HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 2019

HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 2019

HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 65 04.03.2019, 09:17

HDP'den Abdulkadir Selvi'nin 'Kandil' yazısına yanıt

17:16 17.09.2019URL'yi kısaltın

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin yerel seçimlerle ilgili, "HDP'nin adaylarının Kandil tarafından belirlenmesine izin verilmeyecek. Eğer Kandil belirlerse önlem alınacak" yazısında yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasına yanıt verdi: "Konuyu demokratik platformların dışına çıkarma çabası."

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Terör örgütüyle birlikte aday olmaya yeltenenler kusura bakmasınlar, bizden demokratik bir yaklaşım bekleyemezler" açıklamasına yer verdi.

Abdülkadir Selvi
© Fotoğraf : YouTube
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de "Kayyumla yönetilen belediyelerin milletimizin iradesi doğrultusunda, yeni sistemin yapısına uygun olacak şekilde tezahürü, teşkili ve tahkimi sağlanmalı" dediğini hatırlatan Selvi, şöyle devam etti: "Bu ne anlama geliyor? Soruşturdum. HDP'nin adaylarının Kandil tarafından belirlenmesine izin verilmeyecek. Eğer Kandil belirlerse önlem alınacak. Ancak HDP kendi iradesiyle aday çıkarırsa onunla siyaseten mücadele edilecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP ile ilgili açıklamalarını değerlendiren HDP'li Bilgen, "HDP'yi kriminalize ederek seçimlerde toplumun beklentisi yönünde işbirliği ve buluşmaların gerçekleşmesini engellemeye çalışıyor" dedi.

Bilgen, Selvi'nin yazısındaki "HDP'nin adaylarının Kandil tarafından belirlenmesine izin verilmeyecek. Eğer Kandil belirlerse önlem alınacak" iddiasına ilişkin ise "Konuyu demokratik platformların dışına çıkarma çabasıdır" yorumunda bulundu.

Cumhuriyet'e konuşan Bilgen'in açıklamaları şöyle:

'SİYASİ PARTİLERİN NOTUNU SİYASİ PARTİLER VERMEZ'

Recep Tayyip Erdoğan
© AA / Erçin Top
"Burada özellikle MHP ile kurduğu ilişki konusunu son derece doğal ve iyi bulduğunu eskiden beri buna taraftar olduğunu beyan eden bir siyasetçinin diğer partiler için de aynı hak ve kategoride ele alınması gerekir. Siyasi partilerin notunu verecek olan diğer siyasi partiler ya da devlet değildir. Toplumdur, halktır. Halk siyasette kimle kimi bir arada görmek istiyorsa ya da kimleri birlikte hareket etmeye teşvik ediyorsa siyasetçi bunun gereğini yapar. AKP kendi tabanındaki MHP rahatsızlığına baksın. Polemik oluşturmak istiyorlarsa önce kendi iç tartışmalarını tüketsin. Yüzde 10 oy alınmış şehirleri altın tepside MHP'ye sunmanın kendi tabanına verilmesi gereken bir hesabı var.

Konuyu demokratik platformların dışına çıkarma çabasıdır. HDP adaylarını kendi kurullarında tartışır. Toplumun beklentileri ne yöndeyse HDP bu çerçevede hareket eder. Bunun ötesindeki polemikler Türkiye siyasetine fayda sağlamaz. Türkiye bir süredir Rusya, Amerika gibi eski, yeni müttefikleri tarafından Suriye'deki politikasıyla terörle ilişkili olmakla suçlanıyor. Türkiye'ye yönelik propagandayı Türkiye'yi yönetenlerin dönüp Türkiye içindeki siyasi partilere yönlendirmesi yaşadığımız sürecin ironik yansımasıdır."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AK Parti İl başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer biz doğru adaylarla milletimizin karşısına çıkarsak muhalefetin işlerinin zor olduğunu düşünüyorum. Terör örgütüyle birlikte aday olmaya yeltenenler bizden demokratik bir yaklaşım bekleyemezler. Zira biz bunun bedelini ağır ödedik. Bu milletin alın terini bu belediyelere al bunu vatandaşımıza harca derken verdiklerimizi dağa gönderenlere bu defa aynı imkanı sağlayamayız. Biz kayyumlarla orada ne gibi hizmetler yaptık her şey ortada" ifadelerini kullanmıştı.

HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 2019

HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 2019

Related news

 • Çocukluğunuzu Yad Etmeye Ne Dersiniz Meybuz vs Dondurma Nasıl Yapılır
 • Fasching Şenliği Başlıyor
 • Doğal güzelliğiyle büyüleyen Çeçenistan dağları
 • Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi
 • Pudra Şekerli Kurabiye Videosu

 • HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 96

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt


  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 1

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 40

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 86

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 42

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 95

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 77

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 2

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 58

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 39

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 83

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 100

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 58

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 12

  HDPden Abdulkadir Selvinin Kandil yazısına yanıt 19