Her Nimet Bizim İçinHer Nimet Bizim İçin
Her Nimet Bizim İçin

Her Nimet Bizim İçin

Her Nimet Bizim İçin

Her Nimet Bizim İçin

Dünya üzerine yayılmış binlerce envai çeşit yiyecek insanoğlunun hizmetine sunulmuştur. Bize düşen sadece onları almak ve gerektiği biçimde gerektiği kadar tüketmektir. Ancak insan doyumsuz bir yaratıktır. Her zaman daha fazlasını ister. Ancak bilmemiz gereken bu daha fazlanın zaman zaman bize zararlı olduğudur. Her yiyecek her insan için iyi gelmeyebilir. Acı bazı insanların midesine iyi gelirken bazılarına zarar verebilmektedir. Dolayısıyla kişinin kendini tanıması ve buna uygun davranması gerekmektedir. Bu yönüyle her bitki her insanda aynı etkiyi yapmayabilir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, aşırı yemek yeme, vücudunuzun alışık olmadığı gıdaları tüketme ve daha pek çok nedenden dolayı yaşanabilen mide ağrıları günlük rutininizi bozacak kadar etkili olabilir. Bu hayatı bize zehir eden durumlar olabilir anlamı taşımaktadır. Ancak bu durumlar bazı pratik yollarla giderilebilmektedir. Mide ağrısı çekerken bir şeyler yeme fikri kulağa hoş gelmese de bazı gıdalar midenizi yatıştırmak ve ağrıları hafifletmek için size yardımcı olabilir. Uzmanlar, bu ağrılar geçene kadar az yağlı, mideyi zorlamayacak, gaz yapmayan gıdalarla beslenmeyi öneriyor.

Mide Ağrısı Neden OlurMide Ağrısı Neden Olur

Eğer ağrılarınız, aldığınız önlemlere rağmen 1-2  güne kadar geçmezse altında yatan nedeni belirlemek için bir doktora görünmelisiniz.

Hafif Gıdalar

 Mide Ağrısı

Mide ağrılarını hafifletmek için mide asidini absorbe eden gıdalar tüketebilirsiniz. Ekmek, tost, muz, pilav (çok az yağlı), haşlanmış patates, haşlanmış tavuk (derisiz) gibi besinler sindirim sistemini çok fazla zorlamadan, mide asidini dengeleyerek ağrılarınızın yatışmasını, en azından daha fazla şiddetlenmesini önleyecektir. Ayrıca yediğimiz her yiyeceği yavaş yavaş ve çiğneyerek yemek sindirim sistemine binen yükü hafifletecektir.

Sıvılar

Sıvılar

Mide ağrılarıyla birlikte ishal varsa, kaybettiğiniz suyu gün boyu bol su içerek geri koymalısınız. Eğer vücut çok susuz kalırsa mide bulantısı şiddetlenir ve halsizlik hissedersiniz. Bu da başka hastalıklara davetiye çıkarmak anlamına gelir. Ayrıca susuz kalmak mideniz içinde hiç iyi olmayacaktır. Aynı şekilde vücut için gereken elektrolitleri içeren sporcu içeceklerinden aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz.

Lifli Gıdalar

Mide ağrısı bazen uzun süren kabızlık nedeniyle oluşabilir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan lifli gıdalar tüketerek bağırsaklarınızı boşaltabilirsiniz. Uzmanlar kabızlık için buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesini önermektedir. Ayrıca düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebze ve taze meyve yemek kabızlığa iyi gelen besinler arasında gösterilmektedir.

Az Yağlı Gıdalar

Az Yağlı Gıdalar

Hazımsızlık çekenlere, günde 3 büyük öğün yerine 5 küçük öğün tüketmeleri ve bu öğünlerde az yağlı gıdalar yemeleri önerilmektedir. Ayrıca lokmaları çok çiğnemek mide yükünü hafifletecek ve sindirimi kolaylaştıracaktır.

İşlenmiş gıdalardan, fast-food yiyeceklerden, konserve gıdalardan, yağlı et ve süt ürünlerinden, bol baharatlı yemeklerden uzak durmak, en azından bu tip gıdaları azaltmak sindirim sisteminin daha düzgün ve hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yoğurt ve Kefir

 

Fermente süt ürünleri olan yoğurt ve kefir, bol miktarda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra sindirime yardımcı olan probiyotik içermektedir. Probiyotikler, mide ağrısına yol açan mide enfeksiyonu, kronik mide iltihabı, ishal gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlarken bu rahatsızlıkların neden olduğu belirtileri hafifletmektedir. Tükettiğiniz yoğurt ve kefirin sindirime yardımcı olması için ambalajının üzerinde “aktif kültür içerir” ibaresinin olup olmadığını kontrol etmek yerinde olacaktır.

Keten Tohumu

Keten Tohumu

Yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ olarak bilinen omega-3 yağ asidi içeren keten tohumu kabızlığa iyi gelmekte ve kabızlık nedeniyle oluşan şişlik ve mide ağrılarını azaltmaktadır. Keten tohumunu öğütülmüş olarak yoğurtla karıştırarak ya da salatalarınızda kullanarak tüketilebilmektedir.

Zencefil Çayı

 

Sindirime yardımcı olan zencefil çayı mide asidi üretimini dengelemekte ve özellikle aşırı yemek sonrası yaşanan mide ağrısını hafifletmektedir. Midenizi yatıştırmak için taze zencefil kökünden 2-3 dilim kesilerek kaynar suya atılıp 3-4 dakika kaynatıldıktan sonra 10 dakikalık demlenmenin ardından tüketildiğinde mide ağrılarına iyi gelmektedir.

Diğer Öneriler

 

 • Mide krampı yaşıyorsanız bir süre süt ürünü tüketmeyin
 • Midenize sıcak kompres yapmak veya havlu sararak sıcak tutmak ağrıları azaltabilir
 • Gaz yaptığı bilinen fasulye, brokoli ve diğer sebzeleri tüketmeyin
 • Ayaklarınızın altına 2 yastık koyup sırt üstü uzanın
 • Gece saatlerinde yemek yemeyin

Sonuç olarak vücudumuzdaki her ağrı bize zarar vermektedir. Ancak mide ağrıları sindirimle ilgili olduğu için daha bir zor geçmektedir. Bunun bilincinde olarak yiyecekler yenmeli ve uygun miktarda uygun şartlarda tüketilmelidir.


Her Nimet Bizim İçinHer Nimet Bizim İçin

Related news

 • 2019 modası şifon gömlekler
 • Tost ve Waffle Tutkunlarına Kolaylık
 • Lavaştan Lahmacun Tarifi
 • Etiket: tırnak yeme alışkanlığı
 • 1 hafta da 4 kilo verdiren karanfil çayı tarifi

 • Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin

  Her Nimet Bizim İçin