Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedirEpiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir


Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 5 19.01.2019, 09:00

"Epiphany Evening'de bir kez ...": Balo "Svetlana" nın anlamı nedir?

Rusyanın en ünlü eserlerinden biriromantizm ballad "Svetlana" dır. Zhukovski, Alman şairi Gottfried August Burger'in eserini ele aldı, Rus rengini verdi ve orjinalinin trajik sonunu mutlu sonlarla değiştirdi. Batı romantikleri arasında gelinliği önleyen ölü bir damat hakkında ürkütücü bir arsa, Svetlana'da korkunç bir rüyaya dönüşüyor.

Yazarın neden başka birinin balladını yeniden yazması gerekiyordu? Neden sadece çeviri yapmak için yeterli değildi? Zhukovsky neden sonunu değiştirdi? Bu soruları cevaplarken, "Svetlana" balladının anlamını anlayacağız.

ballad svetlana zhukovsky

Almancadan Rusçaya çeviri

Şaşırtıcı bir şekilde, Alman-romantikÇalışmanın renkli bir Rus şarkısı "Svetlana" olduğu ortaya çıktı. Zhukovski bu balladını çoktan çevirmişti ve kahramanı Lyudmila olarak adlandırılıyordu. Anlamı ve içeriğiyle, aynı mistik ve ürkütücü olan Burger'ın "Lenore" e çok daha yakındır. Okuyucular için bir başarıydı, ancak yazar hikaye üzerinde çalışmaya, değişmeye ve ona eklemeye devam etti.

"Svetlana" balladının içeriği iyi bir şey hatırlatıyorRus masalsı, her şeyin kötülüğün iyiliği zaferiyle bittiği yer. Yazar okuyucuların korku ve dehşet yakalar, ama sonunda hepsi sadece bir rüya, gerçek olmayan bir kabus olarak çıkıyor. Belki de şairin, komployu yeniden işleyişine itmesiydi. Mutlu bir son ve mutluluk arzuları kahramanın nezaketi ve ışığı yayar, dünya bu Zhukovski'yi görür.

"Svetlana" balladının anlamı nedir?

Bu soruyu kısaca cevaplamak gerekirse, o zaman ölüm ve karanlığa karşı sevgi ve inancın zaferinin anlamı.

Zhukovsky iyi inandı. Onun kahramanı saf bir ruhtur, "melek-yorgan" a atıfta bulunur, içtenlikle kurtuluşa inanır ve ona beyaz bir güvercin şeklinde gelir. Bu nedenle yazar bize, şeytani günahların günahsız bir ruhu yok edemeyeceği inancıyla aktarır.ballad svetlana'nın anlamı nedir

"Svetlana" şarkısı: özeti

Eylem, Epiphany akşamında gerçekleşecekfalcı yardımı ile popüler inançlara göre geleceğe bakabilir, kaderi öğrenebilirsiniz. Yazar, falcı türlerini şöyle anlatıyor: kızlar kapıdan bir "terlik" atıyor, bir tavukla tahıl besliyor, servet şarkıları söylüyor ve müstahkem büyüler, geceleri de mumlara bakıyor. Svetlana çok üzücü çünkü uzun bir süre sevgilisinden haber yok, yakında döneceğini hayal ediyor.

Beklentiyle işkence gördü, bakmaya karar verdiayna. Aniden nişanlısı, göklerin evcilleştirildiğini, üfürümün duyulduğunu sevinçle bildirir. Onu evlenmek için çağırıyor. Sürükleme Svetlana bir atlı koyar ve bunun yerine beklenen düğün merhumun cenaze geliyor garip bir tapınağı karlı ova geçer.

Yolculuk, kızak küçük bir kulübenin yanında durduğunda sona erer. Aniden, damat ve atlar kayboldu.ballad hafif

Alışılmadık bir yerde geceleri yalnız kalmak,Svetlana, kendini çaprazlamış, tabutun bulunduğu yere girer. Svetlana'nın sevgilisini tanıdığı ürpertici merhum, ayağa kalkar ve ölü ellerine uzanır. Beyaz bir güvercin kurtarmaya gelir, korkunç bir ölü adamdan mucizevi bir şekilde koruyucuyu korur.

Svetlana evde uyanır. Olan her şey sadece kötü bir rüyadır. Aynı zamanda uzun zamandır beklenen gelin, sağlıklı ve mutlu döner.

Bu "Svetlana" şarkısı. Özet, düğünün kahramanları ile biter.

Bir ismin gizli gücü

Birkaç adının Svetlana ile geldiğini unutmayınVasily Zhukovsky bu ballad için özel olarak. Sıkıca kurulmuş, yaygınlaşmış ve günümüze ulaşmıştır. İçinde bir ışık var, çok kulağa hoş geliyor. Kızın sessiz ve saf ruhunu dolduran parlak bir sevinç, sevgisi ve inancı solmaz ve hiçbir şeyde çözülmez. "Svetlana" balladının anlamı zaten onun adıdır.

Ve gece gün ışığını değiştirir

Ürpertici romantik ballads eylem genelliklegecenin örtüsünün altında gerçekleşir - günün çeşitli zamanların karanlığını kaplayan günün en karanlık ve en gizemli zamanı. Zhukovsky, eylemi günışığı, bir zilin çalması ve bir horozun kükreme ile sonlandırır. Karanlık ve korku sevgili ve uzun zamandır beklenen düğünün geri dönüşünün yerini alır, korkunç bir rüya geride kalır. Ve burada yazar kendisi bize, balladın anlamının ne olduğunu söyler: “Svetlana”, karanlığın ışığının zaferi, ölümün aşkı ve günaha karşı inancın zaferidir.

ballad içeriği hafif

Işıkla dolu çizgiler

Zhukovski'nin şarkısı Alexander Andreevna Protasova'nın (Voeikova) yaratıcı bir armağanıdır; yazarın yazara göre "şiirsel havasına ilham vermiştir".

Eser yazar için ölümcül oldu. Svetlana, edebi topluma Arzamas'tan şair arkadaşlar tarafından çağrıldı. Pensilvanya Vyazemsky Zhukovski'nin olduğunu anılarında yazdığı "Svetlana adı değil, aynı zamanda ruh ibaret değildir." Böylece, onun ideallerini ve özünü işin içine alarak, yazar bize "parlak" bir inanç, dünya görüşü ve tutum getirdi.

Balad birçok kişinin çalışmalarına yansıdıroman Tatiana tarafından "Eugene Onegin" nin kahramanı açıklamasında Svetlana "sessiz ve üzgün" imajını ödünç Puşkin, en dahil Rus yazar ve şairler.

Ve her ne kadar çalışma arsa için temeli alsa daAlman ballad, yerli bir Rus olarak kabul edilebilir, kesinlikle folklor ve halk sanatına yakın Rus rengine sahiptir. Svetlana kendisi bir Rus peri masalı ya da halk şarkısının kahramanına benziyor. Şairin kişisel yazarı inkar edilemez. Batı edebiyatları üzerinde çalışmış olan Rus edebiyatının onları körü körüne kopyalamamasına, ancak Rus okuyucusuna kendi yollarıyla aktarmaya çalışacağına inanıyordu.

Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedirEpiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir

Related news

 • RENKLİ KARELER LİF MODELİ YAPIMI
 • Çalışan Kadınlar İçin Hazırlaması 10 Dakikadan Az Süren Tarifler
 • Zeytinyağlı Enginar Salatası Videosu
 • Çocuklarda ishal olan kanla nasıl tedavi edilir

 • Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 100

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir


  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 100

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 69

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 66

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 74

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 78

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 46

  Epiphany Eveningde bir kez ...: Balo Svetlana nın anlamı nedir 10