Gut Hastalığı 2019

Gut Hastalığı 2019 Gut Hastalığı

Gut Hastalığı

Gut genellikle eklemlerde rastlanan kırmızılıklar şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. En sık rastlanan bölge ise ayak başparmağındaki eklem kemiğidir.  Vücutta ürik asidin artması ve bunun eklemlerde birikmesi sonucu bu bölgelerde iltihap oluşur ve bu sorun gut hastalığı olarak adlandırılır.
Gut hastalığı her insanı etkileyebilir.  Erkeklerde daha sık rastlanan bu hastalık kadınlarda özellikle menopoz sonrasındaki dönemde kendini gösterir.
Gut hastalığı hiçbir belirti vermeksizin aniden ortaya çıkabilir. Ayak başparmağında bir anda başlayan yanma hissi ve aniden görülen kırmızılık ve şişlik gutun habercisi olabilir. Ancak gut  oluşumunu önlemek için bazı yollar da mevcuttur.
Gut Hastalığı

Gut Hastalığının Belirtileri:

Gut çoğunlukla aniden başlar ve genellikle gece yarısı oluşur. Belirtileri şunlardır:
Yoğun Eklem Ağrısı: Gut çoğunlukla ayak başparmağını etkiler. Ancak zaman zaman ayak bilekleri, dizler, eller ve bileklerde de bu hastalığa rastlamak mümkündür.  Hastalık başladıktan yaklaşık 12 saat sonra  bu bölgelerde şiddetli ağrı oluşur.
Devam Eden Ağrılar:Bazı hastalarda ağrı kısa süre içinde yok olurken kimi hastalar günlerce ve hatta haftalarca acı çekebilir. Acının şiddeti artabilir ve zaman içerisinde eklem bölgelerine yayılabilir.
İltihap ve Kızarıklıklar:Etkilenen eklem bölgelerinde şişlik,  kızarıklık ve sıcaklık görülür ayrıca iltihaplanmalar oluşur.
Hareketlerde Azalma:Gut ilerledikçe eklem bölgelerinde hareket giderek güçleşir. Ağrılar beraberinde kısıtlı hareket kabiliyetine sebep olur.
Hastalığın Nedeni:

Hastalığa vücutta bulunan ürik asit miktarının artması neden olur. Ürik asit üretiminin artmış olması ve ya gerektiği gibi böbreklerden atılmaması sonucunda gut hastalığı oluşur.
- Böbrek iltihabı olanlarda ya da kullanılan bazı ilaçlar dolayısıyla ürik asit miktarı çoğalır.
- Şeker hastalarında ve tansiyon hastalarında da sık rastlanan bir hastalıktır.
- Fazla kilolar gut hastalığını tetikler.
- Gut erkeklerde daha sık görülür ve yaş ilerledikçe yakalanma ihtimali artar.
Kalıtsal faktörler de bu hastalığın oluşumunda etkilidir.
Risk Faktörleri:

● Diyet: Yeme alışkanlıkları gut oluşumunda etkilidir.  Sürekli et ve deniz ürünleri tüketen bireylerde daha sık rastlanır.  Tatlandırıcılar,  früktoz bulunan yiyeceklerde ürik asit miktarı fazladır.  Alkol tüketimi özellikle bira gut hastalığına neden olabilir.
● Obezite: Kilolu kişilerde vücut daha fazla ürik asit üretir ve böbrek ürik asidi sindirmekte güçlük çeker bu durum gut riskini artırır.
● Tıbbi Durumlar: Bazı hastalıklar vücudun gut hastalığına  yakalanmasına ortam hazırlar.  Yüksek kan basıncı,  diyabet, metabolik sendrom, kalp ve böbrek hastalıkları gut riskini artırır.
● Alınan İlaçlar: Farklı hastalıklar için alınan ilaçlar vücutta ürik asidin artmasına neden olur. Yüksek doz aspirin, sindirim sistemi için verilen ilaçlar da guta neden olabilir.
● Yaş ve Cinsiyet: Gut hastalığı erkeklerde daha sık rastlanan bir hastalıktır ve yaş ilerledikçe yakalanma riski artar. Kadınlarda sık görülmemesine karşın menopozdan sonra oluşma riski artar. Genellikle 30_50 yaş arası daha sık görülür.
Tedavi Yöntemleri:

Gut hastalığına yakalandıktan sonra yaklaşık 1 ay kadar yatak istirahati verilir. Çünkü hareket etmek zorlaşmıştır. Hastalığı tamamen sona erdirecek ilaçlar bulunmamaktadır. Ancak ağrıyı hafifletmek için ilaç ve iğne uygulanabilir. Ayrıca günde yarim saat ağrılı bölgeye buz masajı ağrıyı hafifletmekte etkilidir. Yapılan tedavilerin amacı vücuttaki ürik asit miktarını düzenlemektir.
Gut Hastalığı 2019

Gut Hastalığı 2019

Related news

 • Pet Bardaktan Horoz Yapımı
 • Göz Çevresindeki Koyu Halkaları Yok Etmek İçin Zerdeçal Sürün
 • Arı Sokmasına Ne İyi Gelir: Arı Sokmasına Bitkisel Çözüm
 • Rutubet kokusu nasıl geçer
 • Yoğurt Diyeti Zayıflatırmı

 • Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı

  Gut Hastalığı