Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

Zamanımızda, berap yasal bir başkanBirçok silah ve dünyanın farklı ülkelerinde askeri birlikler için bir elbise, ama her zaman böyle değildi. Bu giyim tarzının kitlesel olarak yaygınlaştırılması ancak 20. yüzyılın ikinci yarısında başlamıştı. Tekdüzeli bir kuaför olarak berenin olgusu bu makalede ele alınacaktır.

Bere kökeni

Başlangıçta, ulusal bir unsurdu.İngiltere ve Batı Avrupa'da yaşayan Kelt halklarının kostümü. Görünüşe göre incelik ve rahatlık nedeniyle bu başlık, mahallede yaşayan insanlar tarafından da benimsenmişti. Böylece Ortaçağda beret popülerlik kazandı. Özellikle bu başlık, İtalya ve Almanya'nın parçalanmış ülkelerindeydi. Bornozlar, başörtüleri altın ipliklerle işlenmiş ve kıymetli taşlarla süslü asil kökenli sivillere ve sıradan insanlara giyildi. Bere şekli o zamanların moda trendlerine bağlı olarak sürekli değişiyordu. Ortaçağ ordusunun başlığı daha rustikti. Onun tarzı herkes için aynıydı ve en üst düzey komutan bile onu altın iplerle dikmedi. Beret, aynı zamanda, örneğin Fransa'daki balıkçılar ve dünyanın dört bir yanındaki ressamlar gibi bazı mesleklerin vazgeçilmez bir özelliğiydi. Sanatçılar bugün bile bu şapkayı tercih ediyor.

iki alır

Berezilerin ortaçağ giymiş olmalarına rağmenaskeri, resmi olarak 20. yüzyılın başlarına tarihlenen yetkili bir başörtüsü olarak kullanılmaya başlandı. Gerçek şu ki, 18. yüzyılda halihazırdaki ortaçağ ordusunun bavulları yerine kıvılcımlar kondu ve aynı zamanda, bugün var olan anlamda bir askeri tüzük ortaya çıktı. Bu nedenle ortaçağ askerlerinin başlığının askeri üniformanın bir parçası olmadığı, o zaman sivil bir aksesuar olduğu düşünülüyordu, o tarihte hiçbir resmi asker biçimi kurulmadı.

En eski askeri bereler

Dünyadaki ilk askeri erkekler bereler giyiyordu.Kelt halkları. Bu yüzden, take, İngiliz İmparatorluğu'nun düzenli ordusunda bulunan İskoç Highlander üniformasıydı. Ayrıca böyle bir başlığın Baskça, kuzey İspanya'da yaşayan insanlar ve güney Fransa tarafından giyildiği biliniyor. Muhtemelen, Romalıların gelişinden önce modern Fransa topraklarında yaşayan Kelt halkı olan Galya'dan bereler ödünç alırlar.

Dünyanın silahlı kuvvetlerini ele geçiriyor

Yirminci yüzyılın başlarında askeri teknolojiönemli gelişmeler kaydetti, özellikle ilk tanklar icat edildi. O sırada, Avrupalı ​​güçlerin hizmetçilerinin büyük bir çoğunluğu kapakları kullanıyordu. Rüzgardan iyi korunmuşlar ve siperlikleri güneşten geliyor. Fakat kapaktaki yakın dövüş araçlarında hiçbir anlamı yoktu, aksine, tankerin görevleri yerine getirmesini engellemişti. İlk dezavantaj İngiliz İmparatorluğu'nun savaşı kutlanmaktadır ve bu Albion ilk tank birlikleri sürer yetkilendirilmiştir olduğunu. 2. Dünya Savaşı sonuna kadar 20. yüzyılın başından bu yana, İngiliz İmparatorluğu'nun ordusu güçlü ve dünyanın en zorlu, çok Onu örnek çıkarmak biriydi. Belki de bu yüzden ordu, diğer devletlerin ordularında oldukça hızlı bir şekilde popülerlik kazanmaktadır. Dünya Savaşı rahat başlık sevdim ve yakın zamanda bir kap içinde skydiving olarak Askerleri indirmeye göründü sonra basitçe mümkün değildir.

bordo iki alır

Günümüzde, askeri giyimler tüm dünyada giyilmekte vesadece tank ve amfibi güçlerde değil. İsrail ordusu en bereketleri sever. Tsakhal'da, sadece başka bir üniforma headdress değil. Her ordu türü belli bir renkteki bere giyer. Headdressin rengi de bazı birimlerde.

Bere takan sosyal faktör

Ordunun kolları arasında birresmi olmayan bir hiyerarşi. Örneğin, filo, amfibi güçler ve özel kuvvetler de her zaman silahlı kuvvetlerin elitleri olarak görülüyordu. Onların hizmet en acı verici olarak kabul edilir ve tüm silahlı kuvvetlerin önemi muazzamdır. Her zaman, askeri elit, diğer silahların arasından sıyrılmak için her yolu denedi. İkinci Dünya Savaşı sırasında tank güçleri elit kabul edildi, çünkü birçok açıdan savaşın sonucu onlara bağlıydı. Örneğin, ünlü Kursk Savaşı'nın başarısı, temel olarak tank birlikleri sayesinde başarıldı. Bu nedenle, ilk önce İngiliz tankçıları tarafından bağışlanan bere, askeri elitin ayırt edici başlığı olarak yerleştirildi. Daha sonra, paraşütçülerin yanı sıra özel kuvvetler tarafından benimsenmiştir.

SSCB'yi ele geçiriyor

Günümüzde, artık bir özellik değilAskeri elit, çünkü farklı kollarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda, elit başlık hala diğer hizmetkarların berelilerinden, bu hakkın sadece elit birimler için olduğu zamandan beri hayatta kalan yamalar ile farklıdır.

Sovyet Ordusunda Bere

Sovyet Ordusu, diğer devletlerin ordularından daha sonra berelleri kullanmaya başladı. İlk böyle tek tip başörtüsü 1941'de tüm silahların kadın yaz askeri üniformasının bir unsuru olarak ortaya çıktı.

1963'te denizcilik için bereliler tanıtıldıTarla üniforması olarak piyade. Karar, siyasi temellerin gerektirdiği gibi askeri-taktik gereklilikten kaynaklanmadı. Sovyet paraşütçüler bere giriş, amacı SSCB dost devletlerin topraklarında keşif ve sabotaj operasyonları yürütmek için bir benzer Headdress, içinde donatılmış NATO özel kuvvetlerin oluşturulması, mantıklı bir cevap oldu. Daha sonra bereliler tanıtıldı ve paraşütçüler için. Yeni elbise ve Kaliningrad öğrenci formu ile deneme, sınır birlikleri için girmeye çalıştı, ancak Sovyet sınır muhafızları şeklinde, o anlayamadım.

nasıl yenilir bir dvb alır

Sovyet askeri berinin tarzı aynıydı.Silahlı kuvvetlerin tüm kolları, ön kısmı oldukça yükseldi, giysinin altında bir deri yerine koyuldu ve havalandırma için delikler yanlarında kaldı.

Sadece 1989'da SSCB'nin varlığının sonunda, SSCB İçişleri Bakanlığı'nın safları dahil olmak üzere tüm özel kuvvetler tarafından giyilen bülbülün nihai formu ortaya çıktı.

Sovyet Ordusunun Havadan Birliklerini Aldı

Sovyetler Birliği'nin hava kuvvetleri vardı.Sadece 1967'de rahat ve pratik bir bere verildi. Beret Airborne USSR, diğer paraşütçü kıyafetleriyle birlikte sanatçı Zhuk tarafından tasarlandı. Daha sonra Albay-General Margelov tarafından havadaki birliklerin geçit töreni üniformasının başı olarak onaylandı. Onaylanan bere, diğer devletlerin ordularındaki amfibi silahlarda olduğu gibi, renkte de kıpkırmızıydı. Bereler hem subayları hem de askerleri giydi. Memurun modelinde, hava kuvvetlerinin bir payandası önden dikildi ve askerin üzerinde kulakları olan kırmızı bir yıldız vardı. 1968'de renk maviye dönüştü. SSCB Hava Kuvvetleri Beretinin bu rengi, Rusya'nın mevcut havadaki birliklerinde korunmuştur.

kesintisiz bere hava indirme

Sovyet Hava Kuvvetleri'nin başlığının evrimi

SSCB Hava Kaynaklı Askerleri sırasında bir dizi değişiklik yapıldı.Sovyet birliklerinin tekdüze bir başı olarak ortaya çıkması. Başlangıçta kıpkırmızı oldu. Başka bir şekilde, Hava Kuvvetleri'nin havadaki rıhtımı olarak da adlandırılır. Bir paraşütçü şeklini daha modern ve rahat bir görünüm vermek için yaratıldı. Onun tarafında mavi bir bayrak ya da aynı zamanda bir köşe adı da vardı. Ancak, 1968'de yerini mavi, kesintisiz, havadar bir bere bıraktı, çünkü en yüksek askeri liderliğe göre, göksel renk paraşütçülere daha uygundu. Askerlerin berelerinde kulakları olan yıldız, oval bir çelenk içinde bir yıldızla değiştirildi.

Yeni ürünün özelliği de yoktuaçıkça düzenlenmiş köşe. Bayrak bu ismi aldı, çünkü dikdörtgen bir üçgene benziyordu. Yeni havadaki bere beretinin açısı mutlaka kırmızıydı, fakat boyutu herhangi bir boyutta olabilirdi.

Sadece 4 Mart 1989'da köşenin büyüklüğü sıkı bir şekilde düzenlenmiştir.

Modern Rusya'ya inen bereliler

Rusya Federasyonu şapkayı koruduSovyet neredeyse orijinal halindeydi. Rusya'nın havasını aynı maviye alır. Önünde, Sovyet modelinde olduğu gibi, kulakların ovalinde kırmızı bir yıldız var. Havadaki bere köşesi sol tarafta dikilir. St. George Ribbon'un geliştirildiği bir Rus üç renkli. Sağdaki ön planda, Hava Kuvvetleri'nin kolları olan altın bir paraşüt var.

Ukrayna'nın askeri saldırıyı ele geçirdi

Rusya gibi Ukrayna, mavi rengi miras aldışapka. Önde gelen hava Ukrayna'nın altın kulakları ile çerçeveli mavi oval bir sarı trident vardır alır. Sağda kırmızı renk köşesi, sol altta ise Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin amblemi var. Kulakların altın taban paraşütü, üssünde Ukrayna'nın arması. Diğer yönlerden, bere Sovyet modeline karşılık gelir.

Ukrayna'nın yarısını alır

Havadaki kuvvetler için mavi bere değeri

Rus birliklerinin ve bazı ülkelerin bağlılığıCIS, bu tür bir giyinme kıyafeti gölgesi kazara değil. Mavi Beret Airborne, bu tür birliklerin sembollerinden biridir. Askeri inişe geçen her çaylak ya da öğretmen, pratikte bu onurlu şapkayı takmaya layık olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bekleyen genç test-akıncıları arasında yürüyüşler, silahların sökülmesi ve toplanması ve elbette paraşütle atlama yorucu olacak. Ancak, genç bir savaşçının ustalaşması gereken istisnai yeteneklerden biri, bir beyi dövme yeteneğidir. Bu, paraşütçünün başının özelliklerine göre şekillendirmeniz gerektiği anlamına gelir; bunun sonucu olarak, tüzüğün gerektirdiği şekilde oturması gerekir. Havalanmanın nasıl yapılacağı birçok yol var. Bazı paraşütçüler sadece bir su havzasında ıslanır ve bazı ustalar benzin ve diğer yakıtlar ve yağlayıcılarla denemeler yaparlar.

Pratikte, havadaki birliklerin nasıl dövüldüğünü teorik olarak bilenlerin, herkesin onu yönetmediğini. Bu nedenle, bu görev bir yürüyüş ve diğer askeri yeteneklerle birlikte bir test olarak kabul edilir.

bere köşesi

Askeri kültürde mavi bereli

VDV - sadece ordu ve meslek değil, aynı zamandabütün kültür. Bu kültürün ana tezahürü elbette şarkıdır. Paraşütçüler kaba insanlar olsa da, onlar hakkında şarkılar genellikle çok liriktir. Ama, örneğin, "VDV" şarkısının ("The Blue Berets") (bunu yapan grup) sözleri bize, kararlı ve yetenekli savaşçıları gösterir. Askerler arasındaki dostane ilişkilerin önemini vurgulamaktadır. Rus paraşütçülerinin bir başka popüler şarkısı Sineva'dır. Paraşütlere inen iniş kuvvetinin gözlerinden gökyüzünü şiirsel olarak tanımlar.

Ve tüm şarkıların leitmotifi hala havadaki birliklerin ana sembolü olan mavi bereler.Related news

 • Burcunuza Göre Kışkırtıcı Balayı Rehberi
 • KIZ ERKEK BEBEK BOT PATİK YAPIMI
 • Lale - bahçe çiçekleri için Sibiryada ekim ve bakım
 • Hızlı saç büyümesi anlamına mı geliyor - efsane mi yoksa gerçek mi
 • Barbie Bebekli Pastalar

 • Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri


  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri

  Havadan birlik götürür. SSCB Beret Havadan Kuvvetleri