesine kadar ağır yemek ve alkolden kaçının. Yatmadan önce ağır yemek yemek boğaz kaslarının normalden daha da gevşemesine yol açar ve bu durum horlamayan bir insanın dahi horlamasına yol açabilir.

– Yatmadan önce sakinleştirici ve antihistamin almaktan kaçının. Bu ilaçlar da boyun kaslarına baskı yapar ve horlamaya neden olabilir.

– Eğer kiloluysanız kilo verin. Fazla kilonun neden horlamaya yol açtığı bilinmiyor. Boğaz etrafındaki yapılarda yağ artışına bağlanabilir ki bu da nefes aldığınız hava geçitlerinin boyutunu küçültür.

– Sırt üstü yatmaktan kaçının. Dil geri düştüğü ve hava yollarının üzerine baskı yaptığı için pozisyon horlamaya yol açabilir. Yüzüstü veya yan yatarak uyumak tercih edilebilir. Ancak ağır horlayanlar için yatış pozisyonunun bir etkisi yoktur, horlama her pozisyonda devam edebilir.

– Tenis topu tedavisini deneyin. Yatağa girmeden önce içinde tenis topu olan bir bel çantası takın ve sırtınızın boşluğuna getirin. Alternatif olarak pijamalarınızın arkasına bir tenis topu da yapıştırabilirsiniz. Katlanmış bir çift çorap da işinizi görebilir. Her sırtüstü döndüğünüzde rahatsız olup yan yatarsınız.

– Yatağınızın baş kısmını yukarı doğru eğimli hale getirin. Yatağın baş kısmındaki ayaklarının altına kitap ya da tuğla koyabilirsiniz. Bu kronik horlamayı düzeltmeye yardımcı olabilir.

– Geniz tıkanmasına yol açan üst solunum sorunları ve allerjiler için bir hekime başvurun. Allerjiler ve soğuk algınlıklarından doğan tıkanmalar, hava geçitlerinin daralmasına yol açar. Hava dar bir yoldan geçtiğinde daha türbülanslıdır ve gırtlak dokularının titreşmesine yol açar. Eğer soğuk algınlığından dolayı burnunuz tıkanıksa, bu durumu gideren ilaç kullanın.

– Yatak odanızda temiz hava akışı olduğundan emin olun. Oda sıcak ve kuruysa burun geçitleri uyku sırasında tıkanır ve bu genellikle horlamaya yol açar. Pencerelerinizi açık tutun ve gerekirse genzinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanın.

– Eğer sigara içiyorsanız, bırakın. Sigara içmek birçok ölümcül sağlık sorunlarıyla birlikte iltihaplanma, gırtlak tümörü, bronş tıkanması ve mukus birikmesine yol açan tahriş edici bir etkiye sahiptir ve tüm bunlar horlamayı arttırır.

Horlamaya Bitkisel Çözüm Önerileri
* Soğuk algınlığı nedeniyle horlama sorunu yaşıyorsanız buna çay ve bal karışımı ile tedavi yolu bulabilirsiniz. Çay yerine limon su karışımı da kullanılabilir.  Günde 2-3 kez balgam çıkartmalı ve balgam söktürücü bitkiler den kullanmalısınız. Bol çorba içerek boğazı yumuşatmak ta horlamaya iyi gelen bir beslenme yöntemidir. Et, balık gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Horlamayı yok etmek için alçak yastık kullanmalı ve kafanızı vücut seviyesine getirerek uyumalısınız.
* Isırganotu da horlamayı bitkisel tedavi eden bir şifalı ottur. Isırgan otu çayı veya ısırganotu bitkisel takviye ürünleri kullanarak horlama tedavisi mümkündür.
* C vitamini içeren turunçgiller vücudun histamin düzeyini düşürdükleri için horlamayı azaltan etkiye sahiptir. Yatmadan 1 saat önce bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içmeniz horlama nasıl geçer sorusuna bitkisel bir yanıt olarak aklınızda kalmalıdır.
* Yemeklerinizde sebzelere daha fazla yer ayırın Meyve ve sebzeler bioflavonoid adı verilen ve horlamayı tedavi eden önemli bir maddeye ev sahipliği yaparlar. Ayrıca C vitamini açısından zengin sebzeler ve meyveler de, histamin salgılamasına engel olan için doğal kimyasallar barındırırlar.
Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları 2019

Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları 2019

Related news

 • Tırnak Batması Tedavisi
 • Lumineers
 • Kayınvalide ilk tanışmada kullanılacak taktikler
 • Sushi nasıl yenir Püf noktaları nelerdir
 • Saç Aksesuarları: Saç Rengine Uygun Saç Tüyü Nasıl Takılır

 • Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları

  Hormala Neden Olur-Horlama Tedavisi ve Doğal Çözüm Yolları