Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğrafHendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf

24.05.2019

Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 28

Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf

İşlemde çoklu kepçe ekskavatörler kullanılırkaya çıkarmaya yönelik minerallerin çıkarılması (çakıl, kil, vb.). Aynı zamanda demiryollarının ve kanalların eğimlerini profillemek için, ayrıca gevşek materyalleri ve atık kaya yığını aşırı yüklemek için kullanılırlar. Bu teknik, büyük taşlar (inklüzyonlar) içermeyen 4. kategoriye kadar toprakları işleyebilir. Kapanımların çapı kepçenin genişliğinin beşte birini geçmiyorsa çok kepçe ekskavatör sorunsuz çalışır.

Çok kepçe ekskavatör

Dikkat çeken nokta şu ki yüz yüzeBöyle bir tekniğin kullanımı pürüzsüz ve elle temizleme gerekmemektedir. Bu makalede, bir kepçe ekskavatörünün ne hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Işin özgünlüğü

Kural olarak, çok kepçe ekskavatörleriaynı yerde yoğun bir iş hacminin yoğunlaştığı yerlerde. Bunun nedeni basit - teknolojinin büyük boyutları. Küçük görevler uğruna yerden yere taşımak pahalı ve uzun sürdürecektir, bu da önerilemez demektir. Düzenli hareketi içeren küçük işler için pnömatik veya yol ekskavatörlerinin küçük modelleri bulunur.

Çok kepçe makinelerinin çeşitleri

Teknik, aşağıdaki özelliklere göre sınıflandırılmıştır:

 • Çalışma sırasında hareket yönünde. Uzunlamasına, çapraz kazma veya döner modellerin ekskavatörleri olabilir.
 • Çalışma ekipmanının şekli (tasarımı). Zincirli ekskavatörler ve tekerlekli kepçe var.
 • Yüze ekipman tedarik etme yöntemi ile. Kayayı kesmek dikey olarak radyal, yatay olarak radyal veya dikey olarak paraleldir.

Çok kepçe zincirli ekskavatör

Bu işaretlerden hareketle, ekskavatörlerin çeşitli tiplerde olduğu sonucuna varılabilir. Bunların her birini ayrı ayrı ele alalım.

Çapraz kazma makineleri

Bu, çok kepçeli bir zincirli ekskavatördür;tırtıllı veya raylı ray üzerinde olabilir. Paralel veya radyal kesim ile çalışır. Zincir yönlü olabilir (minerallerin ekstraksiyonu için homojen topraklarda veya büyük kanalların ve çöküntülerin planlanmasında kullanılır) veya serbest sarkma (kapanımlı topraklarda kullanılır) olabilir. Ayrıca, çalışma koşullarına bağlı olarak değişebilen paletli rayların mesafesi bulunan ekskavatörler de vardır. Drenaj ve sulama kanallarının kanallarının kazılması ve temizlenmesi için kullanılırlar.

Boyuna kazma tekniği

Bu bir kepçe kovası ekskavatörü. Tırtıl, tekerlekli tırtıl, pnömatik tekerlek veya otomobil üzerinde olur. Buna karşılık, uzunlamasına kazma modelleri, halka zinciri ile çalışanlara ve çalışan gövdesi kova tekerleği olanlara (rotor) ayrılır. Birincisi 1.1 m'den daha geniş olmayan bir genişliğe ve 3.5 m derinliğe sahip siperleri kazmak için kullanılır, ikincisi daha derin çukurlar kazabilir - 1.6-1.8 m.

Çok kepçeli ekskavatör EM-281

Döner tam rotasyon

Genellikle bu tür bir tarayıcıya sahiptir. Ama bazen bir demiryolu var. Cihaz bir kova tekerleği ve bir elektrikli sürücü ile donatılmıştır. Kayayı yatay ve düşey düzlemlerde radyal olarak kesebilir. Ara tabaka formunda bulunan mineralleri çıkarmak için kullanılır. Bunlar refrakter killer ve diğer malzemeler olabilir. Kepçe ekskavatörü (döner) ayrıca büyük inşaat ve aşırı yük işleri için kullanılır.

Çok kepçeli makinelerin avantajları

Tek kepçeli ekskavatörlere sahip olmasına rağmençok daha yaygın, çok kepçenin piyasadaki konumlarını korumasına izin veren bir dizi inkar edilemez avantajı vardır. Bu özellikleri analiz edelim:

 • Cinsin kazılarında sürekli çalışma. Bu arada, bir kova aparatında, doğrudan toprak alımı periyodu toplam çalışma süresinin en fazla% 30'udur.
 • Aynı kapasiteye sahip çok kepçeli ve tek kepçeli bir modeli karşılaştırırsak, tek kepçeli bir makinenin daha ağır ve hantal olduğu görülebilir.
 • Kepçe ekskavatörü, kazı için 1 metreküp kayayı aynı kapasitedeki aparattan çok daha az enerji harcar, ancak bir kova ile harcar.

Döner kepçeli ekskavatör

 • Bir inşaat kariyerinde çalışan çok kepçeli bir tertibat, çıkarılan malzemenin kayaçlarının her ikisinin eşit şekilde karıştırılması ve bunların sınıflandırılması imkanını sağlar.
 • Geliştirme toprak, kova ekskavatöreğrileri işler. Sonuç olarak, girinti neredeyse mükemmel bir kesit profili alır. Tek kepçeli makine, çıkıntılar tarafından bir çentik geliştirir ve her birinde yaprak kıtlığı bırakır.

Teknolojinin dezavantajları

Bununla birlikte, tek bir kova ekskavatörünün açıkça kazanacağı parametreler vardır. Belki de onlardan dolayı hala pazarda lider konumdadır. Kova ekskavatörün böyle zayıflıkları var:

 • Bu makine olabilir gerçek bir gurme4. dereceden daha yüksek olmayan veya 3. dereceye kadar küçük kapanımlarla sadece homojen bir toprak geliştirin. Tek bir kova ekskavatörü, kaya dahil herhangi bir sınıf ve toprak tipi ile sorunsuzca çalışabilir.
 • Tek bir kovaya sahip bir araba, hava koşullarına karşı çok titiz değildir, bu da çoklu kova versiyonu için söylenemez.

Açıklık sağlamak için, çifti bir çoklu kova ekskavatörü örneği ile analiz edelim.

EM-251

Bu, aşağıdakilerden oluşan yerel bir cihazdır:

 • Çalışan ve güç teçhizatı, yanı sıra yan ya da taşıma gövdesine toprak dökmek için tasarlanmış bant konveyörün dönebilir olmayan çerçevesine monte edilen mekanizmalar.
 • İş donanımları (kovalarla zincirler) çerçeve boomuna monte edilmiştir.

Koşu ekipmanı olarakçok yönlü tırtıl. İçten yanmalı motor, sürüş dişlilerinin dönüşünü bir zincir tahrik ile aktarır. Tırtıllar, ana şasiye yarı eksenler ve dengeleme aygıtı vasıtasıyla bağlanan karelere sahiptir. Ana çerçevenin tırtılçayı üç noktaya dayandığı anlaşılmaktadır. Bu, iyi bir ekskavatör çıktısı elde etmeyi mümkün kılar.

Ekskavatör trençkot

Kova zinciri ve ekskavatörün kendisi hareket ettiğinde,dikey bir siper oluşur. Kovalar tarafından hazne yoluyla alınan toprak, çöp konveyörüne düşer. O sırayla, bir kenara atar.

Çok kepçeli çukur zincir ekskavatörleriModel EM-251, bomun çerçeveye göre konumunu değiştirebilir. Kılavuzlar boyunca geriye doğru yuvarlanır, bu da nüfuz etme derecesini ve dolayısıyla siperin derinliğini değiştirmenize izin verir. Üniteyi taşırken bom yukarı konumdadır. Makine, operatör kabininin sağında, vites kolunun yanında bulunan özel bir konsol ile kontrol edilir. Bu, sürücünün eş zamanlı olarak aparatın hareketini ve kazma mekanizmalarının çalışmasını takip etmesini sağlar.

EM-182

Bir tane daha ekskavatör çoklu kepçe analiz edeceğiz. Em-281 - bazen yanlışlıkla bu modeli çağırdı. Oluşur:

 • Tek kenarlı tekerlekler ile seyahat arabaları. Bu, tabii ki, iletimi ile motor hazne turasny mili çiftlik karşı ağırlık, bir kabin, kepçenin bir üst çerçeve bölümü destekleyen sökülebilir çerçeveyi ayarlanır ve.
 • Kova çerçevesinin alt kısmı, kovalar içeren bir zincir taşıyan iki planlama bağlantısına sahiptir.
 • Kanal sistemini destekleyen ve süspansiyonu engelleyen perdeler.
 • Elektrikli ekipman ve aydınlatma cihazları.

Çoklu kova ekskavatörü: fotoğraf

Ekskavatör kontrol edilirOperatör kabininde bulunan üç kol ile. Birincisi, kova zincirinin dahil edilmesinden sorumludur. İkinci - arabası seyri için. Ve üçüncü - ok kaldırmak ve indirmek için. İkincisi, sonsuz mil üzerinde bulunan fren tarafından yerinde tutulur. Elektrik motoru, gergi kasnağının çevresinin yanı sıra gerginliği gerdirme tertibatının pozisyonu ile belirlenir, V kayışları boyunca hareket iletir. Ana şaft, zincir aktarımından türbine dönüşü iletir. Kepçeler ile kesilen zemin, sığınağa transfer edilir ve daha sonra varış noktasına götüren el arabasına girer.

Kaldırma vincine, çok kepçeye teşekkürlerFotoğrafı yukarıda verilen ekskavatör, hem üst hem de alt paralel kepçeleme için kullanılabilir; bu sırada, kepçe çerçevesinin her iki ucu eşzamanlı olarak yükseltilir ve alçaltılır. Böylece, kova çerçevesi kendisine paralel hareket eder. Kovalar aynı zamanda yüzün herhangi bir yüksekliğinde aynı kalınlıkta bir tabakayı kaldırır. Çerçevenin sadece bir ucunun hareketini içeren bir fan kesimini gerçekleştirmek için, uygun şekilde indirilir.

Sonuç

Bugün ne olduğunu öğrendikkova ekskavatörleri ve neden odnokovshovye kadar yaygın değiller. Toprak tipi tarafından uygulanan makinelerin performansının sınırlandırılmasının çok farklı ve farklı tipte ekskavatörler için farklı olduğuna dikkat çekmek gerekir. Çok kepçeli makinelerin sürekli iyileştirilmesi ve yeni tasarım çözümlerinin getirilmesi, tüm eksikliklerin ortadan kalkacağına inanmamızı sağlıyor.

Çok kepçeli çukur zincir ekskavatörleri

Bu arada, sürekli ekskavatörler şartlı olarak kepçeler yerine freze kesicileri veya kazıyıcıların çalışma organı olduğu gerçeğine rağmen sürekli hafriyat makineleri de içerir.

Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğrafHendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf

Related news

 • Üzüm Kardinal: cazip özellikler
 • Lyft
 • VC de duvarın temizliği ne kadar çabuk ve mümkün mü
 • Çocukların Yeteneklerini Keşfedin
 • Tüketiciler, fahiş fiyat uygulayanların ürünlerini almayarak tepki göstermeli

 • Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 13

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf


  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 15

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 58

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 99

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 14

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 96

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 70

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 10

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 78

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 45

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 43

  Hendek kazma ekskavatör: açıklamalar, uygulama, fotoğraf 30