Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 2019

Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 2019

Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 52 11.02.2019, 07:28

Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin

Gebelikte uygulanacak tarama testleriyle, bebeğinizin olası sağlık sorunlarını doğum öncesinde öğrenmeniz mümkün.

Her yaş grubundan annenin yaptırması gereken gebelik tarama testleri, bebeğinizin olası sağlık sorunlarını öğrenip, önceden önlem almanız mümkün kılar. Özellikle risk grubunda bulunan annelerin yaptırmak zorunda olduğu bu testlerin hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

Gebelik döneminde yapılacak bu tarama testleri ile, Down sendromu, trizomi 13-18 ve diğer kromozom anormallikleri saptanır. Bebeğin tüm vücut sistemlerine yönelik bir inceleme yapıldığı için, organlarında oluşabilecek problemler de ortaya çıkar.

Gebelik

Gebelikte yapılan tarama testlerinden birincil olanlar şunlardır:

 1. Kromozom anormalliklerini tespit etmek amacıyla yapılan testler
 2. Genel olarak tüm gebelere yapılan tarama testleri.

Eğer, ilk testler pozitif çıkarsa, amniosentez testi uygulanır. Amniosentez, bebeğin içinde bulunduğu rahim sıvısından bir miktar alınması ve bebeğin genetik yapısının saptanması işlemidir. 5-6 dakika süren bu işlemin güvenilirlik oranı %99,8 olarak saptanmıştır. Amniosentezde düşük oranı ise %1’dir. Ailede daha önce down sendromu geçmişi varsa, ikili ya da üçlü testlerde pozitif yönde bir sonuç alınmışsa, yapılan ultrason taramasında bebekte bir sorun olduğu belirlenmişse amniosentez yapılabilir.

Son dönemde aminosenteze alternatif olarak sunulan harmony testiyle de bebeğin hücrelerindeki gen yapısına bakılabiliyor. Anneden alınan kan örneğiyle uygulanabilen bu test yönteminin sonuçlarına henüz Türkiye’de bakılamıyor. Alınan kan örneği, yurtdışındaki laboratuarlara gönderilerek gelen sonuç ailelerle paylaşılıyor. Testin güvenilirlik oranı %99 olarak saptanmış olsa da, bazı durumlarda bebeğin hücrelerinin anne kanına karışmamış olması sebebiyle test sonucu alınamayabiliyor.

Tarama testlerinin gebeliğin erken dönemlerinde yapılması, problemlerin erken teşhisinde ve probleme yönelik hangi yolun izleneceğinin saptanmasında büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar, gebelik döneminin 11. ayından itibaren her annenin tarama testlerini yaptırmasını öneriyor.

Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 2019

Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 2019

Related news

 • İnek Sütü Nasıl Kaynatılır
 • Kız kulesi hakkında bilgi
 • Değişik Kıbrıs Köftesi Tarifi

 • Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 47

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin


  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 7

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 3

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 35

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 74

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 2

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 75

  Gebelikte Tarama Testlerine Önem Verin 27