El egzaması bitkisel tedavisi 2019

El egzaması bitkisel tedavisi 2019 El egzaması bitkisel tedavisi

egzama

Elde görülen egzama aynı zamanda dermatit olarak da bilinir ve kimyasallardan etkilenme sebebiyle ortaya çıktığı görülen en yaygın deri hastalıklardan biridir.

Ayrıca bulaşıcı değildir. Ellerde kuru, pul pul, soyulma gibi durumlar görülür.

Tahriş edici, kimyasal ve ilaçların yan etkileri el egzamasının genel sebepleridir.

Özellikle hassas ciltliler bu hastalığa daha yatkın olabilirler çünkü hassas cilt diğer ciltlerden daha hızlı egzama yaşayabilir.İşte egzama için evde yapılabilecek bazı bitkisel tarifler:

1) Ev yapımı egzama kremine başvurun

Hastalık topikal yani bölgesel görüldüğünde, krem ve losyonlar hızlı iyileşme için en etkili çözümlerdir. Bunun için evde de dışarıda satılan kremler kadar etkili kremler yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler yalnızca aloe vera, zerdeçal ve çay ağacı yağı.

Aloe vera antibakteriyel ve mantar engelleyici özelliği ile, çay ağacı yağı da birçok deri rahatsızlığını önleyici özelliği ile uzun süre etkili egzamanın yerleşmesini ve yayılmasını engelleyici içeriği ile yararlı bir jel elde edeceksiniz.

 • 5 tatlı kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağını karıştırıp 15 dakika buzdolabında bekletin.
 • Egzama yaşadığınız her bölgeye sürün.
 • Su ile durulamadan önce 2 ya da 3 saat bekletin.
 • Yavaşça kurulayıp zeytinyağı benzeri bir nemlendirici sürün.
 • Hızlı iyileşme görmek için günde iki kez uygulayabilirsiniz.

2) Hindistan cevizi yağı mucizesinden yararlanın

Hindistan cevizi yağı deriye hızla işleyebilen ve nemi kaybolan hücreleri doldurabilen bir özelliğe sahiptir. Ayrıca bir yağ olduğu için kurumuş bölgeleri oldukça hızlı ve etkili bir şekilde nemlendirebilir.

Hindistan cevizi yağını direkt olarak problemli bölgeye sürün ve emmesini bekleyin. Gün boyunca ihtiyaç duydukça ekleyebilirsiniz.

Ayrıca yarım bardak hindistan cevizi yağını 20 damla %100 saf çay ağacı yağı ile karıştırdıktan sonra gün boyu bölgesel olarak uygulayabilirsiniz.

3) Elma sirkesi uygulayabilirsiniz

Egzamalı ellerin en büyük sorunu derin ve kırmızı renkteki çatlaklardır ve bu çatlaklar kişiye ciddi bir acı verebilir hatta günlük işleri yapmaya bile engel olabilir. Ancak elma sirkesinin doğal bir iyileştirici olması egzamayı tedavi eder.

Elma sirkesi derideki hücrelerin bakteri ve virüslerden koruyarak antibakteriyel özelliği ile tedavinize yardımcı olacaktır.

Günde bir kez elma sirkesini ellerinize ve diğer problemli bölgelere uygulayabilirsiniz. Temiz ellerle elma sirkesini sorunlu bölgelere sürüp 30 dakika boyunca kurumasını bekledikten sonra yıkayı nemlendirebilirsiniz. Bu tedaviyi birkaç hafta kullanmanız gerekmektedir.

4) Bazı genel düzenlemeler yapın

Ayrıca bu tedaviler dışında yapacağınız bazı değişiklikler de mevcuttur. Egzamanızı tetikleyen yiyeceklerden uzak durmalı, özellikle işlenmiş gıdalardan, alkolden, şekerli yiyeceklerden ve sodadan kaçınmanız gerekebilir.

Duş ve banyolarınızı da 10 dakikadan kısa tutmanız önerilir çünkü cilt kuru iken egzama kötüleşebilir ve aşırı derecede yıkanmak vücudun nemini götürebilir.

El egzaması bitkisel tedavisi 2019

El egzaması bitkisel tedavisi 2019

Related news

 • Sarımsak yutarak zayıflanır mı
 • Nidazol İlacı Mikrobik İshal Rahatsızlığı
 • Yıllık dahlia ekimi ve bakımı
 • Akdeniz Tostu
 • Yayla çorbası nasıl yapılır ile Etiketlenen Konular

 • El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi


  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi

  El egzaması bitkisel tedavisi